Okul konusu kararsızlığım

Özel okulda okuyan kızımın kaydını devlet okuluna aldırdım ben bugün. Çünkü o kadar para vermeme rağmen beklentimi karşılayamadı. Çocuğumun gerçek başarısını asla anlayamadım, kendini hiç zorlamadı çünkü. Ama okula ne zaman gitsem, harika muhteşem gibi laflar duydum. 5. sınıftaki çocuğu sanki bu sene lgs ye girecekmiş gibi teste boğdular, hiç devlet müfredatı işlenmedi, sadece test kitapları.Ve okul haftada 6 gündü. Sonuç mart ayı gibi çocuk artık okula gitmek istemedi, sürekli kaytarmaya çalıştı. Okul bütün vaktini aldığı için hiçbir sosyal aktiviteye katılamadı. Daha anlatılabilecek o kadar çok şey var ki... Devlete aldırdım rahatladım inşallah iyi olur.
Ay bende işte pohpohlanmadan farkedilsin istiyorum. Kuzenimin çocuğu ilkokulda özel okuldu kadın işten çıktı devlet okuluna verdi çocuk resmen çuvalladı o kadar geride kalmıştı ki ama çok şişirilmiş cok güzel ortamlara girip büyük konferans salonlarında gösteriler yapmıştı aklım da kalan buydu kafamı karıştıran da bu oldu .

Herkesin yorumunu okudum çok teşekkür ederim hepsi bana fikir oldu.
Eşimle ortak devlet okuluna devam.
Okulumuzdan ve öğretmeninden memnun olmasam kafam daha çok karışirdi ama şimdi netim.
Sınıfımız 24 mevcut
Anaokulu 15
Okulda sadece anaokulu. 1. , 2. , 3. ve 4. Sınıflar var yani kalabalık bir okul değil.
Ayrıca drama,halkoyunlari , ingilizce ( ki 2.sinifta oğlum İngilizce bir kitabı okuma seviyesine gelmişti öğretmeni 4 adet hikaye kitabı önerdi tatilde bitirdik)
Santrac kulübü
Yaşam beceriler atölyesi
Müzik atölyesi ( üst kat tam bir konser alanı tüm enstrümanlar var.)
Spor salonu var.
Öğretmenimiz önerdiği ek kitaplar gayet başarılı bende eğitimci olduğum için onu biliyorum.
Yemek olayı yok ama ona zaten çok takmıyorum.
Ee evime çok yakın servis ücreti yok.
Müdürü çok tok gözlü ve çok anlayışlı hepimizi tek tek tanıyor. Cocuklar dağılana kadar kapıdan ayrılmıyor.
Tek taktığım konu ilişkiler ,arkadaşlık vs. İdi ama 1 den sonra tüm sosyal hayatı benimle olacak.
Biz hep eğitim aile başlar mantığıyla gittik ve sağlam bir altyapı oluşturduğumuzu düşünüyorum.
Özel diye düşündüm ama yazdıklarınız bana ışık oldu.
Çoğu şeyi ben çok daha karlı kapatacağım.
Böyle devlet okulun da sadece 200 tl ile iyi bir eğitim alacak cocuklar ve bende ilerisi için yatırım yapacağım.dil için kesinlikle yurt dışı planlarımız var hiç olmazsa ona birikim yaparız.
Ama belki ortaokul için özel okul düşünebiliriz.
Her okul bu kadar iyi olmuyor

Teşekkür ederim konuma ilginiz için

Evet haklısınız devletin eğitim konusundaki yanlışları çok fazla. Ozeldeki o saydığınız sosyal etkinliklerin hiçbiri devlet okulunda yok. Bazı veliler ödev isterken bazı veliler de ödev fazlaliginda hem kendileri için hem de çocukları için veryansın ediyolar o yaş çocukları kendileri pek ödev yapamadıkları için. Dolap devlet okullarında da var ama ödev çok verildiği için mecbur çok kitap aliyolar yanlarına. Türk eğitim sistemi ve başarısı ile Avrupa ülkelerinin başarısı ortada iken ben olabildiğince geç başlatma taraftariyim. Ancak sizin ve herkesin fikirlerine saygı duyuyorum, herkes evladı için en doğrusunu bilir.
Çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız. Yaşla da olmuyor çünkü. Çocuğun fiziksel ve ruhsal durumu beraber değerlendirilmeli. Her şeyi bilerek gelen çocuk çok sıkılıyor çünkü. Kendimden biliyorum. İlkokulda hayattan nefret ettim,çünkü 4 yaşında okuyup yazabiliyordum,5 yaşında tek işlemli problemleri çözebiliyordum. Aynı durumu oğlum yaşamasın diye normal zamanında (71 aylık) yolladım okula. Bir arkadaşım 69 aylık kızını yolladı,diğer arkadaşım 69 aylık kızını yollamadı. İki yaşıt kız arasında dağlar kadar fark vardı mesela. Ama baksanız yaş aynı.,boy aynı. Önemli olan çocukların mutluluğu. Nasıl mutlu olacaklarsa öyle yapılmalı.

Devlet okulları Türkiye' nin özeti, çocuğu ülke şartlarından çok kopuk yetiştirmeye gerek yok.
Okulda suriyeli olmasa, parkta olacak. Okulda zorba olmasa çarşıda olacak. Okulda bağıran olmasa iş hayatında olacak.
Çocuğu Avrupa şartlarında okutup, Türkiye şartlarında yaşatmak gibi geliyor bu bana.

Ben devlet diyorum.

Ay bende işte pohpohlanmadan farkedilsin istiyorum. Kuzenimin çocuğu ilkokulda özel okuldu kadın işten çıktı devlet okuluna verdi çocuk resmen çuvalladı o kadar geride kalmıştı ki ama çok şişirilmiş cok güzel ortamlara girip büyük konferans salonlarında gösteriler yapmıştı aklım da kalan buydu kafamı karıştıran da bu oldu .
Her çocuk farklıdır mutlaka, ben de kendi çocuğumu biliyorum. Başarısız bir çocuk değil il geneli deneme sınavlarında birincilikleri var. Yalnız o kadar pohpohlandı ki ilerleyen dönemde sınavlarına bile çalışmadan gitti, nasılsa yaparım diyor. Üstelik aynı deneme sınavında iş birinciliğinden il 40.lığına düştüğünde de okulun tavrı aynıydı.
Ben istiyorum ki gerçekçi olsunlar, bana desinler hayırdır bu çocuk geriliyor evde bir sorun mu var, ders çalışma sistemi nasıl vs. Tam tersi ben okula gidiyorum derdimi anlatıyorum, bana yine ‘ olsun annesi yine de çok iyi biz çok memnunuz harika bir çocuk’ bilmem ne. Ben benim çocuğum sürekli birinci olsun falan istemiyorum hatta çok küçük umrumda bile değil bu durum, ama çocuğa öyle bir özgüven pompaladılar ki dünya yansa umrunda değil. Sonuncu da olsa yine çok iyi olduğunu düşünecek durumda. Ben aldım özelden, kendim de öğretmenim zaten kendi okuluma getirdim, daha iyi takip edeceğimi düşünüyorum.

Her çocuk farklıdır mutlaka, ben de kendi çocuğumu biliyorum. Başarısız bir çocuk değil il geneli deneme sınavlarında birincilikleri var. Yalnız o kadar pohpohlandı ki ilerleyen dönemde sınavlarına bile çalışmadan gitti, nasılsa yaparım diyor. Üstelik aynı deneme sınavında iş birinciliğinden il 40.lığına düştüğünde de okulun tavrı aynıydı.
Ben istiyorum ki gerçekçi olsunlar, bana desinler hayırdır bu çocuk geriliyor evde bir sorun mu var, ders çalışma sistemi nasıl vs. Tam tersi ben okula gidiyorum derdimi anlatıyorum, bana yine ‘ olsun annesi yine de çok iyi biz çok memnunuz harika bir çocuk’ bilmem ne. Ben benim çocuğum sürekli birinci olsun falan istemiyorum hatta çok küçük umrumda bile değil bu durum, ama çocuğa öyle bir özgüven pompaladılar ki dünya yansa umrunda değil. Sonuncu da olsa yine çok iyi olduğunu düşünecek durumda. Ben aldım özelden, kendim de öğretmenim zaten kendi okuluma getirdim, daha iyi takip edeceğimi düşünüyorum.
Bak bu yorum cok hosuma gitti, en guzel ornek bence. Ilerde davranis bicimini nasil etkiliyor cok açık

Bizim hikayemiz
- ana sınıfı devlet okulu
- ilk - orta devlet okulu (5+3 sistem di o zaman )
- lise devlet okulu
- üniversite devlet Türkiye'nin sayılı en iyi üniversitelerinden birinde.

yani lafın özü çocuk okumak istesin.

en iyi üniversite de okuyor olması iş bulacağı anlamına da gelmiyor şu zaman şartlarında maalesef

Çocuk her yönden hep akranlarının üstüne kendini geliştirmek zorunda dil, beceri v.s. gibi şeyler katmak zorunda ki seçilebilir olsun.

Özele para yetmez. Özelden alıp devlet okuluna verince uyum sağlayamayan çok tanıdığım var.

Okulumuzdan ve öğretmeninden memnun olmasam kafam daha çok karışirdi ama şimdi netim.
Sınıfımız 24 mevcut
Anaokulu 15
Okulda sadece anaokulu. 1. , 2. , 3. ve 4. Sınıflar var yani kalabalık bir okul değil.
Ayrıca drama,halkoyunlari , ingilizce ( ki 2.sinifta oğlum İngilizce bir kitabı okuma seviyesine gelmişti öğretmeni 4 adet hikaye kitabı önerdi tatilde bitirdik)
Santrac kulübü
Yaşam beceriler atölyesi
Spor salonu var.
Öğretmenimiz önerdiği ek kitaplar gayet başarılı bende eğitimci olduğum için onu biliyorum.
Müdürü çok tok gözlü ve çok anlayışlı hepimizi tek tek tanıyor. Cocuklar dağılana kadar kapıdan ayrılmıyor.
Tek taktığım konu ilişkiler ,arkadaşlık vs. İdi ama 1 den sonra tüm sosyal hayatı benimle olacak.
Biz hep eğitim aile başlar mantığıyla gittik ve sağlam bir altyapı oluşturduğumuzu düşünüyorum.
Böyle devlet okulun da sadece 200 tl ile iyi bir eğitim alacak cocuklar ve bende ilerisi için yatırım yapacağım.dil için kesinlikle yurt dışı planlarımız var hiç olmazsa ona birikim yaparız.

Okulunuz özel okul kalitesindeymiş kesinlikle doğru karar verdiniz. Bizde böyle okul olsa asla almazdım okuldan. Başarılar çocuğunuza😍

Sınıfımız 24 mevcut
Anaokulu 15
Santrac kulübü
Yaşam beceriler atölyesi
Spor salonu var.

benim oğlum 3 senedir özel anaokuluna gidiyor size tavsiyem okul özel olsun devlet olsun ilk dikkat edeceğiniz konu öğretmen ilgili mi problemlere yaklaşımı nasıl çocuklara adaletli ve eşit yaklaşıyor mu bu olmalı oğlum geçen sene akran zorbalığına maruz kaldı ne okul yönetimi nede öğretmen defalarca söylememize rağmen hiçbir çözüm bulmadılar hatta öğretmen bana ben diğer çocuğa vurma demem siz çocuğunuza o sana vuruyorsa sende ona vur diye öğretin dedi bunu diyen öğretmen özel okul öğretmeni düşünün yani durumun vahimliğini sene içinde aynı öğretmen tarafından bi çok sorunda çözümsüz bırakıldık okul yönetimini hiç anlatmayayım tam bir fiyaskoydu onun için okul seçerken öğretmen ve okul yönetimi çok önemli aynı sorunu eminim devlet okulda yaşasam sorunum çözülürdü

Özel anaokuluna da verdim devletede. Devletten çok daha memnun kaldım. Özele hiç gerek yokmuş dedim. Boşverin başkalarını okul iyiymiş içiniz rahat etsin.

Bu size kalmış bir şey.

Ben özeli seçtim. Tek çocuğum var,onu da ömrüm yettiğince özelde okutup liseden itibaren yurt dışına göndereceğim.

Öğretmen seçebiliyorum,belirli saatlerde okulda muhatap bulabiliyorum,sorularıma cevap alabiliyorum,kısacası hizmet satın alıyorum.

Ders defter işleri her yerde aynı, zaten müfredatta iş yok, düzgün öğretmen zaten yok. Aramızdaki iyi öğretmenler üzerine alınmasın lütfen,benim de annem babam öğretmen,onlar canla başla çalıştılar. Şimdikilerin %95i onlar kadar başarılı ve çalışkan değiller maalesef. İstisnalar mutlaka vardır o yüzden %95 dedim.

Anaokulu öğretmeni 2 tane komşum var,çocuklar anaokuluna gitmesin,doğrudan ilkokula başlasın diyor. Niye? Çünkü devlet okulu,ne kadar az çocuk gelirse onu kar sayıyor kendisine.

İlkokul öğretmeni tanıdığım pek çok kişi var hepsi çocuklar okula ne kadar büyük yaşta başlarsa o kadar iyi olur diyor. Niye? Çünkü her şeyi evde öğrensin de kendisine mümkün olduğu kadar az iş çıksın da yorulmasın istiyor.

Bu saydıklarımdan dolayı devlet okulundan memnun kalmam ben. Devir değişti,benim zamanımdaki devlet okulları da yok,öğretmenler de yok. Artık hizmet almaya bakacağım para ödeyip. Beslenmesi önemli,güvenliği önemli, öğretmene istediğim zaman (okulun belirlediği saatler dahilinde elbette) ulaşabilmek ve yardım alabilmek benim için önemli. O yüzden özel okul.
Bence devlet okulları şu an eskiye nazaran daha iyi kesinlikle. İstanbulun merkezinde bi pilot okulda okudum ilköğretimi, öğretmenim loto oynatıyordu öğrencilere, haraç keser gibi zorls 10ar kuruş alıp birer rakam doldurtuyordu inanabiliyor musunuz? Ders saati 9-10 yaşındaki çocuklara para verip 4 şeritli caddenin üzerindeki okuldan dışardaki bakkala yolluyordu ekmek ve gazete aldırıyordu kendisine, şimdi bunu bi öğretmen 9 yaşındaki çocuğa yapabilir mi anne babası okulu onun başına yıkar. Ama o zamanlar sistem onu koruyordu hiç korkusu yoktu yani. Müdüre şikayet edince de kavga çıkıyordu bu çocuk istismarıdır ve sistem böyle bir istismarcı kadını koruyordu. Öğrencileri fişliyordu sırf annesi türbanlı diye 1. sınıfta bi çocuğu tahtaya kaldırıp atatürkü seviyo musun senin annen atatürkçü değil di mi diye sorguya çekmişti 50 kişinin önünde. Sınıfta doğulu bi kız vardı okumayı tam sökemedi diye onun dosyasını engelliler sınıfına yollattı. Ve şöyle söyleyeyim bu kadın ancak il milli eğitime araya adam koyarak şikayet edildikten sonra okuldan atıldı, yeni gelen öğretmen bahsettiğim okumayı geç öğrenen kızı sınıfa geri aldı çünkü kız engelli değildi. Daha anlatsam roman olur sıra dayaklarını falan saymıyorum bile, kadın özel günlerde çeyrek altın istiyordu almadık diye notumuzu düşürüyordu vs vs yani şu an genç öğretmenlerin çoğu kesinlikle daha idealist, bilinçli ve eğitimliler bana göre

Bence devlet okulları şu an eskiye nazaran daha iyi kesinlikle. İstanbulun merkezinde bi pilot okulda okudum ilköğretimi, öğretmenim loto oynatıyordu öğrencilere, haraç keser gibi zorls 10ar kuruş alıp birer rakam doldurtuyordu inanabiliyor musunuz? Ders saati 9-10 yaşındaki çocuklara para verip 4 şeritli caddenin üzerindeki okuldan dışardaki bakkala yolluyordu ekmek ve gazete aldırıyordu kendisine, şimdi bunu bi öğretmen 9 yaşındaki çocuğa yapabilir mi anne babası okulu onun başına yıkar. Ama o zamanlar sistem onu koruyordu hiç korkusu yoktu yani. Müdüre şikayet edince de kavga çıkıyordu bu çocuk istismarıdır ve sistem böyle bir istismarcı kadını koruyordu. Öğrencileri fişliyordu sırf annesi türbanlı diye 1. sınıfta bi çocuğu tahtaya kaldırıp atatürkü seviyo musun senin annen atatürkçü değil di mi diye sorguya çekmişti 50 kişinin önünde. Sınıfta doğulu bi kız vardı okumayı tam sökemedi diye onun dosyasını engelliler sınıfına yollattı. Ve şöyle söyleyeyim bu kadın ancak il milli eğitime araya adam koyarak şikayet edildikten sonra okuldan atıldı, yeni gelen öğretmen bahsettiğim okumayı geç öğrenen kızı sınıfa geri aldı çünkü kız engelli değildi. Daha anlatsam roman olur sıra dayaklarını falan saymıyorum bile, kadın özel günlerde çeyrek altın istiyordu almadık diye notumuzu düşürüyordu vs vs yani şu an genç öğretmenlerin çoğu kesinlikle daha idealist, bilinçli ve eğitimliler bana göre
Bahsettiğiniz kötü örnekler mutlaka vardır yaşanmıştır ama bunlar kişilere özel durumlar. Eski öğretmenlerin bir çoğu öğretmen okulu mezunuydu,yani öğretmen olmak için okumuşlardı. Öğretmen okulları kapatıldı ve eğitim fakülteleri açıldı. Öğretmenliğin bitişi işte o zamanlara denk geliyor. Eğitim fakülteleriyle beraber fen edebiyat fakülteleri de işin içine girdi. Formasyon alan bölüm mezunları da hiçbir öğretmen vasfı taşımamasına rağmen öğretmen olmaya başladılar. Zaten kpss dönemi de başlayınca mülakatlarda nerede torpilli varsa öğretmen olmaya atanmaya başladı. Bahsettiğim döneme sizin yaşınız yetmiyordur kuşkusuz,benim annem babamdan dolayı yetiyor. O döneme hakimim. Kısacası şimdiki okullar yeterli bilgide öğretmen yetiştirmiyor sevgili arkadaşım. Eğitimin kalitesinin bozuk olması esas mesele. Sizin okulunuzdaki haraç kesen öğretmen gibi öğretmen olsun olsun her şehirde 3-5 tane olsun. Ama benim bahsettiklerim şu anda on binlere tekabül ediyor.

Size şunu söyleyim kendimden pay biçiyorum ben bulunduğum ilçedeki en kötü ilkokula gitmiştim ilçedeki en başarısız ve serseri öğrenciler okulumdaydı öğretmen ve çevre çok önemli tabiyki ama her şey çocukta ve ailenin ilgisinde bitiyor hangi okulda olursa olsun çocuğunuzla ilgileniyorsanız ve çocuğunuzu ders çalışaması yönünde motivasyonunu yüksek tutabiliyorsanız başarısı çok değişiklik göstermeyecektir ben ilçe bazında o kadar başarısı düşük bir okula gitmeme rağmen okul müdürümüz tek tek sınav notlarımızı kontrol eder bizi yanına çağırıp neden düşük aldığımızı hangi konuyu anlamadığımızı sorar öğretmenlerimize tekrar anlattırırdı devlet okulu diye ötelememek gerektiğini düşünüyorum özel okullardan çıkıp hiçbir yere yerleşmeyen de çok devlet okullarından çıkıp çok iyi yerlere gelende dediğim gibi çocuğun istemesi önemli olan

Size şunu söyleyim kendimden pay biçiyorum ben bulunduğum ilçedeki en kötü ilkokula gitmiştim ilçedeki en başarısız ve serseri öğrenciler okulumdaydı öğretmen ve çevre çok önemli tabiyki ama her şey çocukta ve ailenin ilgisinde bitiyor hangi okulda olursa olsun çocuğunuzla ilgileniyorsanız ve çocuğunuzu ders çalışaması yönünde motivasyonunu yüksek tutabiliyorsanız başarısı çok değişiklik göstermeyecektir ben ilçe bazında o kadar başarısı düşük bir okula gitmeme rağmen okul müdürümüz tek tek sınav notlarımızı kontrol eder bizi yanına çağırıp neden düşük aldığımızı hangi konuyu anlamadığımızı sorar öğretmenlerimize tekrar anlattırırdı devlet okulu diye ötelememek gerektiğini düşünüyorum özel okullardan çıkıp hiçbir yere yerleşmeyen de çok devlet okullarından çıkıp çok iyi yerlere gelende dediğim gibi çocuğun istemesi önemli olan
Neredeymiş öyle müdür ve öğretmen? Ben hiç rastlamadım

Siz rastlamamış olabilirsiniz olmadıkları anlamına gelmez herkes için aynı şeyi savunamam ama hala işini hakkıyla yapmaya çabalayan insanlarda var inşallah onlardan biri olacağım
Umarım olursunuz ihtiyacımız var özverili gerçekten çocukları seven öğretmenlere.

Okul var okul var.
Açıkçası ben geçen sene devlet anaokuluna gönderdim çok sorun yaşadım özele aldım.
Öğretmen sertti, Nuh nebiden kalma ceza sistemleri vardı. Veliler arasında inanılmaz bir yarış ve gerginlik vardı. O celi mesajlaşma grubu aman Allah diyorum. Devlette öğretmen çok büyük hatalar da yapsa adam akıllı bir yaptırım olmuyor. Haliyle size karşı çok hoyrat. Yönetim de sadece velinin gazını alıp olayın cimere yansımaması için sizi pışpışlıyor.
Ben özelde daha mutluyum. Öğretmen en azından kibar ve düzgün davranıyor. Oğlum geçen sene öğretmenim bana kızıyor sevmiyor derken bu sene hepimizi çok seviyor anne her sabah sarılıyor diyor. Bu bile benim için iç rahatlığı açıkçası.

X