Namaz

Chocolita Chocolita Allah razı olsun senden ne güzel konu açmışın bende dediğin gibi Bi misafirliğe gidince yada dışarıda olunca o namaz vakti geçiyor kılamıyorum ve gerçekten insan pişman oluyo ama yine aynı duruma düşünce yine yapıyo yani kendi adıma söyliyim
Bide namazları son yarım saate bıraktığım oluyo😓 sonra diyorum ki kendime sen Allah tan bişe isterken en kıza zamanda nasip et diye dua ediyorsun ama Rabbimin emrettiği namazı son dakikalara bırakıyorsun diyorum😓
Rabbim bizleri razı olacağı kullarından eylesin razı olacağı amelleri işlemeyi nasip etsin 🤲🤲

Elhamdülillah namaz kılmayi seviyorum. Ama arkadaşlar şu regl girdiği zaman bir vesvese geliyor bana ben toparlayamiyorum. Her regl zamanı aynı şey. Benimki 8-9 gün sürüyor. O kadar zaman kilmayinca sonrasında bir tutukluk yaşıyorum ve pişmanlığından da kendimi yiyorum. Sonra yine namaza başlıyorum ama 9 gün regl desek, ben bu esneklikten 3-4 gün de kendim kilmiyorum. 13 günluk bir açık ediyor bana. Toplamda 17-18 gün namaz kılmış oluyorum. Ve yine bu namazlarda sabah namazına nadiren yetisebiliyorum. Sanki Rabbim 4 vakit farz kılmış gibi 4 kılıyorum. Kazasini kılıyorum bazen ama ne bileyim büyük esneklik yapıyormusum gibi geliyor.

Bu zaman içinde şöyle bir şey yaşıyorum, dışarı çıktığım zaman ya da bir arkadaşımla oturuyorken namazı kaçırabiliyorum. Bazen günde 1 vakit kildigimi görüyorum bazen 5 vakit kildigimi görüyorum. Kendime aşırı kızıyorum. Lütfen bana öyle bir şey söyleyin ki ben namazlarımi kesintisiz kilayim.. Gerçekten çok üzülüyorum.

Namaz kılmayı çok seviyorum. Gerçekten kılınmasi farz olduğu için Allah korkusundan kılmak bir yana (tabi ki o da var ama) hani ezbere değil gerçekten Allah'ı çok sevdiğim için kilmayi da çok seviyorum. Şimdi diyeceksiniz ki biz sevmiyor muyuz.. Tabi ki seviyorsunuz. Ben bendeki durumu anlatmaya çalışıyorum sadece.

Bak ben böyle şeytana uyunca esneklik gösterince Allah'ın bana verdigi güzellikleri nimetleri unutunca bile Allah yine o güzellikleri benden almıyor. Yemegim pişiyor şükür hasta değiliz sağlığımız yerinde. Gözlerim görüyor ellerim tutuyor. Gülüyoruz eğleniyoruz burada günümüz güzel geçiyor. Bu neşeyi bana sağlayan da Rabbim. O bana bu merhameti gösterirken şuanda da gözlerim doluyor. Kulunu görmeye çağırıyor ezanlarla ve gitmemek.. İstese başıma bir bela bir musibet verir. Vermiyor. Rabbim sabrediyor tövbe kapılarını açıyor. Samimi bir tovbeyle günahlarımızı bile inşallah affediyor. Namaz kilmadigim zaman kendimi son derece korumasız herkesten gizli ayıp bir iş yapıyormusum gibi kötü hissediyorum. Yani üstünde düşününce böyle geliyor. Çok günahkar..

Kendimi Allah'a karşı çok samimiyetsiz hissediyorum böyle olunca. Secdeden başımı kaldirmadan tövbeler eden de ben, bunu yapan da ben. Yüzüm kalmadı. İnsanlık duygularımla böyle düşünüyorum. Nefret ediyorum böyle olmaktan. Güzel Allah'ım ne kadar hayal kırıklığına uğruyor kim bilir.. İnsanı duygular belki bunlar nasıl ifade edilir Allah'ın nezdinde bilemiyorum. Benim bildiğim Rabbim gazaplanir ve memnun olur. Ama sanki O'nu üzüyorum gibi bir his içimde. Günahsa böyle hissetmek Allah affetsin

Konuyu açmamin sebebi çaresiz hissediyorum. Bu duyguyla nasıl baş edicem. Siz ne yapıyorsunuz böyle bir durumda. Sürekli tövbe edilir mi.. Nasıl yine su duruma geliyorum..
Bir arkadaşımızla buluşacağımız zaman dakik olmaya hatta öncesinde orda olmaya çalışırız. Namaz kulun Allah la buluşması iken hangi vakte bir sebep, bahane bulunabilir ki? Her şey vaktinde güzeldir.

Bir arkadaşımızla buluşacağımız zaman dakik olmaya hatta öncesinde orda olmaya çalışırız. Namaz kulun Allah la buluşması iken hangi vakte bir sebep, bahane bulunabilir ki? Her şey vaktinde güzeldir.
Çok haklısınız. Çok şükür güzelce devam ediyorum 🤲 Rabbim bizleri sevdiği kullarından eylesin 🥰

Cok şükür 5 vakit namazimi kılıyorum canim ama insanız nefsimiz var bazen nefsime ağır geliyor feyiz alamiyorum o anda diyorum ki kendime suan kabirde olupta benim yerimde olmak isteyen nice insanlar var 1 rekat namaz için her seyini feda edebilecek insanlar var orada ama is isten geçti hayatlari bitti şimdi pişmanlar ve sen hala hayattasın pişman olanlardan olmamak için namazına saril

Bir de benim şöyle özel bir durumum var, dini hassasiyetleri bizim gibi olmayan bir aileye gelin gittim. Eşim namaz kilmaz oruç tutmaz.. Herkes kendi dininden sorumlu tabi ki baskıyla diretmeyle olacak iş değil. Benim babam bize baskı yaptı da ne oldu.. Müthiş dinine bağlı bir adamdir babam. Onun baskı yaptığı donemde ne namaz kılardik ne başka bir ibadet. Sadece babamin şiddetinden kurtulmak için göstermelik bir abdest alırdık küçükken odaya gider seccadenin üstünde otururduk. Çok şükür şimdi neyi neden yaptığımi biliyorum ve çok mutluyum. Dini yönden ne oğluma ne eşime bir konuda dayatma uygulayabilirim. Sadece güzellikle anlatıp kendisine birakabilirim. Oğluma da belki örnek olabilirim. İstiyorum ki kurandan namazdan bihaber büyümesin. En azından annesinde görsün tanısin. Tabi ki aklı erdiği zaman araştırıp öğrenecek henüz çok erken. Ama ne bileyim ben olmasam evimizden dua çekilecek. Bende böyle bırakmaktan çok korkuyorum. Esnekliklerin çoğalmasini hiç istemiyorum
Malesef benim esimde boyle :KK43: onu kendime alistiracagima ona ben alistim . Cunku seytan yakamiza yapisiyor ne gerek var havasi veriyor bize . Ama bir savas var aslinda o savasi yenmeliyiz vesveselerle aldatmacalarla bizi kandiriyor seytan ona yenersek yok edersek hayatimizda duzene giriyor . Ben spor yaptigim icin hormonlarim sasirdi kendini bir hafta arayla adet oldum ve 7 gun suruyor o kadar sogudum ki . Sonra ben neden seytana uyuyorum yenecem ulan seni dedin saydirdim biraz rahatladim 🤣 alsana alsana 😂 saka bi yana boyle dusununce kilmaya basladim simdilik insallah devam eder esimde baslar gec olmadan . Kizim bir yasinda gelip dibimde beni bekliyor onun yuzune Aminnn Allah diyip ellerimi suruyorum o kadar mutlu oluyor ki . Minicik bedeniyle o da huzur buluyor aslinda biz farkinda degiliz .

Malesef benim esimde boyle :KK43: onu kendime alistiracagima ona ben alistim . Cunku seytan yakamiza yapisiyor ne gerek var havasi veriyor bize . Ama bir savas var aslinda o savasi yenmeliyiz vesveselerle aldatmacalarla bizi kandiriyor seytan ona yenersek yok edersek hayatimizda duzene giriyor . Ben spor yaptigim icin hormonlarim sasirdi kendini bir hafta arayla adet oldum ve 7 gun suruyor o kadar sogudum ki . Sonra ben neden seytana uyuyorum yenecem ulan seni dedin saydirdim biraz rahatladim 🤣 alsana alsana 😂 saka bi yana boyle dusununce kilmaya basladim simdilik insallah devam eder esimde baslar gec olmadan . Kizim bir yasinda gelip dibimde beni bekliyor onun yuzune Aminnn Allah diyip ellerimi suruyorum o kadar mutlu oluyor ki . Minicik bedeniyle o da huzur buluyor aslinda biz farkinda degiliz .
İnşallah daim olsun 🥰❤️ konuyu açtığımdan beri çok şükür bende kopmadim namazdan. Tövbe ettikten sonra samimiyet çok önemli. Ama tövbe bozulursa "ben samimi olamadim. Bir daha tövbeye duaya yüzüm kalmadı" deyip iyice de uzaklaşmamali. Ben çünkü bunu yaşadım. En güzeli samimiyet. Ama Allah korusun şeytana uyar gaflete düşersek tövbeden duadan kopmamak da asıl mesele. O halkanin içinden çıkmamak çok önemli. Köşesinden bir yerinden mutlaka o ipin ucu yakalanacak. Yoksa zaman öyle hizli geçiyor ki.. İpin ucu bir kaçarsa, dünya isine dalmak o kadar kolay ki. Sonra bir bakıyoruz yaş alıp yürümüş. Allah korusun inşallah biz o gaflet uykusundan uyanmış olalım

Kandil icin yazilinca konu ustlere cikmis ilk ve son sayfayi okudum ve aklima su geldi . Kizim daha kucukken hep beni namaz kilarken gordugu esimi gormedigi icin sadece anneler namaz kilar saniyordu. 😊
Bir defasinda da kandil miydi neydi esimi namaz kilarken gordu ve annee babam basortu takmadan namaz kiliyor demisti 😊
Ah kuzucummm benimm gulerken bir diger yarim buruk .. Rabbim bizlere layigiyla namazlarimizi eda edebilmeyi nasip etsin, en kisa zamanda eslerimizi de bu yola iletsin insallah

Hayirli kandiller

Kandil icin yazilinca konu ustlere cikmis ilk ve son sayfayi okudum ve aklima su geldi . Kizim daha kucukken hep beni namaz kilarken gordugu esimi gormedigi icin sadece anneler namaz kilar saniyordu. 😊
Bir defasinda da kandil miydi neydi esimi namaz kilarken gordu ve annee babam basortu takmadan namaz kiliyor demisti 😊
Ah kuzucummm benimm gulerken bir diger yarim buruk .. Rabbim bizlere layigiyla namazlarimizi eda edebilmeyi nasip etsin, en kisa zamanda eslerimizi de bu yola iletsin insallah

Hayirli kandiller
Yaa ne tatlı 🥰

Arayan bulurmuş derler ya ben de aradığım konuyu buldum. Aslında o kadar utanıyorum ki 😔 Aynı şekilde regl dönemi araya girdi ve bir türlü namazlarımı kılmaya devam edemedim. Bir de üstüne tam başlayacağım gün misafir geldi yine kaldi. Tesettürlü değilim bu yüzden hafta içi çalıştığım için belli vakitler kazaya kalıyor ve ben eve geldiğimde agirlasip kalıyorum. Üstelik ibadet etmediğim sürece de yüreğim sikisiyor sanki hep kötü bir şey olacakmış hissi... Bu mesajımı da buraya bırakayım artık her ne olursa olsun ibadet yolundan kopmamak, her koptuğmu hissettiğimde tövbe etmek için...

Elhamdülillah namaz kılmayi seviyorum. Ama arkadaşlar şu regl girdiği zaman bir vesvese geliyor bana ben toparlayamiyorum. Her regl zamanı aynı şey. Benimki 8-9 gün sürüyor. O kadar zaman kilmayinca sonrasında bir tutukluk yaşıyorum ve pişmanlığından da kendimi yiyorum. Sonra yine namaza başlıyorum ama 9 gün regl desek, ben bu esneklikten 3-4 gün de kendim kilmiyorum. 13 günluk bir açık ediyor bana. Toplamda 17-18 gün namaz kılmış oluyorum. Ve yine bu namazlarda sabah namazına nadiren yetisebiliyorum. Sanki Rabbim 4 vakit farz kılmış gibi 4 kılıyorum. Kazasini kılıyorum bazen ama ne bileyim büyük esneklik yapıyormusum gibi geliyor.

Bu zaman içinde şöyle bir şey yaşıyorum, dışarı çıktığım zaman ya da bir arkadaşımla oturuyorken namazı kaçırabiliyorum. Bazen günde 1 vakit kildigimi görüyorum bazen 5 vakit kildigimi görüyorum. Kendime aşırı kızıyorum. Lütfen bana öyle bir şey söyleyin ki ben namazlarımi kesintisiz kilayim.. Gerçekten çok üzülüyorum.

Namaz kılmayı çok seviyorum. Gerçekten kılınmasi farz olduğu için Allah korkusundan kılmak bir yana (tabi ki o da var ama) hani ezbere değil gerçekten Allah'ı çok sevdiğim için kilmayi da çok seviyorum. Şimdi diyeceksiniz ki biz sevmiyor muyuz.. Tabi ki seviyorsunuz. Ben bendeki durumu anlatmaya çalışıyorum sadece.

Bak ben böyle şeytana uyunca esneklik gösterince Allah'ın bana verdigi güzellikleri nimetleri unutunca bile Allah yine o güzellikleri benden almıyor. Yemegim pişiyor şükür hasta değiliz sağlığımız yerinde. Gözlerim görüyor ellerim tutuyor. Gülüyoruz eğleniyoruz burada günümüz güzel geçiyor. Bu neşeyi bana sağlayan da Rabbim. O bana bu merhameti gösterirken şuanda da gözlerim doluyor. Kulunu görmeye çağırıyor ezanlarla ve gitmemek.. İstese başıma bir bela bir musibet verir. Vermiyor. Rabbim sabrediyor tövbe kapılarını açıyor. Samimi bir tovbeyle günahlarımızı bile inşallah affediyor. Namaz kilmadigim zaman kendimi son derece korumasız herkesten gizli ayıp bir iş yapıyormusum gibi kötü hissediyorum. Yani üstünde düşününce böyle geliyor. Çok günahkar..

Kendimi Allah'a karşı çok samimiyetsiz hissediyorum böyle olunca. Secdeden başımı kaldirmadan tövbeler eden de ben, bunu yapan da ben. Yüzüm kalmadı. İnsanlık duygularımla böyle düşünüyorum. Nefret ediyorum böyle olmaktan. Güzel Allah'ım ne kadar hayal kırıklığına uğruyor kim bilir.. İnsanı duygular belki bunlar nasıl ifade edilir Allah'ın nezdinde bilemiyorum. Benim bildiğim Rabbim gazaplanir ve memnun olur. Ama sanki O'nu üzüyorum gibi bir his içimde. Günahsa böyle hissetmek Allah affetsin

Konuyu açmamin sebebi çaresiz hissediyorum. Bu duyguyla nasıl baş edicem. Siz ne yapıyorsunuz böyle bir durumda. Sürekli tövbe edilir mi.. Nasıl yine su duruma geliyorum..
Arada aksaklıklar oluyorsa bu konuda devamlılıkta Allahtan yardım için dua edip kaldıgın yerden devam et. Allah'a karsı samimiyetsiz hissetmen şeytanin vesvesesi. Sonucta Allah bizim ibadetlerimizi yapıp Cennete girmemizi istiyor. Ve en bağıslayıcı olan O. Onun için seytanin vesveselerini umursama. Allah her daim kulunun yanında ve tövbeleri kabul eder. Sen niyetini belli et devamlılık da nasip olur insallah 💕

Ah kizlar ayni durumu bende yasiyorum. Birisi durtsede kilsam diyorum. Cok istiyorum ama olmuyor.Allahim nasip etmiyor mu diye dusunuyorum.secdeye huzuruna istemiyormu beni .
Arada aksaklıklar oluyorsa bu konuda devamlılıkta Allahtan yardım için dua edip kaldıgın yerden devam etmelisin
"Biz insanın kaderini kendi cabasına bağlı kıldık" şeklinde bir ayet var. Ahiretteki ve dünyadaki kaderimizde kendi çabamız da etkili.Sonucta Allah bizim ibadetlerimizi yapıp Cennete girmemizi istiyor. Ve en bağıslayıcı olan O.Kulunun ona ibadet etmesi de onu hoşnut ediyor.Bu sebeple seytanin vesveselerini umursama. Sen niyetini edip düzenli namazlarını kılmaya başla. Sonucta Allahın huzuruna seni kabul etmek istemesi senin çabama bağlı.

Bir padişahla görüşebilmek huzuruna çıkmak icin bizim mi çabalamamız ve randevu almamız gerekir yoksa padişah bize davetiye mi gönderir? Tabiki bizim çabalamamız gerekir ki padişah bizim talebimizi farketsin ve huzuruna davet etsin. Namaz konusu da öyle.Yani sen bu niyette olursan çaba gösterirsen(abdest almak,zaman ayırmak gibi) bu şekilde Allah da seni huzuruna kabul eder.Zaten 5 vakit namazı farz kılması ve okunan ezanlar da bizi huzuruna daveti.
Diğer sekilde "Allah beni huzuruna kabul etmiyor mu" düsünceleri şeytanın vesvesesi. Allah her daim kulunun yanında ve tövbeleri kabul eder. Sen niyetini belli et devamlılık da nasip olur insallah 💕

Selam, beraber namazimiza destek olalım mı demeye geldim sizinle.yalniz bir şey dikkatimi çekti.uyarmam gerekli. İyi niyetle yazdığınız tabi ki doğru ama insanî özelliklerle Allah'tan bahsedilemez. Örneğin tövbe haşa;kolu, gözü. Allah'ı üzmek, hayal kırıklığina uğratmak.kullanilmaZ.

Selam, beraber namazimiza destek olalım mı demeye geldim sizinle.yalniz bir şey dikkatimi çekti.uyarmam gerekli. İyi niyetle yazdığınız tabi ki doğru ama insanî özelliklerle Allah'tan bahsedilemez. Örneğin tövbe haşa;kolu, gözü. Allah'ı üzmek, hayal kırıklığina uğratmak.kullanilmaZ.
Evet biliyorum ben hissettiğim duyguyu anlatmak açısından öyle tabirler kullanmışım tövbe haşa tabi ki Allah hayal kırıklığına uğrar mı hiç ☺️ biz aciz insanlar için biçilmiş duygular bunlar. Uyarınız için teşekkür ederim

Merhaba canım Peygamberimiz s.a.v zamanında kadınlar regl döneminde abdest alıp hangi vakit namazındaysa o namaz süresi kadar tesbih cekerlermis sübhanallah , elhamdülillah, Allahuekber gibi tesbihler böylelikle namazın feyzinden uzak kalmazlarmis Allah'ın hoşuna gidecek bir ibadetmis buda istersen araştıra bilirsin bende yeni öğrendim h.z Aişe validemiz bildirmiş bu konuyu hatta inşallah bundan sonra yapacağım.

Lisedeyken bir öğretmenimiz namazı 40 gün eksiksiz kılarsanız bir ömür devam edersiniz demişti.
Ve bunu yapıp gerçekten de bırakmayanlar gördüm.
Belki faydası olur.
Regl oldğunuz günleri saymadan 40 namazlı gün devam etmeye gayret edin.

Sonrası kendiliğinden gelir inşaALLAH.

X