Sedef hastalığı hakkında yardımcı olurmusunuz

cancan3

Üye
Kayıtlı Üye
26 Mart 2022
24
6
35
Merhaba kızlar kardeşimde sedef hastalığı başladı kendisi 29 yaşında yaklaşık 2 yıldır bir kaç doktora götürdük krem dışında bir tedavi uygulamadılar ilk bacağında ve kolunda çıkmıştı hızla her tarafına ayak altlarına sırtına başına yayılmaya başladı. Bunu kendi veya çevresinde yaşayıp atlatan Yaralardan kurtulan varsa yardımcı olursa çok sevinirim vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim

Merhaba kızlar kardeşimde sedef hastalığı başladı kendisi 29 yaşında yaklaşık 2 yıldır bir kaç doktora götürdük krem dışında bir tedavi uygulamadılar ilk bacağında ve kolunda çıkmıştı hızla her tarafına ayak altlarına sırtına başına yayılmaya başladı. Bunu kendi veya çevresinde yaşayıp atlatan Yaralardan kurtulan varsa yardımcı olursa çok sevinirim vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim
Bir arkadasimda var su anda, belirli aralikla kortizon aliyor ve yaralar gecti nerdeyse tamamen. Size de gecmis olsun

Kaç yıldır sedef hastası olduğumu unutacak kadar uzun yıllardır sedef hastasıyım.
Kesin bir tedavisi maalesef yok, atakları engelleyebiliyoruz sadece. Hangi ildesiniz?

peki bu yaraları nasıl engelliyeceğiz yayılmasını doktora gidip hap istediğimizimi söylememiz lazım bilemiyorum ki her gittiğimizde bu uzun süreli bi rahatsızlık diyip krem verip gönderiyorlar

Kendimi bildim bileli sedef hastasıyım artık bununla yasamaya alıstım… düzenli beslenme cok önemli ve bol su. Stres dememe gerek yok her ne kadar az stres olursa o kadar iyi.. bir de ben krem tarzı ürünlerin gecirdiiğini düşünmüyorum aksine hep cogalttı ben de o yüzden içten bir müdahale lazım zaten karaciğer ile alakalı diye okumustum bi yerde enginar tüketebilir karaciğer için birebir.. takılmamak cok önemli ben ne zaman kafamdan attım o zaman gecti gitti ama doğumdan sonra tekrar başladı o yüzden sadece nemlendiriyorum yara olmaması icin

Kendimi bildim bileli sedef hastasıyım artık bununla yasamaya alıstım… düzenli beslenme cok önemli ve bol su. Stres dememe gerek yok her ne kadar az stres olursa o kadar iyi.. bir de ben krem tarzı ürünlerin gecirdiiğini düşünmüyorum aksine hep cogalttı ben de o yüzden içten bir müdahale lazım zaten karaciğer ile alakalı diye okumustum bi yerde enginar tüketebilir karaciğer için birebir.. takılmamak cok önemli ben ne zaman kafamdan attım o zaman gecti gitti ama doğumdan sonra tekrar başladı o yüzden sadece nemlendiriyorum yara olmaması ic

peki bu yaraları nasıl engelliyeceğiz yayılmasını doktora gidip hap istediğimizimi söylememiz lazım bilemiyorum ki her gittiğimizde bu uzun süreli bi rahatsızlık diyip krem verip gönderiyorlar
Ahaha yok öyle bir hastalık değil bu.

Otoimmün hastalık. Yani bağışıklık sistemimiz bir yerde hata verip cildimize saldırıyor. Karaciğerle falan ilgisi yok. Bağışıklık düşünce lezyonlar gider.

Çok fazla tedavi yöntemi var ama doktorunu bulmanız lazım. Ben bir alerji hekimine gidiyordum daha önceki yıllarda. O doktor bağışıklık baskılayıcı ilaçlarla önlüyor lezyonları. Haftada bir bir tek hap alıyordum.

Şimdi başka bir dr buldum, o da enjeksiyon yöntemiyle tedavi veriyormuş. Henüz gidemediğim için ayrıntısını veremiyorum.

Tek tavsiyem kortizondan ve bitkisel tedavi sunduğunu söyleyen şarlatanlardan uzak durun. Sedef konusunda tecrübeli bir alerji uzmanı ya da deematolog bulmaya çalışın.

corona olmuştu ondan sonra başladı biz o dönem bağışıklık düştü ve bunu tetikledi diye düşündük tabi stres hayatımızda her daim olan birşey onun stresi yaraları coğaldıkça dahada çok artıyor hem utanıyor hem kaşıdıkca kaşınıyor ayağının altındakiler iğne gibi battığını söylüyor stres yapmamak gibi bir lüksü kalmıyor hafiflese biraz rahatlasa umrunda olmayacak aslında

Otoimmün hastalık. Yani bağışıklık sistemimiz bir yerde hata verip cildimize saldırıyor. Karaciğerle falan ilgisi yok. Bağışıklık düşünce lezyonlar gider.

Çok fazla tedavi yöntemi var ama doktorunu bulmanız lazım. Ben bir alerji hekimine gidiyordum daha önceki yıllarda. O doktor bağışıklık baskılayıcı ilaçlarla önlüyor lezyonları. Haftada bir bir tek hap alıyordum.

Şimdi başka bir dr buldum, o da enjeksiyon yöntemiyle tedavi veriyormuş. Henüz gidemediğim için ayrıntısını veremiyorum.

Tek tavsiyem kortizondan ve bitkisel tedavi sunduğunu söyleyen şarlatanlardan uzak durun. Sedef konusunda tecrübeli bir alerji uzmanı ya da deematolog bulmaya çalışın.
Dr hangi ilde canım

Zaten corona olduktan sonra başladı çok ağır geçirdi malesef o dönem yerle bir oldu bağışıklık sistemi

Bide D vitamini A vitamini çok faydalı diyorlar ama yanlış bişey yapmamak için daha kötü sonuça sebep olurum diye tavsiye etmedim ama içmesini söylesem mi bilginiz var mı o konuda

Zaten corona olduktan sonra başladı çok ağır geçirdi malesef o dönem yerle bir oldu bağışıklık sistemi
Evet bazen ağır hastalıklardan sonra ortaya çıkabiliyor.

Merhem ne kullanıyor? Bazıları düzenli kullanımda iyi gelse de bırakınca daha çok lezyona sebep olabiliyor.

Bir de biyopsi yapıldı mı sedef teşhisi konulurken?

Bide D vitamini A vitamini çok faydalı diyorlar ama yanlış bişey yapmamak için daha kötü sonuça sebep olurum diye tavsiye etmedim ama içmesini söylesem mi bilginiz var mı o konuda
D vit iyi gelir ama ben kullanmıyorum zaten yüksek olduğu için. Yazın bolca deniz ve güneş çok iyi geliyor. Hem dvit depolarını doldurur hem lezyonlara çok iyi gelir. Yazın hiç lezyonum olmaz benim. İmkan varsa bolca denize girsin yaz mevsiminde.

Evet bazen ağır hastalıklardan sonra ortaya çıkabiliyor.

Merhem ne kullanıyor? Bazıları düzenli kullanımda iyi gelse de bırakınca daha çok lezyona sebep olabiliyor.

Bir de biyopsi yapıldı mı sedef teşhisi konulurken?
Hayır doktor baktı sedef hastalığı bu dedi dermovit diye bir krem verdi başka bir doktora gittik oda kan tahlili yaptı vucutta iltehap yok kremini devam et dedi ama kremi sürdüğü yerlere çare bulsada sürmediği yerlerden çıkıyor

Yazları denize giriğ sonrada güneşlenmek iyi geliyor

X