Meal Günlüğüm

Size verilen şeyler, dünya hayatının geçimlikleri ve süsüdür. Allah katında olanlar ise hayırlı ve kalıcı olandır. Akıl etmiyor musunuz?
KASAS,60

(Süleyman, karıncanın) sözünden dolayı neşeyle tebessüm etmiş ve şöyle demişti: “Rabbim! Bana ve ana babama verdiğin nimet(ler)e şükretmemde ve razı olacağın iyi iş(ler) yapmamda beni başarılı kıl! Beni merhametinle iyi kullarının arasına kat!”
NEML,19

Kim bir iyilikle gelirse onun için çok daha hayırlısı olacaktır. Onlar o gün korkudan güvende olacaklardır.
NEML,89

Maşallah ne kadar güzel bı konu açmışsıniz. Kuranı okuyup anlamayı, amel etmeyi, rizayi ilahiyi kazamayi cümlemize nasip etsin Rabbim 🤲

Kuran’dan bütün olarak anlam çıkarılmalı. Tek bir ayet olarak değerlendirilirse yanlış sonuçlar çıkabilir. Bağlamında değerlendirmek denir buna. Çok özel bir konu. Dünyanın en güzel kitabı 🙏🏻

Bir şey(in olmasını) istediği zaman O’nun durumu o şeye sadece “Ol!” demektir; o da hemen olmaya başlar.
YASIN, 82

(Ibrahim) “Ben Rabbime gidiyorum. O, bana doğru yolu gösterecektir.* Rabbim! Bana iyilerden (olacak bir çocuk) ver!” demişti.
SAFFAT,99-100

Rabbim! Beni bağışla; bana, benden sonra kimsenin ulaşamayacağı bir hükümdarlık ver (lütfet)! Şüphesiz ki bolca veren sadece sensin!” demişti.
SAD,35

İnsana bir sıkıntı gelince Rabbine yönelerek O’na yalvarır. Sonra (Allah) katından ona bir nimet verince, önceden yalvarmış olduğunu unutur.* O’nun yolundan saptırmak için Allah’a ortaklar koşar.* (İnkâr edene) de ki: “Küfrünle biraz (daha) yaşa! Şüphesiz ki sen ateş halkındansın!”*
ZÜMER, 8

Allah kuluna yetmez mi hiç! Seni O’ndan başkalarıyla korkutuyorlar.* Allah kimi saptırırsa (sapkınlığını onaylarsa) artık ona hiçbir yol gösteren olamaz.
ZÜMER, 36

O gün arkanıza dönüp kaç(maya çalış)acaksınız. Sizi Allah’tan (azabından) kurtaracak kimse yoktur. Allah kimi saptırırsa artık ona hiçbir yol gösteren olamaz.”
MÜMİN, 33

“Rabbim! Bana ve ana babama verdiğin nimet(ler)e şükretmemde ve razı olacağın iyi iş(ler) yapmamda beni başarılı kıl!* Benim için de soyumda iyiliği devam ettir!* Ben sana döndüm. Elbette ki ben müslümanlardanım.”
AHKAF,15

X