Sanki hirsizlik yapmisim gibi davranilmasi

Bir arkadasim beni yilbasi programina davet etti (en yakin arkadasim falan degil ama onun grubuna ve programina katilmak istedim, degisiklik olsun sosyallesip yeni insanlar taniyayim diye, cok sevdigim biri idi). Birkac kisi once aksam yemegine gittik, sonra bulundugumuz yerdeki meydana havai fisek gosterisini izlemeye gittik. Bu arada toplam 5 kisiydik ve sadece biri benim arkadasimdi digerleri ile o gece tanistim. Havai fisekten sonra bir canli muzik yerine gitmek planin bir parcasiydi ve bende onden biletimi almistim. Yemekten sonra, hatta o meydandaki kaostan sonra o kadar yoruldum ki, canli muzik yerine gitmeyecegimi cok yorgun hissettigimi, eve gidecegimi soyledim.

O grupta birinin o mekana girmek icin bileti yoktu, sonra bana biletimi ona verip veremeyecegimi sordular, bende alelacele gozum biryandan taksi ariyordu ve bir tane musait taksi gordum, 'tabiki veririm ama suradaki taksiyi kosup yakalayayim, taksinin icindeyken biletin ekran goruntusunu atarim' dedim. Ve o kadar kosmama ragmen taksiyi yakalayamadim. Sonra yakindaki duraga otobus geldi ona kostum, ve bindim. Otobusun ici Hindistandaki otobusler gibiydi kipirdayabilecek alan yok!! Koltuk altimda cantamin icinde telefonumun titresimini hissettim ama ulasamadim. Eve giden yol 1 saat surdu. Otobusten inince bi baktim arkadasim bileti at diye 10 kez mesaj atmis. 13 kez aramis, ayni zamanda biletimi isteyen kizda defalarca arayip mesaj atmis... Sonra ikisinede ozur dolu bir ses kaydi attim. Ama sinirim bozuldu!!! Beni niye ozurlenecek duruma dusuruyorlar? Her ikiside daha bugune kadar bir cevap vermedi benim ozurlu mesajlarima.. O kisinin biletinin olmamasinin sebebi ben miyim? Bide ustune mesajlarima cevap vermedi sanki ben bileti caldimda kactim... Benim biletimdi zaten.. Sinir oldum
Veririm dediğiniz için sorun olmuş bence
Vermem deseydiniz sorun olmazdı

Bu arkadaslar turk mu?
Yanlis anlamayin, bende yurtdisinda yasiyorum. Bu; ihtiyatlanma, bir dedigini devam ettirmek zorunda hissetme yada zorunda birakilma, bir ortami terkederken cekinme, yuz kez ozur dileme, yada diletme ihtiyaci, boyle manyakca ve super kucuk seylerde tripler, insan silmeler, gereksizce mahcup hissettirmeler, arkadasini yada yakinini kendi konforunun yada cikarinin onune koymalar, koymazsan yine trip yemeler cok yurtdisi kulturunde olmuyor.

Belki bir ortami bunaldigimdan, sikildigimdan yada baska herhangi bir sebepten 100 kere terketmisligim olmustur. Asla arkadaslarimdan trip yemedim. Arkadaslarim bana gelir, iceceklerinizi alin gelin derim. Yada 'yiyecek bisey var mi' derlerse, dolabi acip istedigini yiyebilirsin yada pisirebilirsin' derim. Bir yere gitmeye karar veririm, bir nedenden vazgectigimde, aciklama bile yapmadan cok rahatca 'ben gelmicem' derim. Onlarda aynisini yapabilir, yapiyorlarda. Kendi sinirlarimiz, ve bireysel iyiligimiz hep daha on planda ve kimse sallamiyor. En son ne zaman ozur diledim hayatimda bilmiyorum. Bir iki turkle tanistigim oldu burada, benzer durumlara tripler yuzunden kotu bitti.
Ozur aslinda bilerek yaptigin birseyden sonra pisman olursan soylenmesi gereken birsey degil mi? Bence senin durumunda ne aciklamaya nede ozure gerek varmis. Isler ters gitmis, ve kesinlikle gidebilir. Orada bilet yerine kendine oncelik vermissin, ki olmasi gereken bu. Arkadaslarin tribe cevirmis, iletisimi kesip sana kendini kotu hissettirmis, bu onlarin ayibi, bencede onlar kontak kursa bile ilerde sen sil at. Birseylerin sorumlulugunu almak zorunda degilsin.

En son birkac hafta once iki arkadasim tasinacakti, bana yardima gelir misin dediler. Bende tabii gelirim, hangi gun soyleyin izin alayim o gun isten dedim, hatta izni aldimda. Fakat 1 gun once bir randevu durumum oldu, yardima gidemeyecegimi randevuya gitmem gerektigini soyledim cunku onemliydi. Kotu zamanlama ama napabilirim. Hicte, ne bende kotu niyet aradilar ne trip attilar. Anlayisla karsilayip bol sans dilediler ve hala arkadaslarim onlar benim.

Yorumlarin 2 sayfasini okudumda, hayret ediyorum vallahi. Tavsiyeler, elestiriler sanki sen konser biletini vermek icin kontrat imzalamissinda onu vermeden ortadan tuymussun; sirf sana ait olan bileti zamaninda veremedigin icin ' e otobusu es gecseydin o zaman da sonrakine binseydin' -bi de gece yarisi o yilbasi ortami. Tamam o kalabalikta kimse koseye kistirip tecavuz etmez ama baska tehlikeler de var, yani kapkac, hirsizlik gibi, ozelliklede yurtdisinda. Hayret yani.

Siz kendi durumunuzu anlatmissiniz ama bileti veririm diyip vermemek gibi olmus karsi taraf da sizden cevap beklemis. Kosullar o an musait olmasa da onlar sizden bir dönüş beklemis haksiz gordum sizi

Bileyinhemen cikarip verebilirdin araca binmeden oncede fotogracini atarim demissin atmamisin bence sen onlarla iliskini kesmeye ugrasma onlar zaten coktan senle iliskisini kesmistir .otobustete arayacaklarini biliyordun .muhmetemelen o kisi bilet bulamadi bu yuzdende digerleride etkinlige girmedi .

Bence icten ice sanki sizin biraz daha onlarla kalmaniz icin israr edilmeyip, biletiniz icin cok ūstelenmesine sitem etmissiniz.

Sizin minnoş kalbinizi çok kırarlar ben söylim 😅
2-3 saat önce tanıdığım ve belki birdaha hiç görmiceğim birinin sözü neden bukadar önemli olsun? Alttarafı bir bilet, ölüm kalım yok ucunda, okadar gitmek istiyor olsaydı kıysaymış parasında kendine bile alsaymış, yada konusahibine ücretini teklif etseydi oda belki iki eli kandada olsa o an yollardı görüntüyü.
10 kez arayıp dilenci gibi bileti at demek neyin kafası ayrıca.
Merak etmeyin minnoş bir kalbe sahip değilim. Bir saat boyunca bilet için aramak da tabi ki saçma, zaten bastan ücreti karşılığında bileti almalari lazımdı ama burda konu sahibinin de veririm diyip sonrasında vermemesi benim bakış açıma uymuyor.
Yeni tanışmış olmakla falan alakası yok bu durumun.

1 saat trafik yuzunden surdu. Otobus dogru duzgun duraklarda duramadi. Yoksa 15 dakikalik mesafe. O nedenle malesef inen olmadi
Trafiktense haklısınız. Beşiktaştan emirgana kadar öyle trafikte perişan olmuştum bende. Sonraki yazdıklarınızı okuyunca hak verdim. Bosverin öyleyse.

Ay sanki son taksi, son otobus. Ne bu yahu?
Halledin isinizi, illa ki gidersiniz eve.
Ben cikarip orda verirdim bileti eline, sonra foto atarim falan bile demezdim, sonucta gidemeyecegim, ne diye birinin isine yaramasin ki?
Neyse, bazılarınin da birine iyiligi dokunacak diye ödü kopuyor, yapacak bir sey yok.

Bu arkadaslar turk mu?
Yanlis anlamayin, bende yurtdisinda yasiyorum. Bu; ihtiyatlanma, bir dedigini devam ettirmek zorunda hissetme yada zorunda birakilma, bir ortami terkederken cekinme, yuz kez ozur dileme, yada diletme ihtiyaci, boyle manyakca ve super kucuk seylerde tripler, insan silmeler, gereksizce mahcup hissettirmeler, arkadasini yada yakinini kendi konforunun yada cikarinin onune koymalar, koymazsan yine trip yemeler cok yurtdisi kulturunde olmuyor.

Belki bir ortami bunaldigimdan, sikildigimdan yada baska herhangi bir sebepten 100 kere terketmisligim olmustur. Asla arkadaslarimdan trip yemedim. Arkadaslarim bana gelir, iceceklerinizi alin gelin derim. Yada 'yiyecek bisey var mi' derlerse, dolabi acip istedigini yiyebilirsin yada pisirebilirsin' derim. Bir yere gitmeye karar veririm, bir nedenden vazgectigimde, aciklama bile yapmadan cok rahatca 'ben gelmicem' derim. Onlarda aynisini yapabilir, yapiyorlarda. Kendi sinirlarimiz, ve bireysel iyiligimiz hep daha on planda ve kimse sallamiyor. En son ne zaman ozur diledim hayatimda bilmiyorum. Bir iki turkle tanistigim oldu burada, benzer durumlara tripler yuzunden kotu bitti.
Ozur aslinda bilerek yaptigin birseyden sonra pisman olursan soylenmesi gereken birsey degil mi? Bence senin durumunda ne aciklamaya nede ozure gerek varmis. Isler ters gitmis, ve kesinlikle gidebilir. Orada bilet yerine kendine oncelik vermissin, ki olmasi gereken bu. Arkadaslarin tribe cevirmis, iletisimi kesip sana kendini kotu hissettirmis, bu onlarin ayibi, bencede onlar kontak kursa bile ilerde sen sil at. Birseylerin sorumlulugunu almak zorunda degilsin.

En son birkac hafta once iki arkadasim tasinacakti, bana yardima gelir misin dediler. Bende tabii gelirim, hangi gun soyleyin izin alayim o gun isten dedim, hatta izni aldimda. Fakat 1 gun once bir randevu durumum oldu, yardima gidemeyecegimi randevuya gitmem gerektigini soyledim cunku onemliydi. Kotu zamanlama ama napabilirim. Hicte, ne bende kotu niyet aradilar ne trip attilar. Anlayisla karsilayip bol sans dilediler ve hala arkadaslarim onlar benim.

Yorumlarin 2 sayfasini okudumda, hayret ediyorum vallahi. Tavsiyeler, elestiriler sanki sen konser biletini vermek icin kontrat imzalamissinda onu vermeden ortadan tuymussun; sirf sana ait olan bileti zamaninda veremedigin icin ' e otobusu es gecseydin o zaman da sonrakine binseydin' -bi de gece yarisi o yilbasi ortami. Tamam o kalabalikta kimse koseye kistirip tecavuz etmez ama baska tehlikeler de var, yani kapkac, hirsizlik gibi, ozelliklede yurtdisinda. Hayret yani.
Sanırım Türk değilim. :cool:

Ay sanki son taksi, son otobus. Ne bu yahu?
Halledin isinizi, illa ki gidersiniz eve.
Ben cikarip orda verirdim bileti eline, sonra foto atarim falan bile demezdim, sonucta gidemeyecegim, ne diye birinin isine yaramasin ki?
Neyse, bazılarınin da birine iyiligi dokunacak diye ödü kopuyor, yapacak bir sey yok.
ay aman keske siz benim yerimde olsaydiniz da oyle yapsaydiniz

Iyi de verdiginiz bu ornekte siz arkadaşlariniza öncesinde aciklama yapmissiniz zaten. Bunda bir sorun yok.
Geleceginizi söyleyip sonra ortadan yok olsaydiniz hicte hoş gorunmezdi.

Sözlerini tutmayan, zamaninda yapmayan, zamaninda orda olacagini soyletip gec kalan ya da gelmeyen, aciklama yapma geregi hissetmeyen insanlar zaten sorumsuzdur ben de trip atmam özür beklemem boyle insanlardan, direkt gorusmem. Bu Turklere özel değil.

Ha goruşuyorsam bile o kişiyi sallamam, dediklerini ciddiye almam, o kisiyi ciddiyi alarak bir plan yapmam kimse yapmaz.

Karşı taraf bir tuhaf önceden planlanmış bir etkinliğe bilet almamak o almayanın suçu ve ilk defa tanıştığı insanı 20 defa arayabilmesi de aşırı yüzsüzlük bana göre ama siz de bileti verme işini pek önemsememişsiniz gibime geldi keşke veririm demeseydiniz. Ben olsam taksiye yetişmeye çalışmak yerine 3 saniyede çantamdan bileti çıkarır verirdim ya da otobüste bir fırsat bulur ss atardım imkansız bir şey değil ki kabataş bağcılar hattı vardır onun en sıkışık zamanında bile önemsediğim şey varsa telefonu çıkartıp işimi yapmışımdır. Ne bileyim ben birisine tamam dediysem o işi mutlaka çözmeliyimdir ben mi fazla hassasım bilmiyorum

Bir arkadasim beni yilbasi programina davet etti (en yakin arkadasim falan degil ama onun grubuna ve programina katilmak istedim, degisiklik olsun sosyallesip yeni insanlar taniyayim diye, cok sevdigim biri idi). Birkac kisi once aksam yemegine gittik, sonra bulundugumuz yerdeki meydana havai fisek gosterisini izlemeye gittik. Bu arada toplam 5 kisiydik ve sadece biri benim arkadasimdi digerleri ile o gece tanistim. Havai fisekten sonra bir canli muzik yerine gitmek planin bir parcasiydi ve bende onden biletimi almistim. Yemekten sonra, hatta o meydandaki kaostan sonra o kadar yoruldum ki, canli muzik yerine gitmeyecegimi cok yorgun hissettigimi, eve gidecegimi soyledim.

O grupta birinin o mekana girmek icin bileti yoktu, sonra bana biletimi ona verip veremeyecegimi sordular, bende alelacele gozum biryandan taksi ariyordu ve bir tane musait taksi gordum, 'tabiki veririm ama suradaki taksiyi kosup yakalayayim, taksinin icindeyken biletin ekran goruntusunu atarim' dedim. Ve o kadar kosmama ragmen taksiyi yakalayamadim. Sonra yakindaki duraga otobus geldi ona kostum, ve bindim. Otobusun ici Hindistandaki otobusler gibiydi kipirdayabilecek alan yok!! Koltuk altimda cantamin icinde telefonumun titresimini hissettim ama ulasamadim. Eve giden yol 1 saat surdu. Otobusten inince bi baktim arkadasim bileti at diye 10 kez mesaj atmis. 13 kez aramis, ayni zamanda biletimi isteyen kizda defalarca arayip mesaj atmis... Sonra ikisinede ozur dolu bir ses kaydi attim. Ama sinirim bozuldu!!! Beni niye ozurlenecek duruma dusuruyorlar? Her ikiside daha bugune kadar bir cevap vermedi benim ozurlu mesajlarima.. O kisinin biletinin olmamasinin sebebi ben miyim? Bide ustune mesajlarima cevap vermedi sanki ben bileti caldimda kactim... Benim biletimdi zaten.. Sinir oldum
Vermek istememişsin işte

çok sık fikir değiştiriyorsunuz gibi geldi.
size iyi gelir diye yeni bir gruba girip tüm geceyi beraber geçirmeyi isteyen siz.
yılbaşından günler önce bilet alacak kadar konser fikri hoşuna giden ve o gece bu plandan da vazgeçen siz.
akşam yeni tanıştığı grupla zaman geçirmek yerine eve gitmeyi isteyen siz.
konser biletini takside vereceğim diyen siz.
diğer taksiyi beklemeden aynı anda otobüse koşan siz.
telefon titreşimini duyup bir saat kadar yanıtlamayan siz.
konser parasını istemeyip ben veririm diyip sonrasında konser parasını da teklif etmediler diyen siz.
eve dönünce 10 cevapsız çağrıya sadece mesaj atan siz.
eğer o grup sizi sadece konser için değil acaba başına bir şey mi geldi diye defalarca aradılarsa onlara mesajla bilet barkodunu yollamak olmaz. sizin de iner inmez ben iyiyim şu sebeple atamadım siz de iyi misiniz demeniz lazımdı.
sabahında özür mesajı atıp sonrasında ben hırsızlık mı yaptım sanki ne özür diliyorum ki diye buraya konu açan siz.
çok sık fikir değiştiriyorsunuz. sadece bu olayda bile anlık kararlarınız var. eğer bileti isteyen hoşlandığınız adam olsaydı kesinlikle dakikalar içinde gönderirdiniz. bu insanlar yeni ve henüz arkadaşınız değil diye çok önemsememişsiniz yoksa çok önemsediğiniz biri olsa ne geceyi iptal eder ne de bilet sorunu yaşardınız. onlarda bu önemsememeyi kişisel algılamış. yeni tanışan insanların birbirlerinde kredisi yoktur. 10 yıllık arkadaşınız olsa sorun yok der. bu insanlar sizi tanımıyor ondan habire karar değiştiriyor, bizimle geceyi geçirecekti vazgeçti, bileti atacaktı duymadı görmedi o zaman bizi sallamıyor diye uzaklaşmışlar. siz de uzak durursunuz olur biter.

Son düzenleme:
X