Makyaj bağımlılığı / "tanıyamadım seni"

Yıllarca bu travmayı yaşamış biri olarak yaziyorum.☺️makyajsız çirkin olduğuma o kadar iknaydim ki nisanliyken Nisan makyajina bile makyajlı gitmiştim sonra çocuklar oldu makyaj yapacak vaktim olmuyordu sonra insanlar bana cildime ne kullandığı mi sormaya başladılar makyajsız gittiğim yerlerde sonra ne güzel kadın diye konuşmaya başladılar ben şok makyajsız begeniyorlardi beni☺️yaklaşık 5 yıldır sadece özel günlerde Makyaj yapan birine donustum diyeceksin ki hayır ben öyle değilim makyajsız çirkinim yemin ediyorum bende öyle düşünüyordum ama zamanla anladım ki aslı öyle değil unutma profesyonel makyaj yapmiyorsan makyaj ancak güzel olan yüz hatlarina sahip kadını değiştirir güzelleştirir aksi halde asla makyaj çirkin olan yüzü güzelleştirmez tabiki yeniden yüz çizen profesyonellerden değilsen bana güven😌

Ne kadar güzel bir sonuca varmış, ne mutlu. Bana da etrafımdan birkaç insan ya da en mühimi nişanlım "ya makyajsız duru bir güzelliğin var, yapma bence" dese makyajla ilgili her şeyi hemen çöpe atacak potansiyeldeyim. :) Umarım bende bu takıntıdan kurtulabilirim. Yorumun için çok teşekkür ederim, içim rahatladı. :)

Bence yavaş yavaş azaltın, makyaj insanı anlattığınız kadar değiştirmiyor bence. Sivilceler kapansa bile yeri belirgin oluyor😂 makyajlı halinize alıştığınız için size daha güzel geliyor. Evlenmeden önce bende çok makyaj yapardım. Gözlerim simsiyah, fondöten, allık, ruj vs. Zamanla azalttım, şimdi mecbur olmadıkca yüzüme birsey bile sürmüyorum çünkü üşeniyorum 😂😆 işe giderken arada bir yaparım ama uyku daha tatlı geliyor

"Makyajsız görmedi" dediniz de bi düşündüm "Kocam beni nelersiz görmedi ki?" diye.
Bıyıksız görmedi mesela pandemi sürecinde.
Kılsız görmedi kışları bacakları komple.
Saçları taranmış görmedi lohusayken.
Kalçamı sanırım 5 senedir selülitsiz görmedi, kahveyi çok abarttım ve pis beslendim.
Sonra, 65 kilonun altında görmedi 5 senedir yine.
Penye donsuz, şöyle takım iç çamaşırlı görmedi 3 sene.

Benim adam beni seviyor galiba.

Hepinizin yorumlarını okudum, ilgilenip yardımcı oldunuz. Ne kadar teşekkür etsem az. Dediklerinizi mutlaka uygulamak istiyorum, özellikle yavaş yavaş azaltmak konusunda. Fondöten vs boca etmiyorum yüzüme. Yani burnumu küçülteyim, çenem sivrileşsin gibi gibi uğraşmıyorum. Renk canlılık katmak hoşuma gidiyor. Umarım bir an evvel kurtulurum. Tekrar çok teşekkür ederim.

Bir de keratosis pilaris var bende. Tavuk derisi cildi gibi, pütür pütür. Yüzümde yok ama tüm vücudumdalar. En az makyajsız olmam kadar takıyorum bu durumu. Çünkü genetik tamamen, düzelmiyor. Hepsi birleşince ultra öz güvensizim şuan, çok üzgünüm. Kıl tüyü geçtim sırf şu ciltteki pütürcükler için lazere gitmek istiyorum. Bir nebze de olsa pürüzsüzleştiriyormuş sanırım. Siz önerir misiniz, lazer epilasyona gidenlerin fikirlerini merak ediyorum.

Herkese merhaba. Size küçük gelebilecek olan ama bende artık travma ve bağımlılık yaratan makyajdan bahsetmek istiyorum. Yıllar önce lise son gibi makyaja başladım. Sadece şeffaf bir maskara ile.. yaş ilerledikçe ay gözümün altını da kapatayım ay soluk duruyorum bir allık ruj da süreyim, biraz da aydınlatıcı, biraz far diye diye yüzümü tamamen makyaja alıştırmış bulundum. Oysa ki cildimde zerre kadar sivilce ve sorun yoktu, hiçbir zaman da olmadı. Makyajsız halim artık çok ama çok çirkin gelmeye başladı gözüme. Tamamen iki farklı insan gibi. Göz altı koyuluğum o kapatıcıları süre süre sanki daha da arttı, kapatıcı sürmeden çıkmak imkansız hale geldi. Kaliteli şeyler kullansam bile şuan yüzüm alerjiden geçilmeyecek durumda. Kortizonlu krem ve iğneler kullanıyorum doktor kontrolünde. Üniversitede çok sevdiğim bir erkek arkadaşım oldu. E makyaja alışmışım ya, gösteremiyorum makyajsız halimi soğuyacak da sevmeyecek artık diye. Yıllarca öyle devam ettim. Sonra bir gün inanılmaz hasta oldum, ailem uzakta olduğu için beni alıp hastaneye götürmesini rica ettim. İlk o gün gördü makyajsız. O panikle endişeyle tabi bir şey demedi ama ertesi gün "ne kadar değiştiriyor makyaj seni, çok ama çok şaşırdım. Neden bunu kendine yapıyorsun ki? keşke saklamasaydın benden, tanıyamadım seni" dedi. Çok utandım, çok üzüldüm. Çünkü kocaman bir hayal kırıklığı yaşadı. Göz alışıyor o bir miktar kusursuzluğa, doğalı haliyle kötü geliyor. Hem bana hem çevremdekilere. O erkek arkadaşımla da kısa bir süre sonra başka bir sebeple ayrıldık. Belki de bu yüzden soğukluk girdi.

Okul öncesi öğretmeniyim. Okula makyajsız gittiğim günler elbet oluyor. Öğretmen arkadaşlarım muhabbet arasında "maskara sürseydin daha canlı dururdun canım, aa bak şu kapatıcı sana iyi gider yeni çıkmış, bugün hasta mısın çok solgun duruyorsun" gibi samimiyetsiz ifadelerde bulunuyorlar istisnasız. Küçük bir yeğenim var. "teyze bugün neden çirkin olmuşsun ki " diyor bir şey sürmediğimde. :) Ve üstelik şimdi nişanlıyım. Nişanlım da makyajsız görmedi. Bunca tepkinin üzerine daha da sakladım kendimi, çok korktum. Mart ayına nikah tarihi aldık. Hep makyajsız görmek istediğini her halimle seveceğini söylüyor ve şaşırıyor bu tavrıma haklı olarak. Ama cesaretim yok. Adam şok olacak. Çok güzel olduğumu söylüyor hep. Bunu iltifat olarak kabul edemiyorum ne zaman söylese çok üzülüyorum. Çünkü güzel gördüğü şey bir tabaka. Tabi ki porselen makyaj yapmıyorum ama yadsınamayacak kadar değiştiriyor makyaj insanı. Yıllar boyunca pahalı kremler, maskeler, serumlar cilt bakımları, maskaralar, kapatıcılar, makyaj ıvır zıvırları derken inanılmaz yoruldum ruhen. Kendime yabancılaştım.

İnstagramda gördüğüm profillerde beni etkiledi, herkes kusursuz gözükmeye başladı gözüme. Ceylan iri gözler, mis gibi ciltler, aydınlık göz altları, sütun gibi fizikler, incecik beller, dolgun dudaklar, makyajsız bile dupduru yüzler.. Güzellik algım bile değişti. Şimdi en büyük korkum ben evlenince ne yapacağım? ona yaşatacağım hayal kırıklığıyla ya beni artık sevmezse,soğursa. Gerçekten psikolojim bu konuda hiç iyi değil. Fikirleriniz ve tecrübeleriniz benim için çok ama çok önemli.
Belki sizlerde bir zamanlar böyle düşüncelerde olmuşsunuzdur ve aşmışsınızdır, bilemiyorum. Fikirlerinizi çok merak ediyorum.
Böyle birini tanıyorum 😂Gercekten de makyajsız baska makyajla bambaska biri.Beraber çalıştığımız dönem seyrek olarak makyaj yapmadığı zaman müşteriler onu hasta sanıyorlardi.Kizin göz altlari mor dudaklar mor.Bence makyaj yapmaktan bu halr geldi.Cocuklugunu bilirim güzel zaten ama suan kız makyajsiz resmen renksiz görünüyor.Ve sunu da ekleyeyim makyajla iltifat alınca ciddi hoşuna gidiyordu.Makyajsiz olmasi onu sıradan yapio farkinda.
Bence azaltin tam manasiyla bir kere de degisim yerine mesela fondeton yerine bb krem eyeliner sürmeyip maskarayla gözlerinizi canlandirin.Boyle böyle cevreniz ve siz alisin

Ben hep kendıme söylerim kız loveitred makyajsız cınayet ıslesen makyajlıyken senı bulamazlar dıye 😆😆 bu ısın esprısı tabi
Insallah tanıdık yoktur da ifşalanmam
Benim kreşim var ve takdir edersin ki makyaksız bakımsız dur bi pantolon geçirip gideyim diyebilecegım bir iş değil. Öğretmenken bu kadar umursamıyordum makyaj olayını sımdı yönetici olunca gelen sayısız veli, sürekli görüşmek zorunda oldugum devlet daireleri vs derken makyaja ıster ıstemez alıstım ve yapmadıgımda kendımı kotu hıssedıyorum. Ama makyaj yapıp ev kıyafetıyle de oturamıyorum işe gitmemişsem. Hep dur elbısemı gıyeyım dur ev ayakkabılarımı gıyeyım kısacası bı cantam olmuyor kolumda. Bende bugün ıse gıtmemıstım. Esım gelecek dıye kokusuk ev kıyafetlerımı cıkardım dus aldım hafıf bır far ve rımel sürdüm benım koca ayının dedıgı sey 'uykudan mı uyandın' oldu. Anında çöktüm. Yahu hıc yapasım yokken vucut kırgınlıgım oldugu halde kalkmısım sen gelıyorsun dıye ozen gostermısım aldıgım tepkıye bak uykudan mı uyanmısım. Kendı ınsaattan gelıyor toz pıslık ıcınde ben bır kere demedım sen ıscı mısın muhendıs mısın dıye. Bu geceden ıtıbaren karar verdım ben onun bu halıne okeysem o da bana saygı duyacak. Ve kımse ıcın suslenmemeye karar verdım ozellıkle kocam ıcın. Senı seven yuzunu degıl gonlunu sevsın🙂

Markasına göre değişir.
Aksine büyük göze daha kolay tutunur, benim de gözlerim iri ve badem şekillidir, cuk oturuyor.
Kız onu bende beceremedım ya mıknatıslı ya gozumu kasımamak ıcın kendımı zor tuttup 😁

Ben makyajın insanı çok fazla değiştirdiğini düşünmüyorum misal benim gözlerim iridir türkan şoray vari gözlerim var önceden kalem ve rimel kullanırdım şimdi sadece rimel bigün oda arkadaşımla is dolayısıyla aynı odada kalmıştık banyodan çıkmıştım ve şok olmuş gibi yüzüme baktı aaaaa makyajsız da gözlerin iriymis dedi makyajla irilestigini sanıyor :)

Kız onu bende beceremedım ya mıknatıslı ya gozumu kasımamak ıcın kendımı zor tuttup 😁
İşte her marka aynı değil, bazısının mıknatısı çok kalın, bazısı kirpik olarak çok zayıf.
Ben mükemmel kombini yarattım.
Yardımcı abla eve her geldiğinde ‘bıktım senin kirpiğinden, at at bitmiyor her yerden çıkıyor’ demişti ki malum mıknatıslı olunca buzdolabı kapağına bile yapışmış😂😂

20 ayrı aldım herhalde.

İşte her marka aynı değil, bazısının mıknatısı çok kalın, bazısı kirpik olarak çok zayıf.
Ben mükemmel kombini yarattım.
Yardımcı abla eve her geldiğinde ‘bıktım senin kirpiğinden, at at bitmiyor her yerden çıkıyor’ demişti ki malum mıknatıslı olunca buzdolabı kapağına bile yapışmış😂😂

20 ayrı aldım herhalde.
😁😁😆😆 Benım kırpık yogunlugumla alakalı sıkıntım yok ama makyaj yapınca da harıka duruyor yahu 😜😜😁😁

Küçük bir yeğenim var. "teyze bugün neden çirkin olmuşsun ki " diyor bir şey sürmediğimde. :)
images (13).jpeg

Bu geldi aklima kusura bakma. Bence makyajsiz halin ve nişanlina bi çay içir derim o kadar da surpriz olmasin :) yoksa yüz gorumlugu takar adam makyaj cikinca valla. Sen de biraz abartiosundur psikolojin bozuk oldugu icin bu konuda. Yani ne senin sandigin kadar kötüsündur ne görmeyenin düşündüğü kadar iyisindir.

Son düzenleme:
Beni de o kadar alismislar ki gormeye makyajsiz, makyaj yapinca ne guzel olmussun diyorlar.

😂

Kendime bile farkli geliyorum, hep cok ozenmisimdir sutekli makyaj yapan usenmeyen insanlara.
Geceleri duzgun temizlemiyor musunuz yuzunuzu?

Disari cikarken gunes kremi ustune bi pudra bide eyeliner bu kadar siz de boyle yapin.birakin nisanliniz da gorsun sizi ben oyoe cirkin oldugunuzu dusunmuyorum size oyle geliyordur

makyaj senı cok degıstırmıs demısler ve barı bır rımel surseydın boyle cok cansızsın sozlerı o kadar aptalca kı
makyajın degıstırmeyecegı hıc bır sey yok tabıkı degısırsınız bu cok normal sıze aslında cok cırkınsın makyajla bırseye benzıyorsun der gıbı konusmuslar ınanılmaz sınır oldum o ınsanlara
etrafınızda boyle dusunenler varken kendınızı sureklı makyaj yapmak zorunda hıssetmenızı cok normal buldum bu yuzden
ipek kıprık, kaş boyama, kalıcı eyelıner, bb glow gıbı uygulamalardan faydalanabılırsınız
ama yok ben makyajdan yoruldum ama ınsanların bu soku benı daha cok yoruyor dersenız yaptıgınız makyajı hafıfleterek gozlerı ve kendı gozunuzu alıstırabılırsınız
once kontur uygulamalarını elersınız sonra allık sonra fontoten derken tek rımele kalırsınız :)

ben dugunumde bıle fondoten surmedım ruj ıle hıc aram yok sursem 5 dk sonra yola yola yalaya yalaya bıtırırım :KK70:hıc makyajla aram yok yanı ama amelıyata gıderken bıle rımelsız gıdemem rımel takıntım var kalkar kalkmaz yuzumu yıkar ve hemen rımelımı surerım rımelsız kelaynak gıbı hıssedıyorum kendımı
kocam bıle daha benı rımelsız gormedı :KK70: 6 yıllık evlıyım gordugunde de ay bu ne hasta gıbısın dese sen don totona bak derım acıkcası . cevrenızdekı ınsanların konusmaları cook futursuz oyle bır konusuyorlar kı makyaja mecbur hıssetmıssınız bu cok yorucu

Evde 7-24 makyajlı mısın? Banyodan çıktığın bir an nişanlın hiç görmedi mi görüntülü de mi konuşmadınız ? Ne bileyim yıl 2020 insan gözünü açar açmaz teknolojinin nimetlerinden yararlanıp sevdiğini görüntülü arıyor filan

X