Nişanlımın ailesini çözemiyorum

Su yorumunu sımdı okudum gozumden kacmıs.
Bu cocukla evlenmek ıcın acele etme ve cok cok iyi dusun.
Vallahi çok seviyorum ama hiç acele etmiyorum. Onlara kalsa geçen yıl evlenmeliydik, bu yıl da ısrar ettiler yine aceleye gerek yok dedim. Önümüzdeki yıla düşünüyoruz şu an ama o zamana kadar gözlemlemeye çalışıyorum her şeyi

Ayrıca kayınvalidenizin olumlu yaklaşımı olarak anlattığınız muhabbetlerde de ben gelinine çok iyi yaklaşan bir kayınvalide değil, pandemi döneminde oğlunun tek kalmasını istemeyen bir anne gördüm.
Doğru diyorsunuz ben bu açıdan bakmamıştım :KK64: Sürekli oğlunun yalnız kalsa bu kadar dikkat etmeyeceğini, benim sayemde marketten aldığımız her şeyi yıkadığımız için içinin rahat ettiğini falan söylüyordu çünkü

Garsonlarin bahsis beklentisini laf ,sorun edicek kadar dertsiz mi bu insanlar Allahaskina? Ya da kendileriyle cok sorunlari var da bunlara yükleniyorlar psikolojik olarak? Taktigi altinin ederini söylemek nasil bir kalitesizliktir? Insanlar nasil,hangi ara böyle oldu? Ayrica neden bu kadar sorgulayicilar? Onlara ne annenizin,agbinizin evinden? Ya cook zor seyler bunlar.. Benim de oglum var ve ileride ne cesit insanlarla karsilasacagim ,buralari okudukca simdiden korku sardi.Siz teyze mi diyorsunuz kv nize? Meraktan sordum sadece.Sizi cok mesafeli bulmus olabilirler ,belki de ondan yapiyorlardir bunlari.Genelde Türk aile yapisi cok gelenekci cünkü.Siz yine de oldugunuz gibi davranin,mesafe her zaman iyidir,en azindan baştan koymaniz iyi olmus.sonra degisti demesinler.En iyi tarafi uzak yasiycak olmaniz.Simdiden mutluluklar dilerim.
Teşekkür ederim :KK16: Gerçekten ele karışmak dedikleri gibi zormuş.. Ben x teyze/y amca diye hitap ediyorum evet, evlenene kadar da böyle demeyi düşünüyorum içimden de başka türlüsü gelmiyor zaten. Mesafeliyken bile bu haddi bulan insanlara elimi versem kolumu kaptırırım diye düşünüyorum açıkçası

Algilaynmayacak seyler degil ki. Adamin kendi nisanina laf ediliyor ve agzini açmiyor iste. Hadi o zaman algilayamadi, sonrdami konusmadi annesi ile? Annesinin bunlari söyleyebilmesi, nisanlinin sayesinde. Nisanlindan çekinse, asla söyleyemezdi.

Bak sen üzülüyorsun ve adam sadece bahane üretiyor. Yaptigi birsey yok. Gayet aileci, ana kuzusu bir adam. Yarin dahada agzini açarsan adam "benim annem iste, hep böyleydi, sende biraz alttan al" der. Herseyi geçtim, sana cocugun isim hakkini bile tanimiyor, babasi üzülür diye. Yani yetiskin adam, diyelim hep ailesinde adetmis, simdi akli basinda degilmi? Bu adetleri sorgulayamiyormu?

Gençsin ve asiksin ve hersey tozpembe senin için simdi, fakat sonrasi çok zorluklar çekersin benden söylemesi.

Ve altinlari hesaba koymak niye bu kadar zor olsun ki? Dügündede taki olacak zaten, onlaridami verecektiniz kv'deye?
Aynen nişanlısı hic tarafinin
Safım galiba, kk hayatıma girdikten sonra akıllanmaya başladım. Burada yazılanları okuya okuya böyle insanlar olduğunu görmeye başladım
Bence altınlarını geri al ikinizin üstüne koy bakalım ne diycekler sakın ama sakın dügün için acele etme evini düzenini kurmadan sakın evlenme cok mantıklı adımlar at aklına bir şey takılırsa buraya sor fikir alırsın burdakı tecrübeli bayanlardan

Cok spesifik can sikacak dertler degil bunlar, son derece gundelik. Nisanlilik donemimde ben de yasadim, uzerinde durmuyorum hele ki simdi. Biraz politik olmak biraz da mesafe olayi her zaman cozuyor. Yalniz nacizane tavsiyem altinlarini al. Bankada kasa kirala gerekirse ama sende kalsin.

Aynen nişanlısı hic tarafinin

Bence altınlarını geri al ikinizin üstüne koy bakalım ne diycekler sakın ama sakın dügün için acele etme evini düzenini kurmadan sakın evlenme cok mantıklı adımlar at aklına bir şey takılırsa buraya sor fikir alırsın burdakı tecrübeli bayanlardan
Teşekkür ederim, ben de aynı şekilde düşünüyorum 😊
Cok spesifik can sikacak dertler degil bunlar, son derece gundelik. Nisanlilik donemimde ben de yasadim, uzerinde durmuyorum hele ki simdi. Biraz politik olmak biraz da mesafe olayi her zaman cozuyor. Yalniz nacizane tavsiyem altinlarini al. Bankada kasa kirala gerekirse ama sende kalsin.
Birkaç ay sonra gitmeyi düşünüyorum Türkiye'ye, gittiğimde alıp bankaya koyacağım. Mesafeli davranıyorum elimden geldiğince, bir de politik olmayı başarabilirsem o zaman düzelir umarım 😊🙏🏻

Herkese merhaba,

Konu nişanlımın ailesini bir türlü çözemiyor oluşum. Yüzüme karşı iyi davranmaya çalışıyorlar ama samimi olmadıklarını hissediyorum. Biz erkek arkadaşımla 6 yıldır birlikte, 1 yıldır da nişanlıyız. Sevgili olduğumuz zamanlarda gayet iyilerdi ama nişanlandığımız zamandan beri sürekli kendilerini ailemle kıyaslama halindeler, hep bir çekememezlik hissediyorum (kendi durumları da iyi olmasına rağmen) ve bu beni çok rahatsız ediyor. Daha önce etrafımda pek bu tarz bir insan bulunmadığı için de neye nasıl tepki vereceğimi bilmiyorum. O yüzden buradaki tecrübe sahibi, akıllı kadınlardan akıl almaya geldim.

Geçen yaz nişanlandığımızın ertesi günü nişanlıma ''takılan takıları babana verelim, o kuyumcu olduğu için daha iyi saklar onun kasasına koyalım'' demiştim. Annem yanımdaydı, o da onayladı hatta altın hesabı açmakla uğraşmazsınız falan dedi. Altınları alıp nişanlımın evine geçtik, oturduğumuz dakikadan itibaren nişanlımın annesi ve babası nişanımızı kötülemeye başladılar. Neymiş otelde servis yapan garsonları beğenmemişler çünkü yemek servisi sırasında hayırlı olsun demişler bahşiş ister gibi, misafirden bahşiş istemek ne kadar ayıpmış. ''Biz düğünden önce garsonlarla anlaşalım parası neyse verelim de gidip misafirden bahşiş isteyip bizi rezil etmesinler'' falan dedi nişanlımın annesi eşine. Ben de ''öyle bir otelde de misafirden bahşiş istemezler herhalde, size öyle gelmiştir muhtemelen x teyze vermeseydin keşke para rahatsız olduysan'' dedim. Durmadı tabi her şeyi kötülemeye devam etti neymiş orkestrayı beğenmemişler solistin sesi çok kötüymüş (biz çok beğenerek seçmiştik nişanlımla halbuki), dans pisti darmış vs. saçma sapan şeyler sıraladılar şok oldum. Annesi ailemin taktığı altınla kendi taktıklarını yarıştırmaya çalıştı, ''sana taktığımızın değeri x bin lira'' diye 3 defa tekrarladı (değerinin 2-3 kat fazlasını söyleyerek). Nişanlımın babası ''nişanda normalde kız tarafı takı takar, bizimkiler takmak zorunda değildi de bizden de baya takan oldu yine iyisiniz'' falan dedi. Normalde kimse takmak zorunda değil de asıl kız tarafının taktığını ilk kez ondan duymuş oldum... Kendi taraflarından takılan gram altının bile lafını yaptılar sanki ben çok altına düşkünmüşüm gibi. O kadar meraklısı olsam gelip elinize vermem kime neyi ispatlamaya çalışıyorsunuz diyemedim aptal gibi. Aman hanımefendiliğimi bozmayayım diye dedikleri her şeyi sessizce dinledim. Abimler geçen yaz yeni bir eve taşındılar mesela, nişanlım bir akşam annesiyle babasına abimlerin evini çok beğendiğini, tam olarak ileride yaşamak istediği gibi bir ev olduğunu falan söyledi laf arasında. Buna bile inanılmaz bozuldular, sürekli görmedikleri halde evi eleştirip durdular falan saçma sapan şeyler. Neyse zaten nişanlımla Almanya'da yaşamaya başlayacaktık, uzak olunca çok muhabbet de olmaz böyle şeylere pek maruz kalmam dedim ama yanılmışım. Şimdi de annemin taşındığı eve takmış durumdalar. Birkaç ay önce annem yazlığı satıp onun yerine ev almıştı, hemen ertesi hafta kendileri de ev alma derdine düştüler birden bire. Her telefon konuşmasında ''kaçıncı kattı'', ''ne kadara aldı'', ''kredi çekti mi hiç'' falan gibi saçma sapan detaylar sordular, bir kere hayırlı olsun dediklerini duymadım. Genel olarak baktığımda iyi niyet göremiyorum kendilerinde. Öte yandan annesinin inanılmaz iyi davrandığı zamanlar da oluyor. Karantina zamanında Türkiye'ye gelememiştik, nişanlımla burada kalıp birlikte yaşamaya başladık, her gün arayıp ''ah yavrularım gelemediniz diye çok üzüldüm ama çok şükür birliktesiniz gözüm arkada değil'' diyip durdu. Nişanlımın sınavları başlayacağı için kendi şehrine dönmesi gerekti birkaç hafta önce, o zaman da sürekli ''bunca aydan sonra ayrı kalacaksınız diye nasıl üzülüyorum bir bilseniz'' falan dedi bize telefonda gözleri dolarak. O anlarda da ''kadın iyi aslında ben abartıyorum galiba'' diyorum ama bilmiyorum.

Mesafeli davranmaya çalışıyorum ama her konuşmamızda mutlaka canımı sıkacak bir lafları oluyor. Ayıp olmasın diye duymazdan geliyorum çoğunlukla ama bu böyle artarak gider diye de korkuyorum. Sizce bu tarz durumlarda tavrım nasıl olmalı? Saygımı bozmadan nasıl cevap verebilirim? Uzun oldu ama şimdiden okuyan herkese teşekkürler :KK200:
İşin iş... Ne anlıyor ne dinliyorlar... Almışlar davulu güm de güm.... Fragman bu.... Filmi izleyince de görürsün.... Eşin olacak kişi dengeyi kurmayı başarmak zorunda... Evliliğinin sonucu buna bağlı...sabrın sinirlerin açısından 🙏

Eşin yanında olursa Bi şey olmaz halledersin... Lakin zehri gıdım gıdım alır o tarafa doğru hak verip kaymaya başlarsa..... Dikkat... İşte oraya dikkat et. Hep destekçin olmasını diliyorum 🙏

Arada içinden geçeni söyle sen sustukça kışkırtmaya devam ediyorlar.
altınları bir şekilde geri iste, bu kadar para muhabbeti geçiriyorlarken nasıl güvenebiliyorsun? Şimdiden yolunu yapıyorlar zaten hep bizim tarafımız taktı altınları diyerek..

Nişanlımla bu konu yüzünden o kadar çok kavga ettik ki.. Bana bunu diretme hakları olmadığını söyledim, anne-baba ne isterse o ismi koyar kimseye düşmez dedim, o da ''ben kendi hakkımı babamın isminden yana kullanıyorum o zaman'' dedi. Ne var sanki iki isim koyarız, gönlü olsun kırılmasın adamcağız, o bana çok emek verdi bir isim vermeyi mi çok görcez falan diyor. Şaka gibi yani

Sadece şu olay için bile evlenmezdim. Sana nasıl dayatma yapabilir?
Senin ailenin yaptığı emek verdiği nişan hakkında nası izin verirsin konuşmalarına hadi verdin diyelim nişanlının beş para etmez olduğunun farkında değil misin?
Bana laf edilmesine tamam ama ailemle ilgili en ufak şeye tahammül etmem. Siz de bi garipsiniz.

X