Ekmekler Pideler Ramazan Pidesiz Olmaz

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.831
48
20200429_231802[1].jpg

Evet benim için ve daha birçok kişi için eminim Ramazan pidesiz olmaz.Uzun zamandır evde kendi ekmeğimizi yapıyoruz.Hemen hergün nerdeyse değişik bir ekmek dener iken ramazandan bir süre önce de pide denemelerim başlamıştı.Şimdiye kadar değişik 3 tarif denedim ve içime en çok sinen bu sonuncu tarifim oldu.Tam olarak yinede aradığım tarifi bulamadım.Şimdi sırada deneyeceğim bir tarifim daha var.Bakalım onda bulabilecekmiyim aradığımı .Bilirsiniz pide pastane pidesi lezzetinde,yumurtalı,yumurtasız ,daha ekmek lezzetinde gibi birçok çeşitte çıkabiliyor.Benim sevdiğim olan kesinlikle yumurtasız olan,pamuk gibi yumuşacık ve ekmek tadında olan..Bu tarif beklentime en yakın olandı..Ve kendi ekşi mayamı kullanarak yaptım.Sizde ekşi maya yoksa ekşi mayasız başka tpide tarifleride ekleyeceğim.Biri mutlaka size hitap edecektir..Bu tarif biraz uğraştırıyor baştan söyleyeyim ama güzel şeyler hep en zor olanlar değil mi ?

Malzemeler:

-920 gram beyaz un

-160 gram ekşi hamur(130 gram katı beslenmiş ekşi mayanızı dolaptan çıkarın 1 yk un atıp oda sıcaklığında bırakın )

-570 gram su

-50 gram katı yoğurt

-30 gram tuzsuz oda sıcaklığında tereyağı

-12 gr tuz

-2 yemek kaşığı su

Pidelerin üstüne sürmek için:

-1 yemek kaşığı pekmez

-1 yemek kaşığı yoğurt

Suyun yarısıyla mayamızı inceltiyoruz.

Un, yoğurt, tereyağı ve mayayı bir kapta güzelce karıştırıyoruz..

Kalan suyu kuru yerlere az az ilave ederek hamuru 10 dk kadar yoğuruyoruz..

Katı bir hamur olacak su ilave etmeyin

Hamurumuzun üstünü kapatın ve mayalanmaya bırakın ılık bir ortamda ..

50 dk sonra tuzu 2 yemekk kaşığı suyun içinde eritip hamurun üstüne döküp 5-10 dk daha yoğuruyoruz.Tuz her tarafına dağılıncaya kadar yoğuruyoruz..Üstünü kapatıyoruz..

1 saat sonra ellerinizi ıslatıp hamuru alta doğru esneterek ilk katlamayı yapıyoruz..

Bu işlemi 1 saat arayla 4 kez tekrarlıyoruz..

Süre sonunda hamurumuz kabarmış olacak..

2 eşit parçaya bölüp gergin şekilde bezeler yapıyoruz..(İsterseniz 4 eşit parçaya bölüp tek kişilik pidelerde yapabilirsiniz..)

Bezelerin üstünü, kenarlarını unlayıp streç filmle kapatıyoruz..

1.5-2 saat mayalanmaya bırakıyoruz..

Fırınımızı 240 derece alt üst ayarda 30 dk ısıtıyoruz..Tepsimizde boş halde ısınan fırın ile birlikte ısınsın..Eğer pide için döküm tavanız varsa onu ısıtın ..

Pidelerin üzerine sürmek için yoğurt ve pekmezi güzelce karıştırıyoruz.

Pişirme kağıdına irmik ve un karışımı serpiştirip ilk bezemizi üzerine alıyoruz ve avucumuzla bastırıp yassılaştırıyoruz..Bir miktar pekmez,yoğurt karışımını elimizle üzerine sürüyoruz .Avuç içimizle pideyi eşit oranda genişletiyoruz.Kenar hat sınırını parmak uçlarımızla belirginleştirdikten sonra orta hamuruda şekillendiriyoruz..Yklaşık 30 cm çapında bir pidemiz olacak.Üzerine çörek otu ,susam serpiştiriyoruz ..
Fırın tabanına küçük bir tas sıcak su koyuyoruz..

Isınmış olan tepsiye yağlı kağıt üzerindeki pideyi koyup yaklaşık 15-20 dakika pişiriyoruz..

Afiyet olsun.

20200429_233541[1].jpg

20200429_233513[1].jpg

20200424_012525[1].jpg

X