Panik Atak Yaşayan Hamileler, Hamile adayları...

hımm ne zor bi durum ya. bu kadar zorlanacağımı bilseydim hiç hamilelik düşünmezdim. çokta düşündüğüm bi dönemde olmadı gerçi. gebelikle ilgili hiçbişey yazmıyor canım. valla çok zorlanıyorum ilaç içmemek için o kadar mücadele veriyorum ki anlatamam ama bu ne kadar daha sürer bilmiyorum. şu 3 ay bi geçse içmek için hiç düşünmicem çünkü bu şekilde bebeğe daha çok zarar veriyorum bence. cevap için çok sağol.

seni çok iyi anlıyorum.inan bende bi ara pişman olmuştum hamile olduğuma..böyle düşündüğüm için bile kızıyordum kendime...ama malesef hormonlar maffediyor insanı..doğru düşünemiyosun..şu an da da biran önce hayırlısıyla doğsa diyorum..yiyeceklerle rahatlat kendini bu süre zarfında az da olsa etkisi oluyor..

merhabalar,

ben 32 haftalık hamileyim ve daha önce burada da yazdığım gibi hamileliğin 3.ayı ile birlikte anksiyete ve hafif bir depresyon aşlangıcım oldu. bakıyorum da çoğu kişi önceden tedavi gören ve hamile kalmayı planlayan kişiler. ben bu süreçte bu durumun ne kadar zor olabileceğini oldukça iyi anladım. neler mi yaşadım;bir dönem geceleri hiç uyamadım desem yeridir, her gün saatlerce ağlıyordum, yaşamak fazla geliyordu, bırakın hamileliği hiç birşey istemiyordum, her an ölecek gibi hissediyordum. herşey beni sıkıyordu, örneğin tv çalışması neden çalışmadı diye bunalıyordum, evde yalnız kalamıyordum, vs...

sonra 20.haftaya kadar dayandım ve doktorum (psikiyatr) ile konuşup artık acı çekme deyip ilaca başlattı. yani ben hayatımda antidepresan kullanmamış biri olarak hamilelikte ilaç kullanmak zorunda kaldım. öceden tedavi görenler ve hamilelikte de ilaç alanlar hiç üzülmesin derim. benim başta mide bulantısı problemi oldu, oldukça şiddetli olarak yaşadım ancak sonrasında ne gebelik ne de hayatımdaki başka bir konuda şükür sıkıntım olmadı. buna rağmen demek bunu yaşayacağım varmış ki böyle bir bunalım sürecine girdim.

bu arada aldığım ilacı doktor en hafif düzeyde verdi. eski nesil bir ilaç benimki ve bu nedenle güvenli olduğuna ikna etti. reçetesiz satılıyor ve ben de çok hafif dozajı bile işe yaradı. şimdi endişelerim normal seviyede, normal olmayı özlemişim resmen. ancak kadın doğum doktorum ile doğuma bir ay kala da bırakmanın doğumda bebeği etkilememesi açısınan iyi olacağını konuştuk. bu nedenle şu sıralar dozajı azaltıyorum. aslında biraz endişeliyim tekrar başlarsa aynı dönem diye ama doktorum bir daha öyle olmazsın diyor.

ilaç kullanmayı düşünen ve tereddüt eden arkadaşlar, daha önce hiç ilaç almamış biri olarak ve bu zorlu sürevi yaşamış biri olarak tavsiyem ihtiyacınız varsa doktor kontrolünde alın derim. ben o dönemde bebeğimle hiç iletişim kuramadım ve sürekli ağladım, doktor senin bu halin onu etkiler dedi ve ilaca başladım, bebiş şimdi iyi gayet hareketli, gelişim de iyi yani alabileceğiniz güvenli aralıklar var diye düşünüyorum.

neyse allah bu sıkıntıyı yaşayan herkesin yardımcısı olsun,

sağlıklı doğumlar...

Canım ya, zor günler geçirmişsin..
Rabb'im kolaylıkla bu yolu tamamlamanı nasip etsin..

Ama neden son ay bırakıyorsunki, onu anlamadım..
Ben kendi adıma, bu ilacı 2 gün bile bırakamıyorum..
Çok fena oluyorum..

Bizde ilaçla hamilelik düşünüyoruz ama,
son aylarda bırakmamız gerekirse, ne anlamı kaldı ki..
Bırakılabilecek birşey olsa, zaten bırakırdık, değil mi?

Ama senin adına sevindim, çünkü en azından 20 hafta hiçbirşey kullanmamışsın..
Tertemiz bir hamilelik geçirmişsin..
Zaten ilk 3 ay önemli olan..
Ben malesef, hamile kalırsam, ilk 3 ayda bu ilacı kullanıyor alacağım..
beni asıl korkutan bu zaten..

Rabb'im hepimizin korkularını uzak eylesin..

Canım ya, zor günler geçirmişsin..
Rabb'im kolaylıkla bu yolu tamamlamanı nasip etsin..

Ama neden son ay bırakıyorsunki, onu anlamadım..
Ben kendi adıma, bu ilacı 2 gün bile bırakamıyorum..
Çok fena oluyorum..

Bizde ilaçla hamilelik düşünüyoruz ama,
son aylarda bırakmamız gerekirse, ne anlamı kaldı ki..
Bırakılabilecek birşey olsa, zaten bırakırdık, değil mi?

Ama senin adına sevindim, çünkü en azından 20 hafta hiçbirşey kullanmamışsın..
Tertemiz bir hamilelik geçirmişsin..
Zaten ilk 3 ay önemli olan..
Ben malesef, hamile kalırsam, ilk 3 ayda bu ilacı kullanıyor alacağım..
beni asıl korkutan bu zaten..

Rabb'im hepimizin korkularını uzak eylesin..

son ay bırakma durumu sanırım bebekte oluşabilecek çekilme sendromlarını önlemek için..bende ilaç kullanıyorum 32 haftalık oldum ve doktor ilacı keselim dicek diye korkuyorum açıkçası..hayır bide emzirirken ne yapıcam kara kara onu düşünüyorum....

ilk 3 ay kullanıldığında illa bişi olucak diye kural yok zaten ilaçla hamile kalanlarda ilk 20 gün ya hep ya hiç kuralı varmış..moralini bozma Rabbim yardım eder..

Evet aynen öyle doğumda bebekte kalp-solunum ile ilgili bir sorun olması ve zavallım benim yaşadıklarımı yaşamasın diye bırakmak istiyorum. dozajıazaltalı 4 gün oldu, 2 gündür yine biraz endişelerim arttı. geçen gecem kabul gibiydi, uyayamadım ve yine eski düşüncelerle mücadele etmek zorunda kaldım. şimdi bir de son zamanların sıkıntısı eklendi herşeyin üstüne. nasıl olacak, doğum ne zaman olacak, evde beklerken nasıl vakit geçiricem gibi şeyler geldikçe daralıyorum. dün doktorumla konuştum acaba iyi yapmadım mı azaltmakla diye ancak o beklemekten yana ve açıkcası birazda bu durum benimle ilgili.tabiki bu ilaç tedavi ediyor, bunu net bir şeklide gördüm. ama bir miktar şu da var. şimdi biz bu ilaçları açıyoruz ancak bu psikolojik bir olduğu için kendimiz çabalamadan yani evet iyi olucam demeden hiç bir ilacın da sadece kendi kendine tedavi edebileceğini düşünmüyorum. yani neye inanırsan o oluyor aslında. ben de başlamadan o kadar direndim ki 2 ay kabul gibiydi, bunu yaşayana 1 saat bile geçmez ya işte öyle bir kabustu. ama sonra ilacı almam gerek diye düşününce bile rahatlamıştım. sonra 2 ay boyunca ilaç aldım ve o beni kesinlikle toparladı. ama ilaç diyelim 50% etki etttiyse kalanı sizin inancınızı ve pozitif düşünceniz oluyor. şimdi azaltıyorum çünkü hem doğumda problem riskini düşünüyorum hem de emzirmek istiyorum. hoş araştırdığım kadarıyla ki doktorla henüz konuşmadım emzirirken alınabilecek bazı ilaçlar mevcut ama yine de 0 ilaç en iyisidir diye girdim bu yola. şimdi de iyi oldum çünkü ilaç kullanıyordum azalttım ondan kötüyüm demek istemiyorum. bu biraz aklınızdaki tabuları yıkmak gibi .doktorunda dediği ilaç görevini yaptı zaten seni belirli bir noktaya getirdi diye düşün diyor. bilmiyorum bu kalanı nasıl bırakırım bu şekilde gidebilirmiyim ama denicem en kötü ihtimal yine eski dozajına dönerim ama bir süre denemeden bilemem bunu..

çok anlattım ama insan başka türlü rahatlayamıyor :)

Evet aynen öyle doğumda bebekte kalp-solunum ile ilgili bir sorun olması ve zavallım benim yaşadıklarımı yaşamasın diye bırakmak istiyorum. dozajıazaltalı 4 gün oldu, 2 gündür yine biraz endişelerim arttı. geçen gecem kabul gibiydi, uyayamadım ve yine eski düşüncelerle mücadele etmek zorunda kaldım. şimdi bir de son zamanların sıkıntısı eklendi herşeyin üstüne. nasıl olacak, doğum ne zaman olacak, evde beklerken nasıl vakit geçiricem gibi şeyler geldikçe daralıyorum. dün doktorumla konuştum acaba iyi yapmadım mı azaltmakla diye ancak o beklemekten yana ve açıkcası birazda bu durum benimle ilgili.tabiki bu ilaç tedavi ediyor, bunu net bir şeklide gördüm. ama bir miktar şu da var. şimdi biz bu ilaçları açıyoruz ancak bu psikolojik bir olduğu için kendimiz çabalamadan yani evet iyi olucam demeden hiç bir ilacın da sadece kendi kendine tedavi edebileceğini düşünmüyorum. yani neye inanırsan o oluyor aslında. ben de başlamadan o kadar direndim ki 2 ay kabul gibiydi, bunu yaşayana 1 saat bile geçmez ya işte öyle bir kabustu. ama sonra ilacı almam gerek diye düşününce bile rahatlamıştım. sonra 2 ay boyunca ilaç aldım ve o beni kesinlikle toparladı. ama ilaç diyelim 50% etki etttiyse kalanı sizin inancınızı ve pozitif düşünceniz oluyor. şimdi azaltıyorum çünkü hem doğumda problem riskini düşünüyorum hem de emzirmek istiyorum. hoş araştırdığım kadarıyla ki doktorla henüz konuşmadım emzirirken alınabilecek bazı ilaçlar mevcut ama yine de 0 ilaç en iyisidir diye girdim bu yola. şimdi de iyi oldum çünkü ilaç kullanıyordum azalttım ondan kötüyüm demek istemiyorum. bu biraz aklınızdaki tabuları yıkmak gibi .doktorunda dediği ilaç görevini yaptı zaten seni belirli bir noktaya getirdi diye düşün diyor. bilmiyorum bu kalanı nasıl bırakırım bu şekilde gidebilirmiyim ama denicem en kötü ihtimal yine eski dozajına dönerim ama bir süre denemeden bilemem bunu..

çok anlattım ama insan başka türlü rahatlayamıyor :)

bu arada çok uç örnekler dışında doğurupta pişman olan görmedim ben :)

dediklerine katılıyorum ama ilaçsız bende ne yaparım onu bilmiyorum..önce kendimi düşünmek zorundayım ki benden başka bebeğe bakabilcek kimsem yok...annem kayınvalidem vs...o yüzden önce benim iyi olmam lazım...bakalım doktor ne dicek? bide merak ettiğim hamileliği boyunca devamlı ilaç alanlar var onların hepsi doğuma yakın bıraktımı ilaçlarını yada emzirirken?bunu merak ediyorum...

son bişi daha o dediğin uç örnekleri merak ettim??doğurupta pişman olanlar hani??

yani uç örnek derken mesela hiç istemediği bir gebelik olmuştur, istemediği bir ilişkiden ya da çok hastadır değil bebek kendini bile gözü görmez yıllarca ağır tedaviler geçirmiştir falan, bu bahsettiğim zaten denizde kum gibi, takılma yani :)

ama haklısın önce anne sağlığı kesinlikle sen iyisen bebek iyi oluyor bende de öyle eğer o gün ağlarsam moralim bozuksa hareketleri bile azalıyor. yani ilacı bırakma ya da bırakmama konusu doktoruna ve senin ortak kararınıza bağlı ayrıca ilaçla çok var doğuran benimde okuduğum. en kötü ihtimal emzirmede problem olur. zaten anladığım kadarıyla ki kesinlikle doktora danışmak gerek, doğumdaki risk hayati değil de işte bebekte ilk bir kaç gün oluşabilecek nefes alma problemi, huzursuzluk vs. ama tabi bu konuda yeterli deney olmaması yüzünden herkes önlem olarak bıraksan iyi olur diyor. yoksa hiç ilaç kullanmadan ne problemli doğan çocuklar var. biraz kader gibi yani. ayrıca hiç annesi emmek istemeyen ve büyüyen nice insan da var. tabi her zaman neden daha iyisi varken kendimi sınırlayayım ya da bebeğimi riske atayım diyorsun.

ya okadar gri bir konu ki mesela benim psiyatr ilaçla ilgili tereddütümü görünce hayatı boyunca ilaç almak zorunda olup doğuran çok kişi var dedi. işte sara hastası ya da başka bir hastalığı var ve yine ilaç almak zorunda falan gibi.

yani bu geçici bir dönem sonuçta. kendini ilacı bırakınca kötü olurum diye şartlandırırsan benim gibi kötü hissedersin :) yok ben başedemem dersen ki ben şu son hapı bırakmak istemiyorum mesela doktorla konuşup devam edersin.

artık Allah'a dua edip beklicez, merak etme senden iyi bebeğine kimse bakamaz hani kim gelirse gelsin senin bir parçana emin ol zaten en iyi sen uyum sağlayacaksın. bence biraz bu konuda kendimize güvenirsek daha rahat ederiz. ben ne beceriksizlerin anne olduğunu gördüm o yüzden için rahat tut sen..

yani uç örnek derken mesela hiç istemediği bir gebelik olmuştur, istemediği bir ilişkiden ya da çok hastadır değil bebek kendini bile gözü görmez yıllarca ağır tedaviler geçirmiştir falan, bu bahsettiğim zaten denizde kum gibi, takılma yani :)

ama haklısın önce anne sağlığı kesinlikle sen iyisen bebek iyi oluyor bende de öyle eğer o gün ağlarsam moralim bozuksa hareketleri bile azalıyor. yani ilacı bırakma ya da bırakmama konusu doktoruna ve senin ortak kararınıza bağlı ayrıca ilaçla çok var doğuran benimde okuduğum. en kötü ihtimal emzirmede problem olur. zaten anladığım kadarıyla ki kesinlikle doktora danışmak gerek, doğumdaki risk hayati değil de işte bebekte ilk bir kaç gün oluşabilecek nefes alma problemi, huzursuzluk vs. ama tabi bu konuda yeterli deney olmaması yüzünden herkes önlem olarak bıraksan iyi olur diyor. yoksa hiç ilaç kullanmadan ne problemli doğan çocuklar var. biraz kader gibi yani. ayrıca hiç annesi emmek istemeyen ve büyüyen nice insan da var. tabi her zaman neden daha iyisi varken kendimi sınırlayayım ya da bebeğimi riske atayım diyorsun.

ya okadar gri bir konu ki mesela benim psiyatr ilaçla ilgili tereddütümü görünce hayatı boyunca ilaç almak zorunda olup doğuran çok kişi var dedi. işte sara hastası ya da başka bir hastalığı var ve yine ilaç almak zorunda falan gibi.

yani bu geçici bir dönem sonuçta. kendini ilacı bırakınca kötü olurum diye şartlandırırsan benim gibi kötü hissedersin :) yok ben başedemem dersen ki ben şu son hapı bırakmak istemiyorum mesela doktorla konuşup devam edersin.

artık Allah'a dua edip beklicez, merak etme senden iyi bebeğine kimse bakamaz hani kim gelirse gelsin senin bir parçana emin ol zaten en iyi sen uyum sağlayacaksın. bence biraz bu konuda kendimize güvenirsek daha rahat ederiz. ben ne beceriksizlerin anne olduğunu gördüm o yüzden için rahat tut sen..

kesinlikle haklısın.doktorumda öyle diyor ilaç kullanmadan doğan nice problemli çocuklar var diyor bunlar kader biraz da..sonuçta bizde mecburiyetten kullanıyoruz ilaçları..zaten ilaç kullanırken öyle bir iyileşme aşamasına geliyosunki ben artık ilaçsızda yapabilirim diyosun..ben daha öncede tedavi gördüm artık hamile kalmak istiyorum dedim doktoruma ialçsız durabilirim dedim oda azalttı ve hamile olduğumu öğrenince hemen bıraktın ilk 2 aY hiç zorlanmadım fakat sonraları anneminmde rahatsızlığından çok etkilendiğim ve hastanelerde kaldığım için depreşti..ve şuanda kullanıyor oldum...Allah yardım eder buna inanıyorum ve hakkımızda hayırlısı neyse onu versin...yapıcak bişi yok...bu arada çok teşekkür ederim ilgin için rahatladım az da olsa...benim gibi düşünen anne adaylarının olduğunu bilmek içime su serpiyor...Allah razı olsun senden ve herkesten...

Arkadaşlar mrhaba,

Bende 4yıldır panik atak hastasıyım.İlacı bırakma girişimlerim oldu fakat hep başarısız oldu.Terapide gördüm hiçbir faydası olmadı.
8 yaşında bir kızım var.Ona kardeş istiyorum.ben 35 yaşındayım.Çok dr.gittim.Psikiyatristim 3 aydan sonra hamilelikte ilaç kullanabilirsin diyor,kadın doğum dr.kullanmazsan iyi olur diyor.Tüm internetteki bu konuyla ilgili tüm yazıları okudum.net bir sonuç yok.bazıları kullanılır diyor bazıları kullanılamaz diyor.kafam çok karıştı.Hamileliğinde antidepresan kullananların hiçbirinde bebeklerinde bir sorun olmamış.bu beni rahatlatıyor.ama ne yapacağımı bilemiyorum.bu hastalığın geçmesini beklersek ,çok bekleriz gibime geliyor.ama bir türlü cesaret edemiyorum.çok kararsızım.bu çok zor bişey sadece yaşayan bilir.bu arada yalnız olmadığımı bilmek beni çok rahatlattı.ama çok zor bir durum.ne yapacağımı bilemiyorum.gittiğim bir doktor bana bazı panik atak hastalarının hamilelikte , çok iyi olabileceğini,hatta iyileşme bile olabileceğini söyledi.ama tam terside olabilirmiş.hastalık tekrar çoğalabilirmiş.yani hep acabalar , Allah hepimizin yardımcısı olsun.Malesef geldimi gitmeyi bilmiyor.

kızlarrr bende panik atak hastasıyım.ve 33 haftalık ikizlere hamileyim.hamileliğimin 5. ayından itibaren pasiflora kullanmaya başladım.antidepresanlar kadar etkili olmasada yinede idare ediyorum.ara ara krizler yokluyo beni.daha çok sıkıntı ve nefes almakta zorlanma şeklinde kendini gösteriyor.2-3 haftaya kadar sezeryan ameliyatla doğumum gerçekleşecek.doğum zamanım yaklaştıkça aşırı derecede heyecanlanıyorum.ameliyathane ortamına nasıl dayanacağım bilmiyorum.genel anesteziyi hemen yapmaları için dua edeceğim.rabbim cümlemizin yardımcısı olsun.hepimize hayırlı doğumlar diliyorum.

merhaba nerbay bende şuanda 31 haftalık hamileyim.yaklaşık iki ay önce panik atak krizlerim tekrarladı.hamileliğimin ilk başlarında asla rahatsız etmemişti beni fakat şu iki aydr ölüm korkusu doğum korkusu sezaryen korkusu derken günlerim zehir gibi geçiyor.inşallah çocuklarımız etkilenmiyolardır.allahım şafi adıyla şifa versin hepimizede

Arkadaşlar merhaba gerek burada gerekse manik depresif konularını okurken biraz rahatladım...bende 13 haftalık gebeyim önceden obsesyona baglı depresyon tedavisi gördüm bir kaçyıl ilacım kesilmişken hamile kaldım amadoktorum stersli durumlarda hastalığın alevleneceğini söylemişti öylede oldu :KK43:pasiflora ,bitki çayları falan işe yaramadı benimderdim dahaçok uyuyamak hastalığımla hamdolosun mücadele ediyorum ama uykusuzluk mahvediyor,çok dirençlibir bünyem var kolay kolay teslim olmayan.... Psikiyatriye ancak haftaya randevu buldum uykuyu halletsem mücedele ediyorum daha önceleri tolvon kullanırdım 5mg uyku için....kadın doğumcum 2.5 3mg bir ikigün kullan hiç bişey olmaz kısasüre için şimdi ben acaba 3-4mg yatmadan bu ilacı alsam artık nolur?bir fikri bilgisi olan yadauyku için daha az zararsız bir ilaçdoktoruna hemenulaşıp sorabilecek olup bana cevapverebilecek arkadaşlar yardım bekliyorum...duacınızım:KK43:

herkese merhaba

benimde yardıma ihtiyacım var
benimde kalp atşlarımda hızlanmalar ve uyku problemim başladı daha çok yeni ama eski krizli günlere dönerim diye çok endişeliym. ben kasım ayında tüp bebek tedavisiyle hamile kaldım. şu anda 20+3 günüm geçen hafta anne karnında bebek gelişimi uzmanı recep has hocaya gittim her şey çok iyiydi maşallah. ama ben o kadar bebeğimi orda burda konuştum ki. herkes aman hiç sızlanmadı anlamadık bile hamileliğini falan derken bu hafta başı soğuk algınlığı başladı bende burun tıkanıklığı ve nefes almada zorluk derken dün krizle geçirdim günü evde kimsem de yok yakınlarımda ilaçlar alıyorum vicdanım perişan oldu. bebeğime bi şey olacak diye eşim beni zaten anlamıyo eve geldi uyudu dayanamadım ne varsa aldım ilaç buhar makinası tuzlu suyla yıkama okyanus suyu iliadin falan falan bi sürü şey. rahatlıyorum iliaddinden sonra. bugün evde yalnız olmaktan korktum işe gittim. orda vicks buhar falan yaptık sprey derken rahatlıyoum sonra panik yine başlıyor. doktoruma sordum napıcam diye senin psikolojin bozulmuş dedi. pasiflora al uyu rahatlasrın dedi. eve gelmeye korkuyordum neyse geldik eve dayanamadım iliadini sıktım hala paniğim ya bu tıkanıklık kalır asla geçmezse derken derken bende döndük eski günlere yattım uyuyamam kalp güp güp güp huzur yok. sonra girdim internete nasıl oluyor diye ilaç kullanıpda hamileliği tamamlayan sıkıntı yaşamayanları görünce rahatladım. allah yardım etsin ama çok korkuyorum tekrar depresyonum okb patlayacak diye panik atak hiç denmedi bana ama belirtilerim çok benziyordu. şimdi sprey sıktım bant taktım burnuma öleee oturuyorum. insanlara özendiğim ne kadar güzel rahatlar bende tekrar öle olacakmıyım dediğim günlere dönmek istemiyorum. ama hamilelikte oluyor sanırım bu endişeler. inşallah grip geçince rahatlicam atlatıcam diyorum. nazar değdi ya çok rahatım çok rahaım derken al sana rahatlık. eşime diyorum geçicek mi burun tıkanıklığım diye yav niye geçmesin deyip bana ters çıkıyo. annemi istiyoruuum ben gerçekten anca beni o anlar allahım ne kadar uzaklar bana. yarını edebilecekmiyim. işallah patlamamıştır bende bu durum yoksa naparım... sizce nedir benim halim geçer mi bu sıkıntı allah hepimize yardım etsin yalvarıyorum ona bebeklerimizide korusun. ben hep bu depresyon halini genetik sanırdım değilmiş çok sevindim. inşallah sağlıkla geçiririm hepimiz inşallah. yardım edin lütfeennn... nedir benim halim patlamamıştır değil mi durumum sadece griple alakalı bir durumdur değil mi. ben burnum tıkandı böle oldum diyorum ama ölemidir.

HERKESE MERHABALAR;

Ben de 9 haftalık hamileyim ve 4 yıldır panik atak tedavisi olduğum için Paxil kullanıyorum..bırakmayı çok denedim ama başaramadım..hamileliğimi öğrendiğim 4.haftasında ilacı bıraktım,1 ay boyunca şiddetli baş dönmelerim oldu,ağlama krüzleri yaşadım,hamile olduğuma sevinemedim..ama PA hiç yaşamadım bu içimi rahatlatıyor..ŞUan depresyondayım evet,hamileliğimin tadını çıkaramıyorum,bulantılarım fazla oluyor ama PA yaşamadığım için şükrediyorum..Psikiatristim ilaç kullanmamı önermiyor ,yola terapi ile devam edeceğiz..gerçekten zor bir dönem,allah hepimizin yardımcısı olsun,bu günler de gececek inşallah..hepinize acil şifalar diliyorum..Bu arada gece uykusuzluk sorunum oluyor bazen,bunun için remeron yarım tablet kullanıyorum ara sıra (yine dr umun kontrolunde)..siz de doktorunuza danışabilirsiniz bu ilacı ..hepinize acil şifalar..

HERKESE MERHABALAR;

Ben de 9 haftalık hamileyim ve 4 yıldır panik atak tedavisi olduğum için Paxil kullanıyorum..bırakmayı çok denedim ama başaramadım..hamileliğimi öğrendiğim 4.haftasında ilacı bıraktım,1 ay boyunca şiddetli baş dönmelerim oldu,ağlama krüzleri yaşadım,hamile olduğuma sevinemedim..ama PA hiç yaşamadım bu içimi rahatlatıyor..ŞUan depresyondayım evet,hamileliğimin tadını çıkaramıyorum,bulantılarım fazla oluyor ama PA yaşamadığım için şükrediyorum..Psikiatristim ilaç kullanmamı önermiyor ,yola terapi ile devam edeceğiz..gerçekten zor bir dönem,allah hepimizin yardımcısı olsun,bu günler de gececek inşallah..hepinize acil şifalar diliyorum..Bu arada gece uykusuzluk sorunum oluyor bazen,bunun için remeron yarım tablet kullanıyorum ara sıra (yine dr umun kontrolunde)..siz de doktorunuza danışabilirsiniz bu ilacı ..hepinize acil şifalar..

öncelikle geçmiş olsun canım. Allah hepimize acil şifalar versin. bende aynı durumdayım. ialcımı 5.haftada bıraktım. ancak çok zorlanıyorum. burada bazı arkadaşlarla iletişime geçtim ama herkesin doktoru başka birşey söylüyor. bende paxil kullanıp kullanmama konusunda gidip geliyorum. doktorun 3 aydan sonrasına izin verdi mi paxil için?

herkese merhaba

benimde yardıma ihtiyacım var
benimde kalp atşlarımda hızlanmalar ve uyku problemim başladı daha çok yeni ama eski krizli günlere dönerim diye çok endişeliym. ben kasım ayında tüp bebek tedavisiyle hamile kaldım. şu anda 20+3 günüm geçen hafta anne karnında bebek gelişimi uzmanı recep has hocaya gittim her şey çok iyiydi maşallah. ama ben o kadar bebeğimi orda burda konuştum ki. herkes aman hiç sızlanmadı anlamadık bile hamileliğini falan derken bu hafta başı soğuk algınlığı başladı bende burun tıkanıklığı ve nefes almada zorluk derken dün krizle geçirdim günü evde kimsem de yok yakınlarımda ilaçlar alıyorum vicdanım perişan oldu. bebeğime bi şey olacak diye eşim beni zaten anlamıyo eve geldi uyudu dayanamadım ne varsa aldım ilaç buhar makinası tuzlu suyla yıkama okyanus suyu iliadin falan falan bi sürü şey. rahatlıyorum iliaddinden sonra. bugün evde yalnız olmaktan korktum işe gittim. orda vicks buhar falan yaptık sprey derken rahatlıyoum sonra panik yine başlıyor. doktoruma sordum napıcam diye senin psikolojin bozulmuş dedi. pasiflora al uyu rahatlasrın dedi. eve gelmeye korkuyordum neyse geldik eve dayanamadım iliadini sıktım hala paniğim ya bu tıkanıklık kalır asla geçmezse derken derken bende döndük eski günlere yattım uyuyamam kalp güp güp güp huzur yok. sonra girdim internete nasıl oluyor diye ilaç kullanıpda hamileliği tamamlayan sıkıntı yaşamayanları görünce rahatladım. allah yardım etsin ama çok korkuyorum tekrar depresyonum okb patlayacak diye panik atak hiç denmedi bana ama belirtilerim çok benziyordu. şimdi sprey sıktım bant taktım burnuma öleee oturuyorum. insanlara özendiğim ne kadar güzel rahatlar bende tekrar öle olacakmıyım dediğim günlere dönmek istemiyorum. ama hamilelikte oluyor sanırım bu endişeler. inşallah grip geçince rahatlicam atlatıcam diyorum. nazar değdi ya çok rahatım çok rahaım derken al sana rahatlık. eşime diyorum geçicek mi burun tıkanıklığım diye yav niye geçmesin deyip bana ters çıkıyo. annemi istiyoruuum ben gerçekten anca beni o anlar allahım ne kadar uzaklar bana. yarını edebilecekmiyim. işallah patlamamıştır bende bu durum yoksa naparım... sizce nedir benim halim geçer mi bu sıkıntı allah hepimize yardım etsin yalvarıyorum ona bebeklerimizide korusun. ben hep bu depresyon halini genetik sanırdım değilmiş çok sevindim. inşallah sağlıkla geçiririm hepimiz inşallah. yardım edin lütfeennn... nedir benim halim patlamamıştır değil mi durumum sadece griple alakalı bir durumdur değil mi. ben burnum tıkandı böle oldum diyorum ama ölemidir.

Canım benim yaa.. Ne kadar bunalmışsın birtanem..
Rabb'im yardım etsin sana..
Bende yeni hamileyim..
Dün kahvaltıdan sonra çarpıntım geldi, nefes darlığı çektim bir müddet..
O an geliyor işte korku..
Bir ağlama, bir ağlama sorma..
Üstelik ilaçta kullanıyorum.. (paxil)
Ama hamilelik genede alt üst etti beni..
Gerçekten aynen senin dediğin gibi oluyor..
5-10 dakikalık sıkıntılar bile olsa, hiç geçmeyeceğini düşünüp fenalaşıyorum bende..
Ama her seferinde de geçiyor..
Sonra diyorum ki," gördün mü bak, geçti işte, her zamanda geçecek,
bir daha böyle birşey olursa, geçeceğini bileceğim ve ona göre davranacağım" diiyorum..
Ama yine bir sıkıntı yaşadığımda, yine aynı sinyali veriyor beynim bana..
"Battın, bittin, mahvoldun, hiç geçmeyecek..."
Ne saçma oysa...:KK14:

Canım benim yaa.. Ne kadar bunalmışsın birtanem..
Rabb'im yardım etsin sana..
Bende yeni hamileyim..
Dün kahvaltıdan sonra çarpıntım geldi, nefes darlığı çektim bir müddet..
O an geliyor işte korku..
Bir ağlama, bir ağlama sorma..
Üstelik ilaçta kullanıyorum.. (paxil)
Ama hamilelik genede alt üst etti beni..
Gerçekten aynen senin dediğin gibi oluyor..
5-10 dakikalık sıkıntılar bile olsa, hiç geçmeyeceğini düşünüp fenalaşıyorum bende..
Ama her seferinde de geçiyor..
Sonra diyorum ki," gördün mü bak, geçti işte, her zamanda geçecek,
bir daha böyle birşey olursa, geçeceğini bileceğim ve ona göre davranacağım" diiyorum..
Ama yine bir sıkıntı yaşadığımda, yine aynı sinyali veriyor beynim bana..
"Battın, bittin, mahvoldun, hiç geçmeyecek..."
Ne saçma oysa...:KK14:

allah hepimize yardım etsin inşallah. teşekkür ederim ilgine.sonunda çok şükür zar zor dün gece uyudum. bugün rahattım eve gelince hafif hafif başlıyo ya yine olursalar. sanırım bu seferde evde olmaya taktım. sizi anlayan eşleriniz varmı yanınızda yada aile bireyleriniz ben yalnızım galiba benim eşimin ailesinde ve kendisinde böyle şeyler hiç yok maşallah olmasında. birisine kan düşman olsam allah sana da versin demem bu hastalık için çooook zor. onların anlaması çok zor. ama benim annemde var oda beni dinlemeye dayanamıyo.
bende iyileştiğim zamanlarda amaaan ne saçmaymışım diyordum ama işte zayıf dönem hamilelik ve sorumluluk korkusu ondan oldu. geçecek mutlaka geçiyor ama biraz yıpratıyor işte. sosyal çevre aile çevresi falan.
en çokda neye kızıyorum biliyormusunuz insanlar karşısında öyle zavallı öyle çaresiz duruyorum ki ezik zavallı bakışlar oluyor gözümde çaresiz korkak bakışlar. birisinin panik yapma yanındayım hiç bir şey olmayacak yanındayım. hastane bak şuramızda hiç merak etme sen dinlen ben yanındayım demesine. eşim uyuyunca ben daha uyuyamıyorum. ya bişi olurda anlamazsa diye. bi terapiye falan başlicam galiba daha da büyümeden olay.

allah hepimize yardım etsin inşallah. teşekkür ederim ilgine.sonunda çok şükür zar zor dün gece uyudum. bugün rahattım eve gelince hafif hafif başlıyo ya yine olursalar. sanırım bu seferde evde olmaya taktım. sizi anlayan eşleriniz varmı yanınızda yada aile bireyleriniz ben yalnızım galiba benim eşimin ailesinde ve kendisinde böyle şeyler hiç yok maşallah olmasında. birisine kan düşman olsam allah sana da versin demem bu hastalık için çooook zor. onların anlaması çok zor. ama benim annemde var oda beni dinlemeye dayanamıyo.
bende iyileştiğim zamanlarda amaaan ne saçmaymışım diyordum ama işte zayıf dönem hamilelik ve sorumluluk korkusu ondan oldu. geçecek mutlaka geçiyor ama biraz yıpratıyor işte. sosyal çevre aile çevresi falan.
en çokda neye kızıyorum biliyormusunuz insanlar karşısında öyle zavallı öyle çaresiz duruyorum ki ezik zavallı bakışlar oluyor gözümde çaresiz korkak bakışlar. birisinin panik yapma yanındayım hiç bir şey olmayacak yanındayım. hastane bak şuramızda hiç merak etme sen dinlen ben yanındayım demesine. eşim uyuyunca ben daha uyuyamıyorum. ya bişi olurda anlamazsa diye. bi terapiye falan başlicam galiba daha da büyümeden olay.

Bende terapiye başlayacağım canım.. Çarşamba randevu alıp gideyim diyorum.. Gerçekten işe yararmı bilmiyorum ama, bu şekilde yaşanmıyor ya.. İnsan ne yapacağını bilmiyor.. Seni o kadar iyi anlıyorum ki.. O an kimseye tahammül edemiyorum bende.. Yanımda beni teselli etseler bile gıcık oluyorum.. Kendimi çok zavallı hissediyorum..
Bende gurbetteyim. Burda kimsem yok.. Bazen evde geliyor bana sıkıntı.. Kendimi dışarı atıyorum.. Ama dışarda düşsem bayılsam, yanımda kimse yok.. Yapayalnızım.. Çok ağlıyorum bu yalnızlıktan.. Rabb'im hepimize yardım etsin.. Ama hamile olduğumu geçen hafta öğrendim ben.. Paniğim bayağı arttı.. Karnım büyüyünce ne yapacağım ben düşüncesi her saniye aklımda.. Çıkaramıyorum aklımdan bunu.. Ta tıkanırsam.. Ya çok çarpıntıkm olursa.. Şİmdiden pişman oldum ben yaa.. Öyle hissediyorum ya da..

Rabb'im yardım etsin, çabucak ve kolaylıkla geçsin hamileliklerimiz. Sağlıkla alalım bebişlerimizi kucaklarımıza inşaAllah..

Bende terapiye başlayacağım canım.. Çarşamba randevu alıp gideyim diyorum.. Gerçekten işe yararmı bilmiyorum ama, bu şekilde yaşanmıyor ya.. İnsan ne yapacağını bilmiyor.. Seni o kadar iyi anlıyorum ki.. O an kimseye tahammül edemiyorum bende.. Yanımda beni teselli etseler bile gıcık oluyorum.. Kendimi çok zavallı hissediyorum..
Bende gurbetteyim. Burda kimsem yok.. Bazen evde geliyor bana sıkıntı.. Kendimi dışarı atıyorum.. Ama dışarda düşsem bayılsam, yanımda kimse yok.. Yapayalnızım.. Çok ağlıyorum bu yalnızlıktan.. Rabb'im hepimize yardım etsin.. Ama hamile olduğumu geçen hafta öğrendim ben.. Paniğim bayağı arttı.. Karnım büyüyünce ne yapacağım ben düşüncesi her saniye aklımda.. Çıkaramıyorum aklımdan bunu.. Ta tıkanırsam.. Ya çok çarpıntıkm olursa.. Şİmdiden pişman oldum ben yaa.. Öyle hissediyorum ya da..

Rabb'im yardım etsin, çabucak ve kolaylıkla geçsin hamileliklerimiz. Sağlıkla alalım bebişlerimizi kucaklarımıza inşaAllah..

saçma ama biliyosun değil mi takıntılarımız. kimler neler doğuruyor. ne şartlarda düzelecek elbet ama biraz o zayıf ve ruhumuzun hasas olduğu dönemi atlatmalıyız. ne komik ya daha düne kadar bu sayfalarda güzellik bakım önerilerine bakardım şimdi hastalık takıntı depresyon falan. çook şükür ben bu aralar iyiyim. allah sana da şifa versin hepimize de.
arkadaşlarıma biraz sordum da sanırım o endişe gelecekle ilgili değişen şartlar insanı gerip bu hale getiriyor. sağlıklı olanlarda yani ruh sağlıkları iyi olanlarda bi şekilde hamileliklerin bi döneminde bunu yaşıyor. çalışıyor musun. yada ne bilim sosyal bi ortam falan kurstur başka bir şeydir. ben işte olunca rahatım. biraz hafızamda problem varki benim işimde hafızam çook önemli takıldığım için biraz<dağınığım. ama rahatlıyorum yavaş yavaş acil şifalar dilerim terapi bence iyi gelecektir.otobüste yolda bi an bayılan düşen insanlar oluyor takılma hamileliğini kullanırsın hiç olmadı.bayılmayacağınıda biliyosun. zorlasan kendini bayılamazsın öle kolay değil bayılmak. uğraş bak beceremeyeceksin.

öncelikle geçmiş olsun canım. Allah hepimize acil şifalar versin. bende aynı durumdayım. ialcımı 5.haftada bıraktım. ancak çok zorlanıyorum. burada bazı arkadaşlarla iletişime geçtim ama herkesin doktoru başka birşey söylüyor. bende paxil kullanıp kullanmama konusunda gidip geliyorum. doktorun 3 aydan sonrasına izin verdi mi paxil için?
Paxil e çok sıcak bakmıyor dr um,.çok güvenilir değilmiş gebelikte..Bugün terapiye gideceğim,bakalım nasıl gececek burda paylaşırırm..Hamile olduğuma inanın sevinemiyorum ne acı değil mi...

X