Mevzuu 50 kişiye pilav yapmak

Tek çeşit yemek olmayacak sonuçta davet yemeği bu. Çeşit fazlaysa pilavı az yapın. Mesela 4-5 kişiye 1 su bardağı yeterli.ama diğer türlü 3 kişiye 1 su bardağı.

Yanlış hatırlamıyorsam ben 10 kişiye 2 su bardağı pirinç ile yapıyordum. Sizde 50 kişiye 10 su bardağı ile yapsanız. 200 gramdan hesaplarsak 2 kilo yeter sanırım. :KK15:
Şimdiden kolay gelsin:KK36:
Yanlis hatirliosunz.Ben baldo pirinc kullaniorum 2 kisiye 1 su bardagi kullaniorum tam yetiyor.Nasıl yaptıginizi merak ettim:)

Mevlut yemegi gibi et pilav seklinde mi yoksa aksam yemeklerinde olan gibi az mi koyulcak yemegin yanina? Eger pilavi az koymiycaksan mevlut yemegi gibi olacaksa 1 kgdan 10 kisilik cikar 50 kisi 5 kg yeterli olur. Biraz kalir hatta ama az fazla olsun zaten. 50 kisi icin 2-3 kilo az
Teşekkür ederim.❤️
Yok mevlüd yemeği gibi olmayacak bu. Çeşitli yemekler de var. Etli yemeğin yanına sunulacak pilav nasipse

Teşekkür ederim.❤
Yok mevlüd yemeği gibi olmayacak bu. Çeşitli yemekler de var. Etli yemeğin yanına sunulacak pilav nasipse
Etli yemek haricinde baska cesit seylerde olcaksa 5 kg biraz fazla olur ama birak olsun. Yok demektense cok demeyi tercih ederim :)

Evet daha önce o şekilde yapmıştım ama bu sefer kayınvalidem diğer yemeklerden yer olmaz tek tencere yapman gerekecek dedi. Bir İlk yaşayacağım. Olacak inşaAllah, 😁
Tek tencere de sırayla pişirseniz
Pişirdiğinizi büyük bi tencerede biriktirin tencereyi psfra bezleri ile sarın.
Biz mevlütlerde o şekilde yapıyoruz
Zira tek seferde 3 kilodan pirinç yapmak büyük risk bence

Tek tencere de sırayla pişirseniz
Pişirdiğinizi büyük bi tencerede biriktirin tencereyi psfra bezleri ile sarın.
Biz mevlütlerde o şekilde yapıyoruz
Zira tek seferde 3 kilodan pirinç yapmak büyük risk bence
Evet o riske ateşten dolayı girmeyeceğim..
Ocak ateşiyle olmaz o iş çünkü 🙄

Hesap cok kotu kb millet aç kalir bu hesapla
bana gelirsen aç kalmazsın merak etme 😉
Yanlis hatirliosunz.Ben baldo pirinc kullaniorum 2 kisiye 1 su bardagi kullaniorum tam yetiyor.Nasıl yaptıginizi merak ettim:)
Canım bizde önce çorba olur. Çorbada genelde mantı çorbasıdır. Kayseriliyiz. Daha sonra et köfte tavuk bunlardan biri. Börek. Dolma çeşitlerinden biri ve yanında pilav. Bu saydığım çorba dışındaki 4 şey aynı tabakta olur. Öyle olunca küçük çerez kasesini düşünün onunla kalıp yapıldığını. Aslında şu herkesin evinde olan plastik kalıplar varya onu kullanırım ben. Üzerine de tatlı olunca haliyle insan doyuyor. O yüzden ben pilavı bu şekilde yapıyorum :dondurma::dondurma:

Yanlış hatırlamıyorsam ben 10 kişiye 2 su bardağı pirinç ile yapıyordum. Sizde 50 kişiye 10 su bardağı ile yapsanız. 200 gramdan hesaplarsak 2 kilo yeter sanırım. :KK15:
Şimdiden kolay gelsin:KK36:

10 kisiye 2 su bardagi imkansiz 1 yk koymuyorsaniz. Biz iki su bardagi pirinci 5 kisilik misafirde yapiyoruz onda da ucu ucuna yetiyor:)

SirriEyvan SirriEyvan
Annem aşcı hergun 60 kişiye yemek yapıyor aradım ona sordum senin için :)

5 kilodan yapiyorum tam geliyo dedi 60 kişiye.

Sende 5 kilo dan yap bence çunku cocugu,kocası yesin diyede yanina verdiklerimiz oluyor mevlütlerde:)
Az olmasin yetsin
Yaa Allah razı olsun. Ne tatlısınız 😍😍
Çok teşekkür ederim gerçekten

Evet fazlası zarar değil. 10 u da çocuk olunca 25 bardak yeterli gelir sanıyorum
Normal 40. Ve 10 cocuksa 4 kilo tabi yeter
SirriEyvan SirriEyvan
Annem aşcı hergun 60 kişiye yemek yapıyor aradım ona sordum senin için :)

5 kilodan yapiyorum tam geliyo dedi 60 kişiye.

Sende 5 kilo dan yap bence çunku cocugu,kocası yesin diyede yanina verdiklerimiz oluyor mevlütlerde:)
Az olmasin yetsin
aynenn kisi sayisi 50 oldugu icin ve bunlardan 10u cocuk oldugu icin benfe 4 kilo demistim. Ama en dogru yorumlardan 😁

Aboooo :KK70: :KK70: :KK70: :KK70: :KK70: :KK70:
Ben Ramazanda yaptığım ölçüyü söyledim. Genelde tabakta börek dolma et vs olduğu için yanına, pilav kalıpları ile koyuyorum ve gerçekten 10 kişilik çıkıyordu:halay::halay:

Ama kuru fasulyenin yanına yapsam pilav belki az olurdu:KK70::KK70:

Ahahh yani yanındaki yemekten ötürü demekki:KK70:
Bayılıyorum böyle marifetli hanımlara <3

X