Okul konusu kararsızlığım

Okul var okul var.
Açıkçası ben geçen sene devlet anaokuluna gönderdim çok sorun yaşadım özele aldım.
Öğretmen sertti, Nuh nebiden kalma ceza sistemleri vardı. Veliler arasında inanılmaz bir yarış ve gerginlik vardı. O celi mesajlaşma grubu aman Allah diyorum. Devlette öğretmen çok büyük hatalar da yapsa adam akıllı bir yaptırım olmuyor. Haliyle size karşı çok hoyrat. Yönetim de sadece velinin gazını alıp olayın cimere yansımaması için sizi pışpışlıyor.
Ben özelde daha mutluyum. Öğretmen en azından kibar ve düzgün davranıyor. Oğlum geçen sene öğretmenim bana kızıyor sevmiyor derken bu sene hepimizi çok seviyor anne her sabah sarılıyor diyor. Bu bile benim için iç rahatlığı açıkçası.
Katılıyorum çocuk iyi olursayla bitmiyor. Müfredat bile tam işlenmiyorsa bir çok ders davranış bozukluğu olan çocuklara dur sus la geçiyorsa çocuk hata yapmadan bile yanlışlıkla azarlanıyorsa özgüveni düşüyorsa öğretmene Veli olarak neden hiç tekrar yapmıyorsun ya da neden durmadan izin alıyorsun diyemiyorsak okulun kendi öğretmenleri çocuklarını o okulda okutmuyorsa yani o kadar berbat olduğunu biliyorlarsa biz neden gönderelim vasat devlet okullarına? Bu yıl koleje verdim aradaki farkı 4 haftada gördüm. Yazık olmuş önceki yıllarına çocuğun. Hiç dil bilmiyor sayılır bize ne demiyorlar devamlı telafi etüdleri var. Devlet veriyordu 100 leri ing bilmeyen çocuğa. İyi devlet okullarını konu dışı tutuyorum ama çoğunda eğitim bitmiş.

Hem devlet okuluna verip hep çalışan kadınlar nasıl yapıyorsunuz ya ?
Hep bu konu düşündürüyor beni. Okullar en geç 3te kapanıyor. Ama mesai 5e kadar
Ben bu yıl verdim is yerime ve evime çok yakın bir devlet anaokuluna yarım gün, kv bakıyor normalde ben çalışırken sadece sosyallessin amaçlı verdim bakacak kimsem olmasaydı özele verecektim, özeller bana birazcik görüştüm hatta ozellerle ama servisle gidecek kuzum, sabah 7 de çıkacak servisle akşam 6 da gelecek çok uzun geldi saatler ve sabah akşam 1 er saati yolda geçecek, kiyamadik babaannne ve dede biz yarım gün bakarız yorulmasın dedi yakındaki devlete verdik, öğretmeni çok tatlı birisi, kızım 4 yaş ilkgunler öğretmenim kucağına aldı karnımı ovdu,biraz ağrıdı da dedi, inşallah güzel geçer çok kaygiliydim ben de ama şimdi iş yerime cok yakın, ordakileri de tanıyorum sürekli gördüğüm insanlar, en ufak birşeyde çağırıyorlar gidiyorum o yüzden içim rahat

Ben bu yıl verdim is yerime ve evime çok yakın bir devlet anaokuluna yarım gün, kv bakıyor normalde ben çalışırken sadece sosyallessin amaçlı verdim bakacak kimsem olmasaydı özele verecektim, özeller bana birazcik görüştüm hatta ozellerle ama servisle gidecek kuzum, sabah 7 de çıkacak servisle akşam 6 da gelecek çok uzun geldi saatler ve sabah akşam 1 er saati yolda geçecek, kiyamadik babaannne ve dede biz yarım gün bakarız yorulmasın dedi yakındaki devlete verdik, öğretmeni çok tatlı birisi, kızım 4 yaş ilkgunler öğretmenim kucağına aldı karnımı ovdu,biraz ağrıdı da dedi, inşallah güzel geçer çok kaygiliydim ben de ama şimdi iş yerime cok yakın, ordakileri de tanıyorum sürekli gördüğüm insanlar, en ufak birşeyde çağırıyorlar gidiyorum o yüzden içim rahat
O zaman sorumu degistireyim hem çalışıp hem bakacak akrabası olmayanlar ne yapıyor acaba ?

Geçen seneden beri oğlum için bulunduğum şehirde gezmediğim özel kreş kalmadığı için az buçuk politikalarını çözmüştüm, içi boş ama dolu gösterilen bir ton şey vardı. Hepsi de yemekhanede katkı maddeli hiçbir ürün kullanmıyor, her okulun bağda bahçede arkadaşı var hepsi de tüm ürünlerini organik şekilde temin ediyor, hepsinin de seçmeli derslerinin öğretmenleri çok seçkin ve yemek menüsü kahvaltı öğle yemeği ara öğün şeklinde, ara öğün dediklerinin bir parça simit ya da börek ya da bir parça kek olduğunu zamanla anlamıştım filan. Bu sene oğlumun yaşı tuttuğu için devlet anaokuluna yazdırmıştım ancak sağlıki nedenlerden dolayı aldım alerjik hastalığı var ve bunu tetikleyen şeylerden olabildiğince kaçınması gerekiyor. Daha temiz ve içime sinen bir kreşe verdim, extra drama ingilizce satranç ve müzik dersleri var ne kadar katkı sağlar bilmiyorum ancak benim önceliğim hijyendi yoksa devlet anaokullarının özellikle bağımsız anaokullarının eğitimini çok beğenen birisiyim, kardeşim de okulöncesi öğretmeni olduğu için az çok hakimim bu alana. Oğlumun hassasiyet gerektiren durumu olmasaydı devlette devam etmesini isterdim.

Kreş o kadar pahalı olmuyor ama ilköğretimden itibaren demek istedim
Bulunduğum şehirde bir arkadaşın ilköğretimde koleje verdiği parayla benim kreşe verdiğim para aynı 🥲
İlköğretim o konuda daha sıkıntılı tabi saatler asla uymuyor, bir arkadaşımın kızı iki saat arkadaşının evinde bekliyor annesinin işten çıkmasını

Bulunduğum şehirde bir arkadaşın ilköğretimde koleje verdiği parayla benim kreşe verdiğim para aynı 🥲
İlköğretim o konuda daha sıkıntılı tabi saatler asla uymuyor, bir arkadaşımın kızı iki saat arkadaşının evinde bekliyor annesinin işten çıkmasını
Bu da güzel bir yontemmis. Sınıftaki bir veli ile bakıcı usulü gibi anlaşılıp orda beklemesi saglanabilir.

Bu da güzel bir yontemmis. Sınıftaki bir veli ile bakıcı usulü gibi anlaşılıp orda beklemesi saglanabilir.
Ben kızımı ilkokul son sınıfta kiradan kendi evime taşındım okulunu değiştirmedim son sınıf diye iyi bir devlet okuluydi çünkü.
Ama yeni evle okul bir uçtan bir ucaydi uzakti.bende okul çıkışı eski karşı komşumla anlaşıp çıkışta kızımı alıyordu basinida iş dönüşü alıp kızımla geliyordu öyle son sınıfı okuttum.ilk okul bitti.simdi 7. Sinifiz kocaman olduk.bakmasi için çıkışta komşuma para veriyordum.anlastik.buda yapilabilir

Ben kızımı ilkokul son sınıfta kiradan kendi evime taşındım okulunu değiştirmedim son sınıf diye iyi bir devlet okuluydi çünkü.
Ama yeni evle okul bir uçtan bir ucaydi uzakti.bende okul çıkışı eski karşı komşumla anlaşıp çıkışta kızımı alıyordu basinida iş dönüşü alıp kızımla geliyordu öyle son sınıfı okuttum.ilk okul bitti.simdi 7. Sinifiz kocaman olduk.bakmasi için çıkışta komşuma para veriyordum.anlastik.buda yapilabilir
Umarım o günler geldiğinde bunu kabul edebilecek birini bulabilirm. Güzel yontemmis. Teşekkürler 🙏

Kreş o kadar pahalı olmuyor ama ilköğretimden itibaren demek istedim
iş yerinin yakınındaki okullarda etüd oluyor. iş çıkışına yakın çocuğu siz alıyorsunuz yada servisle geliyor iş yerine. ebeveyniylede eve.

bu sebeple çocuğu özele vermeye gerek yok

etüd yoksada 1-2 saat iş yerinde takılabilir ödevini yapar

2 saatlik kimse bakıcı olmaya gelmez ki. Geliyorlar mı?
Bir arkadaşıma geliyor. Cocuklari okuldan alıp eve götürüyor. Beslenmeleri ile ilgileniyor. Ödevlerine de bakıyor. 2 saatten fazla bir sure yani. Yaptığı is az da sayılmaz. 2 saat için gelmek isteyen nadir de olsa vardir. O zaman diliminde uygun olan ya da az çalışmak isteyenler çıkıyor. Ya da çocuk kulüplerini degerlendirebilirsiniz. Ödevlerini yapmış olur hem siz gelene kadar.

O zaman sorumu degistireyim hem çalışıp hem bakacak akrabası olmayanlar ne yapıyor acaba ?
Birçok ilde artık etüt merkezi var. Hatta etüt merkezi kendi servisi ile alıyor öğrenciyi yemek saati ve etütü oluyor. Sonra eve bırakıyor. Bence artırılmalı her yerde bu uygulama. Çalışan anneye en büyük kolaylık.

X