Pırasa yemeğini Nasıl yapıcam yardımmm

En basitinden yazayım daha dün akşam yaptım harika oluyor.
Zeytinyağında salçayı kavur
Sonra dogradigin havuclari ekle bi 3 4 dakika kavur sonra pirasalari ekle. Kendi suyunu salıp çekince pirinçleri ekle. Üzerini geçecek kadar sıcak su ekle. Pişince yarim limon sık içine dinlensin.
Ölçüleri soracak okursan göz kararı yapıyorum ben ama 1 kilo pirasaya 3 havuç yarim kahve fincanı pirinç koyabilirsin.

pırasayı bıraz ırı dograyın yarım kuru sogan da dograyın 3 diş sarımsak 1 havuc 1 patates de dograyın
bunları zeytınyagında bıraz soteleyın
sonra ustunu gececek kadar su koyun bıraz pişsin
haslanmıs nohut varsa 1 su bardagı ondan da ekleyın eger yoksa et ıle nohutu bırlıkte haslar etlı nohutlu yaparsanız daha guzel olur
pişmeye yakın 2 su bardagı yogurda bır yumurta sarısı ekleyıp cırpıp yavas yavas ekleyın karıstırın bır kere kaynasın altını kapatın
tereyagında nane ve pul bıber kızdırıp ustune gezdırın bıraz da karabıber

ya da sadece pırasa kuru sogan et ve nohut ıle yapabılırsınız tarıfı hıc havuc patates de katmadan ıkı sekılde de yapılır

şu yemek oluyor anteplıler şiveydiz der bu yemeye cok severız

Eki Görüntüle 2705739 Eki Görüntüle 2705740 Eki Görüntüle 2705741 Eki Görüntüle 2705742
😋😋😵😵

Oncelikle pirasa ve varsa havucu hafif yan dograyin, tencereye yagi ekleyin ve isininca soganlari ekleyip, kavurun. Salca kullaniyorsaniz onu da kavurun, ben baharatlari bu asamada koyuyorum.

Sonrasinda pirasa, havuc, istege bagli sarimsak, domates ve limon suyu ekleyin. Bazilari sulu yemek gibi sevdiklerinden fazla su koyuyorlar, pirasanin ne kadar cok oldugunu bilmiyorum ama bir yemek kasigini gecmeyecek sekilde pirinc ya da bulguru yikayip en son onu ekleyin, kisik ateste pisirin. Afiyet olsun.

pırasayı bıraz ırı dograyın yarım kuru sogan da dograyın 3 diş sarımsak 1 havuc 1 patates de dograyın
haslanmıs nohut varsa 1 su bardagı ondan da ekleyın eger yoksa et ıle nohutu bırlıkte haslar etlı nohutlu yaparsanız daha guzel olur
pişmeye yakın 2 su bardagı yogurda bır yumurta sarısı ekleyıp cırpıp yavas yavas ekleyın karıstırın bır kere kaynasın altını kapatın

ya da sadece pırasa kuru sogan et ve nohut ıle yapabılırsınız tarıfı hıc havuc patates de katmadan ıkı sekılde de yapılır

Eki Görüntüle 2705739 Eki Görüntüle 2705740 Eki Görüntüle 2705741 Eki Görüntüle 2705742
Bu nasıl pırasa 😍😍😍

Pırasa normalde sevmem ama sizin verdiğiniz tarifle deneyecem,bak o şekil bilmiyordum 😉👍

Size benim bayıldığım tarifimi vereceğim, portakallı pırasa.
Tencerede 1 soğanı zeytinyağı ile kavurun, ardından 1 havuç ekleyin ve parmak parmak doğradığınız pırasaları ekleyerek birkaç döndürme sonrası kapağını kapatın.
10 dk sonra
1 portakal, yarım(isteğe göre tam) limon ve 2 yemek kaşığı pirinci atıp, altını kısıp, yarım saat pişirin.
Su yetersiz gelirse azar azar ılık su ekleyin.
Pişince üzerine pulbiber ekleyin.

Çok lezzetli, hafif mayhoş ama suyu bile vitamin deposu yemek oluyor.

Teşekkür ederim 🙏🏻 ama belki daha lezzetli öneriler olabilir diye düşündüm ben
Temizlik isini hallettin simdi de kocana en lezzetli pırasayı mi yedirmek istiyorsun, dun cok guzel yemeklerde istiyor benden demistin.
Bıldıgın sap pırasa yanı, dıgerlerınden farklı cok guzel olması ıcın uc kuluf bir elham oku ve ufle tencereye.

Temizlik isini hallettin simdi de kocana en lezzetli pırasayı mi yedirmek istiyorsun, dun cok guzel yemeklerde istiyor benden demistin.
Bıldıgın sap pırasa yanı, dıgerlerınden farklı cok guzel olması ıcın uc kuluf bir elham oku ve ufle tencereye.
Hahaha ama benimde canım istiyor napim 🧐😃

Şiveydiz'in pırasa ile yapıldığını bilmiyordum. Taze sarımsak ile yapılmıyor muydu?
onla da yapılır hatta hem pırasa hem taze sarımsak dogranır ben her zaman taze sarımsak dogramıyorum sadece pırasa havuc sogan dogruyorum ve etlı nohutlu yapıyorum yogurtlu sulu yemek buyuk cogunluk dedıgım sekılde yaparız

onla da yapılır hatta hem pırasa hem taze sarımsak dogranır ben her zaman taze sarımsak dogramıyorum sadece pırasa havuc sogan dogruyorum ve etlı nohutlu yapıyorum yogurtlu sulu yemek buyuk cogunluk dedıgım sekılde yaparız
Bunu öğrendiğim iyi oldu. Ben de denemek istiyordum ama sarımsak diye bildiğim için yapamıyordum. Teşekkür ederim ❤

Bunu öğrendiğim iyi oldu. Ben de denemek istiyordum ama sarımsak diye bildiğim için yapamıyordum. Teşekkür ederim ❤
pırasanın akrabasıgillerden taze sarımsak zaten :) sart degıl olursa da olur olmazsa da tadında buyuk degısıklık olmuyor :)

Antepte etsiz nohutsuz bir şey yok mu ya pırasaya bile mi yani yok artık diyordum ki şiveydız’ı gördüm 😂 çünkü yani pırasa yemeği böyle olamAz bu başka bişey 😂

X