Nasil bir yol izlemeliyim?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

scarlettjoh

Üye
Kayıtlı Üye
3 Şubat 2020
90
21
Merhabalar.
Ben 22 yasindayim. 2 yillik laboratuvar bolumu okudum ama o kadar mutsuz etti ki o bolum beni. Lisedeyken o kadar buyuk guzel hayallerim vardi ki. Mezun oldum ozel sektorde baska bir alanda calistim ordan cikmaya yakin ailemin devlete gir baskisi beni cok bunaltti. Ben okulumu tamamlayip kendimi sevdigim alanda gelistirmek istiyordum. Ama uzun sure ne istedigimi bulamadim. Hangi alanda mutlu olurum uretken olurum vs. Ailemden de o destegi goremeyince icimdeki o istek gun gectikce azalmaya basladi. Benim bolumumden dikey gecis ile tamamlanabilecek molekuler biyoloji ve genetik bolumu ve birkac bolum daha var. Genetik bolumunu dusunuyordum ama bu bolume cok hevesli degildim yani kafamda hep soru isaretleri vardi. Isten ciktigim sene hem ailemin gonlu olsun hem kendi gonlum olsun dedim. Hem kpss ye hem universite sinavina hem de ne olur ne olmaz dgs ye hazirlanmaya karar verdim. Tabii yeniden universite sinavina hazirlanma fikrinden aileme bahsetmedim. Ama ailemin devlet baskisi o kadar yordu ki beni bu surecte yeniden okumaya kalkarsam ailem ne der hem maddi hem manevi olarak destek cikarlar mi vs.. gibi dusunceler de cok yordu. Hem universite simavi hem kpss sinavina birlikte calismayi kaldiramadim ve universite sinavina girmekten vazgectim. Dgs sinavi universite sinavina gore daha az ders icermesi bakimindan bari ona calisayim dedim. Kpss birinci onceligimdi cunku. Zaman icerisinde de kpss ye daha cok onem verdim babam 60 yasinda haftanin 7 gunu calisiyor. Kendimi yük oluyormus gibi görmeye başladım. Dgs ye girdim puanlar aciklandi simdi tercih donemindeyim. Ve odtü ile aramda 14 puan fark var. Istanbul , ve yildiz teknik ile de cok az puan fark var. Ama ben cok isteksizm:KK43:(( bolumun yurt disi odakli olmasi benim uzun sure yurt disinda calismak istememem, surekli laboratuvarda olmak beni hic cezbetmiyor. Ne oldu bana hic anlayamiyorum bir zamanlar ne hayalleri olan kiz simdi boyle fırsatları istemiyor bile. Cünku bu bölümde mutlu olacagimi dusunemiyorum. Evet burda da kendimi gelistirebilirim ama ben cok kararsizim tam olarak isteyip istemedigimden emin degilim hatta cekmiyor bu bolum beni. Gecen gun istanbul universitesinin ikinci universite olarak actigi cocuk gelisimi bolumunu fark ettim. Acikogretimden olmasi sıkıntı. Ama bolumu arastirinca ilgimi çekti. Not ortalamami yuksek tutarsam örgüne gecebilirim diye dusundum. Bölüm kendini geliştirmeye ilerlemeye ve ilgimi cektigi icin kafama yattı. Ama ben bu kafamdakilerin cogunu aileme anlatamadim cunku kendi anlamak istedikleri gibi anliyorlar. Babam cocuk gelisimini desteklemedi bile. Acikogretim diye. Orgune gecis imkani var desem de cok isteksizdi. Benim kafamda hem kpss ye girip hem okumak vardi cunku artik aileme yuk olmak istemiyorum ve kendi ayaklarimin uzerinde durmak istiyorum. Kpss diye tutturan babam simdi okulum icin israr ediyor. Okudugum sure boyunca (5 yil ) issiz mi kalacağim dedigimde ise ilk once sen dusunme diyor ardindan 3 senedir dusunmedin simdi mi tarzinda soylemde bulunmasi beni o kadar incitti ki.. ailemle adam akilli icimdekileri dokemiyorum bile cunku kendi anlamak istedigi sekilde anliyor ben ne istiyorum nerde mutlu olurum hep ikinci planda kaliyor. Bolumu okumak konusunda emin olamadigimi korkumdan soyleyemedim bile. Tum bu konusmalarin ardindan bana sen ya okumak istemiyorsun ya da kazanamiyorsun demesi yok mu zaten. Ablaminda kafamin karisikligini gorup genetik bolumunu ovmesi.. Destekliyorlarmis gibi konusuyorlar ama psikolojik olarak baski yapiyorlar farkinda olmadan. Ben bu durumda ne yapacagimi hic bilemiyorum genetik icin buyuk firsat mi kaciriyorum acaba diye kendime soramadan edemiyorum amacim kendime vatanima dunyaya bir seyler katmak.. ama bolume karsi isteksiz olusum soru isareti birakiyor. Vazgecip cocuk gelisimine karar verip ya pisman olursam vs.. kisacasi kafam cok karisik ailemin yanimda olmayisi yalniz hissedisim cok uzuyor beni. O ksdar cok yoruldum ki artik ne okul okumak ne kendimi gelistirmeye dair istek heyecan kalmadı. Bir yandan kpss bir yandan bu sureç. Ruhen cok yoruldum kendimi unuttum. Ben ne yapabilirim? Nasil bir yol izlemeliyim?

Açıkçası çok anlayamadım durumunuzu. Aile baskısı yüzünden kafanız çok karışmış sanırım. Ailenize yük olma düşüncenizi anlayabiliyorum. Ben de 1.5 sene işsiz kaldım ve o dönemde belki yük olurum diye neredeyse kendim için hiçbir şey yapmadım.
Çocuk gelişimi bölümünde bahsetmişsiniz. O bölümün miladı dolmak üzere. İşsiz çok fazla mezun var ortalıkta. Ben olsam seçmezdim. Kendi bölümünüz çok güzel. Eğer severek okuduysanız bence o yönde devam edin. KPSS de artık garanti değil. Ben 93 puanla 1.5 sene bekledim.
Oturup sakin sakin düşünüp en makul şey neyse ona yönelin. Ki o da kendi alanınızda devam etmek gibi duruyor.
Ama tabiki de en iyi kararı kendiniz vereceksiniz. Yolunuz açık olsun :)

Merhabalar,
Ben 22 yasindayim. 2 yillik laboratuvar bolumu okudum ama o kadar mutsuz etti ki o bolum beni. Lisedeyken o kadar buyuk guzel hayallerim vardi ki. Mezun oldum ozel sektorde baska bir alanda calistim ordan cikmaya yakin ailemin devlete gir baskisi beni cok bunaltti. Ben okulumu tamamlayip kendimi sevdigim alanda gelistirmek istiyordum. Ama uzun sure ne istedigimi bulamadim. Hangi alanda mutlu olurum uretken olurum vs. Ailemden de o destegi goremeyince icimdeki o istek gun gectikce azalmaya basladi. Benim bolumumden dikey gecis ile tamamlanabilecek molekuler biyoloji ve genetik bolumu ve birkac bolum daha var. Genetik bolumunu dusunuyordum ama bu bolume cok hevesli degildim yani kafamda hep soru isaretleri vardi. Isten ciktigim sene hem ailemin gonlu olsun hem kendi gonlum olsun dedim. Hem kpss ye hem universite sinavina hem de ne olur ne olmaz dgs ye hazirlanmaya karar verdim. Tabii yeniden universite sinavina hazirlanma fikrinden aileme bahsetmedim. Ama ailemin devlet baskisi o kadar yordu ki beni bu surecte yeniden okumaya kalkarsam ailem ne der hem maddi hem manevi olarak destek cikarlar mi vs.. gibi dusunceler de cok yordu. Hem universite simavi hem kpss sinavina birlikte calismayi kaldiramadim ve universite sinavina girmekten vazgectim. Dgs sinavi universite sinavina gore daha az ders icermesi bakimindan bari ona calisayim dedim. Kpss birinci onceligimdi cunku. Zaman icerisinde de kpss ye daha cok onem verdim babam 62 yasinda haftanin 7 gunu calisiyor onun icin cok uzuluyorum. Kendimi yük oluyormus gibi görmeye başladım. Dgs ye girdim puanlar aciklandi simdi tercih donemindeyim. Ve odtü ile aramda 14 puan fark var. Istanbul , ve yildiz teknik ile de cok az puan fark var. Ama ben cok isteksizm:KK43:(( bolumun yurt disi odakli olmasi benim uzun sure yurt disinda calismak istememem, surekli laboratuvarda olmak beni hic cezbetmiyor. Ne oldu bana hic anlayamiyorum bir zamanlar ne hayalleri olan kiz simdi boyle fırsatları istemiyor bile. Cünku bu bölümde mutlu olacagimi dusunemiyorum. Evet burda da kendimi gelistirebilirim ama ben cok kararsizim tam olarak isteyip istemedigimden emin degilim hatta cekmiyor bu bolum beni. Gecen gun istanbul universitesinin ikinci universite olarak actigi cocuk gelisimi bolumunu fark ettim. Acikogretimden olmasi sıkıntı. Ama bolumu arastirinca ilgimi çekti. Not ortalamami yuksek tutarsam örgüne gecebilirim diye dusundum. Bölüm kendini geliştirmeye ilerlemeye ve ilgimi cektigi icin kafama yattı. Ama ben bu kafamdakilerin cogunu aileme anlatamadim cunku kendi anlamak istedikleri gibi anliyorlar. Babam cocuk gelisimini desteklemedi bile. Acikogretim diye. Orgune gecis imkani var desem de cok isteksizdi. Benim kafamda hem kpss ye girip hem okumak vardi cunku artik aileme yuk olmak istemiyorum ve kendi ayaklarimin uzerinde durmak istiyorum. Kpss diye tutturan babam simdi okulum icin israr ediyor. Okudugum sure boyunca (5 yil) issiz mi kalacağim dedigimde ise ilk once sen dusunme diyor ardindan 3 senedir dusunmedin simdi mi tarzinda soylemde bulunmasi beni o kadar incitti ki.. ailemle adam akilli icimdekileri dokemiyorum bile ben ne istiyorum nerde mutlu olurum hep ikinci planda kaliyor. Bolumu okumak konusunda emin olamadigimi korkumdan soyleyemedim bile. Tum bu konusmalarin ardindan bana, sen ya okumak istemiyorsun ya da kazanamiyorsun demesi yok mu zaten. Ablaminda kafamin karisikligini gorup genetik bolumunu ovmesi.. Destekliyorlarmis gibi konusuyorlar ama psikolojik olarak baski yapiyorlar farkinda olmadan. Ben bu durumda ne yapacagimi hic bilemiyorum genetik icin buyuk firsat mi kaciriyorum acaba diye kendime soramadan edemiyorum amacim kendime vatanima dunyaya bir seyler katmak.. ama bolume karsi isteksiz olusum soru isareti birakiyor. Vazgecip cocuk gelisimine karar verip ya pisman olursam vs.. kisacasi kafam cok karisik ailemin yanimda olmayisi yalniz hissedisim cok uzuyor beni. O kadar cok yoruldum ki artik ne okul okumak ne kendimi gelistirmeye dair istek heyecan kalmadı. Bir yandan kpss bir yandan bu sureç. Ruhen cok yoruldum kendimi unuttum. Ben ne yapabilirim? Nasil bir yol izlemeliyim?
Aileniz oku sen karısma demiş daha ne desin. Karar veremeyen Sizsiniz. Önerim bu dediğiniz alanlarda calışan kişilerle tanışmamız.
Saydıklarınız arasında en makul olanı dgs ile gecmiş yapıp 3 senede bitirmek.

Aileniz oku sen karısma demiş daha ne desin. Karar veremeyen Sizsiniz. Önerim bu dediğiniz alanlarda calışan kişilerle tanışmamız.
Saydıklarınız arasında en makul olanı dgs ile gecmiş yapıp 3 senede bitirmek.
Dgs ile gecis yapinca 3 senede bitirilmiyor maaalesef. Hazirlik ile beraber 5 sene ogrenim suresi.
Ailem oku karişma diyor da benim de onlari ve en basta kendimi dusunmem lazim degil mi? 5 sene az bir sure degil.. 5 seneden sonra ne olacagi belli olmayan bir yola girmek icime sinmedi. 5 sene boyunca ekonomik olarak birine bagli olmak, onu da gectim mezun olduktan sonra is bulamama riski de var. Ki genetik bolumnde ise alimlarda yuksek lisans mezunu kisileri seciyorlar.

Açıkçası çok anlayamadım durumunuzu. Aile baskısı yüzünden kafanız çok karışmış sanırım. Ailenize yük olma düşüncenizi anlayabiliyorum. Ben de 1.5 sene işsiz kaldım ve o dönemde belki yük olurum diye neredeyse kendim için hiçbir şey yapmadım.
Çocuk gelişimi bölümünde bahsetmişsiniz. O bölümün miladı dolmak üzere. İşsiz çok fazla mezun var ortalıkta. Ben olsam seçmezdim. Kendi bölümünüz çok güzel. Eğer severek okuduysanız bence o yönde devam edin. KPSS de artık garanti değil. Ben 93 puanla 1.5 sene bekledim.
Oturup sakin sakin düşünüp en makul şey neyse ona yönelin. Ki o da kendi alanınızda devam etmek gibi duruyor.
Ama tabiki de en iyi kararı kendiniz vereceksiniz. Yolunuz açık olsun :)
Tesekkurler ama genetik bolumunu istemiyorum yani cekmiyor beni.. kafamda soru isareti olan bir bolumde 5 yil okumak, 5 yil boyunca ekonomik olarak birine bagli kalmak mezun olduktan sonra is bulup bulamama durumu.. bunlari da goz onunde bulundurmak zorundayım. Cocuk gelisiminde issizlik fazla demissiniz ama bu zamanda hangi alanda is var ki..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X