Davranış Bozuklukları Nerde yanlis yaptik?

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

kirmizigitar

Guru
Kayıtlı Üye
4 Mart 2011
10.375
11.989
21 aylik bir oglum var. Ben haftada 3 gun calisiyordum gecen hafta isten cikarildim suan surekli onunlayim.

Dogdugundan beri uyanik oldugu saatlerde onunla vakit geciriyorum. Tv yok tablet yok, surekli oyunlar etkinlikler yapiyoruz o uyanik oldugu saatlerde ben yemek bile yapmiyorum cogunlukla. Ya da yapilacak birsey varsa birlikte yapiyoruz her isime dahil ediyorum her isi oyun gibi yapiyoruz.

Ancak gel gelelim ben bunlari saglikli iletisim kurabilelim kendin ifade edebilen bir cocuk olsun diye yaparken o bir narsist e donustu.

Bireysel bir oyun oynarken bile eger ayni odadaysak ve ben ona bakmiyorsam birsey basardiginda alkislayip aferim.demiyorsam inanilmaz agrasif ofkeli oluyor bana vuruyor durup dururken.
Haftasonu kuzenler hepbirlikte annemin yazliginda toplandik. Oglumdan 7-10 ay buyuk 4 cocuk oldular toplamda.

Kalabalikta tabiki benim odagim dagildi, evdeki gibi surekli birebir oyun halinde degildik cocuklar kendi kendilerine oynuyordu. Ilk gun gayet iyiydi cok mutluydu cocuklarla bir arada olmaktan. Ama zaman uzayinca inanilmaz agrasiflesti cocuklara durup dururken vurmaya basladi.

Yegenim yanindan sadece geciyor kiza pat diye indiriyor bir tane. Sebep yok...

Cok uzuldum. Neyi yanlis yaptim acaba diye dusunmeye basladim. Sonra fark ettim ki eger ortamda oturan herkes ayni anda onu alkislar aferim.der onunla ilgilenr birebir iliski kurarsa cok mutlu. Yani beyimiz pohpohlanmak istiyor...

Ben tabiki o kalabalikta kargasa da onunla evdeki kadar cok ilgilenemedm. Bugun eve donduk ve dondugumuzden beri istesigi birsey olmayinca bize de vurmaya basladi.

Suan sadece vurarak kendini ifade ediyor. Cok canim sikkin.

Neyi yanlis yaptim? Ne yapmaliydim? Bilmiyorum.

2 yaşındaki bir çocuk fazlasıyla ilgi bekler 4 yaşına kadar. Ancak birşeyler yaptığında her defasında alkışlamanız yanlış. Böylelikle neyin "doğru veya yanlış" olduğunu kavramakta zorluk çekecek, ve her defasında karşılık bekleyecek. Onu "pofpoflamak" bencil bir kişiliğe bürünmesini sağlayıp, sosyal hayatında zorluk çekecektir. Beraber - biz - hepimiz - birlikte gibi kelimeler ona uzak gelip ben - ben - ben deyip ön planda durmak isteyecektir. Bir yetişkin gibi davran demiyorum, ama fazla "çocuksu" hareketlerden kaçınılmalı ve YALNIZ da oynamasını öğretmelidir, ki ileride daha çok tüketici yerine üretici bir ben'e bürünsün diye. Hayalgücüne bırak ara ara ...

2 yaşındaki bir çocuk fazlasıyla ilgi bekler 4 yaşına kadar. Ancak birşeyler yaptığında her defasında alkışlamanız yanlış. Böylelikle neyin "doğru veya yanlış" olduğunu kavramakta zorluk çekecek, ve her defasında karşılık bekleyecek. Onu "pofpoflamak" bencil bir kişiliğe bürünmesini sağlayıp, sosyal hayatında zorluk çekecektir. Beraber - biz - hepimiz - birlikte gibi kelimeler ona uzak gelip ben - ben - ben deyip ön planda durmak isteyecektir. Bir yetişkin gibi davran demiyorum, ama fazla "çocuksu" hareketlerden kaçınılmalı ve YALNIZ da oynamasını öğretmelidir, ki ileride daha çok tüketici yerine üretici bir ben'e bürünsün diye. Hayalgücüne bırak ara ara ...
Birseyler yaptiginsa degil basardiginda alkisliyoruz aslinda. Yaomamasi gereken bisey oldugunda hayir diye kesin bir dille ifade ediyoruz ve tutturup kusana kadar aglasa bile ona istedigini vermiyoruz ki bizi oyuncak etmesin.

Yalnz basina oyun oynuyor. Ama her ne yaparsa yapsin onun yaninda durup onu izlememi istiyor. Mesela ben yemek yaparken mutfakta ona oyalanabilecegi bisey bulsam bile o esnada baska biseyle ilgilendigim icin onu seyretmemi ya da benim yaptigim.seye dahil olmayi istiyor. Eger ona firsat vermezsem normalde yapmamasi gereken seyler nelerse onlari yapip anne diye bana da sesleniyor tehdit eder gibi. (Koltuga tek basina cikip atlamamasi gerektigini bildigi halde koltugun ta tepesine cikip atlamaya calismak gibi bak sen benimle ilgilenmezsen bende burdan atlarim diyor yani)

Toplum icindeyken de mutlaka evdeki gibi ilgilenemiyorum. Cocuk gibi tum gun onunla kosup oynayamam nihayetinde. Oyle oldugu icin de nasil hissediuor bilmiyorum ama agrasiflesiyor.

Gecenlerde arkadasima gittik. Oglumdan 10 ay buyuk kizi vardi. Kiz hicbir oyuncagina dokundurtmadi gitti geldi cekistirdi vurmaya calisti ogluma. Deli deliyi gorunce sopasini saklar misali bizimki kucagimdan inmedi kizdan korkusuna. Elimden tutup dis kapiya gorurup atta gidelm dedi butun gun. Hic durmak istemedi orda.

Doğan Cüceloglu'nun amerikada yaşadığı olaylarla ilgili bir yazısı vardı. Gittiği ortamda bir çiftin küçük bir bebeği varmış. Bebek koltuğa tırmanmaya çalışıyormuş. Doğan bey de yardım edip koltuğa çıkmasını sağlamış ve alkışlamış . Bebegin anne babası neden yardım ettin kendi basına yapmalıydı, yapması gereken bir şey için de alkışlamaya gerek yok, demiş. Bu kadarını hatırlıyorum ama yazının tamamını bulabilirseniz daha iyi anlarsınız. Sürekli alkışlamak normal değilmiş.

Doğan Cüceloglu'nun amerikada yaşadığı olaylarla ilgili bir yazısı vardı. Gittiği ortamda bir çiftin küçük bir bebeği varmış. Bebek koltuğa tırmanmaya çalışıyormuş. Doğan bey de yardım edip koltuğa çıkmasını sağlamış ve alkışlamış . Bebegin anne babası neden yardım ettin kendi basına yapmalıydı, yapması gereken bir şey için de alkışlamaya gerek yok, demiş. Bu kadarını hatırlıyorum ama yazının tamamını bulabilirseniz daha iyi anlarsınız. Sürekli alkışlamak normal değilmiş.
Dogan cuceloglunun cok kitabini okudum bahsettiginiz hikayeyi de hatirliyorum.

Ama yanilmiyorsam kitaplarinda alkislamanin takdir etmenin yanlis oldugu yazmiyor. Sadece birseyleri basarmak icin zaman taniyin imkan verin siz yardim etmeyin diyor. Bende bu ilkeye gore buyutmeye calistim acikcasi.

Benim merak ettigim su. Uzmanlar psikologlar hep cocukla cok zaman gecirin ilgilenin sosyallestirin takdir edin firsat verin diyorlar da, bu sekilde yetistirdigimde de yasadigim sorun ortada. Dozu ayari nedir?

Bu forumda atipik otizm teshisi kpnmus annelerin yazilarini okuyoeum. Ev islerini biraktim tv kapattim sadece onunla ilgilendim cok faydasi oldu kalmadi sorunumuz diyenler var. Bu birebir iletisim kotu biseyse neden boyle oldu bende?

yaptigi davranislarda "narsistlik" bir durum yok.
2-4 yas civari "vurmasi", "isirmasi" vs. normal.
Bu duruma "rough and tumble play" deniliyor.

21 aylik bir oglum var. Ben haftada 3 gun calisiyordum gecen hafta isten cikarildim suan surekli onunlayim.

Dogdugundan beri uyanik oldugu saatlerde onunla vakit geciriyorum. Tv yok tablet yok, surekli oyunlar etkinlikler yapiyoruz o uyanik oldugu saatlerde ben yemek bile yapmiyorum cogunlukla. Ya da yapilacak birsey varsa birlikte yapiyoruz her isime dahil ediyorum her isi oyun gibi yapiyoruz.

Ancak gel gelelim ben bunlari saglikli iletisim kurabilelim kendin ifade edebilen bir cocuk olsun diye yaparken o bir narsist e donustu.

Bireysel bir oyun oynarken bile eger ayni odadaysak ve ben ona bakmiyorsam birsey basardiginda alkislayip aferim.demiyorsam inanilmaz agrasif ofkeli oluyor bana vuruyor durup dururken.
Haftasonu kuzenler hepbirlikte annemin yazliginda toplandik. Oglumdan 7-10 ay buyuk 4 cocuk oldular toplamda.

Kalabalikta tabiki benim odagim dagildi, evdeki gibi surekli birebir oyun halinde degildik cocuklar kendi kendilerine oynuyordu. Ilk gun gayet iyiydi cok mutluydu cocuklarla bir arada olmaktan. Ama zaman uzayinca inanilmaz agrasiflesti cocuklara durup dururken vurmaya basladi.

Yegenim yanindan sadece geciyor kiza pat diye indiriyor bir tane. Sebep yok...

Cok uzuldum. Neyi yanlis yaptim acaba diye dusunmeye basladim. Sonra fark ettim ki eger ortamda oturan herkes ayni anda onu alkislar aferim.der onunla ilgilenr birebir iliski kurarsa cok mutlu. Yani beyimiz pohpohlanmak istiyor...

Ben tabiki o kalabalikta kargasa da onunla evdeki kadar cok ilgilenemedm. Bugun eve donduk ve dondugumuzden beri istesigi birsey olmayinca bize de vurmaya basladi.

Suan sadece vurarak kendini ifade ediyor. Cok canim sikkin.

Neyi yanlis yaptim? Ne yapmaliydim? Bilmiyorum.
Benim oğlumda da vurmalar var. Bence seninle alakalı bir durum yok.

Dogan cuceloglunun cok kitabini okudum bahsettiginiz hikayeyi de hatirliyorum.

Ama yanilmiyorsam kitaplarinda alkislamanin takdir etmenin yanlis oldugu yazmiyor. Sadece birseyleri basarmak icin zaman taniyin imkan verin siz yardim etmeyin diyor. Bende bu ilkeye gore buyutmeye calistim acikcasi.

Benim merak ettigim su. Uzmanlar psikologlar hep cocukla cok zaman gecirin ilgilenin sosyallestirin takdir edin firsat verin diyorlar da, bu sekilde yetistirdigimde de yasadigim sorun ortada. Dozu ayari nedir?

Bu forumda atipik otizm teshisi kpnmus annelerin yazilarini okuyoeum. Ev islerini biraktim tv kapattim sadece onunla ilgilendim cok faydasi oldu kalmadi sorunumuz diyenler var. Bu birebir iletisim kotu biseyse neden boyle oldu bende?
Birebir iletişim tabiki kötü değil. Ben onu kast etmemiştim. Sorduğunuz sorunun cevabını da bilmiyorum açıkçası.
Koltuğa çıkmasına yardım ettiği ve alkisladigi için aile tepki göstermiş. Okuyunca hak vermiştim. Kimse bize yemek yapıyoruz, evinizle, çocuğumuzla ilgileniyiruz diye veya babalar para kazanip çocuklarının ihtiyaçlarını karşılıyor diye ödül vermiyor. Bebeklerimiz zaten yürüyecekler, konuşacaklar.( fiziksel bir sorun yoksa tabi) her hareketini ödüllendirmemek lazım demek istemiştim. Sonra gerçekten her yaptıklarına ödül bekliyorlar. Siz öyle yazmışsınız. Biraz ilgi kayınca sinirleniyor diye.

Ama bu bey hep abd' den bahsetmiyor mu ??? İnanin kıl oluyorum sanki abd deki çocuklar mükemmel.

Fikre gelince evet gayet yerinde olmuş... Yapması gereken sey icin taktir edilmemeli, yemek mesela yiyecek tabii sanki buyuk olay ! Fakat bir oyunu kurması ya da dağıttığını toplamasini gayette taktir ediyorum..

Konu sahibine gelincee... Arkadaşım benim kizimda cookk değişti inanamazsin! Tam bi iki yas bunaliminda . Bence kendini ikide bir elestirme! Saril sev oksa inan cok kafaları karışık!!

Ama bu bey hep abd' den bahsetmiyor mu ??? İnanin kıl oluyorum sanki abd deki çocuklar mükemmel
Evet hep abd den bahsediyor. Ama ben cogu anlattığına katılıyorum ve hak veriyorum. Biz bağımlı ve korku kültürüyle yetiştirirken evlatlarımızı onlar normal bir şekilde büyütüyorlar..

Evet hep abd den bahsediyor. Ama ben cogu anlattığına katılıyorum ve hak veriyorum. Biz bağımlı ve korku kültürüyle yetiştirirken evlatlarımızı onlar normal bir şekilde büyütüyorlar..
İnanın eski Türk adetleri aneneleri daha güzel bu nesil biraz buldumcuk olmuş ve bunun zararlarını çekiyor.
+
Almanya da bu tarzda eğitiyor, İngiltere de kezaa!

İnanın eski Türk adetleri aneneleri daha güzel bu nesil biraz buldumcuk olmuş ve bunun zararlarını çekiyor.
+
Almanya da bu tarzda eğitiyor, İngiltere de kezaa!
Orası öyle tabiki. Bir de televizyonlarda sürekli "uzmanlar" konuşuyor. Hepsi de farklı farklı konuşuyor tabi. Herkesin kafası çorba oldu.

Orası öyle tabiki. Bir de televizyonlarda sürekli "uzmanlar" konuşuyor. Hepsi de farklı farklı konuşuyor tabi. Herkesin kafası çorba oldu.
Kesinlikle ya! Su oda ayirma mesela tam muamma kimi doğar doğmaz ayirin kimi 6ay kimi1 yas kimi2 yaş kimi de cocuk ne zaman isterse diyor!!!! Bence artik biz kafayi toplamaliyiz

Kesinlikle ya! Su oda ayirma mesela tam muamma kimi doğar doğmaz ayirin kimi 6ay kimi1 yas kimi2 yaş kimi de cocuk ne zaman isterse diyor!!!! Bence artik biz kafayi toplamaliyiz
Ben müslümanım. Kendimi de eleştirerek müslüman olanlar çocuklarını müslüman gibi yetistirseler aslında hiçbir şeye gerek yok.
Doğan cüceloğlu'nun anlattığı abd maceralarındaki olayların çoğu hadislerde var zaten.
Ama biz a uzman b uzman dedi diye hem kendimizi hem çocuklarımızı deneme tahtasına cevirdik.

Ben müslümanım. Kendimi de eleştirerek müslüman olanlar çocuklarını müslüman gibi yetistirseler aslında hiçbir şeye gerek yok.
Doğan cüceloğlu'nun anlattığı abd maceralarındaki olayların çoğu hadislerde var zaten.
Ama biz a uzman b uzman dedi diye hem kendimizi hem çocuklarımızı deneme tahtasına cevirdik.
Değil mi?
İste ozden kopmanin acilarini cayır cayır çekiyoruz. Osmanlı'yi reddi miras ettik tamam ama ahlakı, eğitimi ve terbiyeyi reddetmemiz bilemedim?

Ahh ahh hadisler başka bor dunya😍

Değil mi?
İste ozden kopmanin acilarini cayır cayır çekiyoruz. Osmanlı'yi reddi miras ettik tamam ama ahlakı, eğitimi ve terbiyeyi reddetmemiz bilemedim?

Ahh ahh hadisler başka bor dunya😍
Avrupada kadınlar ve engeliler içine şeytan kaçmış diye yakılırken o zamanlar kadınlar el üstünde tutulurmus. Şimdi gün geçmiyor ki bir kadın cinayeti, çocuk istismarı haberi gelmesin. Bu arada konu sahibin konusunu sabote etmeyelim, sonra:mapus:
🙄😊

konuşamayan çocuklar genelde böyle davranıyorlar o yüzden sordum. O zaman seninki tamamen 2 yaş sendromuna girmiş canım. Biraz erken girmiş ama bütün saydiklarin 2 yaş sendromu özellikleri. Ve bunların hepsi geçici hiç üzülme en fazla 3-4 yaşına kadar sürüyor. Sonra sonra her şey değişiyor. Uzun gibi gelebilir ama geçecek annesi o da her bebek gibi...

Sorunun cevabini buralarda cok bulamadigimdan cocuk psikologu kuzenime danistim. Aynen aktariyorum ki ayni durumda olanlar icin fikir olsun

Artik buyuyor ve dunyanin kendi etrafinda donmedigini fark ediyor. Bazi cocuk bunu seninki gibi topluma girince algilar bazisi okula basladiginda bazisi kardesi oldugunda.

Evdeyken ve siz basbasayken de senden birsey istediginde herzaman hemen yerine getirme. Biliyorum gelmemi istiyorsun ama once sunu yapmam lazim sonra seninle ilgilenecegim de, hayat akisi hakkinda biraz fikri olsun. Sabretmeyi ve beklemesi gerektigini ogrensin.

Toplum icinde birine vurdugunda hemen onu baska bir kenara cek yaotiginin yanlis oldugunu anlat ve sakinlesene kadar orada kalmasini sagla. Zaman icerisinde gececektir.

Sanirim 2 yasa giris ile ilgili birazda bu durum. Benlik duygusunun gelismeye baslamasindan ortaya cikiyor.

Bu arada dogan cuceloglundan girip ulkelere dinlere kadar gitmissiniz😂 konunun cok disinda sanki konusulanlar😂

Uzmanlarin gorusu bir cok sekilde olabilir. Ama hepsinin uzman gorusu cocuklarin tv den uzak ve oyunla gelisebilecegi yonunde. Benim cocuk yetistirirken dikkat ettigim sey de bu en cok. Bolca oyun minimum teknoloji. Henuz kendi kendne oyun oynama becerisine sahip olmayacak kadar kucuk oldugu icin de en iyi arkadasi ve oyuncagi sen oluyorsun ve senin odagindan ciktigi anda cocuk degisiyor.

X