Psikolojim çok bozuk

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

tuarek

Üye
Kayıtlı Üye
21 Temmuz 2019
68
77
Merhaba ablalarım,
Uzun zamandır ne yapacağımı bilmez haldeyim, kendime çare arayıp bulamıyorum, dayanamıyorum artık.
Ben 18 yaşındayım. Doğu anadolu da bir şehirde oturuyorum. Doğma büyüme buradayız. Babamın işi burda. Nasıl anlatacağımı bilmiyorum.
Ortaokuldan beri ailemle aram hiç iyi olmadı çünkü fikirlerimiz hep çatıştı. Ben evin en büyük çocuğuyum, kardeşlerim var. Sorun şu ki, ailemin maddi durumu iyi ama hiçbir şekilde bana ne para veriliyor ne de kıyafet gibi hiçbir ihtiyacım karşılanmıyor. (Ailem erkek çocuklarına önem veriyor. )

Derdim size küçük gelebilir ama öyle değil. Ailem süsü, gösterişi falan sever ve kendisine de kıymet verir fazlaca. Annem, babam, erkek kardeşlerim hep en iyi markalardan giyer, her ihtiyaçları fazlaca karşılanır, istedikleri hep olur. Ama beni kimse düşünmez. Durumumu biraz daha açmam gerekirse ailem bana lisedeyken örnek veriyorum okulumda 100 TL ise yemek parası onu verirdi yemek yemem için sonra bana hiç para verilmedi hiçbir ihtiyacım sorulmazdi. Ortaokuldan sonra bedenen büyümedim ve Ortaokuldan kalan kıyafetlerimi giyiyorum hala bundan utanıyorum. Liseye geçtiğimden yeni bir şey asla alınmadı bana. Spor ayakkabım, montum hep çok eski. Pantolonlarım, tişörtlerim hep 13 14 yaşındaki birinin giyeceği şeyler çocukça.

Ve ben bu şekilde yıllardır yaşıyorum. Saçım kıvırcık ve kabarıyor, bunu düzeltmem için kremler, spreyler falan gerekiyor ama yok. Utanarak söylüyorum bunları kaç yıldır kimseye açamıyorum ama içimde tuttukca hasta oluyorum. Param olmadığı için ped alamıyorum, ağda malzemem olmadığı için evde kullanılmamış traş bıçağı bulup tüylerimi bu şekilde temizlemek zorunda kalıyorum. Beni yanlış anlamayin, demek istediğim şımarık bir kız olup lüks şeyler giyip gezmek değil. Ama kuaföre gidemediğim için kaşlarımı yeni yeni evde almaya başladım ama cımbızım bile yok. Hayatımda hiç makyaj malzemem, parfümüm, deodorantim olmadı. Sutyenim bile olmadığı için çocukların ilk zamanlar kullandığı alıştırmalıklardan kullanıyorum. Kıyafetlerim yeni üniversiteye başlayacak bir insanın giyebilecegi şeyler değil.
Ve ailem fakir değil. Dediğim gibi durumumuz iyidir ama bu bir tek bende oluyor. Liseye yeni geçen erkek kardeşime gerçekten son model akıllı telefon alındı ve bana da annemin eski telefonu verildi. Ben parayı çarçur etmek isteyen birisi hiç olmadım.Üniversite sınavında 24 bin yaptım. Hep şehir dışında okumak istemiştim. Ama para göndermeyeceklerini söylediler. Bende mecbur sıralaması bana göre çok düşük kalan sehrimdeki hukuk fakültesini tek tercih yaptım. (Ben hep psikoloji okumak istemiştim ama ailem hukuk için baskı yaptı ona da boyun eğmek zorunda kaldım.)

Lisedeki yasamimdan bahsetmem gerekirse param olmadığı için arkadaşlarımla bir yere hiç çıkamadım, sınıf etkinliklerinin hiçbirine katılamadım hep asosyal olmak zorunda kaldım, bakımıma hiç dikkat edemediğim için (en basitinden saçlarım hep kabarık olduğu için 4 sene boyunca hep saçım toplu gittim okula) bir ilgi görmedim. Kız arkadaşlarım benden uzaklaştı çünkü her şeye bir bahane gösteriyorum. Dışarıya çıkamam çünkü ders çalışmam lazım, buraya gelemem çünkü misafir var gibi. Kep atma törenime bile gidemedim çünkü giyecek bir şeyim yoktu. Bunlar lise hayatım boyunca o kadar canımı sıktı ki, midem de reflu oluştu, stresten midem şişmeye başladı vücudumda da döküntüler oluşmaya başladı. Doktora gidince adına gül hastalığı dedi ve stres kaynaklı olduğunu söyledi. Saçlarımin arası öbek öbek dökülmeye başladı. Bunlar o kadar canımı acıtıyor ki.

Ailemden asla para isteyemiyorum çünkü babam hep evde küfür ediyor bağırıyor çağırıyor. Annem ve kardeşim buna alışkın ne kadar babam kötülük etse de onlar duymamazliga verip kendi istediklerini kavgayla yaptırıyorlar. 2 sene önce babam annem ve kardeşlerim tatile bile gittiler beni goturmediler çok para tutuyormuş ben evde yalnız kaldım. Onlar hep böyle bir yerlere gidiyorlar ben çok uzun senelerdir bulunduğum şehirden disariya çıkmayı bırakın evden çıkamıyorum. Sabahtan akşama kadar evde pijamayla oturuyorum vakit geçsin diye bir şeyler okuyorum, hiç arkadaşım yok. Çok utangaç birisiyim, kimseyle konuşamıyorum göz teması kuramıyorum hemen kızarıyorum konuşurken dilim sürçüyor. Sürekli evde ağlıyorum. Bazen ben mi çok fazla şey istiyorum diye düşünüyorum ama yaşıtlarimi gördükçe kahrolasım geliyor. 18 yaşındayım şu ana kadar isteyerek giydiğim bir kıyafetim, bir ojem, bir rujum, bir ayakkabım hiçbir şeyim olmadı. Kontörüm bile olmuyor hiçbir zaman.1 ay sonra üniversite başlayacak ne yapacağımı bilmiyorum. Kendimi çok kötü hissediyorum. Evden dışarıya çıkamıyorum çok iğrenç hissediyorum. Bunların hiçbirini yıllarca kimseye anlatmadım ben ve artık dayanamıyorum gerçekten, kendimi çok değersiz hissediyorum. Ne yapabilirim nasıl durumum düzelebilir? Psikolojim hiç iyi değil lütfen bana akıl verin.

Devlet talep eden öğrencilere ögrenim kredisi (geri ödemeli) ya da bazi ögrencilere başbakanlık bursu(geri ödemesiz) veriyor.

Bunları araştırdın mi hiç?

Bir de madem ki bu durumdasın. Bence şehir dışında okunmayı tercih etmeliydin.

Devlet yurdunda kalırdın. Devletten kredi alırdın ve part time olarak çalışıp harçlık çıkarırdın.

Böylece en azından psikolijin bozulmazdi.

Ne olursa olsun üstüne giyecek kıyafetin olmasa, saçını tarıcak tarağın bile olmasa nasıl olursa olsun o okula git ve bitir kimseye minnet etme ondan sonrada. yaşadıklarına çok üzüldüm seni çok haklı buldum okulunu bitir hayatını kur paranı eline al hiçbirşey için geç değil daha çok gençsin eğer bu sebeplerden dolayı okula gitmezsen ilerki yıllarda bunlara maruz kalarak hayatın devam edicek ve bi yaşa gelince keşke diceksin ne olursa olsun okuluma gitseydim utanmasaydım o yok bu yok diye gitmemezlik etmeseydim bitirseydim okulu diceksin.

Burs alamam ailem zengin. Bir yere girip çalışmayı teklif ettim ama izin vermiyorlar. Şehir dışında ise asla okuyamazdim tercihimi bile onlar yaptılar kendi başıma hiç param yokken bir sey yapamadım.

Afedersin ama bu nasıl bi anne baba? Bu durumu hiç konuştun mu onlarla?

Babamla konuşamıyorum sürekli küfür edip bağırıyor. Annemle konuşmayı deniyordum öncesinde ama şimdi onunla da konuşmuyorum. Benim çok pasif olduğumu ve hakkımı atamam gerektiğini söylüyor. Ve bana yardım etmiyor.

Devlet talep eden öğrencilere ögrenim kredisi (geri ödemeli) ya da bazi ögrencilere başbakanlık bursu(geri ödemesiz) veriyor.

Bunları araştırdın mi hiç?

Bir de madem ki bu durumdasın. Bence şehir dışında okunmayı tercih etmeliydin.

Devlet yurdunda kalırdın. Devletten kredi alırdın ve part time olarak çalışıp harçlık çıkarırdın.

Böylece en azından psikolijin bozulmazdi.
İstemediği okulu bırakıp yeniden istediği okulu kazanıp gitse kendisi için daha hayırlı olur di mi?

Züğürt ağada vardı böyle sahne kıza harçlık vermiyordu sen kızsın diye oğluna veriyordu🙁

İstemediği okulu bırakıp yeniden istediği okulu kazanıp gitse kendisi için daha hayırlı olur di mi?
O da bir seçenek ama şöyle bir durum var. Bu sene bir yükseköğretim kurumuna yerleştiği için 2020 sınavında puanında kırılma olacak.

Yani ya tercih yapmayacaktı
Ya şimdi bu bölümü okuyacak
Ya da 2021 senesini bekleyecek

Ben şöyle düşündüm bi de. Madem ki babaevi onun için sadece kalınacak bir yer. Bir yuva değil ve hiçbir ihtiyacı karşılanmıyor..

Sömestr tatilinde yatay geçiş ile başka şehire gitsin. Devlet yurdunda kalır. Kredi alır. Okulun kantinin de ya da kütüphanesinde ya da part time başka bi işte çalışır. En azından karışanı görüşeni olmaz. Harçlık çıkarır.

Benim eşim sınıf arkadaşımdir üniversiteden. O da kantinde çalışıyordu
Ders saatlerine göre ayarlanıyordu.
Ordan hem paza kazanıyor hem de kantinden belli bir miktarı geçmeyecek kadar yiyordu. Yeme içme masrafı olmuyordu.

Diş hekimi dayım 4 sene boyunca Ankara ayazında aynı hırka ile gidip gelmiş okuluna.hic yeni ayakkabısı olmamiş.

Insanlar bu şekilde okuyor.

Bu şekilde okuyup basaranları da biz toplum olarak pek seviyoruz💕💕💕

O okulu bitirmen için müthiş bir motivasyon kaynağın var bence...
Psikopat ailenden kurtuluş biletin o okul..

Ama kendimi çok kötü hissediyorum, neden bunları yaşadığımı anlayamıyorum sürekli ağlıyorum odaklanmak o kadar zor ki, lisedeyken üniversiteye geçince bitecek diye düşünüyodum yaşamak için gücüm vardı ama şimdi yok gibi hissediyorum

Babandan direkt isteyemedin annene özel ihtiyaçların olduğunu söyleseydin ara ara. Yani ne bileyim annende de mi para olmuyor hiç. Anlattıgin şeyleri yaşıyorsan çok üzüldüm durumuna.
Üniversite kazanman çok güzel. Burs ve krediye başvur hemen. Bir de part time çalışabilme imkanın olursa iyi olur. Minnet etmezsin kimseye.
Anne ve babanin öyle davranması gerçekten şaşırtıcı.

Babandan direkt isteyemedin annene özel ihtiyaçların olduğunu söyleseydin ara ara. Yani ne bileyim annende de mi para olmuyor hiç. Anlattıgin şeyleri yaşıyorsan çok üzüldüm durumuna.
Üniversite kazanman çok güzel. Burs ve krediye başvur hemen. Bir de part time çalışabilme imkanın olursa iyi olur. Minnet etmezsin kimseye.
Anne ve babanin öyle davranması gerçekten şaşırtıcı.

Anneme anlatıyorum ama yapacak bir şeyi olmadığını söylüyor. Annemin her zaman parası vardır ama bana vermez. Krediye başvuracağım, çalışmamı ise ayıp olarak görürler, babam dışarıdaki insanlara asla kendini kötü göstermek istemeyen birisi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X