Makyaj bağımlılığı / "tanıyamadım seni"

Yok filmcim bunun için güzel bir söz var da kibarcasini söylemeyeyim alışmadık gözde lens durmuyor:KK70:

Normalde hiç yapmayınca birden tam teşekkül yapılan makyaj sonrası kendini ne yaptınız len bana derken bulabiliyorsun :KK70:bende öyle olmuştu 😂
Makyaj her yüze gitmez yabancım.
Şöyle ki minnoş, hatları küçük, bebek suratlılara pek yakışmaz çünkü doğallığını hatta güzelliğini bozar😂
Ondandır öyle düşünmen 😂😂

Ben makyaj pek yapmam
Ozel gunlerdevs yaparım
Hicbir degisim görmedim
Aa kimse tanıyamadım demedi
Kuafore vs yaptirdigim halde
Ben minyon suratlara bayılıyorum
Benimki maaşallah winny the poo 😁
Aksine büyük surata yakışır yahu makyaj.
Tabii cilt şekil falan hepsi önemli de, yakışması iyi bir şey değil.
Yakışmaması insanın zaten doğal halinin daha iyi olduğunu gösterir😂

Ben pandemi ile beraber azalttım makyajı.
İlk önce ağır kapatıcılı ürünleri, bb krem ve hafif örtücü şeylerde değiştirdim.
Sonra göz altına sadece aydınlatıcı kullanmaya başladım.
Pudrayı çıkardık hayatımdan, kontur için daha hafif belli belirsiz yapmaya başladım.
Göz makyajını bıraktım desem yeridir.
Bazen koyu bir farı kirpik dibine dipliner şeklinde sürüyorum, o kadar.
Kaşımı doldurmak yerine jel sabitleyiciye geçtim.
Ama mıknatıslı kirpiklerimi bırakamıyorum.

Allık rimel sadece gözaltı aydınlatıcısı ve cilde bb, mıknastıslı kirpik.
Bu kadara düştüm, umarım devam ettiririm😂
Mıknatıslı kirpik ne kız rahat mı benimde kirpigim varda düzler 😁 kirpik perması yaptırınca rimelli gibi oluyor bide jel nedu :KK53:

Mıknatıslı kirpik ne kız rahat mı benimde kirpigim varda düzler 😁 kirpik perması yaptırınca rimelli gibi oluyor bide jel nedu :KK53:
Ben alıştığım için rahat ediyorum, birçok marka denedim huda en iyisi.

Şöyle diyeyim, kirpiksiz ben bir hiçim.
Stüdyo makyajı yapsam ama kirpik takmasam ‘ee makyajlı işte’ diye duruyor.
O kirpiği takıp baskın taraf göze çekilince ‘bugün bir hoş olmuşsun’ a dönüyor😂

Lifting falan hikaye, bayağı 3d ipek kirpik gibi duruyor mıknatıslı.

başıma dert açıldı :)
benimde kirpiklerim gür ama düz ve açık renk
denemem lazım bunu

Atimde sana gör liftingimi :63:

Bir arkadasim bakkala giderken bile makyaj yapiyordu. Hatta sabah kalkar kalkmaz makyaj yapiyordu. Kendini ciplak hissediyormus makyaj yapmayinca.
Bana kalsa makyajsiz hali daha guzeldi. Duru guzel bir cildi vardi bebek gibi. Ama o makyajsiz ciplak hissediyormus kendini.

Tek tavsiyem azar azar makyajı bitirerek doğal halinize alıştırın.

Birden makyajsız gostermeyin.

Hayret ediyorum ben öyle her gün tam takım makyaj gezenlere.
Çok yorucu.
Hayatta yaşayamam öyle ben.
İnsanın içinden gelmesi lazım nomu. Sonuçta saat sekizde fönlü full makyajlı derse gelen kız diye bir gerçek var hepimizin sınıfı da vardı bu kızlar. Ben de üniden çok sonra başladım makyaja, rujla başladım rimelle bitirdim toplam 1 dk sürüyor sabah :)) kimi de özene bezene yapıyor kimine yakışıyor kimine yakışmıyor ama ağır makyaj yapıp da güzel olan nadirdir ya

Eyeliner ve fondötensiz dışarı çıkmazdım. Sonra bigün tüm fondöteni yüzüm emmiş aynaya baktım doğal halinden farkı yok ilk iş fondöteni bıraktım, zamanla eyelineri bıraktım şimdi bir allık ve rimel kaldı. Maske kullandığım için son zamanlar da allıkta sürmüyorum. Sizde zamanla azaltabilirsiniz.

Bir arkadasim bakkala viderken bile makyaj yapiyordu. Hatta sabah kalkar kalkmaz makyaj yapiyordu. Kendini ciplak hissediyormus.
Bana kalsa makyajsiz hali daha guzrldi. Duru guzel bir cildi vardi bebek gibi. Ama o makyajsiz ciplak hissediyormus.
O görüntülerine alışanlar zor bırakıyor. Benim bi arkadaş da bence makyajsız daha güzeldi ama ağır makyaj yapıyordu yapmazsa soluk hissediyormuş. Neyse ki bıraktı da normal yapmaya başladı.

İnsanın içinden gelmesi lazım nomu. Sonuçta saat sekizde fönlü full makyajlı derse gelen kız diye bir gerçek var hepimizin sınıfı da vardı bu kızlar. Ben de üniden çok sonra başladım makyaja, rujla başladım rimelle bitirdim toplam 1 dk sürüyor sabah :)) kimi de özene bezene yapıyor kimine yakışıyor kimine yakışmıyor ama ağır makyaj yapıp da güzel olan nadirdir ya

Tabi içinden gelmeli doğru.
Zorla olunca olmaz.
Sen süreyi bayağı kısaltmışsın bravo :)

Ben bir kalem çekerim gözüme hortlak gibi olmayayim diye hepsi o.. :)

Olay alışmakla ilgili, yavaş yavaş makyajı azaltın, çevrenizdeki insanların gözü alıştıkça size de doğal haliniz daha normal gelecek. Nişanlınızla ise bir an önce bence makyajsız görüşmeye başlayın, onun da gözü alışsın, kendinize bunu yapmayın. Güzellikle alakalı değil aslında, göz alışmadığını anormal görüyor, hiç makyaj yapmıyorken alışmış olsalardı size, şu an makyaja başlasaydınız da ay ne kadar kokoş derlerdi, el aleme kulağınızı kapatın, kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız öyle yaşayın.

boyle konularda aklima topuklu spor ayakkabisi ile spor yapan bir unlu vardi o geliyor, adini unuttum ya.

hani makyaj seversin yaparsin da her ortama her kiyafete de olmaz sanki ya, nasil olduruyorsunuz.

aa bak aklima geldi, bir gun arkadaslarla sozlestik haftasonu doga yuruyusu yapicaz,
hava guzel falan, ben haliyle giydim spor kiyafetlerimi,
kiz mini etek, kulotlu corap ve klasik ayakkabi ve full makyajla geldi ya,
ikimiz de bir garibiz gormeniz lazim,
hadi ben kot pantolon tisort falan giysem belki biraz alakamiz olacak, ben 2 dakika sonra kosuya katilacak gibiyim, o 2 dakika sonra starbuksa gececek gibi :olamaz:

Makyaj her yüze gitmez yabancım.
Şöyle ki minnoş, hatları küçük, bebek suratlılara pek yakışmaz çünkü doğallığını hatta güzelliğini bozar😂
Ondandır öyle düşünmen 😂😂
Güzel sözlerinden öperim canım bir an öyle olduğuna inanmak istedim ama bu zalım aynalar, ona bile izin vermedi :KK70:

Herkese merhaba. Size küçük gelebilecek olan ama bende artık travma ve bağımlılık yaratan makyajdan bahsetmek istiyorum. Yıllar önce lise son gibi makyaja başladım. Sadece şeffaf bir maskara ile.. yaş ilerledikçe ay gözümün altını da kapatayım ay soluk duruyorum bir allık ruj da süreyim, biraz da aydınlatıcı, biraz far diye diye yüzümü tamamen makyaja alıştırmış bulundum. Oysa ki cildimde zerre kadar sivilce ve sorun yoktu, hiçbir zaman da olmadı. Makyajsız halim artık çok ama çok çirkin gelmeye başladı gözüme. Tamamen iki farklı insan gibi. Göz altı koyuluğum o kapatıcıları süre süre sanki daha da arttı, kapatıcı sürmeden çıkmak imkansız hale geldi. Kaliteli şeyler kullansam bile şuan yüzüm alerjiden geçilmeyecek durumda. Kortizonlu krem ve iğneler kullanıyorum doktor kontrolünde. Üniversitede çok sevdiğim bir erkek arkadaşım oldu. E makyaja alışmışım ya, gösteremiyorum makyajsız halimi soğuyacak da sevmeyecek artık diye. Yıllarca öyle devam ettim. Sonra bir gün inanılmaz hasta oldum, ailem uzakta olduğu için beni alıp hastaneye götürmesini rica ettim. İlk o gün gördü makyajsız. O panikle endişeyle tabi bir şey demedi ama ertesi gün "ne kadar değiştiriyor makyaj seni, çok ama çok şaşırdım. Neden bunu kendine yapıyorsun ki? keşke saklamasaydın benden, tanıyamadım seni" dedi. Çok utandım, çok üzüldüm. Çünkü kocaman bir hayal kırıklığı yaşadı. Göz alışıyor o bir miktar kusursuzluğa, doğalı haliyle kötü geliyor. Hem bana hem çevremdekilere. O erkek arkadaşımla da kısa bir süre sonra başka bir sebeple ayrıldık. Belki de bu yüzden soğukluk girdi.

Okul öncesi öğretmeniyim. Okula makyajsız gittiğim günler elbet oluyor. Öğretmen arkadaşlarım muhabbet arasında "maskara sürseydin daha canlı dururdun canım, aa bak şu kapatıcı sana iyi gider yeni çıkmış, bugün hasta mısın çok solgun duruyorsun" gibi samimiyetsiz ifadelerde bulunuyorlar istisnasız. Küçük bir yeğenim var. "teyze bugün neden çirkin olmuşsun ki " diyor bir şey sürmediğimde. :) Ve üstelik şimdi nişanlıyım. Nişanlım da makyajsız görmedi. Bunca tepkinin üzerine daha da sakladım kendimi, çok korktum. Mart ayına nikah tarihi aldık. Hep makyajsız görmek istediğini her halimle seveceğini söylüyor ve şaşırıyor bu tavrıma haklı olarak. Ama cesaretim yok. Adam şok olacak. Çok güzel olduğumu söylüyor hep. Bunu iltifat olarak kabul edemiyorum ne zaman söylese çok üzülüyorum. Çünkü güzel gördüğü şey bir tabaka. Tabi ki porselen makyaj yapmıyorum ama yadsınamayacak kadar değiştiriyor makyaj insanı. Yıllar boyunca pahalı kremler, maskeler, serumlar cilt bakımları, maskaralar, kapatıcılar, makyaj ıvır zıvırları derken inanılmaz yoruldum ruhen. Kendime yabancılaştım.

İnstagramda gördüğüm profillerde beni etkiledi, herkes kusursuz gözükmeye başladı gözüme. Ceylan iri gözler, mis gibi ciltler, aydınlık göz altları, sütun gibi fizikler, incecik beller, dolgun dudaklar, makyajsız bile dupduru yüzler.. Güzellik algım bile değişti. Şimdi en büyük korkum ben evlenince ne yapacağım? ona yaşatacağım hayal kırıklığıyla ya beni artık sevmezse,soğursa. Gerçekten psikolojim bu konuda hiç iyi değil. Fikirleriniz ve tecrübeleriniz benim için çok ama çok önemli.
Belki sizlerde bir zamanlar böyle düşüncelerde olmuşsunuzdur ve aşmışsınızdır, bilemiyorum. Fikirlerinizi çok merak ediyorum.
Ben makyajı da bakımın bir parçası olarak görüyorum. Ölçüsü iyi ayarlanmış bir makyaj güzeli daha güzel, doğalı daha doğal ve hoş yapar. Benim kirpiklerim uzun ve kıvrım mesela onlara bir de maskara sürünce sahneye çıkmış gibi oluyorum. O nedenle renksiz rimel tercih ediyorum. Ten rengim sac rengim açık. Esmer bir hanım makyaj yaptığında göze çarpmazken ben bir lacivert kalem çeksem hemen farkediliyor. Zaten kalem, hafif bir fondöten allık ve parlatıcı kullanıyorum. Bunu daha esmer bir hnm yapsa makyajsız denebilir. Bende öyle durmuyor. Üstünüze giydiğiniz giysi gibi bu da, bence söylenen olumsuz sözler sizi fazla etkilemiş. Illa makyajsız gezmek zorunluluğunuz yok. Siz nişanlınıza guneste gunes gozlugu takma deseniz, ama onun için elzem olsa ve de yakışıyor olsa gözlerini rahatsız etmek pahasına bir kenara bırakacak mı gözlükleri? Far kullanımını eğer kullanıyorsanız azaltın dilerseniz, o gerçekten göz şeklini ifadeyi değiştiriyor. Onun yerine kalem, eyeliner vs. kullanın. Allıkta kullandığınızda zaten solukluk gider. Ama hem ruj, hem far, hem yüzde kalıp gibi makyaj varsa bu bahsi geçen etkiyi yaratıyordur.

X