Lohusa Evine Ziyaret

Ne bu bebek görme sevdası anlamadım gitti. Bir durun anne de bebek de bir toparlansın. Korona olmasa bile böyle olması lazım. Ben doğum yaptığım da korona yoktu ama erken doğdu bebeğim. O yüzden kimseyi kabul etmedim. El kadar bebeği koca koca insanlar elden ele gezdirip sevmesini anlamıyorum. Az bi bekleyin. Vallaha eşin de koronayı takmıyorsa illa çağıracaksa bebeği odasından çıkarma. Sadece uzaktan göster kusura bakmayın korona nedeniyle çocuk doktorumuz yasakladı de. Küsen küssün sağlık bu

Merhabalar,
Yaklaşık bir ay önce doğum yaptım. İkinci üçüncü günden kendi ailem , eşimin ailesi eve bebek görmeye geldiler 7-8 kişi. O sırada kendi annem de yanımda olduğu için ben bebek ile ilgilenirken misafirler ile annem ilgilenmişti. Malesef, ben istiyordum ki malum pandemi ortamı falan hiç kimse gelmesin biraz kendimizi toplayalım sonra gelsinler. Ama zaten bu beklenti gerçekçi değildi adetler gelenek görenek vesaire bunu kabul etmeyip geldi herkes.
Sorunum şu ki,
Şimdi bebeğe kendim baktığım için yanımda bana yardım edecek annem veya başka biri yok.
Eşim 40ımız çıktıktan sonra kuzenlerini ve ailelerini davet etmek istiyor bebek görsünler diye. Bebeğim de henüz emme ve uyku düzeni olmayan bir bebek. Mesela dün gece 11den 4e kadar ayaktaydım. E yatsak da zaten saat başı tekrar emmek istiyor ve yaygara koparıyor. Gündüzüm gecem karışmış durumda kamyon çarpmış gibiyim.
Misafirler gelecek ise ben bu halde zaten sürekli bebeği emzirmek oyalamak uyutmak falan için farklı odaya gitmek zorunda kalıcam. E eşim kendi hizmet edecekse gelenler kendi kendilerine sohbet edecekler ise gelmelerinin ne anlamı var diye düşünüyorum. Zaten malum korona da var. Eşim ve gelecek olanlar aşı yaptırdı ama ben emzirdiğim için aşısızım şimdilik. İçim hiç rahat değil.
Bir yandan da eşim bebeği göstermek için ve kuzenleri ile görüşmek için çok hevesli. Gelmelerini istemiyorum dersem kötü kadın olacağım muhtemelen.
Sizce ne yapmalıyım? Beynine yeterince uyku depolayamamış yeni bir anneye tavsiye verin lütfen🌸
Ben sırf bu yüzden dogum ne zamn diye soranlara eylulun 2. Haftasi diyorum halbuki 16 agustosta allah nasip.kismet ederse kimseye demek zorunda degilim sakin gecirmek istedim hastahaneyede ailem disinda kimse gelmeyecek yani kimsenin dogum yaptigim günden haberi olmicak

Kendi ailenizi hiç almadıysanız direkt tepki koyabilirsiniz.
Virüs var kendi ailemi de almıyorum diye.
Ama kendi aileniz gördüyse eş ailesi de haklı olarak görmek ister ve eşiniz yanlış anlar tek taraflı davranırsanız.
Bu tamamen size bağlı.

Temizlik için yardım alırsın bir gün önce yiyecek için benim çevremde yok ama çok güzel ev ikramları satan yerler görmüştüm hiç kimse anlamaz alırsın eşin tabakları hazırlar ikram eder bebegim varken eşim varsa çay ikramını o yaptı eğer kadınlar geldiyse gelen misafirler hazırladıklarımi servis ettiler tabi pandemi yoktu

Bebek görülecek zaman mi şimdi allahaskina? Eşiniz ne kadar ihmalkar. Gelenlerin asılı olmasi size bişey bulastirmalarina engel değil. Bebek olmasa bile eve misafir kabul edilecek zamanda değiliz, kaldı ki bir de 1 aylık bebekli ev sizinki. Olacak iş degil. Herkes tatile gidiyor hayat gayet normal seyrinde gibi görünüyor ama virüs gerçegi değişmedi.. Alisanin kardeşinin vefatından sonra bana yeniden bir korku geldi. 41 yaşında gencecik adam :KK43: Allah'ım ailesine çok sabırlar versin. Colugumuzu çocuğumuzu kendimizi korumak zorundayız. Kuzenleri çok mu önemli? Görmek isteyen görüntülü arasın bi zahmet.

Ben de 2 buçuk ay önce doğum yaptım. Evimize kayinvalidemler de dahil kimseyi kabul etmedik, etmiyoruz. Biz gittik bikac kez onlara, bebeğe yaklaşırken eşim hep uyardı maskenizi takın diye. Kucaklarına bile bı kez aldılar sadece bikac dakika. Kimsenin gönlü hoş olsun diye bebegimi riske atamam.

Ayrıca bebek görmek adı altinda yeni doğum yapmış bir eve insanların dolusmasi kadar düşüncesizce bir davranis olamaz. Virüs olsun olmasın. Yeni anne olmus bir kadın zaten çok şaşkın, yorgun, uykusuz, tahammülsüz ve doğum ağrıları içinde oluyor. Tek istediği sessizlik dinlenmek ve fırsat bulursa biraz karnını doyurabilmek..

Eşinizle net bir şekilde konuşun ve kimseyi kabul etmeyeceğini ifade edin. Bunu kendiniz için değilse bile bebeğiniz için yapmalısınız.

Ve son olarak, neler hissettigini biliyorum, bugünler de gececek, zamanla daha rayına oturacak her şey.. seni kucakliyorum, bebeğini sağlıcakla büyüt🧿🤍

Merhabalar,
Yaklaşık bir ay önce doğum yaptım. İkinci üçüncü günden kendi ailem , eşimin ailesi eve bebek görmeye geldiler 7-8 kişi. O sırada kendi annem de yanımda olduğu için ben bebek ile ilgilenirken misafirler ile annem ilgilenmişti. Malesef, ben istiyordum ki malum pandemi ortamı falan hiç kimse gelmesin biraz kendimizi toplayalım sonra gelsinler. Ama zaten bu beklenti gerçekçi değildi adetler gelenek görenek vesaire bunu kabul etmeyip geldi herkes.
Sorunum şu ki,
Şimdi bebeğe kendim baktığım için yanımda bana yardım edecek annem veya başka biri yok.
Eşim 40ımız çıktıktan sonra kuzenlerini ve ailelerini davet etmek istiyor bebek görsünler diye. Bebeğim de henüz emme ve uyku düzeni olmayan bir bebek. Mesela dün gece 11den 4e kadar ayaktaydım. E yatsak da zaten saat başı tekrar emmek istiyor ve yaygara koparıyor. Gündüzüm gecem karışmış durumda kamyon çarpmış gibiyim.
Misafirler gelecek ise ben bu halde zaten sürekli bebeği emzirmek oyalamak uyutmak falan için farklı odaya gitmek zorunda kalıcam. E eşim kendi hizmet edecekse gelenler kendi kendilerine sohbet edecekler ise gelmelerinin ne anlamı var diye düşünüyorum. Zaten malum korona da var. Eşim ve gelecek olanlar aşı yaptırdı ama ben emzirdiğim için aşısızım şimdilik. İçim hiç rahat değil.
Bir yandan da eşim bebeği göstermek için ve kuzenleri ile görüşmek için çok hevesli. Gelmelerini istemiyorum dersem kötü kadın olacağım muhtemelen.
Sizce ne yapmalıyım? Beynine yeterince uyku depolayamamış yeni bir anneye tavsiye verin lütfen🌸

Kayınvalide ya da annenizi çağırın, onlar ağırlasın gelenleri siz de arada girer çıkarsınız yanlarınıza. Ben hep böyle ağırladım geleni gideni.

Arkadaşlar gelenler de cidden çok meraklı olduğu için gelmiyorlar, kuzen diye mecbur hissediyorlar çoğu zaman, biz virüs nedeniyle doğum yapan kimseye gitmedik ama aile büyükleri sitem ediyor mesela, torunlarını görmedik diye,yoksa el kadar bebek zaten görsen ne görmesen ne iki çocuk büyütmüşüm çocuğa mı hasretim, o eve almam bu eve almam aman hiç dağınık ev görmedik, zaten bi de hediye almak gerekiyor valla cennet canımıza minnet, size gelenin uzun vadede size değer verdiği için geldiğini göreceksiniz ama muhtemelen çoktan yalnız kalmış olacaksınız o zamana.

40 gunluk bebek emer uyur aglar nesini goreceklermis ki.
Soyle bi 5-6 aylik olsun, hic degilse bir iki saat uyanik kalir memeden az uzaklasir siz de toparlanirsiniz.
Cok uyuyan sakin bir bebek olsa misafir agirlamak sorun olmaz ama erkekler anlamiyor malesef

Bunu not alıyorum
İlerde kullanacağım 😂

Bazen de emzirme örtüsünü taktım bebek altta emip uyuyup uyanırken gelen misafirden rica ettim çayı doldurur musunuz eşime söyledim aşkım bu uyudu kucağımda kaldı bi el atsan öyle böyle derken geleni gideni ağırladık, kimse iki çay koydum diye gocunmuyor ama surat asılınca çok bozuluyor ayrıca sürekli on metrekare odada kalıp emzir altını değiştir salla uyut döngüsünden kurtulmak iki başka insan görmek iyi de geliyor insana, bu kadar problem olarak algılamaya cidden gerek yok ki.

Bende yeni doğum yaptım bir kaç arkadaş dışında kimse gelmedi akraba vs. Gelenlerde samimi arkadaşlar olduğundan ikram derdim olmadı hazirladilar yedik kalktılar. Şu donem çok kalabalık kapalı ortamda doğru değil. Çift olarak ya da ikişer üçer kişi olarak gelebilirler bence çokta sıkıntı yapmayın. İkram olarak çayın yanına bir tatlı bir tuzlu hazır alın yeter yemeğe gelmezler yeni doğum yapan kadına. Eşiniz misafirlerle ilgilenir sizde bebekle. Bir de hiç uyumayan bebek misafir geldiğinde uyur genelde yani bana hep öyle olmustur pandemi öncesi diğer çocuklarımda da. Ben uykusuz gecelerimden bahsederim misafir gelir hiç uyanmazlar. Yalancı durumuna düşerim :)) ama kalabaliga girmesindense odasında uyuması işime gelir tabi.

ben bu gelelim bebeği görelim mantığını anlamıyorum. gelme kardeşim, fotoğrafından da görebilirsin aynı şey? bebek zaten bir şeyden anlamıyor, anne desen emzirmeydi misafirdi gerim gerim geriliyor, gitsinler diye an kolluyor. gelenler de gayet bunun farkında. umurlarında değil hiçbir şey. bebeği kucaklamak isteyecekler suratına tükürüklerini saça saça oyyy ne tatlısın sen yerim seni ben diyecekler. hiç gerek yok, ben asla kabul etmezdim.

Merhabalar,
Sorunum şu ki,
Eşine bunları açıkça söyle. Kendisi hizmet edip oturacaksa çağırsın, hem aradan çıkmış olur senin de işine gelir. Yok hazırlıktı hizmetti misafir ağırlayamam derse senin müsait zamanını beklemek zorunda herkes. Kp de ilk çocuğumda kırkım çıkınca gelip onbeş gün bende kalmıştı. Noluyor kırk çıkınca çocuk okula mı başlıyor anlamıyorum yani.

Kayınvalide ya da annenizi çağırın, onlar ağırlasın gelenleri siz de arada girer çıkarsınız yanlarınıza. Ben hep böyle ağırladım geleni gideni.
Malesef annem de kv de 10-11 saat uzaklıktaki bir şehirdeler. Biz ayrı şehirdeyiz. Burda olsaydı annem mutlaka yardım ederdi

Eşine bunları açıkça söyle. Kendisi hizmet edip oturacaksa çağırsın, hem aradan çıkmış olur senin de işine gelir. Yok hazırlıktı hizmetti misafir ağırlayamam derse senin müsait zamanını beklemek zorunda herkes. Kp de ilk çocuğumda kırkım çıkınca gelip onbeş gün bende kalmıştı. Noluyor kırk çıkınca çocuk okula mı başlıyor anlamıyorum yani.
Sadece hizmet etmekle bitse keşke. Şu an ben yapamadığım için evi neredeyse b.k götürüyor. Misafir gelecekse mecbur temizlik yapılacak. Ben temizliği yaparım diyecek eşim biliyorum öyle der, ama yaptığı zaten yeterli olmayacak. Temizlik için birini çağıralım desem onu da istemiyor eve yabancı biri gelmesinmiş😅
Çocuğu da alıp kaçasım geliyor gerçekten ne bitmez misafir çilesiymiş. Eşim de aşırı düşüncesiz.

ben bu gelelim bebeği görelim mantığını anlamıyorum. gelme kardeşim, fotoğrafından da görebilirsin aynı şey? bebek zaten bir şeyden anlamıyor, anne desen emzirmeydi misafirdi gerim gerim geriliyor, gitsinler diye an kolluyor. gelenler de gayet bunun farkında. umurlarında değil hiçbir şey. bebeği kucaklamak isteyecekler suratına tükürüklerini saça saça oyyy ne tatlısın sen yerim seni ben diyecekler. hiç gerek yok, ben asla kabul etmezdim.
Eşimin anne babası kardeşleri geldi gördü bu bile fazla iken bir kuzen eksikti başımıza. Hata benim kocamda gerçekten

Temizlik için birini çağıralım desem onu da istemiyor eve yabancı biri gelmesinmiş😅
Başta benimki de öyle diyordu
Şimdi kendi diyor şu zamana temizlikçi çağırırız diye
Çünkü açık ara benim yapabildiğim temizlikten iyi oluyor

Ayrıca madem kendi temizlesin ve hazırlık yapsın kuzenleri gelecekse 🙄

X