Özensiz KV

Bence ayıp zeytin ekmek koymak.
Boş çay verse ya da kahve daha iyi.

Sİze geldiğşnde siz de ona zeytin ekmek verin eğer alınırsa art niyetlidir. Alınmazsa kadının normali budur

Bir de siz baya evin kızı gibi olmuşsunuz o yüzden sizden çekinmiyor önemsemiyor.
Kendinizi geri çekin. Misafir gibi gidip gelin

Bence çok yanlış yapmışsınız, bir daha yemek baklava poğaça yemek namına ne varsa yapmayın, sizden baklava isteyemez, kusura bakılmasın ama ben bu konularda katıyım, kendi nişanlılık dönemimde zırt pırt kayınvalidemin evine gitmedim, kek poğaça yemek yapmadım, servis yaparken yardım ediyordum o kadar, evliliğimde 29 senem bitiyor bu 29 senede kayınvalidemin evinde toplasanız 4 kere yemek yapmışımdır o da başka şehirde yaşıyorlardı kalmaya gittiğimizde eşimin sevdiği bazı yemekleri kayınvalidem eşimin damak zevkine göre yapamıyor diye.

Şimdi de kızım nişanlı, bizim evimizde kek börek vs yaparsa kayınvalidesine giderken götürüyor ama onların evinde servise yardım dışında bir şey yapmıyor, belki nişanlısına şimdiye kadar verdiğimiz sinyallerden dolayıdır bilemem zira ben ev işi sadece kadın işi değildir deyip evde işleri ortaklaşa yapan biriyim, eşim süpürürse kızım siler ben toz alırım damat da bunu biliyor, ailesine söylemiştir bizim aile düzenini, o yüzden daha dikkat ediyor olabilirler, damat da bize gelince daha elini yıkar yıkamaz mutfağa geliyor yardım etmek için, kendinizi ev işi yapan gelin moduna sokmayın, rica etseler dahi kusura bakmayın yapamam deyin zorunda değilsiniz çünkü.

tecrübeler konuşuyor :KK54:

Gülmeyin ya vallahi çok korkuyorum düğünüme az kaldı ne desem napim diyen bı nişanlım var. Çok kötüyüm. Çok korkuyorum. Çok rencide oluyorum
Bu mesajı yeni gördüm, sizden baklava açmanızı isteyen kayınvalidenizin oğlu yani nişanlınız n’apim deyip geçiştiriyorsa nişanı atmanız lazım normalde ama yapmayacağınız için bari ailenin evine gitmeyin kek börek baklava yemek yapmayın toz bile almayın, gitmek zorunda kaldığınızda da misafir gibi oturun, çok zor bir şey değil ben yaptım gayet kolay yapılıyor, ki kayınvalidem Allah için bana baklava açar mısın diyen biri de değildir hiç öyle istekleri olmadı ama bir gün isterse diye baştan rengimi belli edip sınırımı çizdim.
Aynı potansiyeli kızımdan da bekliyorum.

Rica edince yapamam diyemedim. Ben bu aileye baklava dahi açtım istek üstüne
Kız sen de kaşınmışsın. Nişanlı halinle ne baklavası yemeği? Ben 3 senelik evliyim kayınvalidemin evinde salatadan başka bi şey yapmamışımdır yemeğin yanına yardım olsunn diye o da. Nişanlıyken zaten 2-3 kere gittim onda da çayımı bile doldurmuyordum nerdeyse kendim. O kadar mutfağa dahil olursan zeytin ekmek de çıkarır, yemek de yaptırır

Sizi cok ezerler boyle devam ederseniz. Nisanlinizda sizi desteklemiyor kendinizi siz koruyun. Nisanliniz bakalim o zaman sizin yaninizda mi olacak annesinin yaninda mi ona gore evliligi dusunun.
Çok doğru sınırını çiz vallahi kendini koru yoksa çok mutsuz olursun Br her şeyi yaptım karşı taraf hiç bir şey yapmıyor....

Bu mesajı yeni gördüm, sizden baklava açmanızı isteyen kayınvalidenizin oğlu yani nişanlınız n’apim deyip geçiştiriyorsa nişanı atmanız lazım normalde ama yapmayacağınız için bari ailenin evine gitmeyin kek börek baklava yemek yapmayın toz bile almayın, gitmek zorunda kaldığınızda da misafir gibi oturun, çok zor bir şey değil ben yaptım gayet kolay yapılıyor, ki kayınvalidem Allah için bana baklava açar mısın diyen biri de değildir hiç öyle istekleri olmadı ama bir gün isterse diye baştan rengimi belli edip sınırımı çizdim.
Aynı potansiyeli kızımdan da bekliyorum.
Değil baklava normal yemek bile yapmıyorum beni eleştirdiği için zamanında beni eleştiren yargılayan bir aile için kılımı dahi kıpırdatmam.....

bana ilişkiniz fazla laçka geldi. Nişanlının niye annesinin evine gidip yemek yapıyorsun ki, kayınvalidenin evinde bile karşı taraf hasta vs olmadığında yemek yapılmaz. En fazla yemege davet ettiyse size yardım edeyim dersin, sofra falan toplarsın.
Kadının yaptığı ayıp bence zeytin, ekmek ikram etmek. Bizim aile de yemek yapan, hamarat tipler değiliz ama eve biri geleceği zaman dışarıdan kek, börek, bir iki tuzlu veya kurabiye alır koyarız en azından.

Ay asla böyle biriyle evlenmezdim ne münasebet🙄 ben kadının evine gidip yenek yapacağım o bana zeytin çıkaracak, nişanlım da napayim değişmez diyecek. Kusura bakma da eşşek gibi değişecek yani ne münasebet. Ya da bir daha evine gitmem o da bir seçenek.
Benim eşim de cahil onlar görmemiş napalım der. Ben de ikinci seçenek olan evlerine gitmemeyi, bize geldiklerinde de aynı muameleyi göstermeyi seçtim. Sorun olmuyor. Yani karşı tarafa özen gösterip aynı ilgiyi bekleyerek kendimi üzmüyorum neticede. Bana pastalar börekler yapan insanları aynı karşılarken bi tabak çekirdek veren insanlara ben de bir tabak çekirdek koyuyorum. Sadece kv için geçerli değil arkadaşlarım ve diğer akrabalar için de aynı şekilde davranıyorum. Çünkü hayatta alma verme dengesi denen bişeyin varlığını öğrendim ve bu benim hayatımı kurtardı.

Neyse biz poğaçalari yedik sonra kalktı komşu kızı sever diye ona lahmacun getirdi bir tabak ve bana da o kızın tabağından almamı söyledi. Moonse sen lahmacun seversin alsana dedi. Ve ben o gün öyle eve geri geldim.
Şaka gibi her şeyi geçtim .Samimiyeti, kadının umursamazlığını vesaire eve gelen misafirin tabağından niye yiyesiniz

Kızlar burda bana düşen tam olarak nedir? Kendimi çok değersiz hissediyorum bu konuda. Biliyorum benim değerimi belirleyen şey onun ikramı değil ancak insan bozuluyor vallahi
Firindaki yemek sizin için miydi? Sonrasında beraber yemek yediniz mi?

Bence giderken siz 1 çeşit bir sey yapin ve götürün. Onu da ikram etmiyorsa o zaman niyetinden şüphe edersiniz.

Kendi kayinvalidem ve ailesini hatirlatti...saygi duymadiklari ve duymak istemedikleri icin yapiyorlar. Zeytin ekmek saka gibi. Komsu kizinin tabagindan al demek cidden baska bir seviye ve sizi yemeden yollamis guya sizin icin yaptirip

Ben olsam.misafir gittigim evde is yapmam
Onceleri komsularimizin akrabalarin evlerine gittigimde cay servis hep bendeydi daha yakin kisiler hatta evin kendi kizi geldiginde bile misafir gibiydi ben de biraktim simdi herkese mesafeliyim gider cayimi icer cikarim elimi sürmem bir seye.
Evli de olsam misafirim derdim sanirim. Erkek ailelerine cok ozverili olmamak lazim son birkac deneyimden sonra bunu gozlemledim. Ne kadar mesafeli o kadar iyi :)

Ben evlilikte dördüncü yılima gireceğim kayınvalidemin mutfağına girip yemek yaptığım bir elin parmağını geçmez kaldı ki poğaça falan . En fazla pilav yapmisimdir . Neden böyle bir şeyi yapıyorsunuz ki ? Hele size değer vermeyen insanlara . Bence insan kendi değerini bulunduğu toplumda kendi belirler. Ben olsam nişanlıma da söylerim o eve ne zaman gitsem aç dönüyorum önceden bir yere gidip bir şeyler yiyelim diye .

İnsan evine gelen kişiye özel hazırlık yapar . Bizim kültürümüzün önemli bir parçasıdır bu .

Siz bu aileye çok hizmet edeceksiniz. Eşiniz de size bu konuda baskı yapacak bence. Onların hataları da olunca size napiyim bu yaştan sonra değişmezler diyecek . Göz göre göre hizmetçilige gidiyorsunuz çok yazık . Azıcık aklınızı başınıza alın . Ben olsam bana böyle diyen nisanliyla da kavga ederdim . Birde ayda bir ne işiniz var ki o evde ? Evli degilsiniz birşey değilsiniz şimdiden bu ne özveri

Başkalarına karşı çok şahit olmadım ancak şöyle bir şey yaşandı. Komşusu ve kızı geldi bir seferinde ben oradayken. Kız benimle yaşıt. O günde ben poğaça yaptım çay demledik. Kendisi de lahmacun yaptırdı. Neyse biz poğaçalari yedik sonra kalktı komşu kızı sever diye ona lahmacun getirdi bir tabak ve bana da o kızın tabağından almamı söyledi. Moonse sen lahmacun seversin alsana dedi. Ve ben o gün öyle eve geri geldim.
O zaman iyi niyetli falan değil. Sizi küçümsemiş resmen

Kusura bakmayın açık yazacağım, bu kadar yaranma çabası niye? Resmi evli değilken niye nişanlınızın annesiyle can ciğer takılıyorsunuz? Yetmiyor annenizi de sürüklüyorsunuz. Nişanlınız babanızın etrafında böyle dört dönüyor mu? Baklava açmak cici gelinlikte hangi level?
17 senedir evli biri olarak yazıyorum. Sofra kurmaya toplamaya yardım ederim, yemek salata vs yardım lazımsa ederim ama baklava açıp poğaça yapmam. Benim için bunların yapılmasını da istemem. Kayınvalidemin şikayet edeceğim onlarca şeyi vardır ama mutfak konusunda hakkını yiyemem. İş beklemez, niye yapmadın demez. Nişanlıyken özel günler dışında evlerine gitmişliğim yoktur. Kızlarım var oğlum yok ama olsaydı nişanlısının bunları yapmasından rahatsız olurdum.
ne desem napim diyen bı nişanlım var.
Bunlar aslında kırmızı bayrak. Gözünüze gözünüze sokuyorlar. Evliliklerin bitme nedeni açık ara bu sebepler yazacağım ama inanmayacaksınız çünkü size saçma gelecek. Nişanlılıkta olan şeyler evlendiğiniz gün sihirli değnek deymiş gibi değişmeyecek düzelmeyecek. Hatta üstüne "evlenmeden önce biliyorsun" denecek.

Yok artık ya ne baklavası nişanlı iken ne yemek yapması
7 senem bitti, yemek sorumluluğu asla almadim mutfağı toplarım çay vs ama o gün düzenini ne pisecegini vs asla karışmadım
Cenazemiz oldu özel günler oldu arı gibi çalıştım çünkü öyle gerekiyordu ama o ailede herkes çalışıyor herkes birbirini kolluyor son gittiğimde çok hasta idim tabak kaldırmadan tüm gün uyudum mesela
Ne münasebet benden baklava isteyecekler
Benim evime geldiklerinde de gündüz yemek yaparlar annemin bize alistirdigi en güzel şey bekarken yatılı misafir yemek yapardı biz çalışıyoruz eve gelip kosturmazdik bizim normalimiz böyle fazlasına hiç gerek yok bence

Size zeytin peynir ekmek çay getiren kadına istiyor diye baklava açıyorsunuz, fırın yemeği yapıyorsunuz. Ailenize, sizi yetiştiren insanlara bunu mu layık görüyorsunuz? Bunlardan daha kötüsü de nişanlınızın napim demesi. Bu yaşa gelmiş insanlar ailelerine yeni biri katılıyorsa az biraz kurallarını esnetecekler. Şuna eminim, siz önlerine zeytin ekmek koysaydınız oğlunun başının etini yerdi bunlar ne biçim aile diye. Nişanlınız da sizi uyarırdı, parası neyse vereyim de düzgün ikramlık al derdi. Kaç yaşına gelmiş insanları değiştiremeyen, değiştirmek istemeyen adamlar eşlerinden nişanlılarından değişim bekliyorlar. Zeytin ekmeği çok severim ama misafirin önüne koymam. Hatta ergen kızlarım bile ikram diye çıkarmaz.

X