Mutasyona uğramış virüs ne yapıcaz ?

İyi de daha önce de bu virüs mutasyon geçiriyor sürekli diyorlardı. Bir sürü mutasyonlu hali vardı. Yani sık sık mutasyon geçirdiğini zaten biliyorduk. Hatta o yüzden aşının pek faydalı olmayacağı söyleniyordu.
Şu ana kadar olan bütün pandemiler iki yıl sürmüş en fazla. İspanyol gribi bile. Ki o zaman dünya savaştaymış geç farkedilmiş ona rağmen iki yıl sürmüş bitmiş. Bilmiyorum da ben iyimser tarafindan bakıp bitip gideceğini düşünüyorum zira kötümser bakacak psikoloji kalmadı.

kızlar sadece bız evdeyiz. ben ödemeler ıcın cıkmak zorunda kaldım suan buranın carsısını alişverıs yerlerını gorsenız . herkes aliş cerıs kıtlıgından cıkmiş gıbı

Bir Alman bilim adami (Drosten) bugün bunlari söyledi:
Virüsün mutasyona ugramis versiyonu aralik basinda ilk Hollandada tespit edilmis. Daha hizli yayildigina dair su anda her hangi bir tespit veya calisma yapilmadi. Ingilteredeki 70% daha hizli yayiliyor denmesine bu yüzden anlam veremedigini. Virüsün mutasyona ugramasinin asiyi genelde etkisiz yapmadigini.

Seyehat engeli için algı oluşturmalarına gerek yok ki, zaten bir virüsle mücadele ediyoruz bunu sebep gösterseler yeterdi.
Çok yoruldum 1 yıl daha kaldiramicam insallah Türkiyeye gelmeden biter bu mutasyon virüs ama
öldürücülüğü daha fazla deniyor.

Yaza bitmeyeceği belliydi ama en azindan bu kadar olmaz diye düşünerek rahatlatiyordum kendimi
Öldürücülüğünün fazl olduğunu nerden okudunuz?

Sirf asiyi kabul ettirmek için yada Noel gezilerini azaltmasi için yapildigi bana mantikli gelmiyor. Sinirlar kapanmis. Fransadan kargo bile gitmiyor Ingiltereye. Bunlar ciddi ekonomik ve diplomatik sikintilar. Bazi uzmanlar Londrada yemek kitligi olacagindan korkuyorar, kargolarde gelemezse, marketlere ürün nasil gelecek?

Bu mutasyon gerçek bence ama niye bu kadar yogun önlemler alindi o benim kafami karistiriyor. Sinirlari kapatmak çok agir bir karar. Öylesine verilcek bir karar degil.

Öncelikle sakin olup, ruh halimizi korumamız lazım.
Benim okuduğum bilim adamlarının açıklamalarına göre (bunlardan birkaçı üzerinde çalışan ingiliz bilimadamları)
bu mutasyona uğrayan virüsün aşıları etkisiz kılacağına dair bir durum yokmuş, bulaşma oranı daha fazla olmakla birlikte öldürücülük oranı ve ağır hastalıklara yol açma oranı daha fazla olma gibi bir durumda yokmuş şu an için.
Zaten corona'nın mutasyona uğraması beklenen bir durumdu ki şu anki hali de en baştaki halinin mutasyona uğramış hali.

Bi bu eksikti ne yapacağız? Mutasyona uğramış virüsün bulaş oranı yüksek deniliyor evet ama öldürücülüğü hala aynı oranda mı ? Aşı başarılı olacak mı ? Kafamda deli sorular... yaz için planlar yapıyordum :KK43: bu arada kızlar noel de millet seyahat etmesin diye algı oluşturuldu diyorlar bilerek sizce olabilir mi böyle bişi? Yani bilerek bulaş oranı arttı diyorlar.
Sanmam ki Noel gezmelerini azaltmak istesinler.
Ama kötü oldu bu durum. Zaten salgının başlangıcında bile kaç milyon insanın planları, hayalleri vardı. Hepsi bir virüs yüzünden suya düştü. Her şey değişti.
Ben de hayatın eski haliyle devam etmeyeceğini düşünüyorum.
ABD'ye kaçmış bir Çinli kadın profesör virüsün insan yapımı olduğunu aylar önce söylemişti. Virüsün bulunduğunu mail atan doktorun önce gözaltına alınması, ardından virüsü kapıp ölmesi bana kesinlikle tesadüfün varlığını kanıtlayamaz. Yok çünkü.

X