odayı ne zaman ayırmalı?

sanırım bizim işimize geliyo beraber yatmak,hem gece uykumuzun daha az bölünmesi hem de miss kokularını duymak, de mi???

çocukların odalarını kesinlikle doğduğu andan itibaren ayrı yapmalıyız.arkadaşlar belki zor olucak daha fazla uğraşmamız gerekicek belki ama emin olun ileriki zamanlarda daha zor olur.çoğu zaman hep ertelediğimiz zor kararlar çocuklarımızın psıkolojilerinde rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.o yüzden bilinçli davranmamız gerekiyor.derin meseleler ilgilenenler olursa daha açabilirim!

çocukların odalarını kesinlikle doğduğu andan itibaren ayrı yapmalıyız.arkadaşlar belki zor olucak daha fazla uğraşmamız gerekicek belki ama emin olun ileriki zamanlarda daha zor olur.çoğu zaman hep ertelediğimiz zor kararlar çocuklarımızın psıkolojilerinde rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.o yüzden bilinçli davranmamız gerekiyor.derin meseleler ilgilenenler olursa daha açabilirim!

lütfen açabilirmisiniz?

Benim oglumda 16 ayinda hala yanimda ve hala emiyor...Gece karnii iyi doyurdugum zaman yataginda uyuyor ama yinede ille yanimizda yatmak istiyor...Benim için sorun degil ana ogul keyfimiz yerinde beraber yatinca ama esim artik patlamak uzere.. :))) Insallah yaza emmesinide yanimizda yatmasinida biraktiricam...Az daha keyif sursun bakalim sipa,bugunler geri gelmeyecek cunki... :)))))

:emir_bebek: Evet...
çocuklarımız anne babanın yanında yada aynı odada yattığı zaman bağımlı hale geliyorlar ve akıllı erdiği zaman ayrı yatmak istemeyip daha fazla problemler yaratır.fıtsat bulduğu zaman farklı bahaneler uydurarak hep anne babanın yanında yatmak ister.yani her kesin kendi yatağında yatması gerektiği kuralını kavrayamaz..bu da bişekilde anne ve babanın ilişkisine şahitlik yapmasına olanak kılar.anne ve baba ne kadar bunadikkat edip titiz davransa bile çocuklar fark ettirmeden bazı şeyleri görüp duyabilirler.Buda erkek çocuklarda iktidarsızlıktan tutun sapkınlığa,kız çocuklarında frijite yada farklı şeyler yolaçabilir.çünki çocukların anne baba arasındaki ilişkiyi kavrayabime yetisi yok.buda farklı algılamalara yol açar mesela annenin acı çektiğini babanın ona zarar verdiği gibi.....farklı sorularınız olursa cevaplıyabilirim umarım aydınlatabilmişimdir....

slm ece bazı konularda size çok hak veriyorum bende doğumdan önce hep böyle düşünüyordum şuanada 1 yaşına gelmek üzere olan bir kzım var okuduğum yerlerde genelde dediğiniz gibi yazıyordu. ama nez yazıkki uygulayamadım.niye mi bebeğimin doğumu problemli oldu normalde beklenilenden baya küçük doğdu, nefes alması problemliyi ememiyordu sağarak emzirdim 5 aylık olduğunda normale dönmüştü ama ama tam ayıracakken aynı dönemde 7 aylı olan bir dr tanıdığımın bebeği kusmuğundan boğulup vefat edince alt üst oldum sanki ona bişey olacakmış gibi gelmeye başladı.ve yatağını bile dibime çektim.şimdi 12 aylık ediğiniz konulara tartışma ve ilişki konusunda dikkat ediyoruz eşimde bende bu ara yeni odasını ayarlamaya başladık ayırıcaz bakalım ama hala çook korkuyoruuuum:KK43:

mrb!oskee unutmayınki çocuklar korku ve endişelerimizi çok iyi kullanabilirler!hangi konu olursa olsun biz koyduğumuz kuralları tutarlı ve kararlı bir şekilde uygularsak çocuğumuza istediğimiz davranışı kazandırmış oluruz.bunu anlatıp açıklamamızda gerekir.12 aylık bir bebek konuşulan %90 kelimeyi algılayabilir.o anlamaz deyip geçmeyin gerekçelerini anlatın.fakat bu arada sizde kendi yatağınızın dışında yerlerde yatmayın.atlamamız gereken bişeyde çocuklar bizim söylediklerimizden ziyade yaptıklarımızı yaparlar.evinizdeki kural eğer
herkes kendi yatağında yatmalı ise bu baba içinde kardeş içinde anne içinde geçerli olmalıdır.biz ne kadar tutarlı olursak emin olun çocuğumuzda okadar tutarlı ve güvenilir olur.sevgilerimle!

kızlar benim kızım 4 yaşında ve hala bizim odada uyuyor, bu konuda çok dertliyim, hatta bu aralar gece bir bakıyorum kucağımda. odasında korktuğunu söylüyor, odasını ayıramıyorum ne yapacağız, bir de hoş olmayan şeyler söyledi geçenler öpmekten falan bahsetti nerden gördün diye sorduğumda tv diyor ama ben acaba diyorum, eşimle ilişkimizi çok aşırı derecede kıskanıyor, eşim bana canım dese o çıldırır, ne yapacağım bilmiyorum

slm!bakın şimdiden endişelenmeye başlamışsiniz.görmüşde olabilir görmemişde.ama en azından yatakları ayırarak bundan sonra görmemesini sağlıyabilirsiniz.odasına kendinin beğendiği bir desende nevresim takımı alın,sevimli kendinin beğendiği aksesuarlar yerleştirin onu özendirmeye çalışın.ve herkesin neden kendi yatağında yatması gerektiğini bıkıp usanmadan anlatın.yatmadan önce masal okuyun ve uykuya dalana kadar yanındaoturcağınızısöyleyin.daha sonra bende kendi yatağıma gideceğim deyin.budönem uzayabilirde çok kısa zamanda atlatılabilinirde.yeterki taviz vermeyin karlı olur.kızınızın babasını kıskanmasıda çok normal bu yaş döneminde kızlar babaya erkeklerde anneye aşık olurlar geçici bir süredir tepki göstermeyin.eğer sizi babadan kıskanıyorsa babayla çok vakit geçirmiyor demektir.buna dikkat edin.babasıyla ilişkisi soğuk sevgiyi hissetmeyen kız çocukları ileride kendinden büyük erkeklerde baba sevgisini aralar.(bilgi olsun diye söylüyorum.sizin durumunuz için değil yanlış anlaşılmasın.)sevgilerimle

bundan yaklaşık 5 ay öncesine kadar odasında olan oğlum yeni evimize gelince çok değişti. bende ne olduğunu anlamadım. umarım sen başarılı olursun. ben yeniden deneyeceğim.
kızlar yeniden denedim olmadı ağlama krizine giriyor. birde bugünlerde geceleri hem ağlayıp hemde anne seviyom diyo. ya içim parçalanıyo. odasının şeklini değiştirdim. orada oyun oynamasını sağlıyorum. ama çocuk uyumaya gelince 1 saat uyuyup yeniden defalarca uyanıyor. Bazı şeyler değişti. artık beni kendisi yatağa götürüp masal diyor. anlattıklarımı dinliyor. öyle uyuyor. 22. aydayız. bakalım çabalarım sonuç bulacakmı?Çok üzgünüm çoook

bütün bilgiler için teşekkürler ece...

benim oğlum odasında yatmaya devam ediyo ve de gecede 5-6 kez uyanıp meme emmeye:KK43:

acaba memeyi kesince,gece uyanmaları bitecek mi dersiniz????

benim oğlum odasında yatmaya devam ediyo ve de gecede 5-6 kez uyanıp meme emmeye:KK43:

nilhancım!bundan bir süre sonrada çiş eğitimine başlıyacaksın.biliyorumki bunlar zor evreler bebeğini son zamana kadar emdir amarikada 2 yaşına kadar öneriyorlar doktorlar.zaten bizim dinimizdede var böyle bişey!geceleri biraz tok tutan muhallebi tarzında yada çorba verebilirsin (ek gıdaya geçtinmi?oğlun ne kadar bilmiyorum ama)bu uyanma aralığın biraz daha uzatabilir.ama kesinlikle gündüz emdirmelerine ara verme!yıllar sonra o emdirme günlerini özlemle anıcaksın çünkü!bir anne ile çocuğu arasında yaşanan en güzel ve özel anlar!lütfen sabret!çocuk büyütmek sabır işidir!eminimki o emerken senin gözlerine bakışı bütün yorgunluğunu alıyordur.üstelik anneler emdirirken inanılmaz kilo verebilir.sakın diyet yapma fazlada yeme bol bol sıvı al su, meyve suyu,hoşaf,,komfostove kurutulmu meyve ye.sevgilerimle!:1hug:

bu arada ece73 paylaşımların için teşekkürler.bunların bir çoğunu biliyoruz. Ama dediğin gibi sabır işi.

benneyaptımkibilmeyenler faydalansın diye yazıyorum zaten!ayrıca tekrar etmektede fayda var öyle değilmi?!

:çiçek:BU KONUDA SON MESAJIM ÇOK ÖNEMLİ!!!!
Bebeğinizin tek başına uyuması tabiki anne babanın rahat edebilmesi, saatlerce çocuğu uyutmak için zaman ve enerji harcamaması bakımından çok önemlidir. Fakat asıl çocuğunuz için büyük bir önemi vardır ki bu da tek başına uyuyabilme becerisinin onun bireysel, bağımsız, kendine güvenli yetişmesi için zemin oluşturmasıdır. Hayata tek başına uyumayı başarmış olarak başlamış bebekler, (uykuya ek olarak tek başına bir sürü şeyi yapmasına fırsat verilmiş-yemek yemek, giyinmek, çevreyi özgür bir şekilde keşfetmek, vb.) ileride kendinden daha emin, daha cesaretli dolayısıyla merak duygusu daha gelişmiş, böylece başarılı ve kendine yetebilen çocuklar ve bireyler olurlar. Denklem basittir: Çocuk uyurken kendi kendine yetebilirse, büyüyünce de kendine yeten bir çocuk ve sonrasında bir birey olur.Bence herkes böyle bir çocuğu olsun ister.
Bebeğiniz 3-4 aylık olduğunda tek başına uyuma çalışmalarına başlamak uygundur. Bu zamanı geçirirseniz daha uzun süre uğraşmak zorunda kalabilirsiniz, fakat yine de başarmak mümkün. Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun kuralları ve sınırları belirlemek, net ve tutarlı davranarak her zaman sizin elinizde.

Not: Uyku programı tatillerde ve bebeğiniz hastalandığında esneyebilir, fakat bir kaç gün içinde eski sisteme tekrar ayak uydurulabilir.
sevgilerimle!!!!!

nilhancım!bundan bir süre sonrada çiş eğitimine başlıyacaksın.biliyorumki bunlar zor evreler bebeğini son zamana kadar emdir amarikada 2 yaşına kadar öneriyorlar doktorlar.zaten bizim dinimizdede var böyle bişey!geceleri biraz tok tutan muhallebi tarzında yada çorba verebilirsin (ek gıdaya geçtinmi?oğlun ne kadar bilmiyorum ama)bu uyanma aralığın biraz daha uzatabilir.ama kesinlikle gündüz emdirmelerine ara verme!yıllar sonra o emdirme günlerini özlemle anıcaksın çünkü!bir anne ile çocuğu arasında yaşanan en güzel ve özel anlar!lütfen sabret!çocuk büyütmek sabır işidir!eminimki o emerken senin gözlerine bakışı bütün yorgunluğunu alıyordur.üstelik anneler emdirirken inanılmaz kilo verebilir.sakın diyet yapma fazlada yeme bol bol sıvı al su, meyve suyu,hoşaf,,komfostove kurutulmu meyve ye.sevgilerimle!:1hug:

OĞLUM 1 YAŞINA GİRDİ 7 MAYIS...uyku problemi biraz uzun sürdü gibi geliyo ,o bakımdan emzirme olayı canımı sıkmaya başladı.yoksa tabii ki ben de bilinçli bi anne olarak emzirmenin önemini biliyorum:)))belki de alakası yoktur ve huyu böyledir??

benneyaptımkibilmeyenler faydalansın diye yazıyorum zaten!ayrıca tekrar etmektede fayda var öyle değilmi?!

tABİKİ BİLMEYERLER FAYDALANSIN ECECİM YANLIŞ ANLAMA. BİLMEME RAĞMEN BAŞARISIZ OLMAK BENİ ÜZÜYOR ÇOĞU ZAMAN. PAYLAŞIMLARIN İÇİN TEŞEKKÜRLER. BU ARADA OĞLUM İKİ GECEDİR. KENDİ ODASINDA UYUYOR. ÇOK YOĞUN BİR HAFTA SONU GEÇİRDİK BUNUN ETKİSİ OLABİLİR. SABRIN SONU SELAMETTİR.:teselli:

Merhabalar öncelikle.

4 aylık bebeğim var ve gece uykuları düzenli bizimle beraber uyuyor ve acıkınca uyanıyor sadece . 7 saat 8 saat deliksiz uyuyor.. Eğer bebeğinizin güzelce uyumasını ve ileriki yaşlarda problemsiz bir çocuk olmasını istiyorsak .... Onu anne yakınlığından mahrum etmemek lazım . Çünkü 0 -2 yaş arası bebeğin anneye güvenli bağlanması lazım . Güvenli bağlanma için annenin bebekle aktif zaman geçirmesi lazım . 2 yıl çekeceğimiz beraberlik çocuğumuzu tüm yaşamı boyu rahat ettirecek . Hatta uzman pedegogların söylediğine göre 2 yıl anne ile aynı yatakta ,sonraki 2 yıl ise aynı oda farklı yatakta uyutmak gerekiyor . biz 3 kişi yatıyoruz. uzmanlara göre böyle davranırsak bebeğimizin odasını ayırmamız hiç de zor değil.

Hatta bebeğin 2 yıl anneye gereksinimi o kadar çok ki babasını bile pek fark etmiyor. Evde herhangi birisi gibi sanıyormuş. ama 2 yaşından sonra anne ve baba 4 yaşında ise artık arkadaşları dünyası olacakmış..Hatta 3,5 yaşında bir bebeğiniz varsa bebek ergenliği yaşıyor olabilir. Gereksiz yere hrçın ve saldırgan olabilir ..sakın üstüne gitmeyin ..diyor uzmanlar.

İşte arkadaşım bebeğin seni özlüyor . kendini güvende hissetmek(seninle hissetmek) için memene yapışıyor. Bebekler sadece aç olduğu için emmez ...Anne sütü tamam çok önemli .. Ama emme güdüsüü tatmin etmek daha da önemli.:KK3:

X