Nişan takılarını ne yapayım

Nişanda takilan, dugunde takilan diye bir ayrim yok benim bildigim. Takilar kadinin oluyor kanunda. Nisanda ya da dugunde farketmiyor.
Kanun aileler için geçerli mi tabi ki hayır.

Sığ insanlar yapar bunu Türkiye de ayrım var nişan takıları kıza düğün takıları erkek tarafına kk’da çok konu var.

Ben akrabalarımda böyle bisey görmedim ama arkadaşlarımda çok şahit oldum bu konuya.

Nişanda takılan altınlar kıza diye erkek tarafı altın az takar.

Düğünde takarlar.

Kanun olarak kadının ama kimsenin yuvası bozulmasın tabi ki altınlar da kadına kalmasın.

Fakat konu sahibinin gelin gideceği aile çok uyanık ve resmen altın peşinde.
Nişanda takılan altını geri alıp üzerine ekleyip ya da eklememek kendi tasarruflarında, geri alıp düğünde takıcaz demek ne demek ya.

Sinir oluyorum böyle ailelere kadın hiç değerli değil mi ya bide bugun 8 mart daha da gıcık oldum.
Bu kadının nişanda takılan takıların peşine düşmüşler.

Bir de konu sahibi çeyizimin, hepsi hazır çok az eksigim var yazmış. Kızcağız herşeyini de yapmış.

Kızıma bu mumeleyi yapsın evleneceği kişinin ailesi ellerine altınları verip yollarım.

Kızlarımızın hakkını vermeliyiz. Çalışıyorlar çabalıyorlar çeyizlerini yapıyorlar, eşyalarını alıyorlar aileleri de altın vs fazlasıyla yapıyorlar. Ama erkek tarafı geliyor nişanda takılan altınları ver düğün yada nikahda takıcaz diyorlar.
Yok arkadaş böyle bişey değerini vermeyen gelmesin kız kapısına.

Ama yani dugunde takmak istiyorlar diye illa erkek ailesi altinlari alip kaçacak demek olmayabilir, belki sadece fazla gorunsun istiyorlar ya da butceleriyle ilgili bir şey olabilir bu.
Niyeti anlamadan bu kadar kiyamet koparilmamali.

Ama yani dugunde takmak istiyorlar diye illa erkek ailesi altinlari alip kaçacak demek olmayabilir, belki sadece fazla gorunsun istiyorlar ya da butceleriyle ilgili bir şey olabilir bu.
Niyeti anlamadan bu kadar kiyamet koparilmamali.
Niyetleri nişanda altın takmamak, altınları alıp tekrar takmak…

He deseler ki kızım nişanda taktığımız bileziği, seti vs vs sakla bozdurma biz zaten sizlerin evini aileler olarak kurucaz.
Düğünde yada nikahta takacağımız altınlarla birlikte takalım o zaman derdim ki heh işte ne iyi aile maaşallah kızı ve oğullarını düşünüyor.

Ama ver nişanda taktığımız altınları biz takıcaz tekrar o iş hic de iyi niyet barındırmıyor.

Yani hangi kadın altınları alıp yurtdışına kaçtı yada gece aleminde yedi… %99.9 kadın altınları verip araba modeli yükselti, ev e peşinat yaptı, ihtiyacı yoksa kasaya koydu.

5-10 takılan altın pesine düşülmesin…

Benim nişanim olmadi, nişan diye sadece aile arasinda kutlamali yuzuk takti yapan akrabalarim da. Dolayisiyla nişanda pekte bir altin hediyesi olmadi kimsenin. Dugunde takilanlara da kimse el koymadi.

Gelinin takilari dugun sonrasi üzerinden alinmayacaksa gerisinde bir sorun goremiyorum acikcasi.
Ben takı, eşya kavgasi etmeyi doğru bulmuyorum acikcasi. Gelenek meselesi tabi ki

Tabi ki gelenek aile duruşu ile ilgili.
Konu da erkek ailesi altınları istiyor.
Sorun var bence, yukarida yazdığım gibi deselerdi aaa ne iyi aile derdim.
Ama diyemiyorum.

Tabi ki gelenek aile duruşu ile ilgili.
Konu da erkek ailesi altınları istiyor.
Sorun var bence, yukarida yazdığım gibi deselerdi aaa ne iyi aile derdim.
Ama diyemiyorum.

Bana kalsa kimse evlenecek kişilerin evinin eşyasini almak zorunda da değil. Bundan da iyi niyet kotu niyet cikartmam acikcasi.
Yorumlardan analdigim altinlari aile geri vermemek üzere kendilerine istiyor degil de sadece dugunde takmak icin istiyorlar olarak anladim.
Bilmiyorum kavga etmek istiyorsa etsin tabi.

Kavga edecek bir durum yok etmesin tabi ki.

Ama inan senin düşüncende insan değiller.

Nişandaki altınları ver düğünde takarız diyen aile bana çok uyanik geldi.

İmkanım varsa evladıma evlenirken yardım ederim sonuna kadar, beğenin zevkinize göre, gider ödemesini yaparım. İlla destek olunacak diye bi konu yok ama bu şartlar da bi zahmet etsinler gençlerde rahat bi nefes alsın.

Ay ne güzel ya karşılıklı müşterekte bulunamasak bile yazışabiliyoruz.

Ben nişan takılarımı birleştirip bilezik almıştım evlendikten sonrada kendime araba aldım ona kattım kimseye vermedim

Tatil parası yapın altın olarak dursun madem hiç ihtiyacınız yok..arasıra eşiniz de bütçe ayirsin hatta tatil kumbarasi için. Haftasonu kaçamakları, otel tatilleri, yurtdışı gezisi falan hep buradan harcayın.
Madem ihtiyacınız yok. Keyfinize gitsin yani.
Kıyafet ne ya, biraz vizyon sahibi olun madem paranız da var eminim dolabiniz kıyafet doludur zaten

Altin hesabı aç içine at kalsın oh mis

Abla benim nişanlımın annesi nişanda taktığı bileziği geri alıp, düğünde bi daha takmak istemişti:)))))
Hatırladıkça gözüm seyiriyor.

Niye bizdede öyle olur, nişanda diyelim 4 bilezik takar. Kendi Ailemde
Ama bende kalır hepsi..
düğün günü, odada geri verirm hepsini bileziksiz çıkarım, genelde herkes öyle yapıyor bizde . 4+4 bileziğin üstüne 4+4 fazladan yine takılır
Düğünde bileziklerle çıkmak bana saçma geliyo

Bu arada ben nişanda takılanlarla kendime yine bilezik yapıp kenara koymuştum..

nişan takısını düğünde tekrar takarlar bence neden satıyosunuz

Nisan takılarını bozup kıyafet alırsan düğün takilirini elinden almalari hak o zaman. Nisan yada düğün farketmez takılar ortaktır öyle olmalidir. Zamanında ceyiz vs o paraya ihtiyacım olmasina rağmen dokunmamistim şimdi olsa yine aynısını yapardım. O değilde kiyafet için takılarını bozdurani ilk kez görüyorum duyuyorum

bana hem bilezik hem altın takılmıştı. hiç birine dokunmadım. düğün zamanı yaklaştığında da kendi isteğimle, kayınvalideme istersen bilezikleri vereyim düğünde bunları da takarsın dedim. bence dokunma hiçbirine. ileride lazım olur. ha kimsede bana altınlar nerde bilezikler nerde falan demedi nişan sürecinde bu arada.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…