Saç Dökülmesi, Yıpranmış, Kırılmış Saçlar no-poo deniyorum,şampuana veda ediyorum...!

Yıpranmış Kırılmış Saçlar, Saç Dökülmesi ve Çözümleri

moonserose

evli,mutlu,çok uykulu...
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
28 Kasım 2008
4.461
756
hatunlar,benim saçlarım beş senedir çok seyreldi ve inceldi.gitmediğim doktor,kullanmadığım bakım kürü,ürün,yağ.... kalmadı.işe yarayanlar olmadı mı derseniz oldu tabiki ama bir müddet sonra dökülme tekrar başladı.geçen hafta nette saç bakımı konusunu araştırırken bir uygulamaya denk geldim. adı no-poo akımı.daha önce duymuş olabilirsiniz belki ama ben ilk defa karşılaştım.
No Poo akımı saçı şampuanların kimyasal etkilerinden arındırmaya dayalı bir yöntem. Daha doğrusu bir süreç.Karbonat ve elma sirkesi ana malzemeleri.
Karbonat yemeklere de koyabildiğimiz doğal bir çeşit tuz. Bir çok kullanım alanı ve faydası var. No Poo yönteminde ise şampuan yerine geçiyor.

Suyla karıştırılarak kullanılıyor. Herkesin kendine göre ayarladığı bir miktar varmış. Ama aşağı yukarı bir bilgi olarak 1 su bardağına 1 çorba kaşığı diyebiliriz. Saçınızın yağlı ya da kuru olmasına göre bu miktarı azaltabiliyorsunuz. Kuru saçlara daha az miktar karbonat, yağlı saçlara ise daha fazla tavsiye diliyor. Bu sizin kullanarak karar vereceğiniz bir olay.
Şampuanlar gibi saç diplerine döküp masaj yaparak uyguluyorsunuz.

Elma sirkesi ise saç nemlendiricisi yerine geçiyor. Bunda da miktar karbonatla aynı. 1 su bardağına 1 çorba kaşığı.
Saçın özellikle uç kısımlarına nemlendirici uygular gibi uygulanıyor. Yukarıda verdiğim miktar yerine daha fazla su (örneğin 1.5 lt) ile kullananlar da var. Zira elma sirkesini fazla kaçırırsanız saçlar yağlanabiliyor.
Karbonatta olduğu gibi Elma Sirkesinin de doğal olanını tercih etmek bizim için bir artı. Elma Sirkesinin doğalında şişenin içinde tortu birikirmiş.
Bende dün akşam itibariyle bu uygulamaya başladım.:KK71::KK71: şampuan gibi köpürmediği için saçların temizlendiğini ıslakken anlayamıyorsunuz ama kuruduktan sonra temizlik ve hafifliğini hissedebiliyorsunuz.birazdan saçlarımın resmini çekerim. bundan sonra her pazartesi resim eklerim ki fark varsa beraber görelim. umarım işe yarar da saçlarım beni terk etmez .....:KK51::KK51::KK51:

09/12/2014 itibariyle saçlarım ; 20141209_113940.jpg 20141209_114057.jpg

bu sabaha kadar saçlarım havalı ve tertemiz görünüyordu ama sabah kalktığımda biraz yağlanmış gibiydi. sanırım karbonat oranı fazla geldi.buakşam karbonatı daha az koyup yıkayacağım

günaydın hatunlar,dün akşam karbonat oranını biraz düşürüp hazırladığım karbonatlı su ile saçımı yıkadım.kuruduğunda yine tertemiz,pırıl pırıl oldu saçlarım ama dökülmeye devam ediyor hala :KK61: bunun yanında saç besleyici bir kür yapmayı düşünüyorum...

Eskiden saçları kille yıkıyorlarmış,çok sağlıklı oluyormuş saçlar,belki deneyebilirsin,
Nasıl yapıldığını bilmiyorum ama.büyüklerden duymuştum bir zamanlar...

Eskiden saçları kille yıkıyorlarmış,çok sağlıklı oluyormuş saçlar,belki deneyebilirsin,
Nasıl yapıldığını bilmiyorum ama.büyüklerden duymuştum bir zamanlar...

bir kaç ay karbonatlı suyla devam etmeyi düşünüyorum ezmira, az önce biryerde okudum zayıf saç köklerini döküp yerine daha sağlıklıları geleceği için dökülme olurmuş. umarım benimde öyledir. ben kili de denedim canım.çok kuruttu saçlarımı ve karbonat gibi temizlemedi.yinede ilgin için teşekkürler

günaydın, dün saçımı yıkarken karbonat miktarını biraz daha düşürdüm.yani 1 bardak ılık suda 1 silme yemek kaşığı karbonatı eritip saçlarımı onunla yıkadım ve saç kremi yerine elma sirkeli su kullandım.yine kirlerden arındı saçım. bugünde bir saç bakımyağı alıp içine bemix,evigen katacağım ve saçıma bakım yapacağım.saçlarımın bu yıkamadan sonraki halini ekliyorum 20141213_104334.jpg 20141213_104244.jpg

açıkçası 22 aralığa kadar iyi gidiyordu ama o gece acele davrandığım için şampuan kullandım. karbonat şampuan gibi köpürmüyor ama onun gibi temizleyebiliyor. şampuansız devam ediyorum ama saç dökülmemde devam ediyor.

açıkçası 22 aralığa kadar iyi gidiyordu ama o gece acele davrandığım için şampuan kullandım. karbonat şampuan gibi köpürmüyor ama onun gibi temizleyebiliyor. şampuansız devam ediyorum ama saç dökülmemde devam ediyor.
Ya minoksil kullansaniz doktora danışıp. Karbonatla filan geçmez bu

Ben de bir dönem no poo denemistim saç dökülmemi çok arttirmisti. Bilmiyorum ya. Minoksili arastirin derim

Ben de bir dönem no poo denemistim saç dökülmemi çok arttirmisti. Bilmiyorum ya. Minoksili arastirin derim

saçımı temizlemesi konusunda bir sıkıntı yok,şampuan kullanmamaya devam ediyorum ama dökülmesi de devam ediyor.ne yapacağım karar veremedim.daha yeni kan,idrar tahlili yaptırdım,tüm değerlerim normal.doğal kürleri deneyesim var,araştırıyorum

saçımı temizlemesi konusunda bir sıkıntı yok,şampuan kullanmamaya devam ediyorum ama dökülmesi de devam ediyor.ne yapacağım karar veremedim.daha yeni kan,idrar tahlili yaptırdım,tüm değerlerim normal.doğal kürleri deneyesim var,araştırıyorum
Devam et veya etme diyemiyorum.ama no poo benden geçer not almadı.saclarin işlem gördü mu daha önce

yaa bir şey sorcam
saçın nasıl kokuyor peki karbonatla yıkayınca???

hiçbir koku olmuyor saçımda, ne karbonat ne de sirke kokusu kalmıyor.kurutunca uçuyor çünkü

Devam et veya etme diyemiyorum.ama no poo benden geçer not almadı.saclarin işlem gördü mu daha önce

hiçbir işlem görmedi saçlarım,hatta boyamamda .resimdeki doğal saç rengim.saçlarım çok zayıf telli ve şimdi farkettim,dökülen saçlara baktım da saç köküm de zayıf benim. saç kökümü besleyecek kürler yapmam gerek sanırım

O değerlerin normal ise, dediğin gibi deride bir problem vardır. Benim de vardı ama şu an dokulmuyor pek. Ben de kimyasal şampuanları bıraktım ısırganlı şampuanlar kullanıyorum. Bir suru de saç çıktı kafamda artık onları gizlemeye uğraşıyorum:KK70:z tresan ve otacı kullandım hala da kullanıyorum ikisi de iyi geldi. Çam terebentin ısırgan gibi yağları kullan bence canım bakım yaparken var internette bir suru kür, gerçekten işe yaradı bende. Minoksil kullanma sakın, ilk etapta çok iyi ama kısa bir sure kullanmazsan hemen pıt pıt çıkanlar da dokuluyor. Yani omur boyu kullanmak zorundasın..

O değerlerin normal ise, dediğin gibi deride bir problem vardır. Benim de vardı ama şu an dokulmuyor pek. Ben de kimyasal şampuanları bıraktım ısırganlı şampuanlar kullanıyorum. Bir suru de saç çıktı kafamda artık onları gizlemeye uğraşıyorum:KK70:z tresan ve otacı kullandım hala da kullanıyorum ikisi de iyi geldi. Çam terebentin ısırgan gibi yağları kullan bence canım bakım yaparken var internette bir suru kür, gerçekten işe yaradı bende. Minoksil kullanma sakın, ilk etapta çok iyi ama kısa bir sure kullanmazsan hemen pıt pıt çıkanlar da dokuluyor. Yani omur boyu kullanmak zorundasın..

haklısın bencede bitkisel şampuana başlamam gerek.peki sen çam terebenti ve yağları şamğuana mı kattın yoksa haricen mi kullandın? bir de hangisi sence otacı mı tresan mı?

haklısın bencede bitkisel şampuana başlamam gerek.peki sen çam terebenti ve yağları şamğuana mı kattın yoksa haricen mi kullandın? bir de hangisi sence otacı mı tresan mı?
Ben seneler önce çam terebentin, badem yağı, ısırgan yağı ve sarımsak yağını karıştırtıp haricen kullanmıştım. Gerçekten işe de yaradı, şimdi dokulme problemim olmadığından sadece şampuanıma kattım. Ben ikisini de beğendim aynı geldi yani ama otacı sanırım daha ferahtı uç aydır falan tresan kullanıyorum, ama içerikleri aynı. Tresan biraz sert yapıyor banyoda ama kuruyunca yumuşacık oluyor. Saç kremi falan kesinlikle surmuyorum saçıma. Hatta boyuyordum sırf bu kuçuk saçlar yanmasın yazık olmasın diye bıraktım boyamayı :KK70:

hiçbir koku olmuyor saçımda, ne karbonat ne de sirke kokusu kalmıyor.kurutunca uçuyor çünkü

hiçbir işlem görmedi saçlarım,hatta boyamamda .resimdeki doğal saç rengim.saçlarım çok zayıf telli ve şimdi farkettim,dökülen saçlara baktım da saç köküm de zayıf benim. saç kökümü besleyecek kürler yapmam gerek sanırım
Eger ömür boyu kullanabileceksen minoksidil kullansan?

selam bende no poo akımına bayıldım ama işlem görmüş dolaşık saçlı biri olarak cesaret edemedim. saçımdaki sarıları uzatıp bir daha boyamaycağım ondan sonra da doğala yöneleceğim. bence sen de başlamışken bırakma

X