Nedensiz kilo alıyorum, doktorlar nedenini bulamıyorlar , artık psikolojim bozuldu

EloraViolet

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
15 Eylül 2022
4.015
16.891
24 yaşındayım, 2021 kasım ayında 55-56 kiloyken yavaş yavaş kilo almaya başladım. 6 aydan kısa bir sürede 15 kilo aldım. Şuan 70 kiloyum, bu 70 kiloyu korumak için belirki günler neredeyse hiçbir şey yemiyorum.

Diyetler yaptım, disyetisyene gittim, iç hastalıkları ve kadın doğum doktoruna gidip kan tahlilleri yaptırdım. 3 ay spora gittim. Ama asla düzgün kilo veremiyorum. Yazın midem zehirlenmesi yaşadım,15 gün neredeyse düzgün yemek yemedim, hiçbir şey yemediğim halde 200 gram bile veremedim. Normal ev yemeği yiyorum, dışarıdan yemek yemiyorum, şeker tüketmiyorum. Hamurişini azalttım, makarna, pilav çok çok az yiyorum.

Artık psikolojim bozuldu 😓 Gittiğim doktorlar sadece vitamin al, spor yap diyorlar. Genç olduğum için galiba durumu önemsemiyorlar. İnsülinim bazı testlerde yüksek çıkmıştı ama doktorların tepkisi aynı spor yap, vitamin al geçer. Kilo aldıkça adet düzenim bozuldu, adet sürem artık en fazla 3 gün sürüyor.

Acaba artık başka bir rahatsızlığım var, yaptırdığım testlerde mi çıkmıyor diye düşünmeye başladım. Son bir haftadır yine diyet yaptım, yok yine tartı aynı 70 kiloyum.

24 yaşındayım, 2021 kasım ayında 55-56 kiloyken yavaş yavaş kilo almaya başladım. 6 aydan kısa bir sürede 15 kilo aldım. Şuan 70 kiloyum, bu 70 kiloyu korumak için belirki günler neredeyse hiçbir şey yemiyorum.

Diyetler yaptım, disyetisyene gittim, iç hastalıkları ve kadın doğum doktoruna gidip kan tahlilleri yaptırdım. 3 ay spora gittim. Ama asla düzgün kilo veremiyorum. Yazın midem zehirlenmesi yaşadım,15 gün neredeyse düzgün yemek yemedim, hiçbir şey yemediğim halde 200 gram bile veremedim. Normal ev yemeği yiyorum, dışarıdan yemek yemiyorum, şeker tüketmiyorum. Hamurişini azalttım, makarna, pilav çok çok az yiyorum.

Artık psikolojim bozuldu 😓 Gittiğim doktorlar sadece vitamin al, spor yap diyorlar. Genç olduğum için galiba durumu önemsemiyorlar. İnsülinim bazı testlerde yüksek çıkmıştı ama doktorların tepkisi aynı spor yap, vitamin al geçer. Kilo aldıkça adet düzenim bozuldu, adet sürem artık en fazla 3 gün sürüyor.

Acaba artık başka bir rahatsızlığım var, yaptırdığım testlerde mi çıkmıyor diye düşünmeye başladım. Son bir haftadır yine diyet yaptım, yok yine tartı aynı 70 kiloyum.
Merhaba gluten probleminiz olabilir mi?

Alerjiniz vardır muhtemelen. Birde yağ oranı artınca normal adet düzeninizin değişmesi. Detaylı bir chek up yaptırmakta fayda var.

Endokrine göründünüz mü? Gittiğiniz doktorların alanları nedir? Eğer gerçekten hiç yemediğiniz halde kilo vermiyorsanız metabolik bir sorun vardır (troid-şeker). Eğer gerçekten metabolik bir problem yoksa yediğiniz halde yemediğinizi düşünüyorsunuzdur.

Az yemek değil bence ideal yemeniz lazım. Siz az yedikçe metabolizma kendini kitliyor belli ki.ozellikle glisemik indeksi yüksek gıdaları diyetinizden çıkarın. Sabırlı olun önce alışması lazım bedeninizin. Stres kortizol seviyesini arttırır kortizolde yaglanmayı arttırır aslında. Birde bagirsak mikrobiyotaniza baktirmanizi öneririm. Bağırsaklar 2. Beynimiz aslında sindirim ile ilgili bir sorun olabilir

Psikologa gitmeni tavsiye ederim. Bende de aynı durum mevcut. Henüz gidemedim ama gitmem gerekiyor benimde. Duygusal açlık. Beynini kontrol edememe dürtüsel olarak geliyor.

Nedensiz demişsiniz de insülin yüksek çıkmış işte daha başka ne neden olsun ki? İnsülin direnci varsa kilo vermeniz normal insanlara göre daha zor olacaktır ama imkansız değil. Bir anda kilo almanız da bu sebepten. Muhtemelen aldığınız kilolar en çok bel bölgenizde toplandı ve en son da oradan gidecek.

Makarna ve pilavı az yemeyeceksiniz, hiç yemeyeceksiniz. Pilavı özellikle. Canınız çok pilav çekerse basmati pirinciyle yapın. Ekmeği hayatınızdan çıkarmaya çalışın zor gelirse günde 1-2 dilimden fazla yemeyin o da tam bugday unlu ekmek. Meyveyi dikkatli yiyin meyve şekeri de insulin direncini çok etkiler.

Hiçbir şey yemeyerek zaten kilo verilmez. Ama az ve sık yemek de doğru değil. İki öğün beslenin. Aslında bazı şeyler tamamen kişiye özel herkeste aynı sonuç vermez ama ben insülin direnci için konuşuyorum. Akşam 7-8 den sonra hiçbir şey yememeye çalışın. Belki şekersiz kahve çay ya da yogurt. Gece yatarken pul biberli zerdecalli yogurt kürünü tavsiye ederim ama bunu metabolizmaniz biraz hızlanıp kilo vermeye başlayınca yaparsınız.

Kardiyo yapın özellikle gece. Gece yapılan kardiyo uykuda da yağ yakmaniza yardımcı olur, aynı şekilde gece bahsettiğim saatlerden sonra bir şey yememek de uykuda yağ yakmanizi sağlayacak kısa sürede faydasını göreceksiniz. Aralıkli oruç mantığı biraz.
Kahvaltınizi da biraz geç yaparsınız normale göre. Gün içinde açlık bastırırsa fındık fıstık bi şeyler atın ağzınıza. Meyveyi de gün içinde yiyin gece yemeyin.

Spordan önce şekersiz filtre kahve için. Şeker yerine ölçülü bal kullanabilirsiniz. Tok karnına spor yapmayın. Gün içinde yeşil çay tüketmeye çalışın. Epa ve dha değerleri yüksek bir omega3 takviyesi alın. Min 500-600 aralıklarında olmalı. C ve d vitamini takviyesi alın. Kilo almanız kalori fazlalığından çok insulin gibi duruyor o yüzden öncelikle onu düzeltmeye çalışın. Kilo vermeye başladıktan sonra kilo vermeniz durunca 1-2 gün bedeni şaşırttıp yemediğiniz şeyleri yiyin. Mesela makarna ya da yumurtalı ekmek vs. Sürekli diyet halindeki bünye kendini tehlikede hissettiği için yag depolamaya başlıyor çünkü. Diyetisyenlerin diyette oluşturduklari ödül günü de bu yüzdendir hem de biraz nefsinizi gidermek için.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Abur cubur türevi şeyleri asla tüketmeyin zsten söylememe gerek yok. Bunları da kilo vermek için yapmayın sağlığınız için alışkanlık haline getirin. Yarın sabah tuvalet sonrası aç karnına tartılıp aynada fotoğrafınızı çekin ve bel bölgenizi ölçün. Dediklerimi yaparak 1 hafta sonra yine sabah tartılıp fotoğrafınızı çekin ve ölçüm yapın. Küçük de olsa fark gördükçe motive olup devam edeceksiniz. Geçmiş olsun ve kolay gelsin

Endokrine gidin lütfen. Troid özellikle haşimato troidine baktırın. Allah acil şifalar versin.

Yazmayı unutmuşum elinizden geldiğince protein ağırlıklı beslenmeye çalışın ki kas kaybetmeden kilo verebilin. Ülkemiz şartlarında her ne kadar zor olsa da protein değerleri yüksek gıdaları araştırın. Karbonhidrati da sağlıklı tahıllar ve bakliyatlardan alın. Ben mesela yeşil mercimek, börülce, maş fasulyesi gibi şeyleri önceden bir sürü haşlayıp buzluğa atıyorum çıkarıp iki dk salatasını yapıyorum. Biraz uzun yazdım ama ihtiyacı olan başkaları da vardır belki. Yediğimiz şeyler gün içindeki ruh halimize kadar etkiliyor özellikle de 1 gün önce yediğimiz şeyler ertesi gündeki enerjimizde çok etkili. O yüzden bilinçsiz beslenmeyin.

Kahvaltıda simit poğaça yemek sadece açlığınızi bastırır ve öğlene doğru uykulu mal gibi dolaşmaniza sebep olur. Kahvaltıda sadece enerji ihtiyacınızı giderecek adı üstünde "kahve altı" besinler tüketin. Akşam yemeğini de protein ağırlıklı ve geç saatlerde yememeye çalışın

Öncelikle adet döneminizin düzene oturması gerekiyor bence. Onun için jinekolog ile görüşün. Bir ilaç var. Adet olmanızı sağlayan. İsim vermeyeceğim burada. Daha sonra doktor kontrolünde ilacı alıyorsunuz ve adetiniz düzene oturuyor. Bu şekilde vücudunuzdaki ödemi atabilirsiniz. Muhtemelen vücudunuz su toplamış. Bol bol su için. Adetiniz düzene girdiğinde ise spor yapmaya ve yediklerinize dikkat etmeye çalışın. Herkesin belirli düzeyde kalori alımına ihtiyacı vardır. Bu kaloriyi aşarsanız kilo alırsınız. Metabolizmayı hızlandırmak için yeşil çay ve kafein tüketin. Adet döneminde yediklerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Tuz alımını iyice azaltın.

Beyninize baktirdiniz mı. Bir yakınimizin başına geldi. Beyninde iyi huylu tümör varmış. Kilo yapmış. Büyüme alanına etki ediyormuş sanırım. Bazisinin da boyu uzatmış. Kilo iyice artınca farketmisler. Ameliyat oldu iyi şimdi.

Merhaba gluten probleminiz olabilir mi?
Ben bunu düşünüp bir süre için tüm unlu glutenli şeyleri çıkardım. Ama
Nedensiz demişsiniz de insülin yüksek çıkmış işte daha başka ne neden olsun ki? İnsülin direnci varsa kilo vermeniz normal insanlara göre daha zor olacaktır ama imkansız değil. Bir anda kilo almanız da bu sebepten. Muhtemelen aldığınız kilolar en çok bel bölgenizde toplandı ve en son da oradan gidecek.

Makarna ve pilavı az yemeyeceksiniz, hiç yemeyeceksiniz. Pilavı özellikle. Canınız çok pilav çekerse basmati pirinciyle yapın. Ekmeği hayatınızdan çıkarmaya çalışın zor gelirse günde 1-2 dilimden fazla yemeyin o da tam bugday unlu ekmek. Meyveyi dikkatli yiyin meyve şekeri de insulin direncini çok etkiler.

Hiçbir şey yemeyerek zaten kilo verilmez. Ama az ve sık yemek de doğru değil. İki öğün beslenin. Aslında bazı şeyler tamamen kişiye özel herkeste aynı sonuç vermez ama ben insülin direnci için konuşuyorum. Akşam 7-8 den sonra hiçbir şey yememeye çalışın. Belki şekersiz kahve çay ya da yogurt. Gece yatarken pul biberli zerdecalli yogurt kürünü tavsiye ederim ama bunu metabolizmaniz biraz hızlanıp kilo vermeye başlayınca yaparsınız.

Kardiyo yapın özellikle gece. Gece yapılan kardiyo uykuda da yağ yakmaniza yardımcı olur, aynı şekilde gece bahsettiğim saatlerden sonra bir şey yememek de uykuda yağ yakmanizi sağlayacak kısa sürede faydasını göreceksiniz. Aralıkli oruç mantığı biraz.
Kahvaltınizi da biraz geç yaparsınız normale göre. Gün içinde açlık bastırırsa fındık fıstık bi şeyler atın ağzınıza. Meyveyi de gün içinde yiyin gece yemeyin.

Spordan önce şekersiz filtre kahve için. Şeker yerine ölçülü bal kullanabilirsiniz. Tok karnına spor yapmayın. Gün içinde yeşil çay tüketmeye çalışın. Epa ve dha değerleri yüksek bir omega3 takviyesi alın. Min 500-600 aralıklarında olmalı. C ve d vitamini takviyesi alın. Kilo almanız kalori fazlalığından çok insulin gibi duruyor o yüzden öncelikle onu düzeltmeye çalışın. Kilo vermeye başladıktan sonra kilo vermeniz durunca 1-2 gün bedeni şaşırttıp yemediğiniz şeyleri yiyin. Mesela makarna ya da yumurtalı ekmek vs. Sürekli diyet halindeki bünye kendini tehlikede hissettiği için yag depolamaya başlıyor çünkü. Diyetisyenlerin diyette oluşturduklari ödül günü de bu yüzdendir hem de biraz nefsinizi gidermek için.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Abur cubur türevi şeyleri asla tüketmeyin zsten söylememe gerek yok. Bunları da kilo vermek için yapmayın sağlığınız için alışkanlık haline getirin. Yarın sabah tuvalet sonrası aç karnına tartılıp aynada fotoğrafınızı çekin ve bel bölgenizi ölçün. Dediklerimi yaparak 1 hafta sonra yine sabah tartılıp fotoğrafınızı çekin ve ölçüm yapın. Küçük de olsa fark gördükçe motive olup devam edeceksiniz. Geçmiş olsun ve kolay gelsin
Bu saydıklarınızdan çok daha fazlasını yaptım bu 1 sene boyunca. Sorunum zaten tüm bunlara dikkat ettiğim halde kilo verememiş, hala kilo almaya eğilimim olması.

Beyninize baktirdiniz mı. Bir yakınimizin başına geldi. Beyninde iyi huylu tümör varmış. Kilo yapmış. Büyüme alanına etki ediyormuş sanırım. Bazisinin da boyu uzatmış. Kilo iyice artınca farketmisler. Ameliyat oldu iyi şimdi.
Baktırmadım. Ben de açıkçası böyle şeylerden şüphe ediyorum artık. 😔

Bu kadar çabalayıp verememek normal değil , endokrin ve nöroloji ye gitsen güzel olur birde polikistik over sendromu ve gluten alerjisi varmı baktırsan
Buralara girişmeden önce bir diyet listesini hiç taviz vermeden harfiyen uygulaman lazım bu listeye harfiyen uyamıyorsan Pskyatri ile başlamanı tavsiye ederim

İnsülin direnci kiloyu çok zor verdirir bunu kırmanın en iyi yolu şekeri karbonhidratı tamamen kesmektir 2 ayada kırılabilir 3 ayda sürebilir ama bu sürede azda olsa kilo verirsiniz. İnsülin direncinde ekmek pilav makarna zarar veriyor sadece. İdeal kiloya olaşana kadar kesmeniz doğru olur.

Baktırmadım. Ben de açıkçası böyle şeylerden şüphe ediyorum artık. 😔
Evham yapmayın da o akrabada birden obezite seviyesinde bir kilo alımı olmuştu. Doktorlar zaten o şekilde farketti. Eğer kilo alımının durduysa yoktur sanırım öyle bir durum. Etrafınızdaki insanlara sorun. Annem de mesela yemedigini düşünüyor ama oldukça yiyor. Haliyle kilo alıyor. Hareket de daha az ettiği için kilo alıyor.

İşte insülin direnci olabilir

X