Özel üniversiteden geçiş;

KedicikMiyavv

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Ekim 2013
817
228
33
Bayanlar merhaba.

Karamsar kediciği postaladım. Bi kaç gündr düşünüyorum..

Kendime türlü türlü hedefler koydum hukuk mimarlık şu bu..

Sonra instagramda bakınırken bi isim dikkatimi çekti öylesine baktım profilinde intern doktor yazıyodu.

Böyle boğazm düğümlendi falan. Dedim sen hayatın boyunca her doktor gördüğünde ağlayacak mısın şapşal?

Tıp okuyan arkadaslarımın resimleri.. Allah onlarnda emeğini boşa cıkarmasn.

Böyle olmaz dedim.

Kendime sıkı bi program yapıp sınava kadar en iyi sekilde hazırlanacagm.

Ama tabi her ihtimali düşünmek adına bişey soracagm.

Özel tıp gelirse ailem yollar sanıyorum.

geçmek istediğim üniversitenin puanı beni etkiler mi?

her okulun kendine ait bi not ortalaması falan var mı?

demek istedigm ilk tercih yaptıgım puanın bi önemi yok degil mi artık kazandıktan sonraki ortalamaya bakıcak iş?

mesela a okulu 3 ortalamayla alıp b okulu 3.5 le falan mı alır sabit midir of hiç bilmiyorum bunları :18:

Torpil cok rol oynuyomu bu gibi şeylerde :18:

Bayanlar merhaba.

Sonra instagramda bakınırken bi isim dikkatimi çekti öylesine baktım profilinde intern doktor yazıyodu.

Böyle boğazm düğümlendi falan. Dedim sen hayatın boyunca her doktor gördüğünde ağlayacak mısın şapşal?

Böyle olmaz dedim.

demek istedigm ilk tercih yaptıgım puanın bi önemi yok degil mi artık kazandıktan sonraki ortalamaya bakıcak iş?

mesela a okulu 3 ortalamayla alıp b okulu 3.5 le falan mı alır sabit midir of hiç bilmiyorum bunları :18:

ortalamanız cok onemlı ozel tıp bıle aslında yuksek yanı yarı burslu yazmanı genelde onerırım kontenjan acıgınonda cok oluyor

ozel okullar genelde paralı oldugunda tutuyordur bence

ama not ortalaman lıseden cıkıs notun etkılıyor cunku lys de hepsı bırden toplanıo

kısaca etlıyor calıs sen
tıp paralı olsun parasız olsun zor ve puanları yuksek bı bolum
aılemın ımkanı dahılınde fen okusaydım kesınlıkle tıp derdım

Bayanlar merhaba.

Böyle olmaz dedim.

Siz yatay gecisten mi bahsediyorsunuz?
Ozeli kazanir 1 sene gider sonra yataylda devlete mi gecerim diyorsunuz?

ortalamanız cok onemlı ozel tıp bıle aslında yuksek yanı yarı burslu yazmanı genelde onerırım kontenjan acıgınonda cok oluyor

ozel okullar genelde paralı oldugunda tutuyordur bence

ama not ortalaman lıseden cıkıs notun etkılıyor cunku lys de hepsı bırden toplanıo

kısaca etlıyor calıs sen
tıp paralı olsun parasız olsun zor ve puanları yuksek bı bolum
aılemın ımkanı dahılınde fen okusaydım kesınlıkle tıp derdım
yani bence de o parayı vermeye degecek bi bölüm ilerisi bakımından
bilmiyorum zorlanacaklarını sanmıyorum ama umarm teklif onlardan gelir ben diyemem özele yollayın diye direk agzımla :KK17:
ki evet yuksek. Ama devletten daha makul puanlar. Bakalm %25 veya tam burslu gidebilirm heralde

Siz yatay gecisten mi bahsediyorsunuz?
Ozeli kazanir 1 sene gider sonra yataylda devlete mi gecerim diyorsunuz?

valla öyle diyodum ama öyle sorunca siz diyemedim şimdi :18:

yani bence de o parayı vermeye degecek bi bölüm ilerisi bakımından
bilmiyorum zorlanacaklarını sanmıyorum ama umarm teklif onlardan gelir ben diyemem özele yollayın diye direk agzımla :KK17:
ki evet yuksek. Ama devletten daha makul puanlar. Bakalm %25 veya tam burslu gidebilirm heralde

valla öyle diyodum ama öyle sorunca siz diyemedim şimdi :18:

Dogru yerdesiniz :)
Ben de Allah izin verirse seneye dusunuyorum bu yazden cok arastirdim bu konuyu. Ozellikle sormak isterseniz buyrun cevaplarim.

işallah kazanırsınız ...ama bence aılenızın bı sorun ozel okul fıkrını alın ,tıp hukuk vs bu bolumler ılerıye yonelık gelır getırıen bolumler ölü yatırım degıl :)

iPad 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Dogru yerdesiniz :)
Ben de Allah izin verirse seneye dusunuyorum bu yazden cok arastirdim bu konuyu. Ozellikle sormak isterseniz buyrun cevaplarim.
oo yani özel tıpta mısın yoksa ozel yazıp devlete mi geçmek istiyorsun anlayamadm :KK17:

işallah kazanırsınız ...ama bence aılenızın bı sorun ozel okul fıkrını alın ,tıp hukuk vs bu bolumler ılerıye yonelık gelır getırıen bolumler ölü yatırım degıl :)

iPad 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi
öyle tabi şimdiden konusunu acamam özele guvenip çalışmadıgımı düşünürler :KK17: oysa sıralamam düşük özele yetecek puan için bile cok calısmalıyım..
acıkcası abimde doktor ve farkındalar okulu bitirdikten sonraki prestijin maddi manevi rahatlıgın :21:
yani iş o puanı almakta :18:

oo yani özel tıpta mısın yoksa ozel yazıp devlete mi geçmek istiyorsun anlayamadm :KK17:

öyle tabi şimdiden konusunu acamam özele guvenip çalışmadıgımı düşünürler :KK17: oysa sıralamam düşük özele yetecek puan için bile cok calısmalıyım..
acıkcası abimde doktor ve farkındalar okulu bitirdikten sonraki prestijin maddi manevi rahatlıgın :21:
yani iş o puanı almakta :18:

Ozeldeyim devlete gecmek istiyorum ya da en azindan daha iyi bir ozele

Ozeldeyim devlete gecmek istiyorum ya da en azindan daha iyi bir ozele

fiyuuuuuuuuuuu bana herseyi anlat gözünü seveym :KK76:
ygsde kaçbindeysin lysyi kaça çektin özel olmazsa hani okuldasn özel diye maddiyattan mütevellit bırakmaya calısıyorlar mı zorluyolar mı yani
ayy cok sordum ama merak ediyorum :26:

fiyuuuuuuuuuuu bana herseyi anlat gözünü seveym :KK76:
ygsde kaçbindeysin lysyi kaça çektin özel olmazsa hani okuldasn özel diye maddiyattan mütevellit bırakmaya calısıyorlar mı zorluyolar mı yani
ayy cok sordum ama merak ediyorum :26:

Ben sayilsaldim ama istedim bolumu ankarada tutturamadim. Tm puanim iyi geldi syan ankarda ozel bir okulda psikoloji okuyacagim ama suan hazirliktayim.
Hazirlikta gecis yokmus bu yuzden 1. Sinifa kaldi is. Hacettepe Üniversitesi veya ankara Üniversitesi ni istiyorum.normalde oralara osym puanim yetmiyor ama 1. Sinif not ortalamam 3.5 -4 arasi olursa Allahin izniyle oralara gecebilirim.
Suan tek gereken 1. Sinifta cok calismam.
Ygs de 140.000
Lys tm de 180.000 mf de 120.000 (beslenmeye ve mimarliga ankarada yetmedi)
Hala nasil (Allah izin verirse tabi) psikolog olucam sasiriyorum.

Özel tıpa girersin her türlü.. Girdikten sonra ortalamayı ciddi anlamda kasman lazım geçiş için..

Ben sayilsaldim ama istedim bolumu ankarada tutturamadim. Tm puanim iyi geldi syan ankarda ozel bir okulda psikoloji okuyacagim ama suan hazirliktayim.
Hazirlikta gecis yokmus bu yuzden 1. Sinifa kaldi is. Hacettepe Üniversitesi veya ankara Üniversitesi ni istiyorum.normalde oralara osym puanim yetmiyor ama 1. Sinif not ortalamam 3.5 -4 arasi olursa Allahin izniyle oralara gecebilirim.
Suan tek gereken 1. Sinifta cok calismam.
Ygs de 140.000
Lys tm de 180.000 mf de 120.000 (beslenmeye ve mimarliga ankarada yetmedi)
Hala nasil (Allah izin verirse tabi) psikolog olucam sasiriyorum.

hehe bende tıp okuyosun sandm heyecandan ne okudugumu bliyomuym ki:KK9:
inşallah gecersn ya sıkı tut puanları
eminim cok iyi bi psikolog olursun
dilerim hersey gönlümzce olur :KK16:

Bayanlar merhaba.

Böyle olmaz dedim.

senin sorduğun soru başka ama şu açıdan da bakmanı öneririm.

özel üniversitelerde yıllık tıp fakültesi ücretleri yaklaşık 35000 tl daha az olan da var daha çok olan da.

devlet üniversitesine geçmen için ortalama önemlidir ama hem iyi ortalama yapman kolay olmayacak hem de yatay geçiş yapmak isteyen birçok kişi olacak ve geçmen gerçekten çok zor. torpil de az da olsa etki edebiliyor bazen.

demek istediğim şu özel üniversiteye girersen geçemeyip 6 yıl orada okumayı da göze almalısın.

getirisine değer demişler de ben buna katılmıyorum. 6 yıl okula bir ev parası vereceksin, sonra TUS u var.

şimdi kırılma canım ama 2.yılında devlette tıp a giremeyen birinin ben kolay kolay TUS u da hemen kazanacağını da zannetmiyorum. bu çalışkanlık ya da zekayla alakalı değil. testli sınavlarda başarılı olup olmama durumuyla alakalı.

çoğu kişi TUS için de dershaneye gidiyor. o kadar para harcaman gerekecek o kadar emek vermen gerekecek ki karşılığını çok çok geç alacaksın. gece nöbetler uzmanlığı yaparken hala ders çalışman gerekecek.

gerçekten iyi düşün doktor olmayı çok istiyorsan bu yola gir. yoksa harcanan para emek zaman içinde çok pişman ettirir seni. TUS için hele çok zor diyorlar. ben kaç tıp okuyanın keşke okumasaydım dediğini duydum. çünkü birçoğu doktorluğu ailesi istiyor ya da havalı diye seçiyor.

bence hukuk da olabilir diyorsan devlette puanın yetiyorsa hukuk oku ya da devlette gidebildiğin en iyi üniversitede mimarlık mühendislik oku.

tabi ailenin maddi durumunu bilmiyorum. çok iyiyse maddi durumunuz bir şey diyemicem. ama ben özel üniversiteye gitmeyi düşünmezdim sanırım.

Son düzenleme:
senin sorduğun soru başka ama şu açıdan da bakmanı öneririm.

özel üniversitelerde yıllık tıp fakültesi ücretleri yaklaşık 35000 tl daha az olan da var daha çok olan da.

devlet üniversitesine geçmen için ortalama önemlidir ama hem iyi ortalama yapman kolay olmayacak hem de yatay geçiş yapmak isteyen birçok kişi olacak ve geçmen gerçekten çok zor. torpil de az da olsa etki edebiliyor bazen.

demek istediğim şu özel üniversiteye girersen geçemeyip 6 yıl orada okumayı da göze almalısın.

getirisine değer demişler de ben buna katılmıyorum. 6 yıl okula bir ev parası vereceksin, sonra TUS u var.

şimdi kırılma canım ama 2.yılında devlette tıp a giremeyen birinin ben kolay kolay TUS u da hemen kazanacağını da zannetmiyorum. bu çalışkanlık ya da zekayla alakalı değil. testli sınavlarda başarılı olup olmama durumuyla alakalı.

çoğu kişi TUS için de dershaneye gidiyor. o kadar para harcaman gerekecek o kadar emek vermen gerekecek ki karşılığını çok çok geç alacaksın. gece nöbetler uzmanlığı yaparken hala ders çalışman gerekecek.

gerçekten iyi düşün doktor olmayı çok istiyorsan bu yola gir. yoksa harcanan para emek zaman içinde çok pişman ettirir seni. TUS için hele çok zor diyorlar. ben kaç tıp okuyanın keşke okumasaydım dediğini duydum. çünkü birçoğu doktorluğu ailesi istiyor ya da havalı diye seçiyor.

bence hukuk da olabilir diyorsan devlette puanın yetiyorsa hukuk oku ya da devlette gidebildiğin en iyi üniversitede mimarlık mühendislik oku.

tabi ailenin maddi durumunu bilmiyorum. çok iyiyse maddi durumunuz bir şey diyemicem. ama ben özel üniversiteye gitmeyi düşünmezdim sanırım.

acıkcası universite sınavı ile tusu karsılastırmanız sacma olmus :KK9:
gidecegim okul 28bin lira ve buyuk ihtimalle %25 burslu gidecegm.
ben dersanemin derece sınıfındaydım aynı sekilde derece beklenen bi ögrenciydim fakat sınav anı stresiyle bocaladm.
ayrıyetten anlatmanıza gerek yok abim uzman doktor zorluklarını biliyorum hemen tusu kazanmam gerekmiyor aile hekimliği diye birşey var
gecemezsemde okurum 6 yıl napalm ama gecebilecegime inanıyorum.
ben istemesem, zaten okumam. O zorluga havası için parası için girilmez. belki devletide tutturabilrim olmazsa alternatifmde bulunsun diye arastırıyorum sadece
istemediğim bişey okumak istemiyorum hukuk bana cok uzak.
yorum için teşekkrler

Son düzenleme:
acıkcası universite sınavı ile tusu karsılastırmanız sacma olmus :KK9:
gidecegim okul 28bin lira ve buyuk ihtimalle %25 burslu gidecegm.
ben dersanemin derece sınıfındaydım aynı sekilde derece beklenen bi ögrenciydim fakat sınav anı stresiyle bocaladm.
ayrıyetten anlatmanıza gerek yok abim uzman doktor zorluklarını biliyorum hemen tusu kazanmam gerekmiyor aile hekimliği diye birşey var
gecemezsemde okurum 6 yıl napalm ama gecebilecegime inanıyorum.
ben istemesem, zaten okumam. O zorluga havası için parası için girilmez. belki devletide tutturabilrim olmazsa alternatifmde bulunsun diye arastırıyorum sadece
istemediğim bişey okumak istemiyorum hukuk bana cok uzak.
yorum için teşekkrler

hiç de saçma değil. sınav anı stresi TUS da olmıcak mı zannediyorsun?

demek istediğim buydu. bu tip sınavlarda stres yapıyorsan o zamanda yaparsın.

ayrıca keşke dediğin gibi herkes gerçekten doktor olmak isteyerek doktor olsa. %90 ı adım gibi eminim ailesi istediği için ve hava olsun diye iyi puan aldım puanım boşa gitmesin diye tıp seçiyor.

keşke herkes doktor olmanın zorluğunu bilerek doktor olsa da biz de daha iyi doktorlarla karşılaşsak gittiğimizde.

bence asıl uzman doktor olmazsan kendini kötü hissedersin, bütün arkadaşların uzman olurken.

ben şunu bilir şunu söylerim üniversite dersler iş hayatı bilinmeden ben kesin şu mesleği istiyorum bu meslek bana uygun diye diretmemek lazım. yaşın benden küçük. ben sana sadece hayata ve meslek seçimine çoklu bir açıdan bakmanı önerdim.:KK34:

elinden geleni yapıp hayırlısı olsun demekte yarar var. insan maalesef kendi için doğru hayırlı olanı bilemiyor. ben de seni bir daha düşün diye uyardım belki abin doktor ondan ya da ailenden etkileniyorsundur diye. öyle değil diyorsan değildir.:KK14:

şuan sen lys ye odaklan da canım bunları sonuç gelince düşünürsün.:KK6:

Bence konu tipsa, egitime yatirim yapmak gayet iyi bir fikir. Benim de Ankara'daki ozel tiplardan mezun arkadaslarim var, yani devlette calisiyorlar, ozel unv mezunu olduklari icin herhangi bir statu farklari yok bildigim kadariyla.

Bence cok iyi dusunmussun kutlarim. Ben muhendisim, simdiki aklim olsa tip yazardim, is arama-ortalama kasma-yandala ugrasma-master a baslama derdi yok, mutlaka is buluyorsun.

Insallah istedigin yeri kazanirsin.

X