Özel ders veya çocuk bakıcısı ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
maddi olarak ihtiyaciniz yoksa sirf kiziniz oynayacak diye baskasinin cocugunun sorumlulugunu almak bana hic mantikli gelmedi.

kardesimin kucukken bakicisi vardi, o da arada bir kizini birakacak bir yer bulamayinca onu da getirirdi ben babamlara gittikce goruyordum. acayip kurulmustum kiza cunku surekli kardesime “o oyle yapilmaz, hayir oraya cikma, bu kurabiyeyi neden begenmedin onu annem yapti, yemegini neden yemiyorsun annem pisirdi, o oyunu oynayamayiz annem kizar” tarzi konusuyordu. annesi de kizinin cok akilli oldugunu dusunuyordu.

bunu babam da fark etmis olacak ki kadina kizinizi getirmeyin demisti. daha sonra kendisi de ayrildi zaten. objektif olamiyordu cunku. bu sekilde iki cocugun dengesini ayarlamak bana kalirsa zor ve hobi icin yapilacak is degil.

Bakıcılık işi bana göre olmaz ben şahsen çocuğuma başkasının evinde bakılmasını istemem hele bir de bakmanız gereken 5 aylık bir bebek daha varsa olur da baktığınız çocuğun başıma bir şey gelir Allah korusun annesine hesap veremezsiniz bu durumda özel ders daha mantıklı ama siz ders verirken bebeğe kim bakacak

Şahsen ben olsam evde bir bebek ve bir çocuk varken kızımı oraya bırakmam. Zaten bebek tek başına yeterince yorucu bakan kişi nasıl zaman bulur diye düşünürüm buna ek olarak büyük çoçuğun varlığı da riskli. Tanımam etmem kıskanabilir, zarar verebilir. Tek meşguliyeti benim çocuğuma bakmak olacak birini tercih ederdim.

maddi olarak ihtiyaciniz yoksa sirf kiziniz oynayacak diye baskasinin cocugunun sorumlulugunu almak bana hic mantikli gelmedi.

kardesimin kucukken bakicisi vardi, o da arada bir kizini birakacak bir yer bulamayinca onu da getirirdi ben babamlara gittikce goruyordum. acayip kurulmustum kiza cunku surekli kardesime “o oyle yapilmaz, hayir oraya cikma, bu kurabiyeyi neden begenmedin onu annem yapti, yemegini neden yemiyorsun annem pisirdi, o oyunu oynayamayiz annem kizar” tarzi konusuyordu. annesi de kizinin cok akilli oldugunu dusunuyordu.

bunu babam da fark etmis olacak ki kadina kizinizi getirmeyin demisti. daha sonra kendisi de ayrildi zaten. objektif olamiyordu cunku. bu sekilde iki cocugun dengesini ayarlamak bana kalirsa zor ve hobi icin yapilacak is degil.
Ben de aynen istemeden de olsa hep kendi çocuğunu kayıracağım düşünüyorum. O kayırmada bile yaşıtı olan diğer kızın annesi yanında olacak kendi evinde olacak daha özgüvenli olacak müdahale edecek anne de bunu kızım çok akıllı olarak değerlendirecek baktığı çocuğun piskilojisi etkilenir bence.
Merhaba arkadaşlar, sizden öneri istiyorum öncelikle kısaca kendimden bahsedeyim. Lisans hemşirelik mezunuyum öncesinde özelde çalıştım 1.5 yıl, daha sonra çocuğuma bakmak için ayrıldım ..bebeğim büyüyünce atandım bu sefer 1 yıl kadar çalıştım . Sonra 2. Evliliğimi yaptım eşimin memleketine geldim istifa ettim pandemi ortaya çıkmadan 5 ay önce istifa ettim bu arada virüsle alakası yok. Aslında buradaki özel hastaneye Cv bırakmıştım veya burada atanırim diye düşünüyordum (1 yıl cezadan sonra)... özel hastaneden aradılar geçen ay ama kabul edemedim iş... çünkü Hemen hamile kaldım bu arada ..velhasıl kelam bebeğim 5 aylık oldu birde 5 yaşını doldurmuş bir kızım var maşallah sübhanallah ikiside o kadar tatlı ki beni hiç yormuyorlar ...bebek olanın ağlamasını dogruduzgun duymadım daha size öyle deyim ancak aşı zamanı veya rutin kontrollerde minik bir ağlama sesi çıkar ..çok uslu..büyük kızım çok olgun yavrum benim zaten yoldaşım o benim zor zamanımda iyi zamanımda birbirimize hep yapışık yaşadık ancak çalıştığım dönem hariç...tam bir abla olarak doğmuş pandemi öncesi parka gittiğimizde kendinden 1 yaş küçük çocuklara ablalık yapıyordu ayrılırken çok ozlucem diye gözleri doluyordu ..tam bir arkadaş canlısı ama yönetebilecegi arkadaşları daha çok seviyor doğrusu yani kendinden kucuk olmalı ha bir de kız olmalı, erkek çocuklarıylada oynuyor ama ortamda hiç kız çocuğu yoksa mecbur kalırsa :KK70:

Demem o ki bebeğim 2 yaşına gelene kadar çalışmayı düşünmüyorum anne sütü vereceğim kendim bakacağım nasip olursa ...lakin evde sıkıntıdan patlayasim geliyor bazen kendime iş meşgale buluyorum ama bir yere kadar..birde kızım arkadaş canlısı pandemi dolayısıyla parka goturmuyorum ..artık bütün oyunları tükettik ..yavrucuğum benim yaptığım işlere sardı işte bulaşık yıkıyor evi süpürüyor anne başka napayım diye soruyor birde kıyamam ben ona ...

Hem aile bütçesine destek olmak istiyorum koca parası yemesi hoş güzel ama kendi paranı kazanmam çok çok çok daha güzel.... Kızıma arkadaş olacak 4 veya 5 yaşlarında bir kız çocuğuna kendi evimde baksam ne güzel olur diyorum kendi kendime ..kizimin kendine ait geniş bir odası var oyuncak dolabı var orada oynarlar bende onlara kek kurabiye yemek yaparım sonra gelirim yemek saati derim işte ..hem kızım mutlu olur hem ben mutlu olurum canım sıkılmaz ..hem para kazanırım tabiki .. kızım zaten simariklik yapmaz tabi sonuçta çocuk sürekli kontrol etmek gerek ama mesela 1 yıl önce gorumcemin çocuğu kayınpederimin ilaçlarını bulmuş renkli şeker gibi görünüyor ..kizima ben söylemiştim simariklik yapılırsa bana veya bir büyüğüne şöyle size zarar gelmesin diye...ben evde yoktum isim vardı.. kayınvalideme gitmiş söylemiş kızım mesela ..yani doğuştan abla resmen ..işte böyle ...birde özel ders versem matematik çok iyidir benim lisede arkadaslarimin evine gidip ders anlatıyordum beni çağırıyorlar di özel olarak , üniversitedede lise çocuklarına özel ders verdim .. yani özel ders daha kolay benim için ama kızımi düşünecek olursam bir kız çocuğuna bakmam onu daha çok mutlu eder..biz mutlu çocuklar mutlu her iki taraf tatmin olur ..bende uygun bir ücrete bakarım diyorum..ama nereye nasıl ilan veririm kendimi kime nasıl anlatırım bilmiyorum ...ne yapmam lazım bu düşüncelerimi faaliyete geçirmek için ne yapmam lazım bana bir yol gösterin..
Ayrıca kendiniz söylemişsiniz kızım yönetmeyi sever diye. O zaman bakacağınız çocuğu sürekli kızınız yönetecek ayrıca kızınızın yanında annesi olacakken baktığınız aynı yaştaki çocuğun yanında annesi olmayacak bu nedenle kızın daha özgüvenli olacak daha müdahaleci olacak diğer çocuk daha çekimser kalacak ve özgüven problei olacak çocukta. ben oğluma bakıcı ararken aynı yaşlarda oğlu olan bir bayan gelip sizin evde ikisine de bakayım dedi ben olmaz dedğimde oğlum şöylr akıllı böyle akıllı ben ikşsine de bakarım diye çok ısrar etti ben de başka bakıcı da bulamadığımdan gelin görüşelim dedim. Çocuk aşırı müdahaleci ve her şeyi ben bilirim havasındaydı onu şöyle yapma çocuklar böyle yapmaz böyle yap annem böyle yapın dedi gibi şeyler söyledi ben yanında olmasına rağmen oğlum inanılmaz pasif kaldı kaldıkları 40 dj da oğlumun resmen özgüvenş yerle bir oldu ben olmasam ne olurdu düşünemiyorum bile ki kadın hala bakın ne kadar akıllık oğlum diyip durunca dayanamadım sizin oğlunuz aklıı filan değil size güvenerek başka çocukları resmen pasifleştiriyor bu şekilde mi bakacaksınzı diyip göndermiştim.

Üzgünüm ama kimse çocuğunu size emanet etmez. Evde zaten iki tane çocuk var benimkiyle ilgilenemez diye düşünür . Siz çocuk bakiciligini yemeğini veririm yeter diye düşünüyorsunuz ama
O isler öyle olmuyor . Baktıran kişi etkinlik bekler çocuğuna ozel ilgi bekler .
matematik dersi bana pek mantıklı gelmedi 4 ve 2 yaşında kızlarım var . Evde eşim olmasına rağmen canlı dersler eziyet oluyor.

Görünüşte güzel gibi ama ben olsam çocuğumu size bırakmazdım. .evde 3 çocuk olacak (1 si bebek) çok zor olurdu.yeterince göz kulak olamayabilirsiniz..annenin kuralları olacaktır.kendi çocuklarınız varken o kurallara uyabilecekmisiniz?

4 yaşında erkek çocuğum var bu şartlarda bir bakıcıya vermem. Böyle biri karşıma çıksa teklif etse acaba sırf kendi çocuğuna arkadaş olsun diye bu işe girişmiş diye düşünürdüm. Ayrıca bebek zaten ayrı bir sorumluluktur. O çocuğa yetmeye çalışırkende belki kendi çocuklarınızı ihmal edersiniz. Hem çocuğuma bakacak kişininde çocuğuma birşeyler katmasını isterim açıkcası .. sadece karnı doysun benim için yeter değildir. Benim oğluma annem bakıyor 55 yaşında o bile sadece karnının doyurmuyor günlük aktivetelerimiz var vs. yani sadece yanında dursun karnı doysun mantığı pek insanlara uymaz gibi. Özel ders vermek te bana mantıklı gelmiyor. kendi açımdan bakıyorum ben hemşirelik mezunu bir insandan ders almam . Aalanın da uzman olan insanlar tercih edilir bence..
Bu alanlar yerine eğerki boş vakit olduğunu düşübüyorsanız hobi edinin kitap okuyun mesela, amigurumi örebilirsiniz bunun satışını yapabilir siniz yada geri dönüşümle ilgilenebilirsiniz vaktinizde geçmiş olur..

Benim anladığım kadarıyla konu sahibi de sadece karınlarını doyurmayı düşünüyor. Onlar oynarken ben kek yaparım yemek hazır gelin derim demiş böyle bakıcılık yapanlara gerçekten çok kızıyorum. Bakıcılardan çok çekmiş biri olarak diyorum ki çocukla doğru düzgün ilgilenemeyecekler hiç bakıcılık işine girişmesin kendileri para kazanacak diye başkalarının çocuğunun gelişimini engellemek bencillik

Her iki seçenek de uygun değil bana göre.

Korona var diye evden çıkmıyorsunuz ama eve dışardan çocuk veya genç girmesine izin vereceksiniz. Yerine kontrollü bi şekilde dışarı çıkmaya başlasanız daha güvenli olur.

Zaten kimse 2 çocuklu birine ne çocuk baktırır ne de çok ünlü biri değilse özel derse gelir. Çocuk baksanız aynı anda 3 çocuk bakmak vakit olarak mümkün değil. Biri hasta olsa hepsi hasta olacak. Zaten kızınız da kendi yönettiği arkadaşları tercih ediyormuş. Oyuncak bebek almayacaksınız eve kızınız mutlu olsun diye. gelecek olan çocuğun da kendi gelişimi gayet önemli. Belki yönlendirilmek onu olumsuz etkileyecek.

Ders vermeye kalkmanız komple yanlış zaten. Birincisi öğretmen değilsiniz. Nasıl öğretileceği hakkında bilgi sahibi değilsiniz. Keşke öğretmenler böyle herkesin isteyince yapabileceği bir meslek olmaktan çıksa toplum gözünde. Bu iş böyle kişisel deneyimlerin yeterli olduğu bir iş olsaydı üniversitesi kaç yıllık eğitimi olmazdı zaten. İkincisi evde 2 çocuk var. Onlardan izole bir eğitim ortamı nasıl oluşturacaksınız?

İki çocukla evde canınız sıkılıyor vaktiniz varsa elbette bir işle meşgul olabilirsiniz. Maddi bir artısı da olacaksa ne güzel.
Ama çok şaşırdım. Benim 5.5 yaşında ve 14 aylık
iki çocuğum var. Onları gece yatırdıktan sonra ancak nefes alabiliyorum.
Aynen akşam olsun da uyusunlar diye bekliyorm. Bazen onlar uyuyunca çay içiyorum. Bazen ona bile fırsatım olmuo😶

Merhaba arkadaşlar, sizden öneri istiyorum öncelikle kısaca kendimden bahsedeyim. Lisans hemşirelik mezunuyum öncesinde özelde çalıştım 1.5 yıl, daha sonra çocuğuma bakmak için ayrıldım ..bebeğim büyüyünce atandım bu sefer 1 yıl kadar çalıştım . Sonra 2. Evliliğimi yaptım eşimin memleketine geldim istifa ettim pandemi ortaya çıkmadan 5 ay önce istifa ettim bu arada virüsle alakası yok. Aslında buradaki özel hastaneye Cv bırakmıştım veya burada atanırim diye düşünüyordum (1 yıl cezadan sonra)... özel hastaneden aradılar geçen ay ama kabul edemedim iş... çünkü Hemen hamile kaldım bu arada ..velhasıl kelam bebeğim 5 aylık oldu birde 5 yaşını doldurmuş bir kızım var maşallah sübhanallah ikiside o kadar tatlı ki beni hiç yormuyorlar ...bebek olanın ağlamasını dogruduzgun duymadım daha size öyle deyim ancak aşı zamanı veya rutin kontrollerde minik bir ağlama sesi çıkar ..çok uslu..büyük kızım çok olgun yavrum benim zaten yoldaşım o benim zor zamanımda iyi zamanımda birbirimize hep yapışık yaşadık ancak çalıştığım dönem hariç...tam bir abla olarak doğmuş pandemi öncesi parka gittiğimizde kendinden 1 yaş küçük çocuklara ablalık yapıyordu ayrılırken çok ozlucem diye gözleri doluyordu ..tam bir arkadaş canlısı ama yönetebilecegi arkadaşları daha çok seviyor doğrusu yani kendinden kucuk olmalı ha bir de kız olmalı, erkek çocuklarıylada oynuyor ama ortamda hiç kız çocuğu yoksa mecbur kalırsa :KK70:

Demem o ki bebeğim 2 yaşına gelene kadar çalışmayı düşünmüyorum anne sütü vereceğim kendim bakacağım nasip olursa ...lakin evde sıkıntıdan patlayasim geliyor bazen kendime iş meşgale buluyorum ama bir yere kadar..birde kızım arkadaş canlısı pandemi dolayısıyla parka goturmuyorum ..artık bütün oyunları tükettik ..yavrucuğum benim yaptığım işlere sardı işte bulaşık yıkıyor evi süpürüyor anne başka napayım diye soruyor birde kıyamam ben ona ...

Hem aile bütçesine destek olmak istiyorum koca parası yemesi hoş güzel ama kendi paranı kazanmam çok çok çok daha güzel.... Kızıma arkadaş olacak 4 veya 5 yaşlarında bir kız çocuğuna kendi evimde baksam ne güzel olur diyorum kendi kendime ..kizimin kendine ait geniş bir odası var oyuncak dolabı var orada oynarlar bende onlara kek kurabiye yemek yaparım sonra gelirim yemek saati derim işte ..hem kızım mutlu olur hem ben mutlu olurum canım sıkılmaz ..hem para kazanırım tabiki .. kızım zaten simariklik yapmaz tabi sonuçta çocuk sürekli kontrol etmek gerek ama mesela 1 yıl önce gorumcemin çocuğu kayınpederimin ilaçlarını bulmuş renkli şeker gibi görünüyor ..kizima ben söylemiştim simariklik yapılırsa bana veya bir büyüğüne şöyle size zarar gelmesin diye...ben evde yoktum isim vardı.. kayınvalideme gitmiş söylemiş kızım mesela ..yani doğuştan abla resmen ..işte böyle ...birde özel ders versem matematik çok iyidir benim lisede arkadaslarimin evine gidip ders anlatıyordum beni çağırıyorlar di özel olarak , üniversitedede lise çocuklarına özel ders verdim .. yani özel ders daha kolay benim için ama kızımi düşünecek olursam bir kız çocuğuna bakmam onu daha çok mutlu eder..biz mutlu çocuklar mutlu her iki taraf tatmin olur ..bende uygun bir ücrete bakarım diyorum..ama nereye nasıl ilan veririm kendimi kime nasıl anlatırım bilmiyorum ...ne yapmam lazım bu düşüncelerimi faaliyete geçirmek için ne yapmam lazım bana bir yol gösterin..
Memuriyetten vazgeçmenizin nedeni nedir tam olarak? Evlenip eşin memleketine gidebilmek için değildir umarım.

Yani bana biraz kızım nasılsa çocukları oynatır, hem canı sıkılmaz, arada ben de para kazanırım gibi geldi bakıcılık yapma fikriniz. 5 aylık bebeğinizin hiç mi ilgiye sevgiye ihtiyacı yok ? bir çocuğa özel bakıcılık yaparken kendi bebeğiniz ile nasıl zaman geçireceksiniz ? Allah korusun emanet çocuk sonuçta, kendi çocuğunuzun bir ihtiyacını karşılarken bir anlık boşluğunuza gelse kızınız baktığınız çocuğa bir zarar verse, ki kızım çok uyumlu demişsiniz de çocuk bu nihayetinde, size göre dünyanın en akıllı çocuğu olabilir ama neticede çocuk. Ben kendi adıma evde 5 aylık bebeği olan birisine çocuğumu emanet edemem.

Corinadan dolayı krese gidemediği için annem yeğenime onları evinde bakıyor . Yemek saatleri dışında birebir oyun oynuyorlar, resim yapıyorlar, kitao okuyorlar ve sürekli aktivite yapıyorlar. Mesela siz kendi evimde bakarım demişsiniz e kızınız o oyu caklar benim oynatnıyorum dese ne olacak ya da ben şimdi resim yapicam dese ve o çocuk istemese ne olucak. Ben şahsen çocuğuma baktırsam kendi evimde , kendi düzenimizde , kendi oyuncakları ile bakılsın isterim. Çünkü evi çocugun özgürlük alanıdır.bu öyle biraz misafir gelsin çocuklar oynasın gibi bisey degil.

Anlattiklarinizdan gelen çocuğa siz değilde kızınız bakacak gibi duruyor. Ve bakıcı olarak tercih edilen kişiler kendi çocuğuna arkadaş arayanlar olmuyor genelde.
Kızınızın sosyalleşme ihtiyacını kreşe göndererek giderebilirsiniz.

Mumkun degil,zaten normal de degil,iki cocukla beraber bir ucuncu cocugu ucret karsiliginda eve alip saldim cayira seklinde mutfakta kurabiye yapmaniz. Kiziniz ne kadar olgun olursa olsun,bebeginiz ne kadar uslu olursa olsun. Bir insanin size cocuk baktirmasi icin aklini peynir ekmekle yemis olmasi lazim.

Cocuklarinizi kayinvalidenize birakip baska cocuklarin evlerine gidip saatlik oyun ablaligi yapabilirsiniz sadece. Para da kazanirsiniz, kendi cocuklariniz da baktiginiz cocuk da guvende olur.

Çocuk bakacaksanız bakacağınız çocuğun düzeni içinde olur bu genelde. Yani ben çevremde iki çocuklu bakıcının evine çocuk götüren duymadım. Kendi evlerinde bakarsınız çoğu çocuğunuzu da istemez haklı olarak. Evde iki çocukla başkasının çocuğuna ne verebilirsiniz ki? Kimse kızınıza arkadaş olsun siz de ona kek börek yapın diye çocuk baktırmaz herhalde. Çok ilginç geldi düşünceniz.

Öğretmen olamadığınız halde ders verme düşüncenize hiç girmiyorum. Bence oturun kendiniz çalışın atanırsınız tekrar hem canınız sıkılmaz.

Pek Oluru var gibi gözükmüyor düşünceniz. Benim de 2 yaşında kız evladım var. Korona olmadan önce bıraktığım halde, genç çocuklu birini tercih etmedim. Sadece kızımla ilgilenilsin diye biraz yaşça büyük tanıdıgım komşuma emanet ettim. Genelde kıskanma oluyor. Ve 1 2 ay içinde bir şekilde bakma işi sona erdiriliyor.çok yakın arkadaslarımdan gördüm.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X