‘Nitelikli okulların yarısı meslek ve imam hatip liselerinden oluşacak’

Cok vahim cok narin, kotu durum:)hep "ilgi alani" egitim olanlar yuzunden egitim boyle, oysa " sizler gibi nitelikli" ogretmenlere sorsalardi, ne guzel bir egitim sistemimiz olacakti. Zaten hep akademisyenlere danisarak egitim politikasi belirliyor bizim ulke.

Anayasaya bak arada, din vican hurriyeti, laiklik ilkesi ne demekmis, devlet bu ilke geregi nasil davranmali, turkiye nasil davraniyor, peki bu davranis toplumsal butunluge ve toplumsal barisa katki saglar mi diye de dusun lutfen. Sana bir daha yazmayacagim cunku zamanim kiymetli. http://www.anayasa.gen.tr/laiklik.htm
Benim de kıymetli anlamayana laf anlatmak gerçekten zor oluyor. Ben sana saygı duyarım inancın olmayabilir ama sen de inancı olana saygı duy. Sistem değişikliğinde söz sahibi olsam emin olun din dersi almak istemeyenler için farklı düşüncelerim olurdu .ihl nin olmasi bir eksi değil dinini yaşamak ve onu öğrenmek isteyenler için gereklidir. Laikligin bir tek işinize gelince arkasına siginiyorsunuz . Başörtösü yüzünden okuma hakkı elinden alınanlar eziyet görenler varken laikliği farklı anlıyordunuz ama. neyse ne desem boş sana.

Benim de kıymetli anlamayana laf anlatmak gerçekten zor oluyor. Ben sana saygı duyarım inancın olmayabilir ama sen de inancı olana saygı duy. Sistem değişikliğinde söz sahibi olsam emin olun din dersi almak istemeyenler için farklı düşüncelerim olurdu .ihl nin olmasi bir eksi değil dinini yaşamak ve onu öğrenmek isteyenler için gereklidir. Ama ben sana ne desem boş şimdi.

Bak hala anlamakta zorluk cekiyorsun sanirim. Sen dinini ogreneceksin diye ben ona vergi vermek zorunda miyim? Senin verdigin vergi benim dinimi ogrenmem icin harcaniyor mu? Hayir harcanmiyor degil mi.!!!

Devlet bir din icin vergi toplamaktan vazgececek sen de cok ogrenmek istiyorsan gideceksin her ay bagisini yapacaksin, camini , dini egimitini kendin sponsor edeceksin. Cok mu zor bunu anlamak? Alevinin sucu ne, 10 milyon insanin hakki gaspediliyor hala ayni terane" ama ben dinimi ogrenmek istiyorum", alevinin, hiristiyanin, yahudinin inanci yok mu? Bu inanc bir tek sizde mi, bu hak bir tek sizin mi hakkiniz? Devletin tek gorevi sizin taleplerinizi mi karsilamak?

Cok mu zor "evet bu yanlis bir uygulama burada boyle bir haksizlik" var demek?

Bak hala anlamakta zorluk cekiyorsun sanirim. Sen dinini ogreneceksin diye ben ona vergi vermek zorunda miyim? Senin verdigin vergi benim dinimi ogrenmem icin harcaniyor mu? Hayir harcanmiyor degil mi.!!!

Devlet bir din icin vergi toplamaktan vazgececek sen de cok ogrenmek istiyorsan gideceksin her ay bagisini yapacaksin, camini , dini egimitini kendin sponsor edeceksin. Cok mu zor bunu anlamak? Alevinin sucu ne, 10 milyon insanin hakki gaspediliyor hala ayni terane" ama ben dinimi ogrenmek istiyorum", alevinin, hiristiyanin, yahudinin inanci yok mu? Bu inanc bir tek sizde mi, bu hak bir tek sizin mi hakkiniz? Devletin tek gorevi sizin taleplerinizi mi karsilamak?

Cok mu zor "evet bu yanlis bir uygulama burada boyle bir haksizlik" var demek?
Ben yukarda yazdım ama sen anlayamamışsın. Paygamberimiz zamanında herkes dinini yaşamakta onu öğrenmekte özgürdü. Ben ondan daha mı iyi bileceğim de hayır herkes İslam dinini öğrenmek zorunda diyeceğim. Ne diyor ayette senin dinin sana benim dinim bana. Ama bana sormuyorlar işte.

Benim de kıymetli anlamayana laf anlatmak gerçekten zor oluyor. Ben sana saygı duyarım inancın olmayabilir ama sen de inancı olana saygı duy. Sistem değişikliğinde söz sahibi olsam emin olun din dersi almak istemeyenler için farklı düşüncelerim olurdu .ihl nin olmasi bir eksi değil dinini yaşamak ve onu öğrenmek isteyenler için gereklidir. Laikligin bir tek işinize gelince arkasına siginiyorsunuz . Başörtösü yüzünden okuma hakkı elinden alınanlar eziyet görenler varken laikliği farklı anlıyordunuz ama. neyse ne desem boş sana.
Imam hatip liselerinin doluluk orani hakkinda net bir bilginiz var mi? Yani sizce ihtiyactan mi aciliyor yoksa acildigi icin doldurulmaya mi calisiliyor? Yorumunuz nedir?

İmam Hatip liseleri ya da diğer meslek liseleri nitelikli okul statüsünde çünkü o okullara gitmek isteyen sınava girecek ve kazanırsa gidebilecek. Tıpkı fen liseleri gibi. Diğer sınava girmek istemeyen öğrenciler ise evlerine yakın okulları tercih edebilecek. Bakınız imam hatip liseleri için sınav şartı geldi .demek ki kimse o okullara zorla gönderilmeyecek.
Sadece benim yaşadığım küçük ilde bile yaklasık 10 tane yeni ihl yapıldı devlet tarafından.
Hadi 1-2 tanesine sınavla girilecek ya diğerleri niye yapıldı sizce ? Ikamet ettiğim yere yakın bir tane anadolu lisesi yokken 3 tane ihl olması nasıl bir mantığın ürünüdür.
Bu şu demek oluyor sinava girip kazanirsan da ihl kazanamaz ikametine yakın yere yerleşirsen de ihl...

Hanımlar,
konuyu okul olarak ele alır işin içine inanç katmazsanız sevinirim çünkü dini içerik yasak.

Imam hatip liselerinin doluluk orani hakkinda net bir bilginiz var mi? Yani sizce ihtiyactan mi aciliyor yoksa acildigi icin doldurulmaya mi calisiliyor? Yorumunuz nedir?
Hayır bir bilgim yok .Yaşadığım ilçede iki tane lise iki tane de ortaokul var. Bir tanesi proje okulu oraya herkesi almıyorlar okul başarı durumuna göre aliniyor. İlçe olarak düşünülunce okullar dolu. Ama Türkiye genelinden haberim yok . Ama zannetmiyorum ihtiyaçtan açıldığını . Sanırım küçük bir kesimin istemesiyle bile açılıyor.

Sadece benim yaşadığım küçük ilde bile yaklasık 10 tane yeni ihl yapıldı devlet tarafından.
Hadi 1-2 tanesine sınavla girilecek ya diğerleri niye yapıldı sizce ? Ikamet ettiğim yere yakın bir tane anadolu lisesi yokken 3 tane ihl olması nasıl bir mantığın ürünüdür.
Bu şu demek oluyor sinava girip kazanirsan da ihl kazanamaz ikametine yakın yere yerleşirsen de ihl...
Ben her okulun ihl olmasına da karşıyım. Meslek liselerini yaygınlaştırmakta fayda var. Eğitim seviyesi git gide düşüyor . Anadolu lisesi açacak bile onu okuyabileceği öğrenci çok az. Eşim Anadolu lisesinde öğretmen. Her dönem o kadar çok kalan öğrenci var ki dersinden. Veliler gelip sürekli hesap soruyor nasıl kalır benim çocuğum diye. Halbuki tüm evraklar sınav notları ortada. Hatta düşük aldıkları dersin öğretmenlerini bimere şikayet ediyorlar sonra da müdür öğretmenleri uyariyor. Biz öğrencilerden korkar hale geldik inanın. Benim derdim ihl açılsın falan değil . O da gerekli ancak meslek liseleri yaygınlaştırılmalı. Tamirat yaptırmaya usta bulunamıyor. Her kesimin ilgi alanına göre eğitim alması gerekli. Ki eğitim küçük yaştan başlamalı . Mesleki eğitimi de kastediyorum. Yoksa istediğin kadar Anadolu lisesi aç . 50 saat matematik dersi de alsan Ilgın ve zekan yoksa olmuyor işte. Bu arada ben de ortaokulda öğretmenim . Öğrenciler hakettikleri notları almıyor. Fazla fazla puan veriyoruz. Neden çünkü korkuyoruz. Biz değil veli hakli oluyor hep. Forumdaki diğer öğretmen arkadaşlar varsa eminim onlar da katılacaktır bana

Benim öğretmenliğimi sorgulamak size düşmez önce onu söyleyeyim. Yabancı ülkelerde anasınıfında itibaren kendi dinlerini öğreniyor çocuklar .onlar yapınca çağdaşlık biz yapınca bağnazlık. Din derslerinin neden zorunlu olduğuyla ilgili geçmişi hiç okudunuz mu? Okumadiysaniz tavsiye ederim .buralardan konuşup duruyorsunuz ama ölünce cenaze namazı kıldirmaya imam arıyorsunuz. Evet şuanda nitelik olarak çok düşük seviyede ihl ler. Bunun sebebi eğitim sistemidir. İhl ler düşük de diğer liseler mükemmel mi hayır değil . Çünkü eğitim bir yapboza döndü sürekli değişen bir sistem var. Şimdi fen lisesine gidenler eskiden orayı okuyanlarla asla bir değil bunun sebebi din dersleri olmasa gerek. Tıpkı imam hatiplerdeki gibi .sorun eğitim sistemi din dersleri değil.

Hocam surda bir düzeltme yapalım, yabancı ülkelerde çoçuklar anasınıfından itibaren din dersi almıyorlar, ayrıca ilerleyen dönelerde ilkokul-ortaokul gibi ... çoğu avrupa ülkesi din dersini seçmeli yapmıştır. İsteyen “inandığı” dinin eğitimini alabilir. Zaten liseye gelipde hala din dersii alan kimse kalmıyor...
Yani dinde zorlama yok deyip, zorunlu din dersi vermiyor adamlar :KK45:

Hocam surda bir düzeltme yapalım, yabancı ülkelerde çoçuklar anasınıfından itibaren din dersi almıyorlar, ayrıca ilerleyen dönelerde ilkokul-ortaokul gibi ... çoğu avrupa ülkesi din dersini seçmeli yapmıştır. İsteyen “inandığı” dinin eğitimini alabilir. Zaten liseye gelipde hala din dersii alan kimse kalmıyor...
Oralarda yaşayan insanlardan duyduğumu söyledim. Siz öyle değil diyorsanız h
Oralarda yaşayan insanlardan duyduğumu söyledim. Siz öyle değil diyorsanız haklısınızdır.bu arada dinde zorlama yoktur doğru ama dine girene kadarHoppa

Dinde zorlama bal gibi de var Turkiye'de.. Hem de son yillarda artan bir hizla.. Ayni zamanda, din derken oyle her din veya mezhep de degil, ille de Sunni olacak.. Degil baska dine, baska mezhebe bile hayat hakki yok.. Tam tersine, bol bol asagilama ve dusmanlik var.

Dis ulkelerle karsilastirmissiniz ya.. Ben Amerikadayim. Degil Ihl tipi bir lise, meslek lisesine bile rastlamadim burada henuz. Kimbilir, belki de olmadigi icindir. Cocuklar cocukluktan cikip kendi tercihlerine yonelene dek tek tip egitim var burada benim simdiye dek gordugum. Meslek secimi lise bitip cocuk kendini bildikten sonra, universite duzeyinde. Iste o zaman isteyen herhangi bir meslek uzerine, isteyen din uzerine universite egitimini tamamliyor.

Burada elli cesit din var. Hristiyanlik dahi, hani en yaygin din ya burada, onun bile mezhepleri var. Kim hangi mezhepte ise ona ait kiliseye gidiyor, cocugunu da o kilisede din egitimine yolluyor, okuldan haric kalan zamanlarda, hafta sonlarinda, bir kac saatligine.. Iste Amerika'da cocuklar icin din egitimi dediginiz de bundan ibaret. Dine saygi dedigin de, zorlama yok dedigin de, adalet dedigin de boyle birsey iste.. Ustelik Turkiye'dekinin aksine, burada herhangi bir dine inanan halkin yuzde doksani her hafta kiliseleri dolduruyor, kadin erkek, coluk cocuk.. Yahudiler, Muslumanlarin ve digerlerinin ibadethaneleri bir tarafa, sirf Hristiyanlari dahi ele alsak: Ortodoksu, Baptisti, Katoligi, Predispederiani, Jehova sahitleri, Methodistler, daha sayamadigim bircoklari, herkes kendi sectigi kilisesinde ozgurce... Kendi kilise cemaatinden topladigi paralarla ustelik..

Son düzenleme:
Hanımlar,
konuyu okul olarak ele alır işin içine inanç katmazsanız sevinirim çünkü dini içerik yasak.
Öyle bir hal aldı ki bu ülke de siyasette ekonomi de eğitim de din bulaşmış kopartmıyorsun. Bir tarafın diğerine hükmetmediği bir toplum için vardır laiklik ama illa birisi diğerine baskı kurma çabasında.
Eğitim de, iş haytımda öğretmenler ve yöneticiler benim mezhebimi sorgularken din nasıl girmesin işin içine.
İnşallah gerçekten demokratik ve laik bir ülkemiz olur. Özellikle eğitimde ☺️

“Eğitim şart.”En Büyük TÜRKİYE

Hayır bir bilgim yok .Yaşadığım ilçede iki tane lise iki tane de ortaokul var. Bir tanesi proje okulu oraya herkesi almıyorlar okul başarı durumuna göre aliniyor. İlçe olarak düşünülunce okullar dolu. Ama Türkiye genelinden haberim yok . Ama zannetmiyorum ihtiyaçtan açıldığını . Sanırım küçük bir kesimin istemesiyle bile açılıyor.
Mevcut okullar ihtiyaci giderecek sayida. Kucuk bir ilde kiz imam hatip, erkek imam hatip, karma imam hatip, ortaokul imam hatip hepsinden birer ikiser acilacagina, keske mevcut okullarin kalitesi artirilsa ve bunlara harcanan odenekler fen lisesi sosyal bilimler lisesi tarzinda okullara yonlendirilse. Su an izlenen politika yanlis kesinlikle. Bunu tum egitimciler soyleyebilir. Egitim ve sinav sistemi 90li yillardaki sisteme donmeli. Gerekirse ogretmen liseleri yeniden acilmali, egitim enstitulerine donulmeli. Lisedeb mezun olan genclerimizin yarisindan cogu hicbir yeterliligi olmadan mezun oluyor.

Mevcut okullar ihtiyaci giderecek sayida. Kucuk bir ilde kiz imam hatip, erkek imam hatip, karma imam hatip, ortaokul imam hatip hepsinden birer ikiser acilacagina, keske mevcut okullarin kalitesi artirilsa ve bunlara harcanan odenekler fen lisesi sosyal bilimler lisesi tarzinda okullara yonlendirilse. Su an izlenen politika yanlis kesinlikle. Bunu tum egitimciler soyleyebilir. Egitim ve sinav sistemi 90li yillardaki sisteme donmeli. Gerekirse ogretmen liseleri yeniden acilmali, egitim enstitulerine donulmeli. Lisedeb mezun olan genclerimizin yarisindan cogu hicbir yeterliligi olmadan mezun oluyor.
Kesinlikle katılıyorum. Ben de bunu söylemek istiyorum . Şu bu okul değil önemli olan. Öğrencilerin seviyeleri çok düşük. Sorun olarak başarının nasıl arttırılması gerektiği düşünülmeli.. İhl ler değil ki başarısızlığın nedeni. Ama şöyle bir gerçek var ihtiyaç varsa açılmalı yoksa açılmamalı bu okullar.

Son düzenleme:
Kesinlikle katılıyorum. Ben de bunu söylemek istiyorum . Şu bu okul değil önemli olan. Öğrencilerin seviyeleri çok düşük. Sorun olarak başarının nasıl arttırılması gerektiği düşünülmeli.. İhl ler değil ki başarısızlığın nedeni. Ama şöyle bir gerçek var ihtiyaç varsa açılmalı yoksa açılmamalı bu okullar.
Insanlarin imam hatip liselerine tepkisi de bu yuzden.
"Zamaninda imam hatipliler ezildi, su an da inadina gozlerine sokalim" politikasiyla bu is olmaz. Eminim bakanlik da yaptigi hatadan donecektir fakat is isten gecmez umarim kayip bir nesil kalmaz elimizde..

Dinde zorlama bal gibi de var Turkiye'de.. Hem de son yillarda artan bir hizla.. Ayni zamanda, din derken oyle her din veya mezhep de degil, ille de Sunni olacak.. Degil baska dine, baska mezhebe bile hayat hakki yok.. Tam tersine, bol bol asagilama ve dusmanlik var.

Dis ulkelerle karsilastirmissiniz ya.. Ben Amerikadayim. Degil Ihl tipi bir lise, meslek lisesine bile rastlamadim burada henuz. Kimbilir, belki de olmadigi icindir. Cocuklar cocukluktan cikip kendi tercihlerine yonelene dek tek tip egitim var burada benim simdiye dek gordugum. Meslek secimi lise bitip cocuk kendini bildikten sonra, universite duzeyinde. Iste o zaman isteyen herhangi bir meslek uzerine, isteyen din uzerine universite egitimini tamamliyor.

Burada elli cesit din var. Hristiyanlik dahi, hani en yaygin din ya burada, onun bile mezhepleri var. Kim hangi mezhepte ise ona ait kiliseye gidiyor, cocugunu da o kilisede din egitimine yolluyor, okuldan haric kalan zamanlarda, hafta sonlarinda, bir kac saatligine.. Iste Amerika'da cocuklar icin din egitimi dediginiz de bundan ibaret. Dine saygi dedigin de, zorlama yok dedigin de, adalet dedigin de boyle birsey iste.. Ustelik Turkiye'dekinin aksine, burada herhangi bir dine inanan halkin yuzde doksani her hafta kiliseleri dolduruyor, kadin erkek, coluk cocuk.. Yahudiler, Muslumanlarin ve digerlerinin ibadethaneleri bir tarafa, sirf Hristiyanlari dahi ele alsak: Ortodoksu, Baptisti, Katoligi, Predispederiani, Jehova sahitleri, Methodistler, daha sayamadigim bircoklari, herkes kendi sectigi kilisesinde ozgurce... Kendi kilise cemaatinden topladigi paralarla ustelik..

Sen nereden bileceksin Saraylim....devir bilgisi olmadan fikri olanlarin devri... Avrupa cok rerero ama "avrupada da boyle" diye bir de guzelleme hali. Avrupali sokaga ..ssa aynini yapacak, bir kez den miyor ki "yav yapilan is yanlis, bu adaletsiz, avrupa da yapiyorsa aynini hata ediyor" diye. Yok anca bik bik...

X