Okumakta zorluk çeken cocuk

Çocuğunuz 5 yasinda okula başlamış bu ay 6 ya girecek diyorsunuz cok erken başlatmışsınız bu acele niye anlamıyorum benim kızım da 1. sınıf 2014 Ocak dogumlu su an tum harfleri biliyor ve her yazilani okuyor ve yaziyor. Ayrica bir arkadas da değinmiş ogretmen brans arkadaslarim 4 ,5. siniflarda okula erken baslayan cocuklarin cok zorlandıklarını söylemişlerdi.

Çocuklar bu yaşta somut işlem döneminde oldukları için mutlaka görsel materyaller ile desteklenmesi gerekiyormuş öğrendikleri. Bu zamana kadar öğrendiği heceleri kare kare kağıtlara yazın iki renk olarak mesela Ka bir renk le bir renk birleştirin kale gibi. Bu kartları oyun gibi oturup oynayın daha aklında kalır ve öğrenir umarım ben de 1. Sınıf annesiyim denediğim Bi yöntem bu çünkü hiç istekli değildi oğlum da.

Öyle yapayım artık. Ben yapar ben de yardımcı olurum diye düşündüm. Lisede çalışıyorum. İlkokul çocuklarını bilemedim. Şu an çok büyük hata yapmışım diyorum. O da ben de çok bunaldık. Hayatın zorlukları da üstüne geldi. Yapamıyor artık.
Ben de lisede öğretmenim.Ama kendim erken başladığımdan sanırım, zorluklarını iyi biliyorum.Buyuk kızımı rapor alıp erken yollamadim.Sacma bir rapordu ama o zaman mecbur bıraktılar.Kucuk kızım da,bu yıl basladi .2014 Nisan doğumlu.Uzaktan gayet de zor oluyor Çok ilgilenmek gerekiyor.Odevler çok olabiliyor.Yasadiginiz çok normal.Egitimcisiniz bundan sonraki süreçlerde daha çok araştırın.Bir anasınıfı ve rehber öğretmenin tavsiyesiyle verilecek karar kesinlikle değil.Cocugunuz sorunlu olmadığı için tabi ki yapar deyip geçmişler Yapsa bile ilerleyen süreçte zorlanip bikabilir.Ben olsam biraktirirdim.

Çocuklar bu yaşta somut işlem döneminde oldukları için mutlaka görsel materyaller ile desteklenmesi gerekiyormuş öğrendikleri. Bu zamana kadar öğrendiği heceleri kare kare kağıtlara yazın iki renk olarak mesela Ka bir renk le bir renk birleştirin kale gibi. Bu kartları oyun gibi oturup oynayın daha aklında kalır ve öğrenir umarım ben de 1. Sınıf annesiyim denediğim Bi yöntem bu çünkü hiç istekli değildi oğlum da.

Bu yıl okulu biraktirip seneye mi baslatayim? Ne yapayım bilemiyorum, yapabilir diye düşünüp yollamistim. Ana okulundaki sinif öğretmeni, rehberlik öğretmeni yapabilir gönderebilirsiniz demişti. Aslında o yüzden gönderdim. Seneyeyi mi bekleyeyim şimdi?

benim de şubat ayında 6 yaşına girecek bir oğlum var. o da sporcu, matematiği çok kuvvetli ve kendi kendine okudu okuyacak. kreşteki öğretmenleri vs hep ilkokula gönderebilirsiniz demişti. fakat önemli olan akademik başarıdan ziyade sosyal ve duygusal başarıdır bana göre. bir de pandemi koşullarını da göz önüne alarak bu sene kreşine devam etme kararı aldık ve iyi ki öyle yapmışız diyorum zira çocuklar sosyal ortam olmadan doğru öğrenmeyi başaramayabiliyorlar. hatta bıkıyorlar.
benim size tavsiyem iyi bir çocuk gelişim uzmanı ile görüşüp okula devam edip etmeme kararını ona göre almanız yönünde olur.
bi de ilkokula başlayan çocuklar yanlış bilmiyorsam genelde ilk dönemin sonuna doğru okumaya başlar hep.. yani 1-2 ay daha sabredebilirsiniz de. bu da bi seçenek..

6 yas cocugunun okumakta zorlanmasi normal degil mi ya, ben mi yanlis biliyorum.
Ben 7 yasinda okula baslamistim, hizlica ogrenmistim, ama o yasta bile zorlananlar vardi o donemde.

cocuga zorlansa da disiplinli calisarak ogrenebilecegini gostermemiz gerekmiyor mu?
Yaşa göre değil gelişim düzeyine göre karar veriyoruz buna. Bazen yaşıtlarına göre geriden gelebiliyor çocuklar. Bu sorun değil sadece dikkat edilmesi gereken bir durum. Ona göre bir yol seçiliyor. Bazen 6 yaş çocuklar 5 yaş özelliği gösterebiliyor. Hani bazı çocuklar vardır başarısızdı lisede açıldı falan derler öyle bişey.

Tabi çocuğu görmeden kesin böyledir denmez ama çok çocukta rastlanan bir durum. O yüzden bir uzman görsün dedim. Okuma yazma öğrenmeye hazır olmayabilir henüz.

Hocam okul öncesinde ilkokula uygunluk için bir test uygulanmadı mı?
Metropolitan veya muadili bir test?
Okul öncesi öğretmeninin ‘ilkokula başlatın, yapabilir’ yorumu sadece gözleme mi dayalı?
Ben de okuma-yazma öğretme işine ara vermeniz gerektiğini düşünüyorum.
Gerekirse seneye sınıf tekrarı yapın.
Çocuğunuzda oluşan ‘başaramıyorum’ duygusu çok tehlikeli ve tüm eğitim hayatını olumsuz etkileme riski sözkonusu.

Merhabalar
6 yaşına bu ay girecek olan bir oğlum var. 1. Sınıfa başladı. Ama okulların durumu belli. Gidemedi :KK43: okuma konusunda da çalışıyoruz bütün online derslerinde yanındayım ama unutuyor heceleri. Yeni harfe geçince bir önceki harf gidiyor sanki. Aynı üç heceyi on kez döne döne okutuyorum ama soruyorum yine yok :KK43: sanırım dün "tüm" hecesini -iki hece daha vardı yanında- belki 100 kez okudu ama 101.de yine okuyamıyor. Aklında tutsa tüm kelimesini birşeyle özdeşleştirip yine yapacak ama yok, yapamıyor. Yapamadığı için de üzülüyor üstelik. Çok sabırlı davranmaya çalışıyorum bazen çok bunaliyor çalışmaktan bırakıp oyun oynuyoruz aklı orada kalıyor soruyor. Anne ben neden yapamıyorum herhalde yapamamak benim bir özelliğim diyor. Kahroluyorum. Yavrum en önemli olan sensin, senin cabalaman ve sen çabalıyorum diyorum.
Çok üzülüyor çok üzülüyorum. Bazen sabrımın sınırlarında oluyor artık, kendi kendimi sabırlı olmaya telkin ediyorum ama bu seferde hayattaki başka bir şeyden çıkıyor o sinirim. Başka şeye daha ufak bile olsa bağırıyorum. Bir ay önce genç yaşında babamı kaybettim, annemle de ilgilenmeye çalışıyorum. İkizlere hamileyim 24 haftalık ama sanki 40 hafta gibiyim. Artık tükendim oturup hiçkira hıçkıra ağlamak istiyorum.
Yaşı mi küçük çocuğun ondan mı? Disleksi mi? Öğrenme güçlüğü mu? Allah'ım ne bu 😭

Bunların yanı sıra bir zeka sıkıntısı yok, matematik dersi iyi, sosyal ilişkileri fena değil, spora inanılmaz yatkın çok iyi bir yüzücü. Bütün aklım kalbim bırak çocuk sadece sporun içinde olsun diyor, ama korona zamanı spor bile zor. Anca evde hopla,zıpla , takla at.. yaşayan var mı bu durumları?
www.dersekranda.com
Bu uygulama çok güzel

O kadar üzüldüm ki duruma.
Okuma yazmanın bu kadar sancılı bir süreç olması gerekmiyor. Bu işi bu kadar zorlaştıran bence aşırı beklenti, fazla ödev, ebeveynin çok stresli olması. Daha bugün gayet güzel okuyan çocuk için annesi diyor ki "hocam antrenman yazamıyor, harf atlıyor". Yani şunu doğru yazabilecek yetişkin sayısı bile azdır bence :KK70:
Biraz sakin olun, aşırı yüklenmeyin, aynı heceyi yüz kere okutmanız o kadar manasız ki...Şu an akılda tutma da zor çünkü tümevarım yöntemi kullanılıyor. Yani çocuk onu muhtemelen okuyup "tüm" diye kaydetmiyor, bu kelime onun için tttt üüüüüü mmmm, her seferinde baştan okuyacaktır. Tümevarım yönteminde okuma yavaştır, heceleme çok yaygındır. Bir görselle bağdaştırmadıkça akılda tutması, ezberlemesi zordur.

Benim oğlum 2. Sınıfta. Birinci sınıf annelerine sabır diliyorum. Uzaktan eğitimle okumayı sökmek kolay iş değil.
Çocuğunuz eninde sonunda öğrenecek okumayı. Kimi 1 ayda çözüyor, kimi 1 senede. Okula gidip okuma yazma bilmeyen çocuk gördünüz mu? Sabırlı olun.
Ben oğluma kelimeleri tombala şeklinde öğretmiştim. Çok işime yaramıştı.
Öğrendikleri kelimeleri renkli kartonlara yazın, elini torbaya sokup çeksin. Bildigi kelimeleri kenara ayırın. Bilemediklerini tekrar tekrar torbaya atıp sorun. 2 haftada çok ilerleme yaşarsınız.
Bol şans diliyorum.

Benim yiğenimde aynı şekilde okumayı hiç sevmiyordu ve ödevlerini artık ablam ağlaya ağlaya yaptırıyordu.Sonra bir öğretmen tuttu tabi pandemi öncesi tutmuştu.Ve öğretmen hergün gelip çalıştırıyordu.Ödevlerini yapıyorlar beraber ve zorlandığı yerlerde yardımcı oluyor.Şuan hala gelmeye devam ediyor.Ablamlar korona geçirmişti o dönem görüşmediler şuan devam ediyor.Pandemi olsa da başka çare yok.Çocukların düzeni mahvoldu

Denedim.. yapıyoruz... Daha neler neler yapıyoruz... Her hece için ayrı bir hikaye bile oluşturuyorum. K harfindeki her hece için hikayelestirilmis versiyon var. "Ke" küçük ağızlı ke di nin ke si, "Ka" koca ağızlı Ka plan in Ka si( e küçük ağız, a büyük ağız oluyor) her hece için hikaye olusurursam ne ala... Ama bu da her harf için mümkün olmuyor. İnanın iki gün bu heceye ne hikaye bulsak diye düşündüğüm oluyor ...
Kendisi de çabalıyor. Desem ki uğraşmıyor, başka dikkat çekme yöntemi denerim... Mesele aklında kalması...

Ben bu yüzden erken vermedim oğlumu.
2014 ocak doğumlu.
Bu halde bile zorlandığı oluyor.
Hatta benimki k sesine dili de dönmüyor okurken zorlanıyor kıyamam.
Ama yine de çabalıyor.
Lütfen çocuğunuza "çabalamanın başarmanın neredeyse yarisi" olduğunu öğretin.
Çabalarını takdir edin
Kendini yetersiz görmesine izin vermeyin.
Telaşlanmayın.
Disleksi vs zaten varsa zamanla dikkatinizi çeker.
Hangimizin çocuğu şu dönemde şip diye okumayı söktü ki?

Hocam okul öncesinde ilkokula uygunluk için bir test uygulanmadı mı?
Metropolitan veya muadili bir test?
Okul öncesi öğretmeninin ‘ilkokula başlatın, yapabilir’ yorumu sadece gözleme mi dayalı?
Ben de okuma-yazma öğretme işine ara vermeniz gerektiğini düşünüyorum.
Gerekirse seneye sınıf tekrarı yapın.
Çocuğunuzda oluşan ‘başaramıyorum’ duygusu çok tehlikeli ve tüm eğitim hayatını olumsuz etkileme riski sözkonusu.
Tabi ki test yapıldı, sınıf öğretmeninin ve her haftada gözlem yapan rehber öğretmeninin de testten çıkan durum da ilkokula başlayabilir şeklindeydi. Ama zaten geçen yıl ikinci dönemden sonra gitmediler ki anaokuluna bile :KK43:

Ben bu yüzden erken vermedim oğlumu.
2014 ocak doğumlu.
Bu halde bile zorlandığı oluyor.
Hatta benimki k sesine dili de dönmüyor okurken zorlanıyor kıyamam.
Ama yine de çabalıyor.
Lütfen çocuğunuza "çabalamanın başarmanın neredeyse yarisi" olduğunu öğretin.
Çabalarını takdir edin
Kendini yetersiz görmesine izin vermeyin.
Telaşlanmayın.
Disleksi vs zaten varsa zamanla dikkatinizi çeker.
Hangimizin çocuğu şu dönemde şip diye okumayı söktü ki?
Bizimki 29 Aralık 2014. Belki sınıfında arasında bir yaş olan arkadaşları bile var. Çocuğuma haksızlık ettiğimi farkediyorum...

Bizimki 29 Aralık 2014. Belki sınıfında arasında bir yaş olan arkadaşları bile var. Çocuğuma haksızlık ettiğimi farkediyorum...
Olsun başlamış bi kere..
Üzülmeyin. Öğretmeni de ona gore değerlendirir.

Tabi ki test yapıldı, sınıf öğretmeninin ve her haftada gözlem yapan rehber öğretmeninin de testten çıkan durum da ilkokula başlayabilir şeklindeydi. Ama zaten geçen yıl ikinci dönemden sonra gitmediler ki anaokuluna bile :KK43:
Hocam ara verin okuma yazma öğretme işine.
Yine de fırsat bulduğunuzda özel öğrenme güçlüğü var mı?
Oğlunuza bir test yaptırın derim.

Hocam ara verin okuma yazma öğretme işine.
Yine de fırsat bulduğunuzda özel öğrenme güçlüğü var mı?
Oğlunuza bir test yaptırın derim.
Bilemiyorum.. amcası psikolog oglumla da çok yakinlardi öyle bir sıkıntı görmediğini söylerdi hep. İşin acigi okuma yazma dışında bir sıkıntı da yaşamadık. Matematiği sever yapar, anaokulunda ingilizce dersini de severdi. Kelimeler aklında kalırdı. Telaffuzda sıkıntısı vardı ama kelime ifade etmeye çalışırdı hep. Okuma yazmada hecelerin bire bir mantığını kavrayamadi. Üçüncü heceyi ekliyo ama ikili heceleri yapamiyor. Unutuyor sürekli. :KK43:

Benim oglumda bu sene 1.sınıf ilk 10 harfte cokkkkk zorlandi. Ama ben bunu ona hiç yansitmadim. Günün belirli aralıklarinda az az ,aralara oyun saati koyarak ve neslelerle iliskilendirerek haftleri işledik. Hergün 1 önceki gün okuduklarimizi tekrar edip, yeni harfe sonra geçtik. temelden heceleme ve birlestirmeyi ögrenince sonraki sesleri daha hızli gecmeye başladık. Lütfen stres yapmayın illaki öğrenecekler. Cocuklar annelerinin stresini çekiyorlar.Yeterki canları sağolsun.

Bence küçük şuan ondan kaynaklanıyor.
Benim ki de bu yıl birinci sınıf ve geçen ay 7 yaşa girdi.
Geçen yıl okumayı kendi çözmek üzereydi bile yine de sosyal becerisi ve ruhsal gelişimi için göndermedim.
Bu yıl okumayı çoktan çözmüş olarak başladı.
O kadar rahatım ki ilk çocuğuma göre.
Sadece yazma alıştırması yapıyoruz.
Dersine kendi giriyor çıkıyor.
Öğretmenine mesaj atıyor bir sorun olursa.
Bu yıl bırakın derim bence ama çocuk etkilenir mi?
Gerçi doğru düzgün bir bağlanma da olmadı okula.

X