Neden Organik Seçmeliyiz?

Nevreste

Hala umudum var
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
290.146
596.083
42
neden-organik-secmeliyiz3.jpg

Son yıllarda ortaya çıkan “organik” kavramı dolayısı ile hepimizin kafası biraz karıştı kabul edelim, maalesef ülkemizde birçok kavram gibi organik kavramı da içi boşaltılmaya veya sahte bir şekilde kullanılmaya başlandı.

Ancak yaşanan olumsuzluklar bizi genel olarak sağlığımıza büyük bir artı değer katacak bu önemli kavramdan asla uzaklaştırmamalı.

Televizyonlarda konuşma yapan aklı başında saygı değer sağlık profesörlerinden birçoğu, günümüzde vücudumuza gerçekten sağlık katacak gıdalar sokmak istiyorsak, öncelikle yiyecekleri mevsiminde taze bir şekilde tüketmemizi, sonrasında ise organik ürünlerin iyisini üşenmeden, bilgi kalabalıklığından yılmadan arayıp temin etmemizi salık veriyorlar.

Ben organik yumurta bulacağım, gerçek bal yiyeceğim diye ekstra para ödeyemem, zahmet çekip nerede ne ürün varmış arayıp bulamam diyorsanız, yanlış yoldasınız!

neden-organik-secmeliyiz1.jpg

İnternette hormonlu yumurtaların küçücük kız çocuklarını nasıl erken yaşta regl olmaya başlatıp buluğ çağına soktuğunu veya sahte sözüm ona bal ama aslında glikoz şurubundan ibaret olan şekerli balımsı ürünlerin nasıl şeker hastalığına yol açtığı ve vücuda hiçbir katkı sağlamadığını ufak bir araştırma yaparak kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Gönül isterdi ki, sağlıklı yaşama sağlıklı beslenme el atacak merci devlet olsun tüm üreticileri hizaya getirsin ve dur bakalım sen sağlıksız ürün üretemezsin benim ülkemde herkes her şeyin en doğalını en iyisini, tüketecek desin ve tüm sektörü hizaya soksun.

Tüketici olarak organik ürün satın alırken dikkatli olmalıyız ve çünkü organik tarım ile ilgili ülkemizde ne yazık ki büyük bir güven eksikliği mevcut. Bu durumda organik tarımın kitlelere tanıtılmasındaki eksikliklerin büyük bir payı var.

file951254958073.jpg

İster istemez şu anki durumda bir tüketici olarak bir organik ürün ile karşılaştığımız vakit ikileme düşebiliyoruz:

Söz konusu ürün gerçekten organik midir? Güvenilir bir üreticiden mi gelmektedir yoksa organik kavramı yalnızca pazarlama amacıyla kullanılan bir kelimeden mi ibarettir? diye.

Bu anlamda organik ürün satın alırken, başvurduğumuz satıcının veya firmanın güvenilir olması büyük bir önem arz etmelidir.

Organik tarım yalnızca kişilerin hayatına değil, dünyanın daha uzun ömürlü olmasına da katkı sağlayan bir üretim yöntemidir.

Tamamen doğallıktan yana olan organik tarımda; hiçbir kimyevi gübre, hormon veya ilaç kullanılmamaktadır.

Dolayısı ile doğal bir biçimde yetiştirilen ürünler, insanların hayatına da doğallık ve sağlık katmaktadır.

Kaynak:taze masa

Organik ürünlerin besin değeri
Untitled-16.jpg

Organik ürünlerin besin değerleri için bugüne kadar sayısız çalışma yapıldı. Yapılan çalışmalar farklı organik ürünlerin içinde bulunan 20’den fazla vitamin ve mineral oranlarının, konvansiyonel tarımla üretilenlerden çok fazla olduğu kanıtlandı. Kısaca çocuğunuza yedirdiğiniz herhangi bir konvansiyonel tarım ürünü, organik tarımla üretilen bir üründen, demir % 21, magnezyumun % 29, fosfor % 14 ve C vitamini % 27 gibi oranlarda daha düşük seviyede seyrediyor. Ayrıca organik ürünlerde nitrat yani toksik oranları çok çok daha düşük.

Sayılar oranlar inanın çok şaşırtıcı ve insanı gerçekten ürpertiyor. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve hemen her gün çevreye yayılan hastalıklarla savaşabilmemiz için gerekli olan vitaminler ve mineraller organik ürünlerde çok daha fazla bulunuyor. Bundan tam 20 yıl evvel Amerika’da yapılan bağımsız bir çalışma yine organik ürünleri ve konvansiyonel ürünleri karşılaştırmış ve değerler şu şekilde:

Organik ürünlerde, ortalama;

% 63 daha fazla kalsiyum,

% 78 daha fazla krom,

% 390 daha fazla selenyum,

% 118 daha fazla magnezyum,

% 125 daha fazla potasyum

% 60 daha fazla çinko

olduğunu gösterdi.

Bir başka araştırma ise İngiltere’den, burada ise, süt ve süt ürünleri incelenmiş. Konvansiyonel ürünler omega-3, karotenoidler, vitaminler ve mineraller açısından oldukça düşük değerlere sahipler.

Peki şimdi siz hangisini çocuğunuza yedirirsiniz? Organik ürünleri mi? Konvansiyonel ürünleri mi?

organik yaşam gibisi yok ya . 2 sene köyde yaşadım . o yediğim doğal tatlar , domatesler , meyveler insan saglıgını cok etkılıyo . Dogal topraktan direk vitamını aldıgından cok daha dınc bır vucut bizi bekliyo ama burda sehirde gdolu urunlerle yasıyoruz kahvaltı yapıyoruz. Sonra neden erken yaslanıyoruz falna

Maalesef organik diye bir şey olduğuna inanmıyorum
Tohumların bile genetiği bozuk ülkemizde zaten yerli tohum kalmadı
Organik denen besinlerde seralarda yetişiyor çoğunlukla
Organik organik deniyor ama kurtlanmıyor ve bozulmuyor
Köylerden almak gibi bir çözümde kalmadı artık çünkü onlarda aynı tohumları ve ilaçları kullanıyor
Allah'a emanet yaşıyoruz
Her şeyi mevsiminde almaya gayret ediyorum ancak bu yıl koca yaz gerçekten sağlıklı denebilecek bir domatese rastlamadım, pazarlarda satılan mevsim domateslerinin hepsi hormonlu, kesiyorsun beyaz damarlar var içinde ve şekilleri bir tuhaf. Yemekten soğuyorum bazen, tüm gıda maddelerinde var bu sorun, yavaş yavaş zehirleniyoruz. Biz hazır gıda tüketmeyelim diye mutfakta o kadar zamanı heba ederken adamlar toprakla, tohumla oynuyor maalesef

Dalından kopartılan meyvenin tadı bile harika oluyor,bizler burada boş sebze meyve yiyoruz tatları bile yok artık.

valla aslında bence organik kavramı yok neden diye sorarsanız artık ülkemizde ilaçlama yapmadan veya suni gübre kullanmadan meyve ve sebze yetiştirilmiyor. eskiden tohumlar saklanıp hayvan gübresi ile yetiştirildi. Adam akıllı ilaç atılmazdı. ama artık tohumlar bile organik değilken siz organik ürün kullanıyorum diyorsunuz. Bir kere organik ürün şekil olarak düzgün olmaz. Peki organik demiyelim ama daha iyi nasıl beslenebiliriz demelisiniz. Bunu da herşeyi zamanında yeyip birde mümkün oldukça dalında kopartıp yeyiniz. çünkü çogu ürün taoplandıktan sonra uzun süre dayansın diye kimyasal olaylardan geçiyor.

Bizim çocukken yediğimiz sebze meyveler organikti, ki zaten nedir bu organik, olması gereken doğal ürün üretmektir, eskiden yoktu böyle kavramlar, yaz mevsimi çıkardı domates ve kestiğinizde akan suyu cildinizi kabartırdı, organik diye birşey yok maalesef, organik adı altında tohumundan bir daha ürün alınamayan, ilaçlanan ürünler var, köy yumurtası diye satılanları bile sorun ne ile besleniyor tavuk deyin, yumurta yemi veriyorlar, serbest dolaşıyor diye de organik köy yumurtası diyorlar, doğal yumurta yumurta yemiyle olmaz, tavuk toprağı eşeler, solucan, böcek yer ve günde belki bir tane yumurta ya yapar ya yapmaz ama organik köy yumurtası diye satılanlara bakıyorsunuz bir kümes dolusu tavuğun hepsi hergün düzenli olarak yumurtluyor.

organik besinleri tüketmeye çok dikkat ediyoruz peki organik kozmetik ürünler kullanmaya ne dersiniz kızlar :)
size farmasi ürünlerinden bahsetmek istiyorum ; farmasi ürünleri içerisinde amonyak , paraben , triclosan gibi zararlı kimyasalları bulundurmadan tamamen bitkisel yollarla size sağlıklı yaşama ve güzelliğinize güzellik katma imkanı sunuyor :)
kozmetik ürünlerinden temizlik malzemelerine ürün stoğu bulunan farmasi sizler için burada , eğer sağlıklı yaşamak ve bu işi en ucuz yoldan yapmak istiyorsanız hemen iletişime geçin 05....

Son düzenleyen: Moderatör:
Organik diye bişey kalmadı malesef.. çünkü tohumlar organik değil.. güzel ülkem kendi ülkesinin nimetini bırakıp yabancı devletten ithal etmeye başladı herşeyi en güzel mirasımız olan toprağımızı işleyemiyoruz varmı daha acısı..

X