Ne yapacağımı lütfen yardım edin?

Kardesine şöyle erkek arkadaşından gizli kayıt yapsın,o şekilde ikna etmeye çalış en azından kaydı olur, sonrasında ise ailenize durumu bildirin yazok etmesin kendine

O kizlar bir neden ile öyle erkeklere takiliyorlar. Ya aileden böyle görüyorlar (babalari). Yada o ailede sevgi belirtileri olmuyor (yani kucaklama, öpmeler, hele anne baba arasinda asla). Iliskiler tüh kaka oluyor. Kisacasi o kizlar kendilerini bulamiyorlar. Güçlü duramiyorlar çünkü ailelerine karsi farkli olmak zorundalar. Kendi içindeklerini anlatamiyorlar.

Bir zaman önce TED konusmasini izlemistim. Cocuklarin iste kötü arkadaslardan etkilenmesi, madde bagimliliga geçmesini,.. Bu tip durumlarda hep o diger cocuklar suçlaniyor "Onlar benim cocugum aklini bulandirdilar, hep onlarin suçu" gibisine.

Ki uzman buna diyor ki "Niye hiç sormuyorsun senin cocugun o arkadaslara niye kendini yakin his ediyor? Rahat his ediyor? Niye baska cocuklar ile degil de, o arkadas grubu ile kendini konforlu his ediyor" diye?

Asil kilit cümleler burda. Böyle tür olaylarin temeli aslinda çok daha önce konuluyor ama ebeveyn fark etmiyor. Bu kiz mesela yillarca hep uslu, hep yüksek puan almis kiz. Ebeveyn bunun ile mutlu. Ama hiç arkadasça davranmiyor. Bu kizin karin agrisi nedir? Istekleri, hayalleri nedir? Asikmidir? Ask acisi yasadimi? Arkadaslar ile dedikodulari nelerdir?

Bu yakinlik asla yoktur. Cocuk sadece anne babasini memnun etmek ile görevlidir. Hali ile kendi kisiligini zor buluyor. Bulmuyor. Ve kendi kisiligini bulamadigi için, bu sevgili gibi insanlar daha çabuk etkileyebiliyorlar.
çok doğru yazmışsınız. sorunca ben iyi anne babayım diyorlar ama durumla ortada. örnek verdiğim 2 aileden biri aile ilişkisi doğru dürüst yoktu. 2. aile dışardan bakınca normaldi ama kızları liseden beri bir erkek olsun isteyen, hatta daha lisede soyadını sevgilisinin soyadı yapan biriydi. tabi içlerini bilemem. kız çocukları dışarda bir erkeği sığınak olarak, kurtarıcı olarak görüyorsa tabiki alenin büyük payı var.

konu sahibine kavga etme, anlatsın konuşun diyoruz ama ilişkileri pat diye değişecek değil . profesyonel destek alabilirler aslında. sevgilisi kızı senden ayrılırım diye tehdit ediyorsa ,başka şeylerle tehdit edip korkutuyorsa sıkıntı büyük.

Kardesine şöyle erkek arkadaşından gizli kayıt yapsın,o şekilde ikna etmeye çalış en azından kaydı olur, sonrasında ise ailenize durumu bildirin yazok etmesin kendine
Dün saatlerce dil döktüm inanın, işte sen değerlisin bak sana nasıl davranıyor bu sevgi değil vs vs daha bisürü şey söyledim, üniversiteye giderse zaten kendin ne kadar doğru bir karar vermiş oldugunu göreceksin dedim. Gerekirse bende gelirim sen alışana kadar gezer tozarız dedim. Abartmıyorum uzun bir süre konuştum dil döktüm bana hep haklısın dedi akşam bi baktım yine o sevgilisi ile saatlerce mesajlaştı yatağında. O an beynimden vurulmuşa döndüm ve ağzıma geleni saydım. İşte sen busun sen buna layıksın sen beni aptal yerine koyamazsın bana tamam haklısın diyip saatlerce onunla konuşuyorsun senden bi cacık olmaz senin hakettiğin bu dedim bağırarak. Şu anda da konuşmuyoruz kendisiyle hala çok çok öfkeliyim.

Herkese merhaba, bir konudan dolayı kendimi kötü hissediyorum. Kız kardeşim var kendisi 19 yaşında ve lise boyunca o kadar çalıştı ki hedeflerine ulaşmak için, liseyi bitirince okulun en başarılı öğrencisi seçildi. Şimdi de Hacettepe'de psikoloji bölümünü kazandı. Çok çalışkan bir kız, okumak en büyük hayaliydi. Ama geçen benimle konuşmak istedi, canı sıkkındı. Anlattıklarını duyunca şok oldum. 1 yıldır bir erkek arkadaşı varmış, erkek arkadaşı başlarda üni konusuna bakarız demiş ardından şimdi de kız kardeşimin okumasını istemiyormuş. Yahu dedim ne hakla? Sen niye ondan izin alasın ki? Baktım kız kardeşimin de kafası karışmış, bu nedenle daha önce ayrıldım ondan ama dayanamadım geri barıştık demez mi. Dedim saçmalama annem babam o kadar mutlu sen üni kazandın diye, lütfen yapma böyle. Bide diyor ki beni çok kısıtlıyor, erkek arkadaşlarım olamazmış falan ama kendisinin kız arkadaşları var diyor. Gerçekten çok şaşkın ve üzgünüm. Bunca yıldır üniversite okumak için didinip durdu çok çalıştı şimdi de kafası karışıkmış. Diyorum çok küçüksün boşver daha kimler kimler girer hayatına ama yok, sanki okuldan vazgeçecek gibi duruyor ve benim elimden hiçbir şey gelmiyor. Anneme de anlatmak istemiyorum işler daha da karışır. Of napacağım ben? Fikir istiyorum lütfennn :KK43:
Kardeşiniz bu kafayla Hacettepe'yi nasıl kazanmış çok şaşırdım.... O çocuk için okulu bırakırsa ,yıllar sonra kafasını taşlara vuracaktir,inşallah böyle bir hataya kalkışmaz.Yeriniz de olsam çocuğu bulur onunla konuşurdum.Ne hakla okulu bıraktırıyormus,kendini kardeşinizin sahibi mi saniyormus?

Kardeşiniz bu kafayla Hacettepe'yi nasıl kazanmış çok şaşırdım.... O çocuk için okulu bırakırsa ,yıllar sonra kafasını taşlara vuracaktir,inşallah böyle bir hataya kalkışmaz.Yeriniz de olsam çocuğu bulur onunla konuşurdum.Ne hakla okulu bıraktırıyormus,kendini kardeşinizin sahibi mi saniyormus?
Ya kaç gündür güzel güzel sakin sakin konuşup ikna etmeye çalışıyorum kardeşimi. Dün yine saatlerce dil döktüm inanın, işte sen değerlisin bak sana nasıl davranıyor bu sevgi değil vs vs daha bisürü şey söyledim, üniversiteye giderse zaten kendin ne kadar doğru bir karar vermiş oldugunu göreceksin dedim. Gerekirse bende gelirim sen alışana kadar gezer tozarız dedim. Abartmıyorum uzun bir süre konuştum dil döktüm bana hep haklısın böylesi mantıklı olan dedi akşam bi baktım yine o sevgilisi ile saatlerce mesajlaştı yatağında. O an beynimden vurulmuşa döndüm ve ağzıma geleni saydım. İşte sen busun sen buna layıksın sen beni aptal yerine koyamazsın bana tamam haklısın diyip saatlerce onunla konuşuyorsun senden bi cacık olmaz senin hakettiğin bu dedim bağırarak. Şu anda da konuşmuyoruz kendisiyle hala çok çok öfkeliyim.

Ya kaç gündür güzel güzel sakin sakin konuşup ikna etmeye çalışıyorum kardeşimi. Dün yine saatlerce dil döktüm inanın, işte sen değerlisin bak sana nasıl davranıyor bu sevgi değil vs vs daha bisürü şey söyledim, üniversiteye giderse zaten kendin ne kadar doğru bir karar vermiş oldugunu göreceksin dedim. Gerekirse bende gelirim sen alışana kadar gezer tozarız dedim. Abartmıyorum uzun bir süre konuştum dil döktüm bana hep haklısın böylesi mantıklı olan dedi akşam bi baktım yine o sevgilisi ile saatlerce mesajlaştı yatağında. O an beynimden vurulmuşa döndüm ve ağzıma geleni saydım. İşte sen busun sen buna layıksın sen beni aptal yerine koyamazsın bana tamam haklısın diyip saatlerce onunla konuşuyorsun senden bi cacık olmaz senin hakettiğin bu dedim bağırarak. Şu anda da konuşmuyoruz kendisiyle hala çok çok öfkeliyim.
Çok haklısın. Ben olsam bende patlardim. Bi saatten sonra yapacak birşey kalmıyor zaten. Kardesiniz okusa da okumada da o zihniyette bir erkekle olmamalı zaten. Bunu anlar ama iş işten geçer. Siz üzerinize düşeni yaptınız, kendi yaşayıp görecek artık.

Herkese merhaba, bir konudan dolayı kendimi kötü hissediyorum. Kız kardeşim var kendisi 19 yaşında ve lise boyunca o kadar çalıştı ki hedeflerine ulaşmak için, liseyi bitirince okulun en başarılı öğrencisi seçildi. Şimdi de Hacettepe'de psikoloji bölümünü kazandı. Çok çalışkan bir kız, okumak en büyük hayaliydi. Ama geçen benimle konuşmak istedi, canı sıkkındı. Anlattıklarını duyunca şok oldum. 1 yıldır bir erkek arkadaşı varmış, erkek arkadaşı başlarda üni konusuna bakarız demiş ardından şimdi de kız kardeşimin okumasını istemiyormuş. Yahu dedim ne hakla? Sen niye ondan izin alasın ki? Baktım kız kardeşimin de kafası karışmış, bu nedenle daha önce ayrıldım ondan ama dayanamadım geri barıştık demez mi. Dedim saçmalama annem babam o kadar mutlu sen üni kazandın diye, lütfen yapma böyle. Bide diyor ki beni çok kısıtlıyor, erkek arkadaşlarım olamazmış falan ama kendisinin kız arkadaşları var diyor. Gerçekten çok şaşkın ve üzgünüm. Bunca yıldır üniversite okumak için didinip durdu çok çalıştı şimdi de kafası karışıkmış. Diyorum çok küçüksün boşver daha kimler kimler girer hayatına ama yok, sanki okuldan vazgeçecek gibi duruyor ve benim elimden hiçbir şey gelmiyor. Anneme de anlatmak istemiyorum işler daha da karışır. Of napacağım ben? Fikir istiyorum lütfennn :KK43:
Okulum en başarılı öğrencisi olarak tıp kazanmasini beklerdim

Okumuyo daha .
Ailenize söyleyin bence baba varsa konuşsun tabi güzel dilden konuşacaksa
Erkek arkadaşda aranıp güzel bir azar çekilebilir bence gizliden
Böyle psikopatlara böylesi lazım
Bide kardeşiniz psikoloji okuyo az çok ne psikolojide erkek arkadaşı var bilir yani 💆
Kaçacak delik arayacağına birde üzülüyomu 🤷
Beyefendi izin verirse okuyacak

Ben de buna çok şaşırdım, o okulu kazanan biri nasıl bu kadar kafasız olabilir? Bu hiç normal bir durum değil, eğer bir okul kazanan kişi sevgilisi istemiyor diye vazgeçmeyi düşünüyorsa onda hiç akıl aramam ben. Bence zaten tek başına gitmesin oraya, çünkü orada da başına neler açar bu kafasızlıkla. Kaba maba oldu biliyorum ama gerçekler bunlar.

kayıtlar online değil mi nettem yapsın kaydını çocuğun nerden haberi olacak yansa yansa 1 senesi yanar belki o sürede aklı başına gelir. eğer kardeşiniz yapmazsa kaydı siz ondan gizli yapın bir şekilde. hiç olmadı anne babanıza söyleyin hatta babanız gidip çocuğa ayar versin ona mı kalmış elalamin kızının okul kaydı. ayy nasıl sinir oldum nasıl bilinçsiz bir kardeşiniz var. allah kolaylık versin

Kardeşin o kadar çalışmış emek vermiş çabasının değerini en iyi o bilir inanmak istemiyorum bir erkek için bölümünden ayrılacağına bu zamanda hem de hacettepe kazanan birinin bu kadar gözünün kör olacağını sanmam

Ne yapın edin okuması konusunda (gerekirse zorlayın) destekleyin. Üni hayatıyla ilgili diziler vs izletin, geçim zorluklarından bahsedin. Elinizden geleni yapın.

Okumamış ki, düz lise falan okumuş sanırm onu da zar zor bitirmiş

Meslegi var mi peki?
Diyelim ki evlendiler, gecimden haberleri var mi acaba?

Kardesinizi iknanin bir yolunu bulun. Ikna olmuyorsa da okula kaydini mutlaka yapin ki hakki yanmasin. Cunku er ya da gec bu kiz yaptigi hatanin farkina varacak. En kotu ihtimalle bir sene gitmez ama sonra ya yurumez, buyuk ihtimalle de bu hanzo terkeder. Basini duvarlara vurmak yerine derin bir nefes alip baslar.

Cok uzun ömür bicmiyorum bu iliskiye.
Seven insan destekler, engel olmaz.

Okumamış ki, düz lise falan okumuş sanırm onu da zar zor bitirmiş
Böyle bir öğrencim vardı. Kör kütük aşıktı. Kız yerleşti erkek yerleşemedi. İzin vermedi kızın gitmesine farklı şehirde diye. Sonra birlikte tekrar dersaneye yazıldılar. 2 ay sonra erkek kızı terk etti sınıftan başka bi kızla çıkmaya başladı. Kızcağız çok zorlandı ama puanı kırılmasına rağmen kazandı o sene. Çok sevinmiştim o zaman.

Böyle bir öğrencim vardı. Kör kütük aşıktı. Kız yerleşti erkek yerleşemedi. İzin vermedi kızın gitmesine farklı şehirde diye. Sonra birlikte tekrar dersaneye yazıldılar. 2 ay sonra erkek kızı terk etti sınıftan başka bi kızla çıkmaya başladı. Kızcağız çok zorlandı ama puanı kırılmasına rağmen kazandı o sene. Çok sevinmiştim o zaman.
Hayatının dersini almış

X