Mobbing yasiyorum çok mutsuzum

Guzelseylerolsun88

Üye
Kayıtlı Üye
1 Şubat 2017
791
364
Arkadaşlar ben yeni ise başladım devlet memuruyum. Ama kurumda ki odamda ki diğer çalışanlar beni ilk günden dışlâdilar çok adım attım güler yüzlü oldum beni tanımaları için sürekli konuştum laf açmaya çalıştım ama beni bir türlü kabullenemediler daha 2 hafta oldu çok mu acele ediyorum bilmiyorum ama kurumda diğer personel lerden başka arkadaşlar edindm is olmadığı zaman onların yanına gidiyorum biraz olsun moralim düzeliyor ama odaya gittiğim de yine stres oluyorum. Normalde tecrübeli yım ama başka uygulamalar burda yapılıyor ve bunları öğrenmeye çalışıyorum soru soruyorum yarım ağızlâ cevap veriyorlar ben onlara falanca hanim diye hitap ediyorum onlar direkt ismimı söylüyorlar emir kipi filan yüzüme bakmadan konuşuyorlar . Çok moralim bozuluyor. Bu sefer kendimi geri çekiyorum bu defa da iş yapmıyorsun gibi intiba veriyorlar laf sokuyorlar. Bütün islere koşmaya çalışıyorum ama hiç yoktan yok şu söyle olmuş acaba kim yaptı diye direkt suç bana kalıyor bu sefer de iş yapma sevkim kırılıyor. Kafam çok karışık ne yapmalıyım bilmiyorum :110::dua::eek:

Sende hanimi beyi birak ayse fatma de
Baskasindan ogrenebilirsen baskasina sor cok muhattap olma
Kendileri aksama kadar oturuyorlar makyaj yapıyorlar kimi si sınavim var diyor ders çalışıyor is yapan koşturan benim ama en değersiz görünen de benim. Kimin ağzı laf yapıyorsa o rağbet görüyor hepsi çok iyi konuşuyor ben öyle siyasetli konuşami yorum ve bana ters davrandılarin da cevabını veremiyorm öylece kalıyorum şaşırıyorm niye böyle yaptı diye. Susup kalıyorum düzelir diye ama yok olmuyor. Doluyor doluyor eve gelip uyuyorum o 8 saat geçmiyor çok mutsuzum 4 yıl Üniversite okudum yıllarca emek verip kpss yi kazandım atandım ama sevincini yaşàyamadm. Ben neyi beceremiyorum :kızgın::olamaz:

Kendileri aksama kadar oturuyorlar makyaj yapıyorlar kimi si sınavim var diyor ders çalışıyor is yapan koşturan benim ama en değersiz görünen de benim. Kimin ağzı laf yapıyorsa o rağbet görüyor hepsi çok iyi konuşuyor ben öyle siyasetli konuşami yorum ve bana ters davrandılarin da cevabını veremiyorm öylece kalıyorum şaşırıyorm niye böyle yaptı diye. Susup kalıyorum düzelir diye ama yok olmuyor. Doluyor doluyor eve gelip uyuyorum o 8 saat geçmiyor çok mutsuzum 4 yıl Üniversite okudum yıllarca emek verip kpss yi kazandım atandım ama sevincini yaşàyamadm. Ben neyi beceremiyorum :kızgın::olamaz:

Sikayet edebilecegin biri yok mu ?
Benim vergimle makyaj yapmasinlar bende sinirlendim simdi

Yaa nurhayat saçmalama bak ben de kpss ye calıstım cok iyi bir puanım var ama alım yok. İnan piskolojım çöktu yanı. Kendıne guzel arkadaslıklar kur baska onları da takma böyle tipler hayatımız da hep oldu e hep olacak. Herkes kendi işini yapsın onun bunun işine koşturma.

Görev Tanımı yok benim ben herkese yardım ediyorum suan da. Herkesin kendi işi var önceden. Hemen her işi yapıyorum ama kimse takmi yor. Kendileri oturuyor aksama kadar odaya bile uğramıyor lar bazen hiç.

Arkadaşlar ben yeni ise başladım devlet memuruyum. Ama kurumda ki odamda ki diğer çalışanlar beni ilk günden dışlâdilar çok adım attım güler yüzlü oldum beni tanımaları için sürekli konuştum laf açmaya çalıştım ama beni bir türlü kabullenemediler daha 2 hafta oldu çok mu acele ediyorum bilmiyorum ama kurumda diğer personel lerden başka arkadaşlar edindm is olmadığı zaman onların yanına gidiyorum biraz olsun moralim düzeliyor ama odaya gittiğim de yine stres oluyorum. Normalde tecrübeli yım ama başka uygulamalar burda yapılıyor ve bunları öğrenmeye çalışıyorum soru soruyorum yarım ağızlâ cevap veriyorlar ben onlara falanca hanim diye hitap ediyorum onlar direkt ismimı söylüyorlar emir kipi filan yüzüme bakmadan konuşuyorlar . Çok moralim bozuluyor. Bu sefer kendimi geri çekiyorum bu defa da iş yapmıyorsun gibi intiba veriyorlar laf sokuyorlar. Bütün islere koşmaya çalışıyorum ama hiç yoktan yok şu söyle olmuş acaba kim yaptı diye direkt suç bana kalıyor bu sefer de iş yapma sevkim kırılıyor. Kafam çok karışık ne yapmalıyım bilmiyorum :110::dua::eek:
ben taseron isci iken bu kadar yasadim yaşıyorum da bazen bizde memur olsaymisiz sana yaptıkları gibi yapacaklari miş taserondam memur olanlara öyle diyorlardi iclerinde bir kac insanlıkli olanlar vardi ne yazikki onlar bizom bölümde degildi ayrica oradaki gibi bizdede sorun olmasa bile icat edilir insanligi bırak sana nasil davraniyorlarsa öyle davran memur oldugun icin yanina kalir cunku bizi tehdit ediyorlardi

İsminizle tekrar seslenirlerse; 'Samimiyetimiz ne kadar ki bana isminle hitap edebiliyorsunuz?' diyin. Belli ki bu dilden anlayacak insanlar. Moralinizi bozmayın kendinize güvenin. Siz ne kadar sessiz durursanız sizi o kadar ezmeye çalışacaklardır. Kendi görevlerinizi yapın kesinlikle onları idare etmeyin

İşiniz neyi gerektiriyorsa o işi en iyi bilen kişi sizmişsiniz gibi bir özgüvenle eksiksiz yapın. Çok soru sormayın, bir hata olur da bu olmamış derlerse ben böyle biliyorum böyle yaptım, bir dahaki sefere dediğiniz gibi yaparım diyebilirsiniz özgüvenle.

Aralarına dahil olmaya çalışırken biraz pasif, kontrol edilebilir görünmüş olabilirsiniz. İş arkadaşlarınızla hoşsohbet bir ortamınız olsa elbette her şey daha güzel olurdu ama kimse olmasa da tek başına çalışabilirsiniz. Onlara ihtiyaç duyduğunuzu hissederlerse ego tatmin aracına dönüşebilirsiniz.

Hitap konusunda da bence sizin tarzınız çok yerinde, böyle devam edin. Size isminizle hitap edildiğinde uygun bir üslupla tepkinizi kendinizden emin bir şekilde gösterin.

bu mobbing değil
siz de ortama ayak uydurun her zaman yaptığınız her işte kendinizden emin olun
konusmanıza da bunu yansıtın

Güler yüzlü olmayın. Kimseyle arkadaşlık kurmaya da çalışmayın. Işiniz neyse yapın evinize gidin. Ortaya atılan laflarida duymayın. Bu kadar basit.
Iş yerinde , 2 haftada , 2 ayda arkadaşlık kurulmaz zaten. Ve hatta bana göre hiç kurulmamali.
Bu arada size sadece isimle hitap edilmesi hoşunuza gitmiyorsa , " benim size hitap ettiğim gibi lütfen " diye uyarın.

neden tartışmıyorsun? neden alttan alıyorsun? ya bu ülkede başbakan cumhurbaskanı olsam yapacağım ilk şey şu kendini ezdiren yumuşak insanlara eğitim vermek olurdu inan. onlar sana nasıl davranıyorsa sen de onlara öyle davran. emir vermeye kalktıklarında " benim böyle emir kipiyle konuşamazsın" de kararlı bir şekilde. o tarz insanları iyi bilirim. önce bi bakarlar sen yumuşak başlı uysal biriysen ezdikçe ezerler. ezdirme kendini. baskın davran. yapamam edemem diye bir şey yok. üstelik iş yapmıyorlar diyorsun amirine şikayet edebilirsin eğer seninle kavga ederlerse. önce tartış sonra şikayet et en son kahveni eline al ve şimdi onlar düşünsün diye keyif çat. ayrıca seni sevmezlerse sevmesinler yahu çok mu önemli? liseliler gibi her girilen yerde ortam yapma merakını anlamıyorum insanların. sana saygı duymayan insanlar seni sevseler ne olacak hem.

Yaşları genç mi yoksa şu ileri yaşta zorla çalişıyormuş gibi davranan tiplerdenler mi?
Valla konuyu okurken bende memur olaydimda isterseler mobingin agababasini uygulasaydilar diye gecirdim:KK42:artik ya oleyim kurtulayim su dunya kahrindan yada hayirlidiyla bi isim olsaydi diyorum

Allah sizede tum dileyenlerede nadip etsin insallah

4senelik bir memur olarak sana diyeceğim şu;
Karşındakinden bişey bekleme.
Kimseyle muhatap olma.
İşini yap evine gel.
Sosyalleşeceksen de başkalarını bul.
Devlet kurumunda ne yazık ki boş vakit bol olduğu için bol bol dedikodu döner. O yüzden sırrını da paylaşma.
Bol bol çekemezler. Seni hor görürler sana iş kilitlemeye çalışırlar.
Yaparlar da yaparlar. Sallama kimseyi he de geç. Kimseyle de kötü olma. Politik ol. Eğer olamam dersen de az sabret zaten bir iki seneye politik olmayı öğreneceksin.

X