Nasıl su tasarrufu yapabiliriz

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.733
27.301
48

Su kaynaklarının gitgide azalması sonucu, kuraklık önemli bir sorun haline geldi. Öyle ki; beyaz eşya firmaları artık, su tüketimini azaltan ürünler tasarlıyorlar.Ve en büyük görev şüphesiz kadınlara düşüyor. Siz de su tasarrufu için evinizde küçük önlemler alabilirsiniz.

economie-eau.jpg

• Meyve ve sebzelerinizi akan suyun altında yıkamak yerine bir kapta su içinde bekletin. Üstelik daha sonra bu suyu çiçeklerinizi sulamak için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

• Ellerinizi yıkarken, dişlerinizi fırçalarken ya da tıraş olurken musluğu kapalı tutabilirsiniz.

• Küvette yıkanmak yerine duş alabilirsiniz.

• Arabanızı temizlemek için su yerine kuru bir bezle silmeyi tercih edebilirsiniz. Eğer yıkamanız gereken kirler varsa profesyonel araba yıkayan firmalara gidebilirsiniz.

• Son teknoloji ile üretilen, az su ve elektrik harcayan çamaşır ve bulaşık makinelerini tercih edebilirsiniz.

• Yoğun kıvamlı, çözücü deterjan ve sabun kullanımını sınırlayabilirsiniz. Böylece durulamak için gereğinden fazla su kullanmamış olursunuz.

• Bataryanıza debi düşürücü taktırabilirsiniz.

• Sifon sisteminizi, çift kumandalı bir sistemle değiştirebilirsiniz.

• Musluklu bir sistem kullanabilirsiniz.

• Su tesisatınızı düzenli olarak kontrol ettirebilirsiniz. Böylece olası bir sorunda su kaybını önlemiş olursunuz.

Basit ama oldukça etkili olan bu yöntemler ile evlerinizde su tüketimi konusunda tasarruf sağlayın, kuraklığın oluşmamasına destek verin.

Teşekkürler paylaşım için, Bende bi kaç öneride bulunmak isterim;
*Dişlerimi fırçalarken bi bardağa su doldurup onu kullanıyorum böylece çeşmeyi açıp kapatmadan işimi hallediyorum
*Sifonun içine 1-1 bucuk litrelik su dolu bi pet şişe koyuyorum böylece her sifonu çekişim de tasarruf etmiş oluyorum
*Bulaşıkları makinaya koymadan önce sudan geçirmek yerine kağıt havluyla silerek koyuyorum, eğer kirler kurumuşsa tümünü makinaya koyup ön yıkama yapıyorum
*Kirli çamaşırları genelde haftada 2 kez yıkayarak biriktiriyorum makinayı tam doldurmadan çalıştırmıyorum
Şimdilik aklıma gelenler bunlar, çocuklarımızın geleceği için hepimiz bu konularda hassas davranmalıyız En Büyük TÜRKİYE

X