Makyaj bağımlılığı / "tanıyamadım seni"

Güzel sözlerinden öperim canım bir an öyle olduğuna inanmak istedim ama bu zalım aynalar, ona bile izin vermedi :KK70:
Delisin😂😂

Yani işin özü şu, makyaj bir bağımlılık yahu.
14 yaşımdan beri yapıyorum, 8 aydır yapmıyorum, cildim kafayı yedi.
Sivilceler, minik yağ bezeleri doldu.
Nerede kaldı doğallığın güzelliği?
Ergenliğimde bile sivilce çıkarmadım ben, makyajsızlık yaramıyor işte herkese, keşke yarasa😂

Ben hayatımda 1 kere kuaförde ağır makyaj yaptırdım onu da gören herkes hiç değişmemişsin dedi. Benim de buna moralim bozulmuştu 🤣 acaba gözünüzde makyajı bu kadar büyüttüğünüz için mi böyle hissediyorsunuz? Makyaj yerine malzeme paralarını doğal gösteren uygulamalara harcarsanız makjaya da gerek kalmaz hem daha güzel olur. Mesela rimel sürmeyi bırakmak için kirpik lifting yaptırın rimelli gibi gösteriyor. Hem doğal hem makyajlı gibi

Yıllarca bu travmayı yaşamış biri olarak yaziyorum.☺️makyajsız çirkin olduğuma o kadar iknaydim ki nisanliyken Nisan makyajina bile makyajlı gitmiştim sonra çocuklar oldu makyaj yapacak vaktim olmuyordu sonra insanlar bana cildime ne kullandığı mi sormaya başladılar makyajsız gittiğim yerlerde sonra ne güzel kadın diye konuşmaya başladılar ben şok makyajsız begeniyorlardi beni☺️yaklaşık 5 yıldır sadece özel günlerde Makyaj yapan birine donustum diyeceksin ki hayır ben öyle değilim makyajsız çirkinim yemin ediyorum bende öyle düşünüyordum ama zamanla anladım ki aslı öyle değil unutma profesyonel makyaj yapmiyorsan makyaj ancak güzel olan yüz hatlarina sahip kadını değiştirir güzelleştirir aksi halde asla makyaj çirkin olan yüzü güzelleştirmez tabiki yeniden yüz çizen profesyonellerden değilsen bana güven😌

Kademeli azaltırsan gözüne görünmez. Bence önce allık ve ruj sürme yavaşca azalt ama cildini temiz tut. Temiz cilt zaten parlıyor. Siyah nokta sivilce vs olmazsa zaten güzel görünüyor

Herkese merhaba. Size küçük gelebilecek olan ama bende artık travma ve bağımlılık yaratan makyajdan bahsetmek istiyorum. Yıllar önce lise son gibi makyaja başladım. Sadece şeffaf bir maskara ile.. yaş ilerledikçe ay gözümün altını da kapatayım ay soluk duruyorum bir allık ruj da süreyim, biraz da aydınlatıcı, biraz far diye diye yüzümü tamamen makyaja alıştırmış bulundum. Oysa ki cildimde zerre kadar sivilce ve sorun yoktu, hiçbir zaman da olmadı. Makyajsız halim artık çok ama çok çirkin gelmeye başladı gözüme. Tamamen iki farklı insan gibi. Göz altı koyuluğum o kapatıcıları süre süre sanki daha da arttı, kapatıcı sürmeden çıkmak imkansız hale geldi. Kaliteli şeyler kullansam bile şuan yüzüm alerjiden geçilmeyecek durumda. Kortizonlu krem ve iğneler kullanıyorum doktor kontrolünde. Üniversitede çok sevdiğim bir erkek arkadaşım oldu. E makyaja alışmışım ya, gösteremiyorum makyajsız halimi soğuyacak da sevmeyecek artık diye. Yıllarca öyle devam ettim. Sonra bir gün inanılmaz hasta oldum, ailem uzakta olduğu için beni alıp hastaneye götürmesini rica ettim. İlk o gün gördü makyajsız. O panikle endişeyle tabi bir şey demedi ama ertesi gün "ne kadar değiştiriyor makyaj seni, çok ama çok şaşırdım. Neden bunu kendine yapıyorsun ki? keşke saklamasaydın benden, tanıyamadım seni" dedi. Çok utandım, çok üzüldüm. Çünkü kocaman bir hayal kırıklığı yaşadı. Göz alışıyor o bir miktar kusursuzluğa, doğalı haliyle kötü geliyor. Hem bana hem çevremdekilere. O erkek arkadaşımla da kısa bir süre sonra başka bir sebeple ayrıldık. Belki de bu yüzden soğukluk girdi.

Okul öncesi öğretmeniyim. Okula makyajsız gittiğim günler elbet oluyor. Öğretmen arkadaşlarım muhabbet arasında "maskara sürseydin daha canlı dururdun canım, aa bak şu kapatıcı sana iyi gider yeni çıkmış, bugün hasta mısın çok solgun duruyorsun" gibi samimiyetsiz ifadelerde bulunuyorlar istisnasız. Küçük bir yeğenim var. "teyze bugün neden çirkin olmuşsun ki " diyor bir şey sürmediğimde. :) Ve üstelik şimdi nişanlıyım. Nişanlım da makyajsız görmedi. Bunca tepkinin üzerine daha da sakladım kendimi, çok korktum. Mart ayına nikah tarihi aldık. Hep makyajsız görmek istediğini her halimle seveceğini söylüyor ve şaşırıyor bu tavrıma haklı olarak. Ama cesaretim yok. Adam şok olacak. Çok güzel olduğumu söylüyor hep. Bunu iltifat olarak kabul edemiyorum ne zaman söylese çok üzülüyorum. Çünkü güzel gördüğü şey bir tabaka. Tabi ki porselen makyaj yapmıyorum ama yadsınamayacak kadar değiştiriyor makyaj insanı. Yıllar boyunca pahalı kremler, maskeler, serumlar cilt bakımları, maskaralar, kapatıcılar, makyaj ıvır zıvırları derken inanılmaz yoruldum ruhen. Kendime yabancılaştım.

İnstagramda gördüğüm profillerde beni etkiledi, herkes kusursuz gözükmeye başladı gözüme. Ceylan iri gözler, mis gibi ciltler, aydınlık göz altları, sütun gibi fizikler, incecik beller, dolgun dudaklar, makyajsız bile dupduru yüzler.. Güzellik algım bile değişti. Şimdi en büyük korkum ben evlenince ne yapacağım? ona yaşatacağım hayal kırıklığıyla ya beni artık sevmezse,soğursa. Gerçekten psikolojim bu konuda hiç iyi değil. Fikirleriniz ve tecrübeleriniz benim için çok ama çok önemli.
Belki sizlerde bir zamanlar böyle düşüncelerde olmuşsunuzdur ve aşmışsınızdır, bilemiyorum. Fikirlerinizi çok merak ediyorum.
Nikaha kadar tek tek azalt bence. Bi gün kapatıcı sürme ertesi gün fondotenden bb kreme düş falan

Bir ara cok yogun makyaj yapiyordum gozlerim kucuk olunca kalemlerle rimeller dumanli gozler vs 🙃 bu kadar travmatik olmasa da yapmadigim gunler hasta misin neyin var diyen cok oluyordu makyaj yapmadim diyiyip guluyordum.
Size tavsiyem madem böyle sizin icin kronik bir sorun haline gelmis bir hafta hic makyaj yapmayin kendinizi tutun. Zaten insanlarin goruntunuze alisma suresi 4-5 gün. Sonra yapin bu sefer tam tersi aa ne guzel gorunuyorsun diyecekler 👍
Su an ara ara yapiyorum goz makyajini kendimi makyajsiz da guzel hissediyorum minnak kirpiklerimle biz boyle de cok guzeliz 🥰

Tuhaf alışkanlığım diye bir programda makyaj bağımlısı bir kadın görmüştüm. Uyurken bile çıkarmak istemiyormuş falan. Bir de gidip yeşil göz makyajı sevip hep yesil yapıyordu. Kalıcı yesil makyaj yaptırmak istiyordu da kadın iyi düşün şimdi yapmayalım dedi falan... 49 yaşında mı neydi ama hem daha büyük görünüyordu hem de cildi çok fena olmuştu. Kaparici vs sürdükçe daha da kötü görünüyordu. Bence vazgeçin azaltarak. Sonra sadece canınız istediğinde yapın zorunlu olduğunuz için değil.

Vallahi ben de ya. 4 yıldır sadece düğünümde makyaj yapıldı onda da ne kadar çirkin olmuşum deyip durdum kendi kendume😂
O değil bu konudan sonra kendimi bayağı şoför Nebahat gibi hissettim 🙄
Makyaj malzemem bile yok
Geçen A101 de dış macunu indirime girmiş en son aldığım kişisel malzemem bu 🤦

Ben pandemi ile beraber azalttım makyajı.
İlk önce ağır kapatıcılı ürünleri, bb krem ve hafif örtücü şeylerde değiştirdim.
Sonra göz altına sadece aydınlatıcı kullanmaya başladım.
Pudrayı çıkardık hayatımdan, kontur için daha hafif belli belirsiz yapmaya başladım.
Göz makyajını bıraktım desem yeridir.
Bazen koyu bir farı kirpik dibine dipliner şeklinde sürüyorum, o kadar.
Kaşımı doldurmak yerine jel sabitleyiciye geçtim.
Ama mıknatıslı kirpiklerimi bırakamıyorum.

Allık rimel sadece gözaltı aydınlatıcısı ve cilde bb, mıknastıslı kirpik.
Bu kadara düştüm, umarım devam ettiririm😂
Mıknatıslı kirpik ne benim kirpiklerim çok kısa ve az. Bana yarar mı nerden alıcaz

İlk önce ağır kapatıcılı ürünleri, bb krem ve hafif örtücü şeylerde değiştirdim.
Pudrayı çıkardık hayatımdan, kontur için daha hafif belli belirsiz yapmaya başladım.

Çok afedersiniz hanumefendücum jel sabitleyici nedir 🙈
Tamamen cahillikten soruyorum affola🙏

Miknatisli kirpikne ayol 😲
Ben senin yaptiklarini yapsam kocam hayrola dugune mi gidiyoruz der 😂😂

Miknati

filmdelisi filmdelisi bize şu mıknatıslı kirpik hakkında detaylı bilgi verebilir misin?Herkes merakta :confused:

X