Okulum bitti çok işe yaramaz hissdiyorum

Pedagojik formasyon kalktı bu sebeple önce öğretmenlik meslek bilgisi tezsiz yl yapmalısınız. Bu esnada da kpss kasmalısınız. Devlette bu şekilde kadro alabilirsiniz. Ya da yl ve doktora ile akademisyenlik yoluyla.Ancak sosyoloji dersi liselerde tek tük olduğu için kpss taban baya yüksektir diye tahmin ediyorum. Gerçekten işiniz zor. Başarılar.

Pedagojik formasyon kalktı bu sebeple önce öğretmenlik meslek bilgisi tezsiz yl yapmalısınız. Bu esnada da kpss kasmalısınız. Devlette bu şekilde kadro alabilirsiniz. Ya da yl ve doktora ile akademisyenlik yoluyla.Ancak sosyoloji dersi liselerde tek tük olduğu için kpss taban baya yüksektir diye tahmin ediyorum. Gerçekten işiniz zor. Başarılar.
Merhaba ben formasyon belgemi aldım ama kullanabilmem için mi yüksek lisans gerekiyor bilgi sahibiyseniz bilgilendirebilir misiniz tesekkurler

Konu sahibi size hat veriyorum, kasiyerleri kücümsemekle alakasi yok, kasiyer olarak calissaniz okudugunuz alanda gerileyebilirsiniz, o konuda size katiliyorm

Herkese merhabalar

Bu saatte uyutmayan bir derdimi paylaşmak istiyorum. Okulum bu sene bitti sosyoloji okudum. Son ödevi de bugün teslim ettim. Zaten pandemiden on-line oldu okul evdeydim şimdi yine evdeyim hiçbişey anlamadım üniversiteden de.

Benim derdim, kendimi işe yaramaz hissetmem ve yük oluyorum hissi. Bunda ailemin çocukken bunu söylemeleri, para hesabı yapmaları ve benim çok takıntılı olmam var. Şuan böyle bir durum yok ama içimde yer edindi. Eve ödev yapmaya gelen arkadaşlarıma meyve suyu alınca annem laf sokuyodu mesela. Kıyafet isteyince guzelce para yok demek yerine aynılarını giy kıyafet falan yok diye tersleniyodum gibi. Bunlar içimde yer edindi. Eskiden de böyle hissediyodum ama okul okuyodum derslerime çok çalışıyodum. Ama bölümümde mühendislik vb iyi bir alan olmadığı için de çok korkuyorum. Hicbir seyi beceremiyorum gibi. Şimdi okul bitti daha ilk günden inanılmaz mutsuz hissediyorum. Boş durmamak için yemek temizlik yaptım tüm gün.

Ya senelerce iş bulamazsam. Kafayı yerim o zaman. Şuan bi ise giremem de yüksek lisans ve dil öğrenme planım var iş bulabilmek adına ama bu psikolojiyle ne yapacağım bilmiyorum. Sırf para kazanmak uğruna kasiyerlik vb da yapmak istemiyorum.
Lütfen bana bir şeyler söyleyin bu işe yaramama ve para harcıyorum aileme yük oluyorum hissinden nasıl kurtulabilirim. Sanki herkesin parası var bi benim yok herkes düzenini kurmuş bi ben açıktayım. Çalışan kadını da çalışmayan kadını da çok normal buluyorum ama sanki ben çalışmak zorundaymışım o çalışmayan kadınlar gibi bir hakkım yokmuş gibi hissediyorum...
Ülkenin geleceği de karanlık çok korkuyorum

Okuyup yorum yazan herkese çok teşekkür ederim
O kadar okuyunca kasiyer olmak istememen normal.O zaman alanınla ilgili araştırmalar yapıp gerekirse ücretsiz çalışırsın ya da kpss ile bir iş bulmayı deneyebilirsin.Bir çok yol var.

Konu sahibi size hat veriyorum, kasiyerleri kücümsemekle alakasi yok, kasiyer olarak calissaniz okudugunuz alanda gerileyebilirsiniz, o konuda size katiliyorm
Çok teşekkür ederim yorumunuz için. Evet küçümsemekle hiç alakası yok kasiyerlik yaparsan sadece para kazanirsin ve hiç ilerleyemezsin ki isinde mesela suan yüksek lisansa hazırlanıyorum kasiyerlik gecici ve üzücü bi çözüm

O kadar okuyunca kasiyer olmak istememen normal.O zaman alanınla ilgili araştırmalar yapıp gerekirse ücretsiz çalışırsın ya da kpss ile bir iş bulmayı deneyebilirsin.Bir çok yol var.
Teşekkür ederim hak verdiğiniz için. Suan yüksek lisansa hazirlaniyorum olmadi ing ogrenip is aricam. Kasiyerlikte sadece para kazanirim ama kalıcı bi çözüm degil iste

Hiçbir mesajınızda de’leri da’ları doğru ayırıp birleştirmemişsiniz. Üniversite diplomanız var ama imlanız kendinizi ifade etme biçiminiz feci şekilde zayıf. Üniversite mezunu olmayı hele de sosyolog olmayı masa başı işle özdeşleştiriyorsunuz, yanlış, benim tanıdığım sosyologlar saha araştırması yapıyor türlü kurumda gönüllü çalışıp deneyim ediniyorlar. Ortalık üniversite mezunu dolu çoğunluğu da zehir gibi yabancı dil biliyor, siz bir yılda ancak dizi izleyip turist olacak kadar öğrenebilirsiniz. Yani sizi diğerlerinden ayırt edebilecek hiçbir tarafınız farkınız yok. Entelektüel olarak kendinizi geliştirmeye çalışın bu size ruhen de bir olgunluk katar.

Çok iyi üniversitelerden birinde mühendislik okudum. Bölüm biter bitmez kasiyerlik için başvuru yapmıştım. Yüksek lisans planı vardı kafamda. O zamana kadar para biriktiririm diye. Ha okurken de avmlerde, marketlerdeki standda falan nerede iş bulursam çalıştım ki ailem bana sağolsun maddi olarak hiç zorluk yaşatmamalarına rağmen. Bence biraz algınızı değistirmeye çalışın. Siz şuan mesleğinizi icra etmeyeceksiniz. Hem para biriktirip, hem de o ortamlarda deneyim kazanmış olacaksınız.

Çok iyi üniversitelerden birinde mühendislik okudum. Bölüm biter bitmez kasiyerlik için başvuru yapmıştım. Yüksek lisans planı vardı kafamda. O zamana kadar para biriktiririm diye. Ha okurken de avmlerde, marketlerdeki standda falan nerede iş bulursam çalıştım ki ailem bana sağolsun maddi olarak hiç zorluk yaşatmamalarına rağmen. Bence biraz algınızı değistirmeye çalışın. Siz şuan mesleğinizi icra etmeyeceksiniz. Hem para biriktirip, hem de o ortamlarda deneyim kazanmış olacaksınız.
Haklısınız aslında çok teşekkür ederim değerli yorumunuz için

Yüksek lisans yaptıktan sonraki hedefiniz nedir? Dil bilen yüksek lisans mezunu bir sosyolog ne iş yapar? Kolay bir şekilde ve parasi orta-iyi bir iş bulur mu? İnanın bilmediğim için soruyorum.

Bu soruların yanıtı net değilse bence yüksek lisansı şimdilik erteleyin, yüksek ve dil kursu için harcayacağınız parayı, enerjiyi ve zamanı kpss için harcayin. Memur olun atanın, sonra bunları yine yaparsınız.

Yüksek lisans yaptıktan sonraki hedefiniz nedir? Dil bilen yüksek lisans mezunu bir sosyolog ne iş yapar? Kolay bir şekilde ve parasi orta-iyi bir iş bulur mu? İnanın bilmediğim için soruyorum.

Bu soruların yanıtı net değilse bence yüksek lisansı şimdilik erteleyin, yüksek ve dil kursu için harcayacağınız parayı, enerjiyi ve zamanı kpss için harcayin. Memur olun atanın, sonra bunları yine yaparsınız.
Bi tanıdığımız var şirketleri var yanina alacagini söyledi dil öğrenmemi isteyen o yüksek lisansı da sansimi deniyorum sosyoloji de kazanmasi zor ama mesleki gelişim açısından aslında bünyesinde sosyolog çalıştıran alanlar sirketler var.
Kpss konusunda evet haklisiniz ama matematigim hiç iyi değil bu nedenle basarili olamam ona hazırlanmıyorum

Yorumlara ‘gençler iş beğenmiyor, kasiyerlikte ne varmış niye küçümsedin’ diyen ajitasyon meraklıları doluşmuş.

Ben açıkçası hak verdim konu sahibine, 4 sene üniversite okumuş belli bir alanda ve belli ki buradan yürümek hatta yüksek lisans yapmak istiyor. İstediği şey de yüksek meblağ bir maaş değil sadece ALANINDA bir iş bulup tecrübe kazanmak.

Ama millet saldırıp durmuş. Çünkü hepsinin gözünde gençlerin sürünmesi ve haline şükretmesi çok normal hatta olması gereken…

Hayır yani birkaç sene kasiyerlik yapıp sonra yarın bir gün alanıyla ilgili bir iş başvurusunda bulunsa işverenler demeyecek mi bu kadar zaman neden kasiyerlik yaptın, kendi mesleğinle ilgili bir çalışma tecrüben olmamış kusura bakmayın biz sizi alamayız işe demeyecekler mi? Elbet diyecekler.

Sonra konu sahibi mezun olduktan sonraki birkaç yılımı boşa harcadım diye dövünmeyecek mi? Dövünecek.

O yüzden lütfen kariyer önerisi olarak kızcağıza ömür boyu kasiyerlik tezgahtarlık falan önermeyin ya rica ediyorum.

Herkese merhabalar

Bu saatte uyutmayan bir derdimi paylaşmak istiyorum. Okulum bu sene bitti sosyoloji okudum. Son ödevi de bugün teslim ettim. Zaten pandemiden on-line oldu okul evdeydim şimdi yine evdeyim hiçbişey anlamadım üniversiteden de.

Benim derdim, kendimi işe yaramaz hissetmem ve yük oluyorum hissi. Bunda ailemin çocukken bunu söylemeleri, para hesabı yapmaları ve benim çok takıntılı olmam var. Şuan böyle bir durum yok ama içimde yer edindi. Eve ödev yapmaya gelen arkadaşlarıma meyve suyu alınca annem laf sokuyodu mesela. Kıyafet isteyince guzelce para yok demek yerine aynılarını giy kıyafet falan yok diye tersleniyodum gibi. Bunlar içimde yer edindi. Eskiden de böyle hissediyodum ama okul okuyodum derslerime çok çalışıyodum. Ama bölümümde mühendislik vb iyi bir alan olmadığı için de çok korkuyorum. Hicbir seyi beceremiyorum gibi. Şimdi okul bitti daha ilk günden inanılmaz mutsuz hissediyorum. Boş durmamak için yemek temizlik yaptım tüm gün.

Ya senelerce iş bulamazsam. Kafayı yerim o zaman. Şuan bi ise giremem de yüksek lisans ve dil öğrenme planım var iş bulabilmek adına ama bu psikolojiyle ne yapacağım bilmiyorum. Sırf para kazanmak uğruna kasiyerlik vb da yapmak istemiyorum.
Lütfen bana bir şeyler söyleyin bu işe yaramama ve para harcıyorum aileme yük oluyorum hissinden nasıl kurtulabilirim. Sanki herkesin parası var bi benim yok herkes düzenini kurmuş bi ben açıktayım. Çalışan kadını da çalışmayan kadını da çok normal buluyorum ama sanki ben çalışmak zorundaymışım o çalışmayan kadınlar gibi bir hakkım yokmuş gibi hissediyorum...
Ülkenin geleceği de karanlık çok korkuyorum

Okuyup yorum yazan herkese çok teşekkür ederim

GÜNCELLEME: Herkese merhaba :)
Burada bir derdimi paylaşmıştım. Şimdi sorun çözülünce güncelleme yapmak istedim. Evime yakın şartları gayet iyi olan ve içime çok sinen bir işe kabul edildim pazartesi başlıyorum. O dönemde bana güzel dileklerde ve tavsiyelerde bulunan herkese yeniden teşekkür ederim.
Hayırlı olsun insallah

X