Okb temizlik suphe 2 aylik bebegim ve 5 yasinda oglum..

Sonsuzsukurler

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
27 Aralık 2014
2.197
4.859
33
kizlar bana nolur yardim edin
5 yasindaki oglumi bugun anneme biraktik alt katta annem.
iki kat assagida da buyuk bir oda var kullanilmayan esyalar dolu ve oraya kediler yavrulamis bayadir geziniyorlar.simdi o oda bosaltiliyor esyalarin bazisi koridorda. Annemin eşi de oraya girip cikiyor, bahcede toprakla is yapiyor ve sonra o ust basla eve oturuuor( bahcede 1 ay oncesine kadar 2 yil.kopek yasadi)( annemin evinde kopek var balkonun koselerine yapiyor tuvaletini basmiyormus oyle dior kardesim ve kendo odasindan da cikmior diorlar) annem de evine o depodan esya almis evine getirmis.
bugun de iki kisi misafir geldi. Oglum orda wc de girmis. Eve gelince giriste bekliyor uzerino cikarip dusa soktu esim kendi de disaridan gelmisti.cocuk pazarlik yapiyor dus yaparsam eve gelmem diye ama benim icim almiyor onun sadece elino yuzunu yolayip ustunu degistirip eve almak. Sonucta neresine ne oldu bilmiorum. Ayakta da olsa wc de girmis. Sigara da kokuyordu. 2 aylik bebegim oldugu icin mi bilmiorum. Mikrop bulasmasindan ziyade ben de igrenme oluyor, zaten ilac kullaniordum okb icin. Oglum dus almazsa onu rahat elleyemem sevemem diye dusunuyorum, elleyince bana bebege mememe bulasir diye belki de.. bi de firsatim olmuor supur sile bebek hep kucakta..
mesela gece bez baglioruz poposu falan degiyor mecbur yataga. Mesela ayaklarini elliyor bazen agzina sokuyor. Alt katlarda nereleere basti corap cikti mi bilmiorum. Mesela bugun gordum disarida bahcede giyilen ayakkabinin ustune basip corabiyla, oyle girdi annemin evine. Ya okula.giderken de goruyordum ayakkabi degisirken yere baaiyordu ama ben boyle takmiordum. Eve gelince banyo degil ama ust bas degisip el yuz yikiorduk. Simdi ben dusunuorum o disaridan gelince onu soyarken uzerime degince ne olacak siye. Ben onu nasil dus aldirmadan eve alabilirim uzulmesini istemiorum. Eskiden cok severdo banyoyu.ilac ve terapi demeyin lutfen. Is benim kafamda bitecek, psikologu da dinlemem gibime gelior yine de online terapi deneyecegim.
esime diorum sen alir misin dussuz onda da var biraz o da bilmiorum rahat degil pek. ne dertler var utaniorum uzuluorum boyle sacma seylerle ugrastigim icin ama annemin esinin temizligine evine guvenmiorum icim almior sanirim. Ozellikle kucuk bebegi olanlar siz buyuk cocuguniz disaridan gelince ya da baska evden nasil yapiorsunuz. Cogu insan direkt alior dimi eve.. biz esimle kendimiz de eskiden beri oturmayiz eve disardan geldigimiz gibi..belki dus almadan gelse ust ddgisse bosey olmayacak ama ben dusunucem stres olucam. Hos dus aldi simdi de onu uzdum diye agliorum. Oglum suan oynuor mutlu ama unutmayacak bizim gibi temizlik.takintili olacak diye korkuorum..Cok utaniorum boyle oldugum icin ve cok uzuluorum. Lutfen kinamayin basiniza gelmesin ben de bi ara normal biriydim...😥

Okuyunca dusununce sacma ama dogrusunu nasil yapmam nasil rahat olmam gerektigini bulamiorum. Beynim kitlenior sanirim. Hamileligin ilk 4 ayi iyiydim her gun sokaktaydik..oyun.parkindan gelince bile yikamiordum el yuz ust bas degismeydi. Simdi ne oluor bilmiorum alistim sacma davranis ve dusuncelere.. ya da o adama gicik oldugum icin ya da kediler tum odaya esyalara pislemistir diye dusundugum.ixin ya da annemlerin yaptikklari seyleri gordugum icin bilmiorum biktim artik kendimden el yikarken bile supheye dusunuorum. Nasil guveneyim bilmiorum.. biraz daha emzirebilseydim ilac icmeden..

Normal de cok abartiyorsunuz yardim alin derdim ama corona gunleri hepimizi takintili yapti sanirim. Ama siz de farkindasiniz zaten.
Farkindayim tabi. Bu coronayla herkes bizim gibi oldu diye guluorduk esimle. Yardim online terapi deniycem sanirim dinler miyim yap dediklerini zaten dinlesem sorun olmayacak..

Goruyordum. Subattan agustosa hap ictim kazara hamile kalinca kestim.. benim uzuntum zaten onun etkilenmesi.. ben zaten hapis hayati bi eziyet yasiorum.

Tedavinize devam edin. Oğlunuza neyi neden yaptığınızı anlatın korkutmadan. Ondan tiksindiginizi düşünmesin sakın. Madem alt kat o kadar pis fazla göndermeyin. Bu konuda bir pedagog tarafından destek almaniz da fayda olur.

Benim silmeye firsatim olmuor bebekten.o yuzden giriste cikarip ustunu cocugu dusa almak daha kolay oluyor.nereyi ne sekilde elledi ne yapti bilmiorum diye. Korona veya herhangi bir pislik. Yapmayayim tabi keske yapmasam. Kucuk bebegi olanlar nasil yapoor onu merak ediorum sanirim. Ilerde okula gidevekler boyle olmayacak zaten boylw degildi oglum her gun sokalta oyun parkindaydi ya da alt katta 😥

Valla konu elalemin evine gir cik veya sokakta oyna olunca eve girer girmez bastan asagi kiyafetleri cikarip dusa giriyoruz sirayla. Benim icin okb degil bu,gereklilik. Herkesin evinde nasil yasadigini gordugumden tiksiniyorum. O pisligi de eve tasimak istemiyorum haliyle,koronadan once de boyleydim

Tedavinize devam edin. Oğlunuza neyi neden yaptığınızı anlatın korkutmadan. Ondan tiksindiginizi düşünmesin sakın. Madem alt kat o kadar pis fazla göndermeyin. Bu konuda bir pedagog tarafından destek almaniz da fayda olur.
Iste annemlere gore pis degil.
Ama bana gore her sey pis oldugu icin pis diye de dusunmek istemiorum annemleri. Birlikte yikanioruz ya benle ya babasiyla anlatiyoruz virus var diye, rahatla diye, ya da sigara kokmussun dioruz. Tesekkurler

Valla konu elalemin evine gir cik veya sokakta oyna olunca eve girer girmez bastan asagi kiyafetleri cikarip dusa giriyoruz sirayla. Benim icin okb degil bu,gereklilik. Herkesin evinde nasil yasadigini gordugumden tiksiniyorum. O pisligi de eve tasimak istemiyorum haliyle,koronadan once de boyleydim
Biz de oyleyiz iste.. annem.alt katta ama gordugum.icin cogu seyi icim almior ama oglum.uzuluor😥 ben de pisligi tasimak istemiorum evde rahatca oglum heryerini ellesin diye. Temizlik yapmaya firsatim.yok ki.suanbebek aglioe oglum.basimda mesela..

Biz de oyleyiz iste.. annem.alt katta ama gordugum.icin cogu seyi icim almior ama oglum.uzuluor😥 ben de pisligi tasimak istemiorum evde rahatca oglum heryerini ellesin diye. Temizlik yapmaya firsatim.yok ki.suanbebek aglioe oglum.basimda mesela..
İki cocuklusunuz tabi kolay degil temiz tutmak. Buyuk cocugunuz her seyi anlayabilecek yasta,benim oglum da 4yas 8 aylik oldu,sokaktan eve geldiginde kosa kosa ellerini yikamaya gider ustunu degistirmeden once banyoya girecegini soyler mesela. Oyle ogrettik babasiyla beraber. Sokaktan gelene dikkat eder elini yikamadiysa uyarir mutlaka. Bana sorarsaniz bunlar okb degil genel temizlik kurallari.

Arkadaşımın da 10 yaşlarında oğlu var. Aşağı inerse eve girince duş alacağını biliyor. Geri aşağı inmiyor duş alınca. Bilinci oturmuş. Virüs olduğunu güzelce ifade etmişler. Ne bileyim evi kirlettiyse süpürmesi gerektiğini biliyor. 2 tane kardeşi var biri büyük o da aynı şekilde yetişmiş. Küçük olanın aklı henüz ermiyor ama zamanla o da alışacak düzene. Eve gelince üstünü değiştirip duş almak normal. Hele de şu zamanda. Çantamı, telefonumu da siliyorum ben. Eve misafir almıyorum. Normalde temiz gözüken insanlarda bile mikrop algısı olmayabiliyor. Bir akrabamın 30larda kızını gördüm geçen basamağa oturdu ayakkabı bağladı, eve giriyor halıya basıyor ayakkabıyla, halıya ayakkabısını bırakıyor, kendi evinde ara hole ayakkabıyla giriyor. Midem almıyor benim. Wc çöpüne elini sürüyor yıkamıyor mesela. Ben sevmem öyle şeyi. Mecbur güzenmiyoruz kimseye.

Evimi görseniz amma pasaklı bir kadın dersiniz...kesinlikle OKB yaşayan birisi değilim ama sokakta bahçede oynayan cocuklarim eve girdiğinde önce banyoya girip duş alınır ..temiz kıyafetler giydirilir .Her gün duş almanın kötü bir tarafı yok illaha haftada bir banyo yapıp elleri saçı yağ kokarak mi gezmek lazım

İki cocuklusunuz tabi kolay degil temiz tutmak. Buyuk cocugunuz her seyi anlayabilecek yasta,benim oglum da 4yas 8 aylik oldu,sokaktan eve geldiginde kosa kosa ellerini yikamaya gider ustunu degistirmeden once banyoya girecegini soyler mesela. Oyle ogrettik babasiyla beraber. Sokaktan gelene dikkat eder elini yikamadiysa uyarir mutlaka. Bana sorarsaniz bunlar okb degil genel temizlik kurallari.
Benimki de 5 olacak yakinda. Siz nasil yapiorsunuz. Evet aslinda keske herkes boyle olsa anormal gorulmese keske bu..
Ben ama.giriste ee ve giriyor ya orda beklior yavrum ustunu cikariyoruz. Dus alcaksa komple yoksa hic yoktan corabini. Ona uzuluorum evine rahat giremior.bunu nasil asabilirim.. eve kimseyi alamiorum iste disaridan ust basiyla geldigi icin.

Cok aglardim neden boyleyim diye korona yuzunden herkes benim gibi oldu ama oglum banyo yapmicam ben pis degilim diyor uzuluorum.. cocuk bu yerlerde yuvarlanior her seyi elliyor. Bir de iste annemlerdeki ortamdan huy kapiorum ben ya.
Masallah oglunuza.

Benimki de 5 olacak yakinda. Siz nasil yapiorsunuz. Evet aslinda keske herkes boyle olsa anormal gorulmese keske bu..
Ben ama.giriste ee ve giriyor ya orda beklior yavrum ustunu cikariyoruz. Dus alcaksa komple yoksa hic yoktan corabini. Ona uzuluorum evine rahat giremior.bunu nasil asabilirim.. eve kimseyi alamiorum iste disaridan ust basiyla geldigi icin.

Cok aglardim neden boyleyim diye korona yuzunden herkes benim gibi oldu ama oglum banyo yapmicam ben pis degilim diyor uzuluorum.. cocuk bu yerlerde yuvarlanior her seyi elliyor. Bir de iste annemlerdeki ortamdan huy kapiorum ben ya.
Masallah oglunuza.
Tesekkurler ♥️
ben oglum cok kucuk yastayken bile ona temizlik ogrettigimden cocuk zorlanmadi hic. Disarinin pis oldugunu biliyor,koronadan once arkadasinin evine yollardim karsi komsuma,eve geldiginde coraplarinin alti kapkara olurdu. Kendisi fark etti bu durumu hatta, herkesin evi pis demeye basladi :KK66: komik aslinda ama durum bu. Siz de bence anlatin,uzulmez anlayacaktir bence. Bir sure sonra kendiliginden ustunu basini cikarip dusa girmeye baslar gorursunuz :KK66:

Evimi görseniz amma pasaklı bir kadın dersiniz...kesinlikle OKB yaşayan birisi değilim ama sokakta bahçede oynayan cocuklarim eve girdiğinde önce banyoya girip duş alınır ..temiz kıyafetler giydirilir .Her gün duş almanın kötü bir tarafı yok illaha haftada bir banyo yapıp elleri saçı yağ kokarak mi gezmek lazım
Benim.evim de daginik aman aman temiz degil. Zamanim da yok yapmaya suan icin.
Ben de hani basta onluorum sanirim 5 dakka bi dus bi yere temas olmadan ust basi degistirmek kolay gelior
Ama iste oglum uzulunce o da benim gibi takintili olur diye uzuluorum. Annemden gelince 1 kat assagidan yani banyo yaptirmak istemiorum ama diorum ya suan o esyalarin her yerde olmasi, annemin ve o adamin bahce topeak sevdasi, parayi elleyip umursamamalari.. bir suru ornek var bilmiorum. Bi ara banyosuz aliordum ust bas degisip de simdi ne bileyim bu daha kolay oluor el yuz yika sacibi sil ayagini yikadansa.. e tabi pipisini de sil falan ne kaldi geeriye.
Ama sen eve girince kapi kebarinda soymazsin dimi o ust basla giderler banyoya, yere de basarlar o ayaklarla 😥 bugun gordum ya adamin ayakkabiisinin ustune basti oglum eve bastiramazdim ama annemlere gore ayakkabinin ustune basmak normal
Adam bahceden gelmis islakti yer ne bileyim. Sacmaliorum cogu seyde biliorum da bunu ama iste.. korkuorum utaniorum gercek bi dert verirse rabbim gorucem gunumu diye yani aslinda bisey olmaz da icim almior acaba o adama gicik oldugum icin mi. Bi de o odada kediler yavrulamis pislemislerdir her yere diye dusunuorum.

Tesekkurler ♥
ben oglum cok kucuk yastayken bile ona temizlik ogrettigimden cocuk zorlanmadi hic. Disarinin pis oldugunu biliyor,koronadan once arkadasinin evine yollardim karsi komsuma,eve geldiginde coraplarinin alti kapkara olurdu. Kendisi fark etti bu durumu hatta, herkesin evi pis demeye basladi :KK66: komik aslinda ama durum bu. Siz de bence anlatin,uzulmez anlayacaktir bence. Bir sure sonra kendiliginden ustunu basini cikarip dusa girmeye baslar gorursunuz :KK66:
Heh iste aynisi.anneme bile gitse bi alt kat oyle oluor. Bi de oglum cok hareketli hep yerkerde. O da dior aslinda pis diye ama demesini istemiorum benim gibi takintili olur diye. Eve nasil gelio oglunuz ustunu nerde cikarior mesela. Eakiden cok severdi dusu. Ama okul zamani da gelecek her gun dus olmaz ki ne bileyim..

X