MİZAH SEVİYEM YOK :(

sizde mi aynı durumdasınız 😞
Ben insanlarla yüz yüze olunca utanıp sıkılıp geriliyorum. Buda çevre baskısından çocukluk travmalarından kaldı. Normalde gülmeyi güldürmeyi çok severim ama mesajlarda ki ben ile reeldeki ben çok farklı olabiliyor🤦‍♀️ o yüzden bakayım tavsiyelere bende kendimi geliştirmek istiyorum

Merhaba hanımlar.
Hemen soruma geçiyorum.Ben küçüklüğümden beri ağırbaşlı,melankolik bir insandım.Bu yüzden de espri yapmam,insanları çok güldürmem..Komik biri değilim yani.
Erkek arkadaşım da çok güldüren,mizah seviyesi epey yüksek olan biri ve benim mizah seviyem olmadığını ve bu yüzden anlaşamadığımızı dile getirdi.
Sizce mizah seviyemi nasıl geliştirebilirim? Neler yapabilirim? Güzel fikirlerinize talibiim
bu arada Allah cümleten tuttuğumuz oruçlarımızı kabul eylesin hayırlı ramazanlar diliyorum 🌸
Herhalde en çok kullandığım cümlelerden biridir "sizi olduğunuz gibi gören, anlayan, kabullenen ve seven insanlarla bir arada olun" cümlesi, ilk sayfaya da bol bol yazılmış ama bu konu özelinde bu tavsiyenin geçerli olduğunu düşünmüyorum.

Yani aynı şeylere gülmüyoruz farklı bi şey, ben hiçbi şeye gülmüyorum bi melankoli içindeyim başka bi şey.

Birinci durumda evet, ortak eğlencelerde bulusabildiginiz insanları hayatınıza alın diyebiliriz. Ama ikinci durumdaki insanın hayatında arkadaş tutması da zor olur, sevgili de, eş de.

Çok uzun uzadıya anlatmamışsınız ama durum ikincisi ise yani hayatı depresyon hırkasını giymiş bi filozof ya da intiharın eşiğinde romantik bi şair kıvamında veya ne bileyim iq su göklerde ama eq su yerlerde bi profesör tadında yaşıyosanız yüklerinizden bi arının, hafifleyin derim.

Zira kesintisiz karamsarlık, kasvet, ağdalı romantizim şiirlerde; saf bi ciddiyet ve objektiflik akademik yayınlarda aradığımız özellikler. Hayatımızdaki insanlarda değil.

Not : Tabi kimse sizden 7/24 devam eden kişisel bi komedi söleni ortaya koymanızı da bekleyemez. Bi Ricky Gervais degilsin diyerek iliskiyi yokuşa sürüyorsa sevgiliniz o başka mesele. Ama durum o degil belli ki.

Sahi bu adam nelere gülüp nelerden keyif alıyo? Siz ciddi ciddi hicbi seye (ya da neredeyse hicbi seye) gülmez / güldürmez misiniz?

Son düzenleme:
Ben bunun yapı olduğunu düşünenlerdenim. Komik olmak için şaka yapan tipler vardır hani gülemezsin bile, soğuk gelir. Nedeni zorlama olması. Espri işi de içten gelen bir şey. Yani neyseniz o olun. Biri içim başka bir kişiliğe özenmeyin.
En fazla mizah kitapları(mahalleden arkadaşlar, evrak kürek, sıdıka gibi kitaplar) karikatür dergilerini takip edebilirsiniz. Ama tabii ne derece katkısı olur bilemem

Siz ciddi ciddi hicbi seye (ya da neredeyse hicbi seye) gülmez / güldürmez misiniz?
hayır tabii ki bende çok eğlenceli biriyimdir.Küçükken mutsuzdum evet ama mesela ailemle gülerim bir şeyler derim komiktir güleriz eğleniriz ama erkek arkadaşım anlaşamadığımızı düşünüyor

Cok oku ama herseyi..cok iletisim cok insan ayni zamanda cok hikayedir..eh birazda karakter meselesi tabii..

komiklik ile mizah aynı şey değiller aslında.
mesela ricky gervais, jim carrey aslında ciddi insanlar ama hayatın kötü taraflarıyla çok güzel bir mizah yaratıyorlar. yani ciddi ciddi ti'ye alıyorlar mevzuları.
mizah anlayışı çok farklı birşey, herkes de olmak zorunda değil.
siz hiçbir şeyi ti'ye alamayan, her duyduğuna ciddi tepkiler veren biri olabilirsiniz. bu da karakter meselesi. yani nasıl anlatsam bazı insanlar onlara ters söylenen bir lafa mizahi dille bir cevap verir hem gülümsetir hem de lafı gediğine koyar.
yada bazı insanlar olayları çok iyi gözlemler ve karak komedi gibi anlatır. aslında anlattığı konu üzülecek birşeydir ama onu ele alış şekli ile bunu anlatırken insanları güldürür.

komiklik daha çok o tv'lerde dönen sandalyeden düşen, havuza yuvarlanan, bir anda yüzüne pasta fırlatılan insanların hali oluyor.

mesela kemal sunal da aslında mükemmel bir mizahçıdır.

eğer karakterinizde yoksa bu bence geliştiremezsiniz. bunun için sizi istememesini de anormal bulmadım. demek ki çok ciddi karakterli biri ile bir ilişkiden keyif almıyor. tercih meselesi. siz de sizi bu halinizle sevecek birini bulabilirsiniz.

hayır tabii ki bende çok eğlenceli biriyimdir.Küçükken mutsuzdum evet ama mesela ailemle gülerim bir şeyler derim komiktir güleriz eğleniriz ama erkek arkadaşım anlaşamadığımızı düşünüyor
Yani aynı şeylerden zevk almamak gülememek de sorun bence ama o noktada haklı. Mesela biz de karı koca çok esprili tipler değilizdir. Bazen yaparız güleriz tabii de hep bir şaka güldürü insanı değilimdir. Ama mizah anlayışımız paralel.
Mesela geçen zaytungta oğlumun ufakken izlediği gece bahçesi çocuk programıyla ilgili bir haber yapmışlar eşime gösterdim on dakika gözümüzden güldük yaş geldi. Aynısını ama abime gönderdiğimde aman ne bayık dedi😁😁 Yani tarzlarım uyması da önemli bir kriter bana göre

Ama o zaman neden mizah seviyem yok dediniz ki? Demek ki var bi mizah anlayışınız, sadece erkek arkadaşınızınki ile frekansı tutmuyor. Eğer aile içinde olduğu gibi arkadaşlarınız ile de böyle bi problem yaşamıyosanız sevgilinizle olan durum bi dil, kültür, anlatım ya da zevk uyuşmazlığıdır ki onun icin de kendinizi zorlamak zorunda degilsiniz gercekten.

Tabi erkek arkadaşınız da kendini zorlamak zorunda degil. Biraz acı ama gerçek durumu yani. Uyumlu değilseniz, değilsinizdir. Birinizi daha iyi ya da daha kötü yapan bi durum degil, sadece farklısınız. Ve bu keyifli iletisimi sınırlıyo. Kimse de bunu sürdürmak zorunda değil.

Son düzenleme:
Yaşlar küçük sanırım.
Ayrılmak için yer yapıyor bence.
Hayat geyikten ibaret değil.
Sorun mizah mı? Hayata bakış mı?
Bende pek esprili değilim, komik değilim, ortamlarda nadiren espri yaparım, yaptığım 10 espiriden 8'i soğuktur, pek gülünmez. Millet espirime değil, espiri seviyemin düşüklüğüne güler.
Eşim ise tam tersidir. Aşırı komiktir, her konuda komik bir şey bulur, en ciddi konuları konuşurken bile bir anda kahkahalara boğuluruz.
Bu da bizim ilişki dinamiğimiz oldu.
Ayrılmak kimsenin aklına gelmiyor.
Önemli olan aynı şeye gülüp aynı şeye ağlayabilmek. Hayatı böyle paylaşırsın.

erkek arkadaşının şikayet ettiği şey ona komik gelen durumları, tespitleri anlamıyor oluşun olabilir mi? kendini çok ciddiye alıyorsan esprinin konusu sen olduğunda tatsızlık çıkartıyor olabilirsin, bu mu sorun oluyor? genel olarak neye gülersin? mizah dergileri okumaz mısın? uykusuz vs gibi. veya sitcom, komedi filmleri seyretmez misin? kendinle dalga geçmez misin? cem yılmaz gibi stand-up yapanlara gülmez misin? etrafındaki insanların güldüğü şeylere anlam veremiyorsan o zaman sıkıntı olabilir. yani hem sen sıkılırsın hem onlar. kim söylediği şeyin neden komik olduğunu açıklamak zorunda kalmak ister ki? espri zeka ve farkındalık işi, tamam. herkesin harcı değil, tamam, ama duyunca, görünce anlamak, takdir etmek de bilgi, görgü işi. bunu hepimiz yapabiliriz. mizaçla ilgisi yok. beslenmek lazım sadece.

Ben de ciddi olamayan birisiyim. Eskiden rahatsızdım ama bunu sevmeyi öğrendim. Nasıl baktığınla alakalı durum. Kimisi mizah anlayışı der kimisi ciddiyetsizlik, sululuk.

Kendinizi sevin, farklılığınız bir eksiklik değildir. Herkes aynı olmak zorunda değil. Siz de kusur arayan birisi olsanız dediğim gibi kendinizi normal erkek arkadaşınızı ciddiyetsiz ve cıvık bulabilirdiniz.

Ben biraz size benziyorum. Espri yapamam, karşımdaki insanı güldüremem. Hatta bazen söylenilen şeylere alındığım bile oluyor. Ailem esprileri anlamadığımı söylüyor ben de gerizekalı olmadığımı. Alınıyorum çünkü. Geçen gün annem bir şey dedi alınıp tepki verdim. ''Söyle söyle şaka yaptım de, bu mu şaka'' diye patladım. Çok ciddi bir tartışmamız olmuştu. Siz hadi espri yapamıyorsunuz, bir de ben alınıp tepki veriyorum. Daha kötü durumdayım :KK43:

Frekansınız uymuyorsa bu yoldan dönün
Çünkü evliliğiniz boyunca sizi bir kalıba sokar.
Alışılmış, öğrenilmiş seyler kolay atilabilen şeyler değil. Tamam bir iki güldünüz diyelim ama nereye kadar. Şuan sizi elestiriyor evlenince daha çok sıkar sizi..
Yani evet birlikte olduğumuz insanla duygu alişverisleri yapıyoruz uzun yıllar birlikte olunca ama mizacinizin çok ötesine cikamassiniz
Bu da bı zaman sonra yorar.

Son düzenleme:
Oğlum 9 yaşında sürekli arkadaşlarına komik bilmeceler soruyor fıkralar anlatıyor sizde araştırıp mizah yeteneğinizi artırın demek isterdim ama sorunuz çok saçma bence .Ben kesinlikle mizah zekası olan insanlara çok imrenirim .O çok ayrı bir durum bence yetenek yani zorla olmaz ki ...

bence sevgilinize birkac kisi aa cok komiksin ya super mizah falan dediyse o yuzden kendini bir sey zannetmistir. yoksa herhalde dan diye sevgili olmadiniz, sizinle iliskiye baslarken karakterinizi biliyordu.

Komik olmak zorunda değilsin. Bende aksine yılışık şaka yapanları saçma sapan esprileri hiç sevmem karşımdaki kişinin de öyle olmasını istemem . Ben biraz daha ciddiyet seven biriyim tabiki olacak espri falan ama seviyesi olmalı. Kimse için kendini değiştirme bırak o sana ayak uydursun olmuyorsa olmuyordur yani gayet açık.

Zorlamayla olabilecek birşey değilki bu.Eşim mesela çok güler,güldürür etrafını ama karakteri öyle yani.Ben ise tam tersiyim hatta arada takılır suratsız naber diye 🤣 Kimsenin şikayeti yok bu durumdan.Erkek arkadaşınız sizi olduğu gibi kabullenmeli.

Ben de genel anlamiyla imadan, espriden anlamam :)
Güler yüzlü biri olsam da şaka yapmam yapılmasından da hoşlanmam daha somut düşünen bir yapim vardir, biri espri yapsa noldu sorun ne derim :)
Ama bu biraz izlenen seylerle, muzikle ya da girilen ortamlarla beraber gelistirilebilir diye düşünüyorum. Son zamanlarda ufak espriler yaptigimi farkettim. Yani belki de sizi güldüren şeylere zaman ayirabilirsiniz, ha mizah anlayisi biraz da karakterle alakali yaa cok değişmez gibi geliyor
Youtubeda aratin nasil geliştirebilirsiniz belki yontemler vardir, genelde iliski koclari da mizah duygusunun ilgi cekici oldugunu söylüyorlar ama sevgilinizin sizi bu sekilde eleştirmesi yanlis bana göre

Burcunuzu merak ettim ben 🙂bence mizah anlayışı geliştirilebilir. Bol bol komedi filmi izleyin , fıkralar okuyun .

X