Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi Minyon Bebekler...

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri
gayet güzel doğmuş halbuki,inşallah bir sorunu yoktur, şu anda neler yiyor acaba anne sütüne ek olarak? doktor neler yedirmeni tavsiye etti? kilo almasına yardımcı olacak özel şeyler var mı?

aynen benimki de boy var et yok az bir yanak var suratında biraz da ayaklarının üstünde :)))geri kalan çıta gibi :))) sizin özel olarak kilo alması için yedirdiğiniz birşeyler var mı?bir de çocuğunuz normal mi doğdu? doğumdan önce doktorunuz gelişme geriliğinden söz etti mi hiç?gerçi 36 haftaya göre iyiymiş kilosu ,ben 38. haftada 2590 gr doğum yapmıştım...

tek normal olan felur kemik uzunluğu deniyor yanlış hatırlamıyorsam bacak boyuydu, kafa ve karın ölçüleri 2 hafta geriden geliyordu..

ben gün içinde yedirdiklerimi yazayım

sabah kahvaltısında gün aşırı yumurta, kibrit kutusu kadar peynir, tatlı kaşığı çekilmiş ceviz, pekmez ya da bal ve sütlü mama karıştırıyorum.
ara öğün bir nar bir mandalina suyunun içine bir muz eziyorum hepsini yediriyorum.
öğlen etli ya da tavuklu sebze yemeği ( büyük kasede) yanında bir kase yoğurt
ikindide bir kase sütlü pirinçli
akşam etli sebze yemeği yanında bir kase yoğurt
bilmiyorum daha ne yedireyim almıyor kilo. dedim ya ben yesem bunları ben kilo alırım :)

sabah kahvaltısında gün aşırı yumurta, kibrit kutusu kadar peynir, tatlı kaşığı çekilmiş ceviz, pekmez ya da bal ve sütlü mama karıştırıyorum.
ara öğün bir nar bir mandalina suyunun içine bir muz eziyorum hepsini yediriyorum.
bilmiyorum daha ne yedireyim almıyor kilo. dedim ya ben yesem bunları ben kilo alırım :)
maşallah neler yiyormuş :) metabolizması hızlı çalışıyor demek ki, iyi işte ilerde kilo sorunu olmaz, yiyip yiyip kilo almayan mankenler gibi olur :)

bizimki de çok hareketli kıpır kıpır yerinde oturmuyor şimdiden..ben zar zor yediriyorum şu an tükürüp duruyor verdiğimi, şubatta çalışmaya başlıycam bakalım babanesi nasıl yedircek yaa, o zamana büyümüş de olucak istemezse ağzını açmaz,şimdi bile bazen sımsıkı kapıyor ağzını güldürüyom oyun yapıyom öyle açtırıyom :S
bu arada bugün çok kustu kızım yaa,mamasını yedirdim,yaklaşık 45 dk sonra meyve suyunu vereyim dedim, armut sıktım,pek hevesli içmiyor meyve suyunu ben de zorladım biraz boğazına kaçtı öksürürken ne var ne yok çıkardı geri çok üzüldüm :KK43:(
canım 45 dakika çok kısa bir süre.tok olduğu için çıkarmış olabilir.mamada meyve suyuda sıvı sonuçta

benim kızım 2560 grm 47 cm doğdu
1.ayında 3240 grm 50 cm
2.ayı bugun dü ( yrn doktora gidicez ama ) sağlık ocağına gittim geçen hafta 4400 52 cm dedi...

canım 45 dakika çok kısa bir süre.tok olduğu için çıkarmış olabilir.mamada meyve suyuda sıvı sonuçta
45 dk. doğru normal bebekler için kısa ama kızım çok az yeyip içtiği için sık sık veriyorum ben 2 saati bulmuyor, maması muhallebi kıvamında olduğu için ardından meyve suyunu veriyorum sindirimi kolay olsun, ağzının içi temizlensin diye, belki de yanlış bilmiyorum :) zaten genelde meyve suyunu mamaya karıştırıyorum hemen tükürmesin diye :)

benim kızım 2560 grm 47 cm doğdu
1.ayında 3240 grm 50 cm
2.ayı bugun dü ( yrn doktora gidicez ama ) sağlık ocağına gittim geçen hafta 4400 52 cm dedi...
maaşallah seninki minyonluktan çıkmış sayılır :) ama diğer bebeklerle karşılaştırınca küçük geliyor gözüne değil mi :)) ben de evdeyken "bundan daha büyüğü nasıl olur ki" diyorum, sağlık ocağında görünce "ama bu da çok büyük bu ne" diyorum :) gözüm küçüğe alıştı

güzelim daha ne yedireceksin maşallah diyeyim ben bunların yarısını yedirebilsem havalara uçardım helede karışık meyveleri hiç sesini çıkarma ben ne yapayım asıl zorla yer azcık onuda kusar moral sıfır

Benim bebeğim de 3.5 kilo doğdu ilk ay 1.2 kilo aldı sonra anne sütunu kendiliğinden bıraktı ve kabus günleri başladı. Biberon tutmadı hiçbir mamanın tadını beğenmedi ve herseyi kustu şimdi 10 aylik ve hala gunde bir kez kusuyor bu azalmış halı gunde 20 kez kustuğu günlere göre şükür ediyorum. Ama ben asla vazgeçmedim ve oğluma mamasını çay kasiklariyla siringalarla içirdim kustu yine içirdim yine kustu yine içirdim reflu tedavisi Gorduk ama ilaçlar hiçbir ise yaramadı hergün halı koltuk sildim hergün çamaşır banyo ile uğraştın ama sonuc ben kazandım oğlum şimdi 12 kilo ve 78 cm doktorumuz yavaş az yedir diyor ama ben zaten istediğinden fazle yedirmiyorum hiçbirşeyi saygılar arkadaslar moral olur diye yazdım vazgeçmeyin lütfen

Benim bebeğim de 3.5 kilo doğdu ilk ay 1.2 kilo aldı sonra anne sütunu kendiliğinden bıraktı ve kabus günleri başladı. Biberon tutmadı hiçbir mamanın tadını beğenmedi ve herseyi kustu şimdi 10 aylik ve hala gunde bir kez kusuyor bu azalmış halı gunde 20 kez kustuğu günlere göre şükür ediyorum. Ama ben asla vazgeçmedim ve oğluma mamasını çay kasiklariyla siringalarla içirdim kustu yine içirdim yine kustu yine içirdim reflu tedavisi Gorduk ama ilaçlar hiçbir ise yaramadı hergün halı koltuk sildim hergün çamaşır banyo ile uğraştın ama sonuc ben kazandım oğlum şimdi 12 kilo ve 78 cm doktorumuz yavaş az yedir diyor ama ben zaten istediğinden fazle yedirmiyorum hiçbirşeyi saygılar arkadaslar moral olur diye yazdım vazgeçmeyin lütfen

benim bebeğimde aynı halı koltuk silmekten bi hal oldum bende yediriyorum ama benimki minyon bi bebek mideside küçük sanırım fazlasını kabul etmiyor hemen doyuyor işte benimki 11 aylık 8 buçuk kilo

Son düzenleme:
Benimki de az yiyor ama ben kalorisi yuksek seyler veriyorum fazla verdim mı veya zorladım mı hemen kusuyor

yiyeceklerin kalorisini nasıl yükseltiyorsunuz bayanlar? tereyağı falan mı ekliyorsunuz? ya da et suyu?5 aylık bebek için nasıl kalorili şeyler verilebilir acaba?

Benimki de az yiyor ama ben kalorisi yuksek seyler veriyorum fazla verdim mı veya zorladım mı hemen kusuyor

aynı şekilde bizimkide önce ağzında bekletiyordu.sonra kusmaya başladı.
fazla yediremiyorum bende.kalorili derken bende merak ettim nasıl yapıyorsun?

benim kızım da 2200 doğdu büyütmek için çok ugraştım..çok iştahlı bi bebek değildi zaten şimdi 11 aylık olcak..
bende aynı şekilde hep kalorili şeyler verdim..yiyecegi miktar belli zaten o zamanlar 120 cc fazla içmezdi bende 4 ölçek mama yapar içine de mulipanın sütlü pirinçlisinden 1 ölçek kadar katardım önceleri az katardım alıştıktan sonra biraz daha artırdım yada mamaının içinne 1 tane cici bebe koyardım bazende mamasını pirinç suyuyla yapardım ama arada bide yogurtu seviyor allahtan onun içinede ceviz badem karışımını ronda da iyice ezdikten sonra karıştırır verirdim çok şükür toparlandı şimdi kilosu ii normal
tabi bunlara 6 ayına yakın başladım yani mantık şu yiyecegi miktar belli zaten ondan fazlasını yemiyodur bizde yediklerini daha kalorili şekle getiriyoruz..aynı miktarı yiyor ama daha fazla kalori alıyor...

doğru diyorsun yiyeceği miktar belli bizimkinin de, şu sıralar sütlü pirinçli kaşık mamasından en fazla 1.5 kaşıktan yaptığımı yiyor,biraz daha büyüsün ben de içine birşeyler eklerim bakalım...şimdilik sadece meyve sularını ekliyorum.

aynı şekilde bizimkide önce ağzında bekletiyordu.sonra kusmaya başladı.
fazla yediremiyorum bende.kalorili derken bende merak ettim nasıl yapıyorsun?

Mrb arkadaslar. Kahvaltısından ornek vereyim. Kahvaltısını bomba gibi hazırlarım. Önce 120 cc mama hazırlayıp kâseye bosaltirim icine tereyağı, vişne reçeli ( bir yasından sonra bal da donusumlu vermeye başlayacağım) , fındık,ceviz,Hindistan cevizi,ekmek ici,bebe biskuvisi ,peynir bunları karıştırıp yediririm. Gun asiri da yumurta sarısı olur mutlaka. Bazen de ekmek ici ve bisküvi yerine tahilli kasık maması da kullandığım oluyor, ama genelde hazır hicbirsey vermiyorum. Bu kahvaltı oglusumu 4-5 saat tok tutuyor. Sonraki ogünü meyve karışımı oluyor. Meyveden 2 saat sonra da çorba yediririm. Çorbayı da mutlaka tereyağı ve unla yaparım mutlaka ya da ekmek ici dograrim yedirirken bu yediklerinden sonra da 4 saat hicbirsey yedirmem zaten acıkmıyor da. Sonra mutlaka yoğurt yoğurttan iki saat sonra da muhallebi yer ve gun biter. Muhallebiyle ilgili de bir tuyo vereyim, ben pirinç unu ve buğday ununu karıştırıyorum ve o sekilde hazırlıyorum. Pisince icine 6 ölçek mama ekleyip yediriyorum gece boyunca da sadece su veriyorum. Zaten oğlum sudan başka birsey de istemez geceleri. Menümüz gunde 5 öğünden oluşuyor ve yediği miktar da 4-5 yemek kasığı değildir. Gelişimi gayet iyi persentilde yüzde doksanbeslerdeyiz boy 78 cm kilo 12. Asla zorla yedirmem çorbalarını et suyu olmadan pişirmem hergün mutlaka et meyve sebze yoğurt yediririm ama miktarını o belirliyor çünkü zorlasam hemen kusuyor. Vazgeçmeyelim arkadaslar 3yasa kadarki gelişimleri cok ama cok önemli. Bir de benim oğlum su hastası gunde 300-400 cc su icer vermezsem ağlama krizine giriyor. İçtiği su da gelişimini olumlu etkiliyor sanıyorum. Aklıma gelen bunlar umarım faydalı olmusumdur. Ayrıntılı yazdım biraz galiba herkese selamlar.

Bu arada yemek saatlerini yazmayı unutmuşum. Sabah 8-9 arası kahvaltı. Öğlen 1 gibi meyve. 3 gibi çorba veya yemek, aksam 7 de yoğurt gece 9- 9 buçuk muhallebi ve uyku. Gun içerisinde iki kere ikişer saatte uyur mutlaka bizim düzenimiz bu sekilde herkese iyi yıllar.:KK9::KK9::KK9:

Bu arada yemek saatlerini yazmayı unutmuşum. Sabah 8-9 arası kahvaltı. Öğlen 1 gibi meyve. 3 gibi çorba veya yemek, aksam 7 de yoğurt gece 9- 9 buçuk muhallebi ve uyku. Gun içerisinde iki kere ikişer saatte uyur mutlaka bizim düzenimiz bu sekilde herkese iyi yıllar.:KK9::KK9::KK9:

ayrıca hiç süt veya mama vermıyormusunuz?

ayrıca hiç süt veya mama vermıyormusunuz?

Kahvaltısında ve muhallebisinde mama kullanıyorum bunların dısında peynir ve yoğurt hergün mutlaka yediriyorum böylece kalsiyum ihtiyacını karşılamış oluyorum. Oğlum biberondan veya kasikla kesinlikle mama icmiyor artık. Biberondan sadece su iciyor.

arkadaşlar hemen hepimiz ne yedirmemiz gerektiğini biliyoruz ama bebekler yemiyor yapıları böyle sanırım ben kızım için 6 aydır uğraşıyorum ama nafile yiyen bebeğe herkes bakar ama yemeyince işkence oluyor sanki kızımın persentili 3-5 arası yani oldukça düşük üniversite hastanesine gidiyoruz boy uzaması önemli diyorlar boyu uzuyor ama kilo almıyor

canım senin bu yazdığın kahvaltıyı oğlum hayatta yemez.
tatlı şeyleri sevmiyor.hem reçel hem bebe bisküvisi,hem mama
hindistan cevizi,fındık vs.hepsi tatlı.11.aydan itibaren bulamaçta yemiyor
karışık sevmiyor heralde.büyüdükçe seçmeye başladı.senin bebeğin kaç aylık ki?
bulamaç yiyor.ben muhallebide vermiyorum.sanırım en baştan alıştırmadığım için sevmedi.

X