Mail atsam mı

whitesneaker

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
10 Haziran 2017
729
1.124
30
Herkese selam
Ben 2 ay önce bir şirket ile görüştüm. İstediğim bir yerdi hatta ik müdürü linkedinde mail adresini paylaşıp Cvleri iletebilirsiniz demişti. İlettiğimde arkadaşlar değerlendirmeye alacaklar demişti.
Aynı zamanda kariyerden de görüntülendim ve çağırıldım.
3 aşamalı olan mülakatın 2 aşaması o gün tamamlandı. 2 saat kadar sürdü mülakat. Servis yerine kadar görüştük. İngilizce mülakatı, teknik mülakat , ik mülakatı ve dikkat testi de yapıldı.
İk ayrılırken süreç biraz uzayabilir ama olumlu/olumsuz mutlaka size geri dönüş sağlayacağız demişti. O dönem birkaç yerle daha görüştüm fakat burayı bekledim. Görüşmeden 15 gün sonra süreç hakkında bilgi almak için aradığımda süreç devam ediyor sizinle görüşmemiz olumlu geçmişti dendi. Ben de buna güvenerek diğer yerleri eledim. Sonra 15 gün daha geçti ve ben tekrar Bilgi almak İçin aradım. Size bu hafta içi dönüş sağlayacağız dedi ve üzerinden 5 hafta geçmesine rağmen ilanları sürekli yenilendi ve geri dönüş olmadı.
Neden iki kez aradım derseniz hem diğer ilanları kaçırmamak hem de tazminatımı almak İçin süreyi kaçırmamaktı. Şimdi ikisi de kaçtı.
Bu iş benim içime çok oturdu. Benim konuştuğum iknın maili ben de yok falat ik müdürünün var. Ben sitemkar bir mail atmak istiyorum. Neden bilmiyorum.
Sizce yapmalı mıyım ?

Atsan çok dikkate alırlar mı? Hiç sanmam. Ben 7 sene çok iyi referanslarla çalıştığım bir markanin başka bir şirketine iş basvurusu yaptim. Olumlu geçti. Bunu da söylediler. Zaten tecrubeliydim. Bu süreçte bircok iş fırsatı kaçırdım. 14 gün bekledim ve olumsuz mail döndüler. Yerime de bambaşka sektörden daha az tecrübeli birini aldılar. Gerekçelerini soran bir mail atmıştım, cevap bile vermediler :)

Atsan çok dikkate alırlar mı? Hiç sanmam. Ben 7 sene çok iyi referanslarla çalıştığım bir markanin başka bir şirketine iş basvurusu yaptim. Olumlu geçti. Bunu da söylediler. Zaten tecrubeliydim. Bu süreçte bircok iş fırsatı kaçırdım. 14 gün bekledim ve olumsuz mail döndüler. Yerime de bambaşka sektörden daha az tecrübeli birini aldılar. Gerekçelerini soran bir mail atmıştım, cevap bile vermediler :)
Ben olumsuz mail atmamalarına bozuğum yoksa neden olmadı diye sitem etmiyorum

Herkese selam
Ben 2 ay önce bir şirket ile görüştüm. İstediğim bir yerdi hatta ik müdürü linkedinde mail adresini paylaşıp Cvleri iletebilirsiniz demişti. İlettiğimde arkadaşlar değerlendirmeye alacaklar demişti.
3 aşamalı olan mülakatın 2 aşaması o gün tamamlandı. 2 saat kadar sürdü mülakat. Servis yerine kadar görüştük. İngilizce mülakatı, teknik mülakat , ik mülakatı ve dikkat testi de yapıldı.
İk ayrılırken süreç biraz uzayabilir ama olumlu/olumsuz mutlaka size geri dönüş sağlayacağız demişti. O dönem birkaç yerle daha görüştüm fakat burayı bekledim. Görüşmeden 15 gün sonra süreç hakkında bilgi almak için aradığımda süreç devam ediyor sizinle görüşmemiz olumlu geçmişti dendi. Ben de buna güvenerek diğer yerleri eledim. Sonra 15 gün daha geçti ve ben tekrar Bilgi almak İçin aradım. Size bu hafta içi dönüş sağlayacağız dedi ve üzerinden 5 hafta geçmesine rağmen ilanları sürekli yenilendi ve geri dönüş olmadı.
Neden iki kez aradım derseniz hem diğer ilanları kaçırmamak hem de tazminatımı almak İçin süreyi kaçırmamaktı. Şimdi ikisi de kaçtı.
Bu iş benim içime çok oturdu. Benim konuştuğum iknın maili ben de yok falat ik müdürünün var. Ben sitemkar bir mail atmak istiyorum. Neden bilmiyorum.
Sizce yapmalı mıyım ?
Sitem maili dogru olmaz. Guler gecerler, yoksa da ne olacak? Surec hakkinda bilgi isteyip, eger olumsuz ise kendinizi gelistirmek icin geri bildirimde bulunmalarini isteyebilirsinizz

Sitem maili doğru olmaz ama bende şöyle bir şey yaşamıştım. İş görüşmeleri yaptığım dönemde bir tanesi çok içime sindi, görüştük falan klasik size döneceğiz dediler. 1 hafta sonra aradım dönmediniz? dedim 😂
Başkasıyla anlaşmışlar, kısmet olacak ki 3 gün sonra beni aradılar işi kabul eden kişi vazgeçmiş bende aradığım için akılda kalmışım, işe ben girdim

süreç devam ederken neden diğer yerleri eliyorsunuz iş fırsatlarını kaçırıyorsunuz arkadaşlar
ekmek aslanın ağzında da değil midesinde artık
beğendiğiniz yerden dönüş gelene kadar görüştüğünüz diğer firmalardan birinde
başlamış olsanız bile beğendiğiniz yerden "gel başla" çağırısı alırsanız
girdiğiniz yeri bırakırsınız
2 aylık deneme süreci yokmu sonuç olarak
ben seneler önce yeni işe girmiştim, görüşme yaptığım bir yer de benim işe girdiğim hafta
gel çağrısı yaptı
güzel bir firmaydı ama yeni başladığım yer de güzeldi
ve ben yeni girdiğim yerde kalmayı tercih ettim, beni arayan firmaya da onların süreci uzadığı için
başka yere başladığımı söyledim
ayıp değil bişey değil yani
kendi kendinizi mağdur etmeyin yani başkalarının keyfini beklemek için

sitem maili sakın atma
ben de zaman zaman işe alım yapıyorum
neler neler geliyor
insanlar dışarıdan nasıl gözüktüğünü bilmiyorlar
saçma bir davranışla karşılaştığımızda "çok yorucu birine benziyor" deyip geçiyoruz

süreç devam ederken neden diğer yerleri eliyorsunuz iş fırsatlarını kaçırıyorsunuz arkadaşlar
ekmek aslanın ağzında da değil midesinde artık
beğendiğiniz yerden dönüş gelene kadar görüştüğünüz diğer firmalardan birinde
başlamış olsanız bile beğendiğiniz yerden "gel başla" çağırısı alırsanız
girdiğiniz yeri bırakırsınız
2 aylık deneme süreci yokmu sonuç olarak
ben seneler önce yeni işe girmiştim, görüşme yaptığım bir yer de benim işe girdiğim hafta
gel çağrısı yaptı
güzel bir firmaydı ama yeni başladığım yer de güzeldi
ve ben yeni girdiğim yerde kalmayı tercih ettim, beni arayan firmaya da onların süreci uzadığı için
başka yere başladığımı söyledim
ayıp değil bişey değil yani
kendi kendinizi mağdur etmeyin yani başkalarının keyfini beklemek için

sitem maili sakın atma
ben de zaman zaman işe alım yapıyorum
neler neler geliyor
insanlar dışarıdan nasıl gözüktüğünü bilmiyorlar
saçma bir davranışla karşılaştığımızda "çok yorucu birine benziyor" deyip geçiyoruz
Bu saatten sonra çağırılsam bile benim için olumlu değil. Sadece bu hafta kesin dönüş yapıyoruz deyip 1 ay sus pus olmalarına kızıyorum. Yoksa yok kapılarında yatacak değilim :)

Herkese selam
Sizce yapmalı mıyım ?
İlanların belli süreleri var atıyorum başvuru kapanma tarihi 20.12.2023 vs. Bu ilanın yok mu son başvuru tarihi? Sizinle görüşüp mülakat yapınca ilanı kapatıp diğer adayları elemiyorlar. Son gün bile gelen başvuruları değerlendiriyorlar. Başka adaylar da sizin gibi 2. mülakatı tamamlamıştır, testleri geçmişlerdir ama departman sorumlusunun tam %100 içine sinmemiştir. Son güne kadar daha iyisi çıkmazsa sizlerin arasında seçim yapacaklar.

Size bir tarih vermeyip süreç devam ediyor dedikleri bu. Diğer adaylar elenirse olumlu dönüş yaparlar, başka bir adayda karar verirlerse olumsuz dönüş yaparlar. Siz de aynısını yapmalıydınız. İmzayı atana kadar diğer şirketleri elememeliydiniz. Herkes kendine en iyi olanın peşinde. Başka şirketlerle tekrar görüşmeye devam edin.

Bu saatten sonra çağırılsam bile benim için olumlu değil. Sadece bu hafta kesin dönüş yapıyoruz deyip 1 ay sus pus olmalarına kızıyorum. Yoksa yok kapılarında yatacak değilim :)
yazdıklarına bakınca iş hayatında çok yenisin diye düşünüyorum
düşüncelerin de hareketlerin de hiç profesyonel değil
bu tarz durumlarla iş hayatında olduğun süre boyunca karşılaşacaksın
normalleştirmen gerekir
1 hafta içinde arayacağız derler, aramazlar
kesin seni alacaklarmış gibi konuşurlar ama başkasını alırlar
olumsuz bile olsa döneriz derler ama dönmezler
yani bunların çözümü sitemkar mailler atmak veya artık arasa bile ben gelmem demek değil :)
niye ararlarsa gitmeyecekmişsin? iş kolay mı bulunuyor? ararlarsa ve sen hala boşta olursan gidersin niye gitmeyesin?
hiçbir şirketin sana veya diğer adaylara açıklama borcu yok
zaten yapmazlar da
sana tavsiyem, arayıp bi sor bi yokla ama amatörce bir konuşma yapma sakın. aynen böyle söyle yani
1 hafta içinde döneriz denilmişti ancak haber gelmedi, bu konu hakkında bilgi alabilir miyim diyebilirsin
bi yerden haber beklerken diğer yerleri elemek gibi bi hata yapma bence bundan sonra
iş hayatında dilediğin kadar çapkın olabilirsin :) aynı anda 10 firma ile görüş bu çok normal

Benim konuştuğum iknın maili ben de yok falat ik müdürünün var. Ben sitemkar bir mail atmak istiyorum. Neden bilmiyorum.
Sizce yapmalı mıyım ?
Hayır. Amatörce bir hareket bu.

Bu arada:
İmzayı atmadan, diğer görüşülen hiçbir yer reddedilmez.
Yani aynı anda birkaç işle görüşüyorsanız, bu işlerden birinin telefonda sözlü onayıyla asla diğer iş görüşmelerini sonlandırmayın. Bundan sonraki görüşmeleriniz için kulağınıza küpe olsun.

Herkese selam
Sizce yapmalı mıyım ?
arayıp sormak daha mantıklı mail atma bence

Calistigim kurumda da benzeri yasanmisti. Kurum Turkiye`nin en buyuk markalarindandi. Kisi sirketin sahibiyle GM`ye linkedinden ulasmisti. Patron direkt IK mudurunu arayip kisiye donus yapin diye azarlamisti. IK mudurunun surati o gun pancar rengine donmustu tum gun.

sitemkar mail neden atiyorsunuz duygusal bag mi kurdunuz profesyonelce degil.
sürecle ilgili bilgi almak istedigini artik diger is tekliflerini degerlendirecegini olumlu olumsuz dönüslerinizi mutlaka bekliyorum diye yazabilirsin. sadece orasi olmadigini da anlamis olurlar.

Herkese selam
Sizce yapmalı mıyım ?
Bir ikcı olarak yorumlayayım, 2 ay uzun bir süre. Gerçekten ihtiyaçları varsa bu kadar bekletmezlerdi. Başka bir adaya işbaşı yaptırıp deneme süresinde deniyor olabilirler. Ona göre sizi yedek tutuyorlardır. Mevcut personeller işi götürüyorsa, bu ekonomik dar boğazda idare edelim yeni birini almayalım demiş olabilirler. Havuzda cv tutmak için ilan güncelleyip başvuru alıyor olabilirler. Ama sitemkar bir mail atmanız profesyonelce bir yaklaşım olmaz. İş hayatı bu, tazminat hakkınızı yakmanız sizin seçiminiz olmuş. Sizi kesin işe alacağız dememişler, iş teklifi yapıp sonradan vazgeçmemişler, risk hep vardır ve siz bir risk almışsınız.

Olumsuz değerlendirdiğimiz bir adaya mail yoluyla teşekkür edip geri dönüş sağlıyoruz. Olumsuz dönüş yaptığımız adaylardan biri ilanı tekrar güncelledik diye bana bir mail atmıştı. Demediğini bırakmamış, siz adamdan ne anlarsınız, daha çok ararsınız vs. içini dökmüş. Bir başka adayda sanırım görüşmeleri sürekli olumsuz sonuçlandığı için yine hakarete varan bir mail göndermişti. Allah sizin gibileri kahretsin, kaç gencin hayatıyla oynuyorsunuz vs.

Firma süreçle ilgili olumlu değerlendirdiği bir adaya geri bildirim yapmıyorsa, girmek için çokta can atılacak bir yer olmadığını düşünürüm.

bence yazmayın atmayın bişe. 2 sene iş aradım yurtdışında hepsi cok iyi şirketlerle görüştüm. sadece tr de değil avrupada da durum bu. ik size ulaşmak isterse gemiyle gelir ulaşır, gözden çıkan adaysanız da isterseniz kapısına dayanın mali atın yav he deyip gecer. kariyer tavsiyeleri arayın sorun diyor ama hiç faydası yok o işlerin. belli bi sürede dönmek zorunda değliz der yani ik direk.

Son düzenleme:
Tabiki öyle bişey yapmamalısınız. İş bakmaya devam edin. Başkalarını işe alıp deneme süreci yapıyolardır. Onlara takılıp kalmayın

Size bir tüyo vereyim. Bazen çok iyi maaşlı ilanlar görürsünüz. Çalışma saatleri iyidir maaş-ikramiye dolgundur siz de hemen başvurayım deyip cv gönderirsiniz. Bu, büyük ihtimalle cv havuzu oluşturmak isteyen bir iş yeri veya insan kaynakları şirketidir. Öyle bir pozisyon veya güncel iş ilanı olmayabilir.

Herkese selam
Sizce yapmalı mıyım ?
Aslında bunlar şirket işleyişi hakkında bilgi veren çok önemli olaylar ama iş arama heyecanıyla görmezden geliniyor. Bu iş yeri işlerin düzgün ilerlediği bir yer olsa süreç de düzgün ilerlerdi. Böyle yerlerde çalışan memnuniyeti de çok düşük oluyor. Bence ilerleyin artık takılı kalmayın buraya.

X