diyet yaparken motivasyon sağlama

vibiasabina

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
4 Mayıs 2023
74
30
24
:KK200: Merhabalar herkese :KK200:

Ben 100 kilo olarak başladım ve şuan 91.90 kg yim. Boyum 1.67.

Bu zamana kadar hep 65-70 kg larda takılırdım. 2020 Aralık ayında Trabzon'a tayin oldum ve yalnız yaşamaya başladım. Bir de üstüne hemen pandemi başladı. Oturdum evde, yedim durdum. Ağladım yedim, güldüm yedim.:KK62:Antidepresan ve doğm kontrol hapları kullanıyordum o dönemde. Bunlarda inanılmaz iştahımı açtı ve bir anda 90 lara tırmandım. Diyetisyene gittim fakat hayatım boyunca hiçbir zaman bir listeye bağımlı olamadım. Düzenli hiçbir şey yapamıyorum ve iradem çok zayıf. Şuan hem insülinim hem pcos sendromum var. İlaç kullanmadan adet olamıyorum. (tek düzenli yapabildiğim şey ilaç kullanmak :halay:) Her gün yataktan kalkınca sanki geceden kalma gibiyim. Her gün her tarafım ağrıyor. Şişkinlik de cabası, sonra düşünüyorum. BUNU NEDEN KENDİNE YAPIYORSUNNN!

Trabzon'da sadece sevgilimleyiz o da benim için burada kalıyor onun haricinde bir arkadaş ortamım yok. Bu sene mayıs ayında tayin isteme hakkım var, o zamana kadar da kendime çeki düzen vermek istiyorum. Bir de belki ekim ya da kasım ayı gibi bir nişan olabilir bakarsınız:KK15: Yaniii demem o ki cidddeen zayıflamam gerekiyor artıkkk.

Üç aydır yarım yamalak diyet yaparak 91 kilolara indim. Servisi bıraktım, evden işe işten eve yürüyerek gidiyorum. Yediklerim de düzgün, sadece abur cuburdan vazgeçemiyorum. Akşam eve gidince ataklarım başlıyor. Duygusal yeme bozukluğumun olduğunu düşünüyorum. Akşama kadar her şey mükemmelken eve gidince kontrolümü kaybedip aburcubur yiyorum farkında olmadan bir bakıyorum 4 tane çikolata yenmiş bile... :kk77:

Şiddetli geçimsizliği olan şiddetin bol olduğu bir evde büyüdüm. Akran zorbalıkları, dayaklar, tacizler... Kötü bir 20 seneydi kısacası. Şuan da iş yerimden çekiyorum tabi, bir sürü mobingler... Hani derler ya şu koskoca evrende hiçbir yere sığamadım.

Ama her şeyden önce artık bunları boşverip sağlıklı olmak istiyorum. Hayatıma artık yön verenin kendim olmasını istiyorum. Motive olabilmek, özgüvenli hissetmek, daha dinç ve enerjik uyanmak, geçmiişimi ardımda bırakıp yoluma devam etmek istiyorum. :KK19:

Bunlar tabiki buraya yazabildiklerim, bir parça da özetim. Belki insanların daha da iyi anlayabilmesi için.
Birbirimize motive olabilir; diyet yaparken yaşadığımız sorunları, yaptığımız tarifleri, fayda gördüğümüz diyet listelerini beraber paylaşabiliriz. Daha hızlı konuşma havasında bulunabilmek için tlgrm da kurabiliriz.

Sizde kendinizce kendi yaşadıklarınızı, deneyimlediklerinizi, yaşantınızı, zorluklarınızı paylaşın.

Belki etrafımızdakilerden çok birbirimize iyi geliriz. :KK74:

Hep aynı yerimde saymaktan çok sıkıldım. Günlerdir aynı kilolardayım. Sürekli her gün diyete başlayıp akşamında bozuyorum. Aburcuburları hayatımdan çıkarmam lazım. Dün gece o kadar acıktım ki kalkıp yine bir şey yedim. İrademi kontrol etmeliyim. Kendimden nefret ediyorum. Her gün kendime kararlar verip bunu uygulayamamaktan nefret ediyorum.

SEN DEĞERLİSİN.
SEN BÖYLE DE ÇOK GÜZELSİN.
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN SAĞLIKLI BESLENMELİSİN.
SENİ SEVEN İNSANLAR İÇİN, EN ÖNEMLİSİ DE KENDİN İÇİN GÜÇLÜ DURMALISIN.
YİYECEKLER SENİN DOSTUN DEĞİL.
STRESİNİ VEYA BOŞ VAKTİNİ SPOR YAPARAK GEÇİRMELİSİN.
O ÇİKOLATALAR SENİ ANLIK MUTLU EDİYOR, HAYATINDA KÖKLÜ DEĞİŞİKLİĞİ ANCAK ALIŞKANLIKLARINDAN VAZGEÇEREK YENEBİLİRSİN.
YEMEK İÇİN YAŞAMAMALI, YAŞAMAK İÇİN YEMELİSİN.

Bunların hepsini bilip uygulayamamak, eminim ki okuduğunuzda beni anlatıyor diyeceksiniz. Çünkü genel sorunumuz bu, bilip de uygulayamamak...

Aralıklı oruçta 1. günüm
Başlangıç kilom: 92.5

İlk öğün: Bir adet köfte, yoğurt, domates ve salatalık
Omega-3 ve d vitamini takviyelerimi de aldım. Akşam öğünümü paylaşacağım.

salı günü akşam: tavuk sote ve salata ( hastaydım hiç giremedim ondan şimdi yazıyorum)

çarşamba ilk öğün: yumurta, marul, domates, salatalık, zeytin, peynir (ekmeksiz)

akşamında : pırasa ve makarna (makarnayı keşke yemeseydim ama yapacak bir şey yok pişmanlık yoook)

perşembe günü

sabah: kayısı çayı ve bir tane kuru kayısı (işteyim ve karnım gurul gurul ötüyor biraz kessin diye kuru kayısı yedim)

perşembe günü
ilk öğünüm tavuk sote ve biraz pırasa (iş yerinde çalıştığım için akşamdan kalma ne yaptıysam evde onu getiriyorum işe ve benim ilk öğünüm oluyor ana yemek yerine kahvaltıyı tercih ederdim ama maleseff)

dün akşam 20 dakikalık evde egzersiz yaptım . Her gün 70 dakika sabah 35 akşam 35 dakika yürüyorum ekstra gün içinde attığım adımlarla beraber günlük 15k adım atıyorum.

hafiflemek, aynaya doya doya bakmak, istediğim kıyafetlerin olabilmesi için çabalayacağımm. Kendimi mutlu hissedeceğim. Depresyonumu yeneceğim. Sağlıklı besleneceğim. Sürekli bunları kendime diyerek zayıf halimle kendimi düşünerek motive olmaya çalışıyorum

ara öğünüm iki tane kuru kayısı iki badem iki antep fıstığı üç adet de fındık

akşam yemeğine balık ve çorba yapıcam

bugün hastaneye gidicem ordan dönüşte eve yürüyerek dönerim yani toplamda bugün 2 saat yürümüş olacağım

ara öğünüm iki tane kuru kayısı iki badem iki antep fıstığı üç adet de fındık

akşam yemeğine balık ve çorba yapıcam

bugün hastaneye gidicem ordan dönüşte eve yürüyerek dönerim yani toplamda bugün 2 saat yürümüş olacağım
bir iç hastalıkları uzmanına görünmeniz, insülin direnci için kullanmıyorsanız ilaç kullanmanız ve bir diyetisyenle bu konular üzerine görüşmenizi tavsiye ederim, kilo verme sürecini çok hızlandıracak adımlardır bunlar. dediklerimi uygularsanız zaten pcos da etkisini azaltacaktır, kilolarınız da gidecektir. sevgiler <3

bir iç hastalıkları uzmanına görünmeniz, insülin direnci için kullanmıyorsanız ilaç kullanmanız ve bir diyetisyenle bu konular üzerine görüşmenizi tavsiye ederim, kilo verme sürecini çok hızlandıracak adımlardır bunlar. dediklerimi uygularsanız zaten pcos da etkisini azaltacaktır, kilolarınız da gidecektir. sevgiler <3
çok teşekkürler yorumun için, defalarca gittim fakat endokrin uzmanı bana ilaç verdi ama kullanamadım çok kötü oluyordum işe gelirken afedersin ama su gibi ishal :KK43: dahiliyeye gittim sonra bana senin şuanki değerlerin için ilaca gerek yok dedi vitamin verdi diyetisyene yolladı ama malesef devlet hastanesindekiler al bu listeyi uygula bir ay sonra gel dedikleri için gitmedim onun listesinde çıkartıp ettiği şeyler var o listeyi hayatıma uyarlamaya çalışıyorum. Yakında kontrole gideceğim. Kilom düşükken pcos un belirtileri bu kadar fazla değildi, dediğin gibi her şey kilolardan sonra başladı :KK43:

Tavsiyen için teşekkürlerr :KK19:

günaydınlarr

bugün 40 dakika yürüyüş ile güne başladım . Kolajenli suyumu içtim.

Bugün öğlen yemeğim:
omlet, domates, salatalık, peynir, zeytin olacak(yanıma ekmek almayı unutmuşum yapacak bir şey yok )
kayısı çayı demlerim bir de yanına oh mis

Merhaba🌸 ben de geçen hafta aralıklı oruca niyet etmiştim. Üç gün yapabildim🥲 duygusal yeme bozukluğum var. Ben de tıpkı sizin gibi gece kendime engel olamıyorum.. hep abur cubur🥺

68 kiloyum. Ve normal kilom 59 60 di. Ben 60 Ken bile hafif baliketli duruyordum vücut yapımdan. Şimdi 68 olunca iyice şişmiş gösteriyorum. Hiçbir kıyafetim düzgün durmuyor, üzerime yapışıyor. Üstelik 70 e doğru gidiyorum. Foruma sürekli giremiyorum ufak bir çocuğum var. Sizinle beraber diyet yapmak isterdim yoksa🥲

Merhaba🌸 ben de geçen hafta aralıklı oruca niyet etmiştim. Üç gün yapabildim🥲 duygusal yeme bozukluğum var. Ben de tıpkı sizin gibi gece kendime engel olamıyorum.. hep abur cubur🥺

68 kiloyum. Ve normal kilom 59 60 di. Ben 60 Ken bile hafif baliketli duruyordum vücut yapımdan. Şimdi 68 olunca iyice şişmiş gösteriyorum. Hiçbir kıyafetim düzgün durmuyor, üzerime yapışıyor. Üstelik 70 e doğru gidiyorum. Foruma sürekli giremiyorum ufak bir çocuğum var. Sizinle beraber diyet yapmak isterdim yoksa🥲
çok haklısın, yaşadıklarını anlayabiliyorum mutlu ya da mutsuz anlarımızda yemekten çare istiyoruz ama dışardan durup objektif baktığımızda yemekler bizim sağlığımızı gitgide kötü etkileyip bizi daha çok depresyona sokuyor. Ben de bunun önüne geçmek için akşam olduğunda kendime zaman veriyorum saat sekizde meyveni ye diyorum ilk haftalarda zorlama kendini sadece yediğin içtiğine dikkat et. 16/8 olmadı mı 14/10 yap ya da bunları da boşver dikkatli beslen. Kendini diyet kafasından çıkarıp sağlıklı beslenmeliyim sebzeler benim dostum protein benim dostum bu akşam ne yemek yapsam şöyle proteini güzel olsun diye şeyler düşünüp kendini tamamen uzak etmen gerek. Gerekmedikçe markete gitme gittiğinde o abur cburları görünce şunu de kendine ben şuan da sizi yiyebilirim çünkü diyet kafasında değilim ama sizin yerinize meyve aldım diyerek beynini de kandırabilirsin.

Gece atakları için benim yaptıklarım şunlar:

-8 gibi meyve yiyorum
-kitap okuyorum başka şeyler düşünmeyi sağlıyorum( kişisel gelişim üzerine ve duygusal yeme bozukluğu - tıkanırca yeme bozukluğu üzerine okursan mükemmmel olur)
-açlık basınca hemen ağzıma mentollü sakız atıyorum ve çenem ağrısa da çiğnemeye devam ediyorum.
-Baktım olacak gibi değil hemen bir kahve veya çay içiyorum veya erken uyuyorum diğer günü 12 ye kadar da bir şey yemiyorum sadece su.

Zamanla gerçekten miden de bünyen de alışıyor. Tek yapmamız gereken kendimizi sevmek, olduğumuz gibi kabul etmek, atak yaşamamak için yiyecekleri hayatımızdan tamamen çıkarmamak. Mesela ben çikolataya bayılıyorum değil mi? Evde hep bitter bulunduruyorum eğer çok istersem iki üç tane kırıp yerim ve bana bunun bir zararı dokunmaz. Yiyeceklerle kavga etmek yerine onların yerine daha sağlıklı seçenekleri koyarsak muazzam olur. Normal makarna değil de buğday makarnası gibi. Pirinç yerine bulgur gibi.

Ve sana tavsiyem yürüyüş. Önceden tek olduğum için tek başıma yürümek istemiyordum. Sonra aklıma bunu ulaşım için kullanırsam yürüyüş yapmak için yürümüş olmam dedim ve artık işten eve evden işe, 1 saat yürüsem gidebileceğim yerlere hep yürüyerek gidiyorum. Bu sayede hem param cebimde kalıyor hem de yürümüş oluyorum.

Hayatına böyle pratik şeyler ekleyebilirsin, evde zumba açıp veya leslie açıp sıkılaşabilirsin. Biraz egzersiz ve beslendiğin şeyleri sağlıklı şekle dönüştürürsen hem fit hem sağlıklı olursun :KK28:

Bunlar sana benim de hayatıma uygulayabildiğim şeylerden bir tavsiye, sen de bunu hayata geçir bana katıl. Motivasyonun her düştüğünde buradayım :halay: Kaçamak yapınca o can sıkılmayacak çünkü onları kaçamak gibi görmeyeceğiz. :KK19:
(biraz uzun oldu umarım azıcık da olsa bazı düşünceler kafana yerleşir ve istediğin zaman gelip sağlıklı beslenmeme katılırsın :KK19:)

Yeme bozuklugunuzla ilgili psikoterapi alabilirsiniz belki. Sorun kaynagindan cozulmedikce, aynı surec tekrar tekrar yaşaniyor malesef.

Bir de Trabzon'daymissiniz, merkezdeyseniz, diyetle birlikte andulasyon terapi uygulayan bir diyetisyen önerebilirim. Kendim deneyimlemedim ama sosyal medya hesabından takip ettiğim kadariyla olumlu dönüşleri var.

Yeme bozuklugunuzla ilgili psikoterapi alabilirsiniz belki. Sorun kaynagindan cozulmedikce, aynı surec tekrar tekrar yaşaniyor malesef.

Bir de Trabzon'daymissiniz, merkezdeyseniz, diyetle birlikte andulasyon terapi uygulayan bir diyetisyen önerebilirim. Kendim deneyimlemedim ama sosyal medya hesabından takip ettiğim kadariyla olumlu dönüşleri var.
öyle mi bana söyleyebilir misin bende bakmak isterim.

kesinlikle psikoterapi alınmalı ve devam edilmeli sadece ben aldığım zamanlar bende pek değişiklik olmamıştı şuan anlıyorum ki olay kendini kabullenip kendine değer verip geçmişe baktığında evet kötü şeyler yaşadım ama bunlar herkesin başına gelebilir ve geçmişimi kabulleniyorum demekten geçiyormuş. Ama tabi insan böyle her zaman hissedemiyor en ufak darbe veya olumsuzlukta pes etme potansiyelimiz daha yüksek oluyor. O yüzden psikoterapi kesinlikle olmalı.

tavsiyen için çok teşekkür ediyorum.

Bugün dişçiye gittim 40 dk lık yürüyüş tamamlandı. Yorulduğum için dışarıdan söyledim köfte pilav biber yoğurt bu kadar pilav olmasa iyiydi ama yapacak bir şey yok :)

çok teşekkürler yorumun için, defalarca gittim fakat endokrin uzmanı bana ilaç verdi ama kullanamadım çok kötü oluyordum işe gelirken afedersin ama su gibi ishal :KK43: dahiliyeye gittim sonra bana senin şuanki değerlerin için ilaca gerek yok dedi vitamin verdi diyetisyene yolladı ama malesef devlet hastanesindekiler al bu listeyi uygula bir ay sonra gel dedikleri için gitmedim onun listesinde çıkartıp ettiği şeyler var o listeyi hayatıma uyarlamaya çalışıyorum. Yakında kontrole gideceğim. Kilom düşükken pcos un belirtileri bu kadar fazla değildi, dediğin gibi her şey kilolardan sonra başladı :KK43:

Tavsiyen için teşekkürlerr :KK19:
rica ederim ne demek <3

bugün ilk öğünüm: omlet, zeytin peynir salatalık domates
son öğün: tavuk dünyasından menü (içindeki makarna ve patates olayı bozdu ama moral bozmak yok telafi edilir :))

Bugün ilk öğün menemen peynir zeytin bir dilim tam buğday ekmeği yanına da çay

X