Montessori yatakta bozulan uyku egitimi nasil duzeltilir?

Rup

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Nisan 2016
907
653
36
kizim buyuyene kadar besikte egitim vermistim ve kendisi yatip uyuyordu buyuk bir sabir ve zaman sonra bunu yapmistim. Ancak birgun besikten dusup yanima aglayarak geldiginde (18 aylikken) yeni bir yataga gecmeyi dusunup Montessori yatak aldim en azindan kendisi rahat insin diye. Ve o gunden itibaren o yataktan cikip cikip uyku egitimini sifirladik. Bizim odaya gelip beni cagirmalar, odasindan cikip evde gezinmeler ve sonuc bende onunla yatmazsam uyumamak. Uyku arkadasi istemiyor yere firlatiyor herhangi bir objeyi bile eline almiyor beni istiyor. Gece surekli uyanip yaninda beni bulamayinca agliyor. Ve ben dayanamayip onunla yatiyorum ancak artik tahammulum kalmadi. Gece tuvalete bile kalkamiyorum yan donsem uyaniyor ve bu sekilde daha ne kadar onunla uyuyabilirim bilmiyorum tavsiyeleriniz varsa sevinirim. Gece teroru ve uyku teroru konusunu da ne yapacagim bilmiyorum cocuk sakinlesemiyor aglayip uyaniyor neden boyle oluyor ve ne yapip sakinlestiririm bilmiyorum. :KK43:

benim oğlumda 15 aylıkken beşiğinden kaçmayı öğrenmişti,
akşam uyutuyorum 10 dakika sonra yorganıını yere atıp
emziğini yere atıp anne emzik yok bahanesiyle geliyordu
sanırım 2-3 ay sürdü
çünkü özgürlüğü öğrendiler

şimdi de yanında masal okutmadan bırakmıyor

• Beğen
Reactions: Rup
benim oğlumda 15 aylıkken beşiğinden kaçmayı öğrenmişti,
akşam uyutuyorum 10 dakika sonra yorganıını yere atıp
emziğini yere atıp anne emzik yok bahanesiyle geliyordu
sanırım 2-3 ay sürdü
çünkü özgürlüğü öğrendiler

şimdi de yanında masal okutmadan bırakmıyor

peki şimdi masaldan sonra kalkmalar devam ediyor mu?

Bebegim besikte 1 gece dahi yatmadi... derin uykudayken bile besige yatirdigim anda ciglik cigliga uyaniyor ve korkuyla bana bakiyordu. Sonra fark ettim ki besikte olmaktan korkuyor. Muhtemelen cikamayacagini, orda kalacagini filan dusunerek... ve bu sebeple 8 ay sadece ortamizda uyudu, derken bir arkadasimin tavsiyesiyle yer yatagini denedim. Ve 8 ay ortamizda uyuyan, saga sola dondugumuz anda uyanan bebegim yer yatagi yaptigim anda bir gecede kendi odasinda uyumaya basladi. Kendi basina, korkmadan... bazen bende sizin gibi uyandigimda onu evin farkli koselerinde, oyuncaklariyla oynarken bulabiliuorum. Gece karanliginda isiklar bile yanmiyorlen hatta. Bazen de yanimiza gelip bizi uyandiriyor. Su an 12 aylik.

Benim 12 aylik annelik deneyiminden anladigim su ki, bence cocugunuza ozgur uyku alani sunmus olmaniz onu daha mutlu etmis. Ancak cocuklar cok kisa surede baglanabiliyor bize. Emzirdigim icin gece ara sira yaninda uyuyakaliyorum. Ve bir gece yaninda uyuya kalirsam ertesi gun mutlka birlikte uyumazsak uyumuyor... nerde kaldi 8 ay koynumda uyuyup bir gecede yataginda odasinda uyumaya baslayan cocuk diyorsun... ama direnip 2-3 gun yalniz yatmasina katlanirsam ( aglamalari sik uyandirmalari vs) 2-3 gun sonunda tekrar kendi basina uyumaya alisiyor hemen

Size tavsiyem bir kac gun sikin disinizi, bir sekilde yatagina hic gitmeseniz bile uyuyacaktir, uykusu bolunecektir aglyacaktir saatleri karisacaktir... ama bir kac gun sonunda alisip normale donecektir

• Beğen
Bebegim besikte 1 gece dahi yatmadi... derin uykudayken bile besige yatirdigim anda ciglik cigliga uyaniyor ve korkuyla bana bakiyordu. Sonra fark ettim ki besikte olmaktan korkuyor. Muhtemelen cikamayacagini, orda kalacagini filan dusunerek... ve bu sebeple 8 ay sadece ortamizda uyudu, derken bir arkadasimin tavsiyesiyle yer yatagini denedim. Ve 8 ay ortamizda uyuyan, saga sola dondugumuz anda uyanan bebegim yer yatagi yaptigim anda bir gecede kendi odasinda uyumaya basladi. Kendi basina, korkmadan... bazen bende sizin gibi uyandigimda onu evin farkli koselerinde, oyuncaklariyla oynarken bulabiliuorum. Gece karanliginda isiklar bile yanmiyorlen hatta. Bazen de yanimiza gelip bizi uyandiriyor. Su an 12 aylik.

Benim 12 aylik annelik deneyiminden anladigim su ki, bence cocugunuza ozgur uyku alani sunmus olmaniz onu daha mutlu etmis. Ancak cocuklar cok kisa surede baglanabiliyor bize. Emzirdigim icin gece ara sira yaninda uyuyakaliyorum. Ve bir gece yaninda uyuya kalirsam ertesi gun mutlka birlikte uyumazsak uyumuyor... nerde kaldi 8 ay koynumda uyuyup bir gecede yataginda odasinda uyumaya baslayan cocuk diyorsun... ama direnip 2-3 gun yalniz yatmasina katlanirsam ( aglamalari sik uyandirmalari vs) 2-3 gun sonunda tekrar kendi basina uyumaya alisiyor hemen

Size tavsiyem bir kac gun sikin disinizi, bir sekilde yatagina hic gitmeseniz bile uyuyacaktir, uykusu bolunecektir aglyacaktir saatleri karisacaktir... ama bir kac gun sonunda alisip normale donecektir
Cok guzel anlatmissiniz oncelikle gozlemlerinize ve tutumlariniza bayildim. Gercekten gozlem yaparak takip etmek gerekiyor cunku. Haklisiniz bende simdilik odaya iyice alissin yatagini sevsin diye birlikte uyuyorum mecburen gece kalkip gitsem de bazen derin uyuyunca farketmiyor ama dediginiz gibi biraz sabredip bi kac gun dayanip bu sekilde egitim vermeye calismakta fayda olucaktir diye umuyorum. Cevabiniz ve ilginiz icin tesekkur ederim guzel anne

Ay masallah kuzuya peki bunu nasil basardiniz kendi kendine uyuma asamasina masal ile mi sadece?

ilkinde aşırı yorgun düştüğü için kendi uyudu
daha sonra uzun uzun masallar anlattım, yine yorgun düştüğü için uyudu
sonra masalların anlatım sürelerimi kısalttım

daha sonra 2 masal anlatıp artık yooorgun olduğumu
sabah halktiğimizda daha güzel masallar anlatacağımı anlatıp kabullendirdim
uyanır uyanmazda sözümü tutup masallar anlattım

en çok sevdiği şeyler masal kahramanı oldu
polisler- ambulanslar ve itfaiyeciler
hepsinde bi hayvan kurtarılıyor devamını dinlemek için uyuyo

son 1 haftadır masal sürelerimiz aşırı uzadı cünkü doymuyor masala
ama ben gör ki ben yoruluyorum anlatırken

• Beğen
ilkinde aşırı yorgun düştüğü için kendi uyudu
daha sonra uzun uzun masallar anlattım, yine yorgun düştüğü için uyudu
sonra masalların anlatım sürelerimi kısalttım

daha sonra 2 masal anlatıp artık yooorgun olduğumu
sabah halktiğimizda daha güzel masallar anlatacağımı anlatıp kabullendirdim
uyanır uyanmazda sözümü tutup masallar anlattım

en çok sevdiği şeyler masal kahramanı oldu
polisler- ambulanslar ve itfaiyeciler
hepsinde bi hayvan kurtarılıyor devamını dinlemek için uyuyo

son 1 haftadır masal sürelerimiz aşırı uzadı cünkü doymuyor masala
ama ben gör ki ben yoruluyorum anlatırken
Ama cok guzel birsey yapiyorsunuz kesinlikle masal cok onemli. Bende denedim ama bizim cocuk yasindan dolayi olsa gerek yada biraz yaramazligindan, konstantre olup dinlemiyor henuz. Ama devamli deniyorum umarim bende basariya ulasirim.

kizim buyuyene kadar besikte egitim vermistim ve kendisi yatip uyuyordu buyuk bir sabir ve zaman sonra bunu yapmistim. Ancak birgun besikten dusup yanima aglayarak geldiginde (18 aylikken) yeni bir yataga gecmeyi dusunup Montessori yatak aldim en azindan kendisi rahat insin diye. Ve o gunden itibaren o yataktan cikip cikip uyku egitimini sifirladik. Bizim odaya gelip beni cagirmalar, odasindan cikip evde gezinmeler ve sonuc bende onunla yatmazsam uyumamak. Uyku arkadasi istemiyor yere firlatiyor herhangi bir objeyi bile eline almiyor beni istiyor. Gece surekli uyanip yaninda beni bulamayinca agliyor. Ve ben dayanamayip onunla yatiyorum ancak artik tahammulum kalmadi. Gece tuvalete bile kalkamiyorum yan donsem uyaniyor ve bu sekilde daha ne kadar onunla uyuyabilirim bilmiyorum tavsiyeleriniz varsa sevinirim. Gece teroru ve uyku teroru konusunu da ne yapacagim bilmiyorum cocuk sakinlesemiyor aglayip uyaniyor neden boyle oluyor ve ne yapip sakinlestiririm bilmiyorum. :KK43:
Canim ben de uyku teroru yasayan bir anneyim ve bu dertten muzdarip olan anneleri tek cati altinda toplamak icin uyku teroru adli instagram sayfasi actim orada konusuyoruz doktora giden tedavi goren atlatan aileler var.. yasamayan bilmez cok berbat bisi uykusuz 2 yildir ruh gibiyiz..Ben instagramdan ulasabildiklerime ulasmaya calisiyorum..

Kızım 18 aylik su aralar besiginden cikma denemeleri yapiyor. Ve buyuyen besiklerden oldugu icin cok yuksek endislerim var benimde duserse diye. Montesorri besik dusunuyordum ama tek endisem kacmasi ve uyku egitimini bozmadiydi. Suan konuyu okumakla beraber ufaktan ufaktan vazgeçiyorum bu fikirden. Off.

X