Nişanlımla evlilik hazırlığında yaşadığımız problemler

Ama arabadaki payını evlenmeden alsın bence. Sonra aileler vermeye yeltenmiyor. Bence bunuda çözmelisin.
Şuan da ne o arabasını babasına verip parasını alacak ne de ben arabamı satacağım. Hatta ilk hedefim elime yakın zamanda bir para geçecek inşallah evlenmeden önce o parayla arabamı satıp yükseltmeyi düşünüyorum. Böylelikle ileride ikimize ait bir araba olur. Konu da kapanır. İleride de güven saglandiktan sonra duruma göre bakılır herşey olur. Biraz gözlemlemek gerek :KK66: Bir tek geriye evlendikten sonra ev almak kalıyor ikimize ait bir yatırım yapmak da şart zaten.

Yorumunuzun tamamını okumadan ilk cümlenize yorum yapmak istiyorum sadece. Nişanlılığın kanunda yeri vardır. Tmk’da nişanlılık ile ilgili maddeler söz konusudur, hukuki bir önsözleşmedir. Hatta maddi ve manevi tazminat açma hakkı bile saklıdır.

Muhtemelen alınan mallar ortak değildir demek istediniz tabii ki. Orası doğru :)

Evet alınan mallar ortak değil demek istemiştim, mesela ortak ev alıyorum diye karar verseler ama tapusu bir kişide olsa vefat durumunda evliymiş gibi işlem yapılmayacak, uğraş dur.

Biz de nişanlımla ev alma planındayız valla sıfırdan giricez her şeye ben zaten 25 yaşındayım o 27. Bizimkinin de babasıyla ortak arabası var asla lafını dahi etmem onu satın falan ne alaka yani. Ama benim arabam olsa satardım arkama bile bakmadan. Kaldı ki birikmişimi ve maaşımın iyi bir kısmını ev meselesine vericem. Siz şimdiden mal kapışmaya başlamışsınız valla anlamıyorum insanları. Senin arabanı satalım yok olmaz seninkini satalım şeklinde kapışarak nasıl yuva kuracaksınız anlamadım. Hangi araba daha değerli ise onu elinizde tutup diğerini satın. Sizi ev kimin üzerine olacak kısmında merak ediyorum bir de eğer nikahtan önce alım işlemleri yapılacaksa 😂
Ayy çok saf ve iyi niyetlisin seni çok uzelerler yahu yapma böyle eminim çok aşıksın cok seviyorsun ama sonra çok pişman olursun

Nisanlinizk çok akıllı buldum ben o arabayı hiçbir koşulda satmazdim . Arabayı babasına vererek kendini bir şekilde garantiliyor. Sizde evlenseniz de lutfrn arabanız ve birikmisiniz hep dursun . Satiyorlarsa onlar araba satsın sizin Allah nasip eder çocuğunuz olsa ve umarım olmaz ama bosansaniz en azından arabanız ve birikmisiniz bir kenarda olur.

İyi de adam para koyarım demiş. Neden illa arabasını sattırmaya uğraştığınızı anlamadım ben. Sizin paranız varsa siz de satmayın arabanızı madem. Evlenirken alınacak şeylerde senin benim olmaz ki,herkes ortaya birşeyler koyar öyle evlenilir. Hatalısınız,bu kafayla çok zor evlilik yürütürsünüz.

Konuda ki nişanlının da yok parası. Sorun o zaten. Koyarım dediği para da bir yerlerden borç alınıp beraber ödenecek büyük ihtimal.
Ama ihtimal diyorsunuz,belki vardır nakit çıkarır koyar. Evlenirken üçün beşin hesabı yapılmaz ki,ev arkadaşı olunmayacak neticede. Konu sahibi de arabasını vermek zorunda değil. Ama eş adayına da arabanı sat baskısı da yapamaz o da ayrı mesele.
Ben bunu aldım sen şunu aldınlarla evlenilmez

Ama ihtimal diyorsunuz,belki vardır nakit çıkarır koyar. Evlenirken üçün beşin hesabı yapılmaz ki,ev arkadaşı olunmayacak neticede. Konu sahibi de arabasını vermek zorunda değil. Ama eş adayına da arabanı sat baskısı da yapamaz o da ayrı mesele.
Ben bunu aldım sen şunu aldınlarla evlenilmez
Tüm mesajları okumadınız sanırım. İhtimali değil yok cidden. Sat diye baskı yapan adam zaten, ne düşünüyorsun diye sormuyor bile. Satar verirsin diyor hiç bir hakkı olmayan araba hakkında karar veriyor. Konu sahibi tepkisini verince de sivri dilini törpüledi biraz.

Tüm mesajları okumadınız sanırım. İhtimali değil yok cidden. Sat diye baskı yapan adam zaten, ne düşünüyorsun diye sormuyor bile. Satar verirsin diyor hiç bir hakkı olmayan araba hakkında karar veriyor. Konu sahibi tepkisini verince de sivri dilini törpüledi biraz.
Hayır ben sadece ilk mesaja göre yorum yapıyorum. Konu sahibi de eş adayının arabasını satmasını istiyor,o arabanın neden babasının üzerine olduğunu sorguluyor. Bence birbirlerinden çok farklı görünmüyorlar.

Biz de nişanlımla ev alma planındayız valla sıfırdan giricez her şeye ben zaten 25 yaşındayım o 27. Bizimkinin de babasıyla ortak arabası var asla lafını dahi etmem onu satın falan ne alaka yani. Ama benim arabam olsa satardım arkama bile bakmadan. Kaldı ki birikmişimi ve maaşımın iyi bir kısmını ev meselesine vericem. Siz şimdiden mal kapışmaya başlamışsınız valla anlamıyorum insanları. Senin arabanı satalım yok olmaz seninkini satalım şeklinde kapışarak nasıl yuva kuracaksınız anlamadım. Hangi araba daha değerli ise onu elinizde tutup diğerini satın. Sizi ev kimin üzerine olacak kısmında merak ediyorum bir de eğer nikahtan önce alım işlemleri yapılacaksa 😂
Bence bu güven meselesi karşıdakinin sana maddi olarak verdiği güvenle alakalı. Kişiye göre değişir. Ama iki tarafta eşit yük almalı

Merhabalar arkadaşlar, açacağım konu hakkında samimi bir şekilde fikirlerinizi almak istiyorum. 5 aylık bir nişanlılık sürecim var. İkimizde öğretmeniz. Nişanlımın babası ve nişanlım bir araba aldılar bu araba nişanlımın. Fakat araba babasının üzerine ve babası bir miktar destek çıkmış gerisini de kendisi ödüyor. Benim de kendime ait eski bir model olsada iyi kötü bir arabam var. Bu arabayı kendi başıma kredi çekip kimsenin yardımı olmadan disimle tırnağımla aldım. Üstelik nişanlımla daha tanışmadan önce almıştım. Alırken bu arabayı 2 3 sene sonra yükseltirim düşüncesi de vardı. Yükseltemedim araya hep engeller girdi (ufak bir kaza, korona, ekonomik kriz vs.) Ben bu arabayı artık elimden cıkartıp yükseltmek çok istiyorum çünkü eski model (2004) durdukça sıkıntıları çıkıyor. Gelelim asıl meseleye, nişanlımla ev almak istiyoruz ve hayalini kurmaya başladık şimdiden. Nişanlım benden elimdeki arabamı satıp büyük bir bölümünü eve kullanmami istedi küçük bir bölümünü alıp kendine sakla dedi. Bende düşündüm eğer karşılıklı bir paylaşım olacaksa ( o da arabasını satarsa) olabilir dedim ama bir yandan arabamı yükseltme hayalim var. Sorduğum da kendisine peki sen arabanı satıp koyacak mısın diye sorduğumda ben belki satmam babama veririm ama bende senin koyduğum kadar para koyabilirim dedi. Bende sorguladım neden ben arabami satıp koyuyorum da sen satmıyorsun, senin o güvencense benim disimle tırnağımla aldığım arabada guvencem dedim. Baban önden sana bu arabayı almakla bence hata etmiş, güvensizlik yaratıyor böylelikle dedim. Bu yüzden aramız biraz bozuk ve tartıştık. Bende isterim evimizi alıp yuvamızı kurmak. Yeterince fedakarlık yapıyorum zaten ailemden daha da uzaklaşıp eş durumundan onun yanına tayin istemek vs. 😔 Yaşımiz olmus 32, aile kurmak istiyorum bir an önce. O da bunu biliyor. Birbirimizi böyle konularda bazen kirabiliyoruz işte. Siz benim yerimde olsanız ne yapardınız? Bu konuda nasıl davranmalıyım ? Fikirlerinize ihtiyacım var 🙏
Bu ev olmasaydı nasıl yapacaktiniz?
Aynen öyle devam, çünkü bu evde hiç hakkınız yok .Sizin emeklerinizle alınmış değil.
Isterse annesin babasının üstüne yapar.
Düşündüğüde doğru çıktı ,evi öğrendiniz hemen cepe almaya başlamişsiniz.

X