Seni anlatan bir söz yaz

Merhaba kızlar. Heep dertli şeyler okumaktan içim karardı. Buraya sevdiğin edebi değeri olan , bugünkü seni anlatan, hayat felsefem bu dediğin veya hoşuna giden herhangi bir söz yazabilirsin biz de okumuş biraz ruhumuzu beslemiş oluruz :KK16:
Fransız deneme yazari Montaigne'den geliyor: "Üşenme, erteleme, vazgecme!"
Duvarıma bile asmıştım ergenlikte. Sonra aklıma yazdım, hayat düsturum oldu. Sonra unuttum gitti 😄 Evliyken birkac kere hatirlayip totomu kanepeden kaldirmama yardımcı oldu. Bu konuyu görene kadar yine unutmustum, sayende hatirladim, sag ol ❤️

Fransız deneme yazari Montaigne'den geliyor: "Üşenme, erteleme, vazgecme!"
Duvarıma bile asmıştım ergenlikte. Sonra aklıma yazdım, hayat düsturum oldu. Sonra unuttum gitti 😄 Evliyken birkac kere hatirlayip totomu kanepeden kaldirmama yardımcı oldu. Bu konuyu görene kadar yine unutmustum, sayende hatirladim, sag ol ❤️
Bi işe yaramama sevindim 😂

Bak bu 2020'den beri şu sözü benimsemeye başladım:

"Ben değilsem kim, şimdi değilse ne zaman?"

Kendime güç veriyorum bununla 😁 İnsanlardan beklentimi sıfırlayıp bi nebze huzurlu yaşıyorum ve erteleme huyuma da faydasi dokunuyor.

1) Sırrını kimseyle paylaşma
2) Evladıtlarini gözünün önünden ayırma
3) Oğlun olursa ona en başından kadınlara saygı duymayı öğret ayricalik tanima erkek diye
4) Özgürlüğün kimsenin 2 dudağı arasında değil, baskıya boyun eğme
5) Merhametini iyice tartip gozlemleyip emin olmadığın biriyle asla evlenme
6) Plansiz iş yapma. Önüne çıkabilecek her ihtimali düşün ve hazırlıklı ol
7) "HAYIR" demeyi bil
8) Bencil olma paylaşmak güzel şey
9) Hayvanlari hep sev ve koru
10)Bir kez aldatan mutlaka tekrarlayacaktir kesinlikle affetme
11) Anne baba kardes elbette ki canımız kanımız ama onlarında insan olduğunu ve hata yapabileceklerini kabul edip adaletli ol. SIRF aile diye savunma
12) ............ bu böyle gider çok hayat felsefem var çoook.

Evet kimsesizdik ama umudumuz vardı
Üç ev görsek bir şehir sanıyorduk
Üç güvercin görsek Meksika geliyordu aklımıza
Caddelerde gezmekten hoşlanıyorduk akşamları
Kadınların kocalarını aramasını seviyorduk
Sonra şarap içiyorduk kırmızı yahut beyaz
Bilir bilmez geyikli gece yüzünden

Dün Aras bulut iynemli Geyikli geceyi okudu dizide. Şiire bir daha aşık oldum dünden beri kafamda geziyor.🥰

Evet kimsesizdik ama umudumuz vardı
Üç ev görsek bir şehir sanıyorduk
Üç güvercin görsek Meksika geliyordu aklımıza
Caddelerde gezmekten hoşlanıyorduk akşamları
Kadınların kocalarını aramasını seviyorduk
Sonra şarap içiyorduk kırmızı yahut beyaz
Bilir bilmez geyikli gece yüzünden

Dün Aras bulut iynemli Geyikli geceyi okudu dizide. Şiire bir daha aşık oldum dünden beri kafamda geziyor.🥰
Hüznümüzü büyük şeylerden sanırsanız yanılırsınız
Örneğin üç bardak şarap içsek kurtulurduk
Yahut bir adam bıçaklasak
Yahut sokaklara tükürsek
Ama en iyisi çeker giderdik
Gider geyikli gecede uyurduk 😍

Hüznümüzü büyük şeylerden sanırsanız yanılırsınız
Örneğin üç bardak şarap içsek kurtulurduk
Yahut bir adam bıçaklasak
Yahut sokaklara tükürsek
Ama en iyisi çeker giderdik
Gider geyikli gecede uyurduk 😍
Hep düşünmüşümdür geyikli gece diyerek neye vurgu yaptı acaba ? 😻

Hep düşünmüşümdür geyikli gece diyerek neye vurgu yaptı acaba ? 😻

geyikli gece’nin içi ve dışı olarak kabul edebileceğimiz iki unsur belirlediğimizde, dışında olanların, naylondan, sahte, yapay ve vahşeti, içinde olanların ise, korkudan arındırılmış ve doğal olanı barındırdığını söyleyebiliriz. burada “geyik” tabii ki doğayı, kentin karşısına konulmuş bir doğayı simgelemektedir. “gece” ise zamandan ayrı olarak, neredeyse güzel olan her şeyi yansılamaktadır: sevişme, mutluluk ve coşku. bunların birleşimi olarak şairin, hayalinde oluşturduğu “geyikli gece” ise, saf olanı, kullanılmamış ya da tüketilmemiş olanı temsil etmektedir.
geyikli gece şairin muhayyilesinde kurguladığı reel dünyadan kurtuluşunu sağlayan mekânın ismidir. bu şiirde turgut uyar şiirinin ikinci evresinin de temelini teşkil eden üç unsur arasındaki ilişkiler ve çatışmalar, değişik ve orijinal imgeler aracılığı ile anlatılmıştır. geyikli gece şiirinin üç temel ayağı kent, tabiat ve birey?dir. üç unsurun bir araya gelişi farklı durumlarda gerçekleşir. kent, şairin gerçek dünyada yaşadığı, bütün duyularıyla algıladığı mekândır. ancak şair bu mekândan memnun değildir. kent gerçekliği, huzursuzluğun kaynağıdır. geyikli gece ile sembolize edilen tabiat, şairin zihninde oluşturduğu hayalî mekânın kendisidir. bu muhayyel mekân, kaygısız ve huzur dolu bir yaşamı şaire hatırlatmaktadır. geyikli gece şiirinde hayalî olan tabiatın özellikleri ve şair için tabiatın neyi ifade ettiği uzun uzun anlatılmıştır.

birey, kentleşmenin neticesinde kalabalıklar içinde yalnız kalmış, özünü ve fıtratını yitirmiş, insanî vasıflarını kente kurban vermiş, yabancılaşmış bir varlık, bir moderndir. üç kavram arasındaki bağ iyi irdelendiğinde geyikli gece şiirinin derin anlam katmanları içinde aslında modern bireye yakılmış bir ağıt olduğu anlaşılır. Bu yazı size yardımcı olur sanırım, Mekanı cennet olsun ne güzel anlatmış kentlesmeyi ve içimizde oluşan o büyük boşluk ve yanlızlığı son bitirici çokta kendi yanaklarimdan öpüyorum 😊

geyikli gece’nin içi ve dışı olarak kabul edebileceğimiz iki unsur belirlediğimizde, dışında olanların, naylondan, sahte, yapay ve vahşeti, içinde olanların ise, korkudan arındırılmış ve doğal olanı barındırdığını söyleyebiliriz. burada “geyik” tabii ki doğayı, kentin karşısına konulmuş bir doğayı simgelemektedir. “gece” ise zamandan ayrı olarak, neredeyse güzel olan her şeyi yansılamaktadır: sevişme, mutluluk ve coşku. bunların birleşimi olarak şairin, hayalinde oluşturduğu “geyikli gece” ise, saf olanı, kullanılmamış ya da tüketilmemiş olanı temsil etmektedir.
geyikli gece şairin muhayyilesinde kurguladığı reel dünyadan kurtuluşunu sağlayan mekânın ismidir. bu şiirde turgut uyar şiirinin ikinci evresinin de temelini teşkil eden üç unsur arasındaki ilişkiler ve çatışmalar, değişik ve orijinal imgeler aracılığı ile anlatılmıştır. geyikli gece şiirinin üç temel ayağı kent, tabiat ve birey?dir. üç unsurun bir araya gelişi farklı durumlarda gerçekleşir. kent, şairin gerçek dünyada yaşadığı, bütün duyularıyla algıladığı mekândır. ancak şair bu mekândan memnun değildir. kent gerçekliği, huzursuzluğun kaynağıdır. geyikli gece ile sembolize edilen tabiat, şairin zihninde oluşturduğu hayalî mekânın kendisidir. bu muhayyel mekân, kaygısız ve huzur dolu bir yaşamı şaire hatırlatmaktadır. geyikli gece şiirinde hayalî olan tabiatın özellikleri ve şair için tabiatın neyi ifade ettiği uzun uzun anlatılmıştır.

birey, kentleşmenin neticesinde kalabalıklar içinde yalnız kalmış, özünü ve fıtratını yitirmiş, insanî vasıflarını kente kurban vermiş, yabancılaşmış bir varlık, bir moderndir. üç kavram arasındaki bağ iyi irdelendiğinde geyikli gece şiirinin derin anlam katmanları içinde aslında modern bireye yakılmış bir ağıt olduğu anlaşılır. Bu yazı size yardımcı olur sanırım, Mekanı cennet olsun ne güzel anlatmış kentlesmeyi ve içimizde oluşan o büyük boşluk ve yanlızlığı son bitirici çokta kendi yanaklarimdan öpüyorum 😊
Turgut uyar zaten benim için ikinci yeninin en harika şairi yazı kesinlikle yardımcı oldu çok teşekkür ederim. ☺️ Şiirlerin böyle irdelenmesi çok hoşuma gidiyor çünkü bir anda belki bir gecede yazılmış şiirin şairi bile yazarken bu kadar anlamı düşünmüyor birbiri ardına dökülen sözcükleri her insan için başka anlama gelebiliyor. İhtiyacı olan alıyor anlamı olmayan okuyup geçiyor. Bence bu bir sihir .

İkinci yeninin akımını başlatan ilk şairlerden oluşuda beni çok etkilemişti Turgut uyar göğe bakıyorum ve Cemal Süreya kadınlar susarak gider şiiri en sevdiklerimden 😊 çok haklısınız her insan kendi anlamını çıkarıyor şairin sözlerinden almak istediğini alıyor mesala ben hayat hikâyesini de çok hüzünlü bulmuştum şairin,hüzünlü dokunsan ağlamaklı bir çocuk oluşu 😔
Turgut uyar zaten benim için ikinci yeninin en harika şairi yazı kesinlikle yardımcı oldu çok teşekkür ederim. ☺️ Şiirlerin böyle irdelenmesi çok hoşuma gidiyor çünkü bir anda belki bir gecede yazılmış şiirin şairi bile yazarken bu kadar anlamı düşünmüyor birbiri ardına dökülen sözcükleri her insan için başka anlama gelebiliyor. İhtiyacı olan alıyor anlamı olmayan okuyup geçiyor. Bence bu bir sihir .

X