Mobbing

Mebrure21

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Ocak 2021
134
29
26
Bugün sabah işe biraz geç kaldım. Samimi(!) arkadaşım müdürün yanında bu saatte uyuya kalmakta tembellikten artık dedi. Zaman zaman uyku konusunda problemlerim oluyor ve genelde anlatırım da bilinir çevrem tarafından. Neyse ben bu lafa çok içerledim. İnsanları gaza getirir gibi konuştu saçma sapan anlam veremedim. Daha sonra kahve molasında 2 arkadaş ya o niye öyle birşey söyledi şimdi müdürün yanında ne alaka falan dediler. Ben zaten ona alınmıştım haklıymışım alınmakta demekki bak herkes aynısını düşünmüş dedim ve gün içinde oldukça bu arkadaşa mesafeli davrandım. O konuşmadıkça konuşmadım geldi birşeyler sordu yanıma bir kaç kez kısa cevaplar verdim yüzümde asıktı zaten ister istemez. Günün sonlarına doğru baktım Buda beni görmezden gelmeye başladı. Çıkışta herkesle vedalaşırken ben onun yanından geçtim baktım oda hiç oralı olmadı. Yokmuşuz gibi davrandık. Sonra ben ona yanlışlıkla çağrı attım onuda görmezden geldi. Yani sanki bir yarası varmışta bugünü bekliyor gibiydi. Çok ilginç gerçekten. Şuan farkediyorum ki ben insanlara iyi yaklaştığım için insanlar bana karşı iyiymiş. Ben kötü olunca herkes kötü. Ben neden böyle yapıyorsun canın birşeye mi sıkkın diye sormasını beklerken o tam tersini yaptı. Konuşacaktım onunla bak öylesine düşünmeden konuştuğun birşey ama ben alındım sana niye yaptın?? Ama dememe fırsat vermedi maalesef. Şu saatten sonrada gidip konuşmak istemiyorum. Sürekli görüştüğüm birisi ve nasıl bir yol izleyeceğimi bilemiyorum açıkçası…

Son düzenleme:
Olayınızda çok haklı olmakla beraber, içinize atıp istemsiz bir şekilde surat yapıp mesafe koyacağınıza anında şak diye kenara çekip konuşmanız gerekirdi bence. Empati yaparak yorum yapıyorum, kendi yaptığı hatanın farkında olabilir, olmayadabilir, ama sizin zihninizi okuyamaz, neye surat yaptığınızı anlayamaz. Hayatımın çoğu döneminde çoğu arkadaşım bana durduk yere surat yaptığı zamanlar olmuştur tabii bu bana durduk yere gibi geliyor çünkü bana bir şey anlatmıyor. Bir gidip sordum, iki gidip sordum neyin var neden böyle davranıyorsun diye baktım ki insanların ağzından cımbızla laf alıyorum sormayı bıraktım. Eğer samimiyseniz gerçekten bir sorun olduğunda onunla konuşmak yerine direkt mesafe koymanız da arkadaşınızı kırmış olabilir.
Nacizane tavsiyem, büyüklük sizde kalsın yarın arkadaşınızı karşınıza alıp ben buna bozuldum, kırıldım neden müdürün yanında öyle söyledin? Diye direkt sormanız. Belki alacağınız cevap içinizi rahatlatacak tatmin olacaksınız belki de hiç bir etkisi olmayacak. Ama içiniz içinizi yemeyecek.

İş yerinde duygusallık yok, iş yerinden duygusallık yok bunu sık sık tekrarlayın.
Pasif agresif tavırlar sergilemeyin, direkt konuşun.
İş yerinde biriyle arkadaş olunmaz, her şey çıkar içindir ve yalnız kalmamak ve dedikodularda güncel kalmak.
Yutacaksınız, uyku problemlerinizi kimseye anlatmayacaksiniz ya da başka işinizi etkileyen şeyleri, onlara eglenecekleri küçük dedikodulr verin hakkınızda bu kadar

Olayınızda çok haklı olmakla beraber, içinize atıp istemsiz bir şekilde surat yapıp mesafe koyacağınıza anında şak diye kenara çekip konuşmanız gerekirdi bence. Empati yaparak yorum yapıyorum, kendi yaptığı hatanın farkında olabilir, olmayadabilir, ama sizin zihninizi okuyamaz, neye surat yaptığınızı anlayamaz. Hayatımın çoğu döneminde çoğu arkadaşım bana durduk yere surat yaptığı zamanlar olmuştur tabii bu bana durduk yere gibi geliyor çünkü bana bir şey anlatmıyor. Bir gidip sordum, iki gidip sordum neyin var neden böyle davranıyorsun diye baktım ki insanların ağzından cımbızla laf alıyorum sormayı bıraktım. Eğer samimiyseniz gerçekten bir sorun olduğunda onunla konuşmak yerine direkt mesafe koymanız da arkadaşınızı kırmış olabilir.
Nacizane tavsiyem, büyüklük sizde kalsın yarın arkadaşınızı karşınıza alıp ben buna bozuldum, kırıldım neden müdürün yanında öyle söyledin? Diye direkt sormanız. Belki alacağınız cevap içinizi rahatlatacak tatmin olacaksınız belki de hiç bir etkisi olmayacak. Ama içiniz içinizi yemeyecek.
Hayır konu benim için başta ne kadar müdürün yanında ettiği patavatsızca konuşmada olsa Şuan başka bir şeye evrildi.. İçimden gelen ses Şuan onunla asla ama asla konuşma taaki o gelip ne olduğunu sorana dek. kendimi düşürüyormuşum gibi hissediyorum sanki o bana tavır aldıktan sonra onunla konuşursam.

arayı açmadan ya o ya siz adım atıp konuşmalısınız
eğer açık açık konuşma yapmazsanız aldıgınız nefes bile gerer sizi saç baş girişirsiniz en sonunda
iş stresi de var zaten hepsi kombo olur
gurur falan yapmayın gidin konuşun
Geriliyorum ve öfke kontrolü olmayan biriyim bir yerde birşey ima etse dayanamam gibime geliyor. Aslında benim sorunum kendimle. Benim davranışımı duruşumu kimsenin saçma sapan hareketleri etkilememeli yön vermemeli ama öfkeme yenik düşüyorum hep.

İş yerinde duygusallık yok, iş yerinden duygusallık yok bunu sık sık tekrarlayın.
Pasif agresif tavırlar sergilemeyin, direkt konuşun.
İş yerinde biriyle arkadaş olunmaz, her şey çıkar içindir ve yalnız kalmamak ve dedikodularda güncel kalmak.
Yutacaksınız, uyku problemlerinizi kimseye anlatmayacaksiniz ya da başka işinizi etkileyen şeyleri, onlara eglenecekleri küçük dedikodulr verin hakkınızda bu kadar

Çok doğru ancak ben sevdiğim birine tüm ciğerimi döküyorum… Yapmamalıyım aslında ama beceremiyorum.

Müdürün yanında söylediği lafın sizin imajinizi nasil gösterdiğini düşünemeyecek kadar zekasız biri değilse kasıtlı yapmış demektir. Bu da düpedüz zarar vermek maksatlidir. O halde iyi niyet göstermek aptallık olur. Bu saatten sonra arkadaş olmazsiniz sanirim. Açık açık haddini bildirin. Ağzından çıkanı kulağı duysun.
Nankörlüğe tahammülüm yok. Bazi kavgalarin çıkması gerekir.

Müdürün yanında söylediği lafın sizin imajinizi nasil gösterdiğini düşünemeyecek kadar zekasız biri değilse kasıtlı yapmış demektir. Bu da düpedüz zarar vermek maksatlidir. O halde iyi niyet göstermek aptallık olur. Bu saatten sonra arkadaş olmazsiniz sanirim. Açık açık haddini bildirin. Ağzından çıkanı kulağı duysun.
Nankörlüğe tahammülüm yok. Bazi kavgalarin çıkması gerekir.
Zaten bana benden daha çok tavır yapması altta birşeylerin yatıyor olduğunu gösterdi… Daha öncede eşimle aramda geçen bir kavgayı anlatmıştım ona o herkesin içinde söyleyip beni rezil etmişti.. Ben fazla iyi niyetliyim sanırım.

Sonrada bence iş arkadaşları ile genelde merhaba merhaba olursanız ve iş dışında kolay iletişim kurup sır vs vermezseniz basınız ağrımaz siz böyle yapın demiyorum ben zaten iş dışında görusmedigim için yani ben ilerde kötü olur işe yansır her gün görmek zorundayız diye mesafe ayarlamanin şart olduğuna inanırım çok ince konu bu.

Niye konuşacaksınız ne gerek var kendisi gelir konuşursa çok samimi olmadan konuşun bundan sonrada mesafeyi ayarlayın.Nasil oluyorda çok samimi! arkadaşım Müdüre tembelligimi vurguluyor.İs arkadaşları ile çok samimi olmamak ne kadar önemli hep bunu der bunu bilirim
Mesafe gerçekten çok ama çok güzel birşey.. İnsanlara mesafe koymayarak biz müsaade etmiş oluyoruz tüm bunlara….

Sonrada bence iş arkadaşları ile genelde merhaba merhaba olursanız ve iş dışında kolay iletişim kurup sır vs vermezseniz basınız ağrımaz siz böyle yapın demiyorum ben zaten iş dışında görusmedigim için yani ben ilerde kötü olur işe yansır her gün görmek zorundayız diye mesafe ayarlamanin şart olduğuna inanırım çok ince konu bu.
Evet iş dışı konuşmanın hepsi zarar..

Olayı kendimce şöyle yorumlardım; o arkadaş sizin açığınızı hep aramış belki de kıskanmış ve bu günü beklemiş. Müdürün yanında bunu söylemesi bilerek. Gidip yüzlesen şaka yaptım, takıldım alımdın mı derler. Böylelerini iyi bilirim. Hiç yüz göz olmadsn mesafenizi koruyun bence. O da neyin ne olduğunu bilmiyor mu? Biliyo bal gibi...

X