Nerde Nasıl Davranmam Lazım Yol Gösterin Lütfen (Değerli Fikirlerijizi Esirgemeyin)

Sudbanazenin

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2015
1.611
1.468
Merhaba hanimlar oncelikle çok sık konu actigim için lütfen kusura bakmayın ama bazı konularda danışabileceğim kimse olmayınca soluğu burada alıyorum bu seferde degerli fikirlerinize ihtiyacım var lutfen esirgemeyin konunun uzun olacagi icin ayrica ozur dilemek istiyorum ama daha iyi anlamaniz icin daha detaylı olarak anlatiyorum ve oncelikle mevzuya neden olan etkenleride paylasmak istedim

Konuya gelecek olursak arkadaslar ben ortaokul liseyi dısardan okuyup bitirdim yani babamdan dolayi oyle oldu maalesef (konu bununla alakali degil ama beni tam olarak anlayabilmeniz icin aciklama ihtiyaci hissettim) kendimi bildim bileli hep saglikci olmak istedigim icin ilk yıl ilk tercihte illa saglik olsun diye butun tercihlerimi bile bile olu tercih yapio saglik yazdim ama onceligi meslek lisesinden aldiklari icin aman aman bir puanim olmadigi icin acikta kaldim ek yerlestirmedede 29 tercih saglik son baska bur bolumdu yine olmayacahini biliyordum son tercih geldi maalesef yine okuyamadim ikinci yılda tum tercihleri yine saglik yazdim en alta aciktqn saglik idareciligiyle alakali bir bolum yazdim (en azindan istedigim ortamda calisirim diye dusundum)

Suan 2. Sıniftayım bazi sorunlarim vardi psikologa gidiyordum illa sosyallesmen gereken birseyler yapman lazim falan dedi ( fazladiyla ozguven sıkıntısı yasiyorum kimseye hayır diyemiyorum hep baskalari kırılmasin diye hep kırılan taraf oldum) dusundum babam herseyime karsiydi ama bu staj konusunda problem cikarmayacagini dusundum psikologla konustum uygun olacagini falan soyledi aslinda ben hep bazi nedenlerden dolayi erteledikce erteledim en son kacari yok yapman lazim sosyallesmem icin ve kendim icin artik biseyler yapmam gerektigini soyle dedi ve basvuru yap kabul edilmesede sen yapmis olacaksin denemis olacaksin falan dedi.(bölümü aciktan okudugum icin zorunlu staj yok ama hastahanenin insiyatifiyle alakali olarak onlar isterse yapabiliyorum)

İlk olarak bulundugum yere yakin bi hastaneye basvurdum kabul edildim ama bazi nedenlerden dolayi istemeyerekte olsa orayi birakip bulundugum yere uzak baska bir hastaneye basvurdum Allah razı olsun yardimci oldular okudugum bolumle alakali bir kac birimde staj yapabiliyormusum ilgilenen kisi alakali her birimde biraz yapar meslegi ogrenirsin arkadaslarda yardimci okur falan dedi yani sukur gecen seferki gibi sıkıntılı seyler yaşamadim... ben ortamı cok sevdim(bölümün atamasi olmadigi icin)aslinda belkide hic birdaha hastane ortaminda çalışma imkani bulmayacagim icin eger onlar kabul ederlerse iki ay yapmayi dusunuyordum

Ama dun yakin bir arkadasimla konustum ne kadar dusunuyorsun diye sordu eger imkan olursa 2 ay dusunuyorum dedim arkadasimda dediki bence o kadar uzatma en fazla 1 ay yap ve sonra kendin ayrıl zaten bölümün öyle aman aman bi bolum degil insanlar arkadan konusacak dogru duzgun bir bolumu yok bide staj yapiyo falan koca bulmak icin orda oldugunu düşünecekler ayak islerini yapacak olsan yine benimserler ama seni aralarinda istemezler diye seyler soyledi biliyorum benim iyiligim icin konustu...

Ama zaten basladigim ilk gunden beri kimseyi rahatsiz etmeyeyim diye diken ustundeyim kimse rahatsiz olmasin diye normalde cok konuskan biriyken ihtiyac disinda pek konusmuyorum isle alakali sorular disinda pek soru sormuyorum yemege yalniz cikiyorum yemek ve namaz disinda bulundugum yerin disina dahi cikmiyorum zaten oyle tedirginken birde bu laflarin ustune daha bi kotu olfum zaten ozguven sıkıntımda fazlasiyla var bu saatten sonra napacagimi sasirdim sizlere danismak istedim

Yani yeni tanidim bi ortam insanlari rahatsiz etmemek icin gözlerine batmamak icin arkadasimin dedigi düşüncelere maruz kalmamak icin ne yapmam lazım nasıl hareket etmem lazım

İlkokuldan sonra okula gitmedigim icin yani kalabalik sosyal alanlara girmedigim icin ve uzun zamandir evden pek cikmiyordum kalabalik yada yabancilarin oldugu ortamlarada pek girmiyordum bu nedenlerden dolayi git gide icime kapandim nerde ne konusacagim nasil hareket etmem lazim dusunceleriyle yasayan biri olup ciktim(önceden boyle degildim sonradan yavas yavas boyle oldum)vereceginiz akillara tafsiyelere ihtiyacım var her bir cümlenin kulagima küpe olacagina emin olabilirsiniz

Not:belki neden bu kadar gozu kapali universite tercihini yaktin falan diyenler olabilir ama iste bazen insan idealleri icin herseyi gozardi edebiliyor

Arkadaşına bakma sen onlar 2 ay seni kabul edecekse ve o ortam sana iyi geldiyse devam et

İki ay kabul edip etmeyeceklerini bilmiyorum ama zaten bana her birimde bir muddet kalir meslegi ogrenirsiniz dediler sanirim 4 birim var her birinde 2 hafta kalirsam tahminem 2 aya tekabul edoyor ve sahiden ortam bana cok iyi geldi

Bu arada bölümün alımı olmadigi icin ilerde özelde cw doldururken kayde deger bilgiler doldurabileyim diyede bu staji yapmak istiyorum

İki ay kabul edip etmeyeceklerini bilmiyorum ama zaten bana her birimde bir muddet kalir meslegi ogrenirsiniz dediler sanirim 4 birim var her birinde 2 hafta kalirsam tahminem 2 aya tekabul edoyor ve sahiden ortam bana cok iyi geldi
o zaman devam edin milletin isi gücü yok sizin dedikodunuzu mu yapacak arkadasınız saçmalamıs biraz

Arkadasin tam bir geri kafali.

Sen zor olani yapmissin. Bundan sonrasi daha kolay. Mumkunse stajini da 3 ay yap. Ne kadar deneyimin olursa o kadar iyi.

Insanlarla konusman orada staj yapman koca aradigin anlamina gelmiyor.

Dusunen biri varsa o da senin arkadasin ve seni kiskandigi icin onunu kesmeye calismis.

Dip Not :O arkadasinla iliskini mumkun oldugunca minimum seviyede tutmaya calis.

Son düzenleme:
Ya daha önceki ortamda ilk günden bi sıkıntı yasadim o yuzden ben kendi istegimle ayrildim arkadasim biraz kovulmus gibi olmussun bi daha boyle bir durumla karsilasirsan daha kötu olur daha cok etkilenirsin dedi inandigim sey beni dusundugu için yardimci olmak istemesi ama iste o dedikten sonra kendimi cok kotu hissettin zaten yeni baslamistim bende mumkun oldugu kadar cabuk bitireyim diye dusunmustum

Küçük bir yerde yasadigim icin aslinda birde arkadasimin dedigi gibi bolumum oyle aman aman olmayinca bendede bir ACABA sorusu uyandi

Ama susarak, o ne der bu ne der diyerek bu özgüven eksikliğini yenemezsin ki. Bence ilk yardım almasi gereken kişi arkadaşın. Neyse o konuya girmeye gerek yok...

Benim kardeşim de senin gibiydi aynı. Tek başına bakkala gidip ekmek alamazdi konuşamam ben diye. Eve misafir gelirdi bizimki yok ortalıkta. Odaya kendini kilitler otururdu. Kantinde bi kere bile sıraya girip bişi almisligi yoktur genelde ya ben alırım yada yakin arkadaşına ismarlardi. Dolmuşa binmezdi gideceği yeri söylemeye çekindiği için otobüs beklerdi dakikalarca. Otobüste parayı verip üstünü alıyorum diye. Daha neler neler. Artık baktık olmuyo annem yemek kursuna yazdirdi bunu. Hani şu halk eğitiminin. Orda mecbur kaldı iletişime. Yemek yapmayı öğrenmek bahane yani. Şimdi okulu bursa da kazandı gitti hemde tek başına. Bakkala gidemeyen kız tek başına İstanbula gidebiliyo bursayi gezebiliyo... Acaba senjn ailen ne der ki bu kurs olayına falan. Bilgisayar kursu almak istesen yabancı dil kursu almak istesen. Dediğim gibi kurs bahane ortam için?

Arkadaşın gerizekalı, net.

Ben de stajyer çalıştırdım , hepsi kendini geliştirmek için geliyor, CVleri dolu olsun, referans olsun diye. Ne kocası Allah aşkına , kuşbeyinli arkadaşından başka kimse böyle şeyler düşünmüyor.

2 ay çalış. Ondan sonra da part-time çalışma şansın var mı onu da sor. Bölümün de gayet iyi bir bölüm, mutlaka kendini geliştir.

Aslında ben onceden boyle biri degildim bulundugum ortamlarda giriskendim konusurdum baskalariyla kaynasirdim ama sonra bir donem bulundugum bi ortamda bircok kisi belli bir yere gelmis egitim seviyesi iyi belli bir yere gelmis insanlardi ve bu insanlarin kuçumsemelerine maruz kaldim belkide bundan dolayi biyle oldum diye dusunuyorum
Birkac ay once bilgisayar kursuna gitmistim ama onada babam kpss tercihlerinde gerekli oldugu icin ses cikarmamisti ama orda iyiydim yani konusabiliyordum srn sakraktim gayet iyi gecmisti diyebilirim sanirim bu sefer yine bulundugum yerde herkes belli bir egitim seviyesine sahip makamli insanlar oldugu icin kucumsenirim dıslanirim korkusu yasiyirum
Birde arkadasim oyle soyledigi icin artik erkeklerle konusmasam daha iyi ozellikle doktorlarla maksat yanlis anlasilmasin falan diye dusunmeye bile basladim

Arkadasından mumkun mertebe uzak dur. Arkadas dedigin yureklendirir, elalem ne der diye dusundugunde bile bosver elalemi diye sana destek verir. Bu tam tersi sana kostek olmus, isini bu ksdar sevmisken aklına kotu dusunceler sokmus..

Cok gızel bir sey yapıyorsun. Universite ogrencilerinin meslege baslamadan ana ucretli, ucretsiz staj parttime vs bi sekilde is hayatının icinde olmasını dogru buluyorum. Ki ozel sektorde deneyim ve dolu cv onemlidir, mezun olunca bu stajın katkısını goreceksin. Ayrıca cevren genisler, bi bakmıssın stajda tanıstıgın biri sana ilerde referans olmus, ya da herhabgi bir konuda yonlendirmis. Sosyal hayatın da cok yokmus madem kesinlikle staja devam et. Dogru yoldasın sakın arkadasının aklını karıstırmasına izin veröe

Kurum resmi oldugu icin calisma sansim oldugunu sanmiyorum ozel olsaydi belki

Açık konusmak gerekirse gecen sefer staj yaptigim yerde istenilmedim gibi bir durum oldu arkadasim sanirim ayni seyleri yasayip uzulmemden cekindigi icin boyle bir tafsiyede bulundu diye dusunuyorum zira kendiside oyle dedi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…