Sevgili ile beraber yaşamak ve evlilik

Benim için evlenmek hayatı beraber paylaşmak demek ve resmiyete dökülmesi gerektiğine inanıyorum. Buna önem vermeyenlere saygi duyuyorum. Sizin ilişkinizde ikiniz de aynı düşünmüyorsunuz. Evlilik istemekte haklı sebepleriniz var. Ben olsam şöyle yapardım diyemiyorum. Bana göre birbirinde kalmak, gelmek, gitmek hepsine tamam diyebilirim ama ayni evde yasayacaksam evlenirdim zaten.
Bence bu durumdan duyduğunuz rahatsızlığı tekrar dile getirin yine gecistiriyorsa samimi bulmazdim.

Dini ve kültürel kalıplarından kurtulamamış kadınların evliliği, bir erkeğin boyunduruğuna girmeyi tek çare olarak görmesi normal..
nikah kadını koruyorsa bunca öldürülen, işkence gören kadınlar neden korunmadı?
demek ki kadını nikah korumuyor hatta aksine daha da baskı görmesine sebep oluyor ailesine sığınsa ailesi sen artık evlisin yerin kocanın yeridir deyip geri gönderebiliyor.. karakola gitse aile arasında olur böyle deyip gönderebiliyor. koca nikahlı karım istediğim gibi davranırım diye şiddeti hak görebiliyor.. o yüzden iyi tanımadığınız biriyle evlenmektense beraber yaşamak daha mantıklı.
öyle istemedi mi ceketini al çık muhabbeti de olmuyor kolay kolay.. öyle olsa beraber yaşamayan sevgililer yıllarca sevgili olabilir mi? onlarda ayrılık daha kolay sonuçta mantık buysa?

madem aynı evde yaşıyorsunuz hadi evlenin demek ne kadar mantıklı bir düşünmek lazım. daha yeni bir çift var burada, erken bir karar olarak beraber yaşamak istemişler bu hayat boyu birlikte yaşayacakları anlamına geliyor mu? yani birbirlerini tanımak, gözlemlemek, iyi kötü huylarını görmek için şansları varken aman bir imza atıp döneceksiniz diyerek olayı basitleştirmek mantıksız. hepimiz biliyoruz ki o imzayla konu komşu ailesi akrabası bir anda tepenize çökecek yani imza atıp dönülmeyecek. yarın çocuk olsa ekstra maliyet çıkacak.

koca bulma üzerine büyütülmüş kadınlar evliliği bir statü olarak görebilir ama gerçekler öyle değildir. size dayatılan kalıplardan sıyrılın kafası eskide kalmış aileleriniz sizi öyle yetiştirmiş olabilir ama koca delisi olmayın. beraber yaşamak bir fırsat konu sahibi için adamı gözlemlemek daha iyi tanımak için zamanı gelince taraflar emin olunca evlenilir. bu kadar şüpheler varken aynı eve çıkmak da sıkıntı olmuş ama madem çıktın bunu değerlendirmelisin.

Yorumlarınız için teşekkür ederim 😌
Şuan sevgili olup aynı evde yaşayanların görüşlerini de merak ediyorum açıkçası birkaç kişi erkek olan istiyor ben istemiyorum yazmış tam tersini yaşayanlar var mı acaba

Bir imza nedir ki olmasa da olur olayına katılmıyorum o imza yeri geldiğinde bize yardımcı olacak mesela oldu ki ev aldınız sevgilinizle ve hayat bu işte ayrıldınız ne olcak yada çocuk oldu ayrıldınız nafaka çocuk için tamam ama kendiniz için mesela hukuken bu dediklerimin oluru var mi yok mu bilemem ama ben olsam o imzayı küçümsemem evlilik sorumluluktur erkekler zaten o sorumluluktan cekiniyorlar(hepsi değil belki ama birçoğu korkuyor) imza sorumluluk alma anlamında etkili bir vesile bana göre

Bir imza nedir ki olmasa da olur olayına katılmıyorum o imza yeri geldiğinde bize yardımcı olacak mesela oldu ki ev aldınız sevgilinizle ve hayat bu işte ayrıldınız ne olcak yada çocuk oldu ayrıldınız nafaka çocuk için tamam ama kendiniz için mesela hukuken bu dediklerimin oluru var mi yok mu bilemem ama ben olsam o imzayı küçümsemem evlilik sorumluluktur erkekler zaten o sorumluluktan cekiniyorlar(hepsi değil belki ama birçoğu korkuyor) imza sorumluluk alma anlamında etkili bir vesile bana göre
Bu dediklerinizi iki sevgili de yapabilir.Ev mi alindi gidersin ortak tapu yaparsin.Kim ne kadar odediyse hissesi de ona gore olur..Nafakaya gelince, evlilik disi dogan cocuguna da nafaka vermek zorunda es.Ha siz ayrica kendinize nafaka istiyorsunuz da bunu neyin karsiliginda istiyorsunuz?? Iste bu noktada nafaka bana oldukca uygunsuz geliyor..Evlilik tü kaka degil tabiki isteyen evlenir ama sevgili olarak ayni evi paylasmakta tü kaka drgil..Evlilik ayrica hic tanimadigin insanlara yani es ailesine katlanmak demek..Hic tamidaginiz insanlara anne baba drmek,esin teyze oglunun düğününe mecbur katilmak, esin kardesleriyle en özel gunlerini paylasmak zorunda kalmak demek..off düşününce bile afakanlar basar insani..

Bu dediklerinizi iki sevgili de yapabilir.Ev mi alindi gidersin ortak tapu yaparsin.Kim ne kadar odediyse hissesi de ona gore olur..Nafakaya gelince, evlilik disi dogan cocuguna da nafaka vermek zorunda es.Ha siz ayrica kendinize nafaka istiyorsunuz da bunu neyin karsiliginda istiyorsunuz?? Iste bu noktada nafaka bana oldukca uygunsuz geliyor..Evlilik tü kaka degil tabiki isteyen evlenir ama sevgili olarak ayni evi paylasmakta tü kaka drgil..Evlilik ayrica hic tanimadigin insanlara yani es ailesine katlanmak demek..Hic tamidaginiz insanlara anne baba drmek,esin teyze oglunun düğününe mecbur katilmak, esin kardesleriyle en özel gunlerini paylasmak zorunda kalmak demek..off düşününce bile afakanlar basar insani..
Peki merak ettiğim için soruyorum hiç evlenmeseler o eş ailesi ile gorusulmeyecek mi ne bilim çocuk olunca nene dedeleri olunca o ebeveynler nasıl olcak imza olmayacak ama yine evli gibi gorulmeyecekler mi çevre tarafından böyle oluncada ister istemez o aile ve akrabalarla muhatap olunmayacak mı mesela kuzenin düğünü dediniz o düğüne davet edildiğinde ya biz evli değiliz gelemem düğüne mi denecek gerçekten merak ediyorum böyle mi olcak yani o imzayı atmamak bunlardan kurtaracaksa ben yarın boşanma dilekcemi veririm :KK45:

Ortak tapuya imza atılıyorsa nikaha da atılabilmeli gibi sanki ya..

Şuan herşey tıpkı evlilik gibi zaten bizim icin.
Mesela bazı arkadaşlar demiş ki aileler iç içe olur düğüne doğum gününe eş ailesiyle olunur vs
Şuan zaten öyle
Karşı tarafın aile akraba vs hepsinde gelin tarafıyım.
Özel günlerde ziyaretlerde hep beraberiz.
Doğum günleri olsun nikah vs olsun

Peki merak ettiğim için soruyorum hiç evlenmeseler o eş ailesi ile gorusulmeyecek mi ne bilim çocuk olunca nene dedeleri olunca o ebeveynler nasıl olcak imza olmayacak ama yine evli gibi gorulmeyecekler mi çevre tarafından böyle oluncada ister istemez o aile ve akrabalarla muhatap olunmayacak mı mesela kuzenin düğünü dediniz o düğüne davet edildiğinde ya biz evli değiliz gelemem düğüne mi denecek gerçekten merak ediyorum böyle mi olcak yani o imzayı atmamak bunlardan kurtaracaksa ben yarın boşanma dilekcemi veririm :KK45:
Hayır aksine siz de nasılsa gerçekten bizde de öyle. Gidiyorum bekleniyor vs iç içeyiz düğün olsun doğum günleri vs olsun

Samimiyeti cok abartmışsınız suç sizde ama gec degil bi düğün nedir hele ki pandemide yani. Ya sizi de anlıyorum belki demeden sevgiliniz evlenme teklifi etsin istiyorsunuz. Ben yerinizde olsam soğumuş numarası yapardım üzgün görünür sebebini zorla ağzımdan almasını isterdim ailesine çevresine gelip gitmez ev hatta bir süre ailemin yanına giderdim özledim diyerek. Seviyorsa peşinizden gelip nikahi basar sevmiyorsa anlamış olursunuz. Bi düğün nedir ki yani yıllardır çalışan biri için

Samimiyeti cok abartmışsınız suç sizde ama gec degil bi düğün nedir hele ki pandemide yani. Ya sizi de anlıyorum belki demeden sevgiliniz evlenme teklifi etsin istiyorsunuz. Ben yerinizde olsam soğumuş numarası yapardım üzgün görünür sebebini zorla ağzımdan almasını isterdim ailesine çevresine gelip gitmez ev hatta bir süre ailemin yanına giderdim özledim diyerek. Seviyorsa peşinizden gelip nikahi basar sevmiyorsa anlamış olursunuz. Bi düğün nedir ki yani yıllardır çalışan biri için
Haklısınız bu da bir öneri benim için. Ki düğün vs düşünen kişiler değiliz hem pandemi hem de pandemi olmasa da küçük bir kutlama olurdu normalde de.
Öyle düğündü kınaydı yapacak kişiler de değiliz bir gelinlik küçük bir kutlama bitti gitti benim hep istediğim.
Soğuyup aile evine gitmek mantıklı

Haklısınız bu da bir öneri benim için. Ki düğün vs düşünen kişiler değiliz hem pandemi hem de pandemi olmasa da küçük bir kutlama olurdu normalde de.
Öyle düğündü kınaydı yapacak kişiler de değiliz bir gelinlik küçük bir kutlama bitti gitti benim hep istediğim.
Soğuyup aile evine gitmek mantıklı
Yuh ama o zaman senin sevgilinde var bir kişiliksizlik sen düğün bile istemezken evlenmek istemiyorsa içten pazarlıklı bir durum var umarım yanılıyorumdur

Gorusmek isteyen tabiki gorusur sevgili ailesi ile.Ama iste istemiyorsan da daha rahat mesafe koyabilirsin araya..Bir imza dedigimiz sey sadece eslerin birbirine yukumlulugu olsa ne ala.Ama ozellikle bizim ulkemizde tum sulaleye karsi yükümlülükler doguyor..Esin birinci derece yakinini birakin sirf koylusu kentlisi bilmem nesi diye evine kalmaya gelen insan var ya ..Cocuk konusu bambaska birsey.Cocuk istenirse o evlilik yapılıyor zaten..Ha yapilmasa nolur? Hicbisey.Yeter ki anne anne olarak, baba da baba olarak sorumluluğunu bilsin..Birlikte yasayan ciftlerde cocuk dede hala vs gorusmesi de olur niye olmasin?? Cok iyi anlastigi bir kuzeni varsa bir tarafin, cocukta bu kisilerle kaynasir dogal olarak..Ama iste mecburiyet yok..Kaynanami sevmiyorum ama hergun evine gidiyorum diyen biri gibi dusunmek cok korkunc degil mi sizcede??

Birlikte yaşamak iki kişinin ortak kararıyla olmalı. Eğer bunu siz de istediyseniz, erkek arkadaşınızla birlikte yaşıyor izlenimden neden hoşnut değilsiniz. Aileniz,bir şey söylese o huzursuzluk yaratıyor diyeceğim ama o da sorun değil demişsiniz. Toplumun, diğer insanların ne düşündüğüne çok takıyorsunuz gibi geldi bana. Ki bu insanlar sizin bizzat yakınlarınız bile değil. Evli olsanız dahi söyleyecek şeyler bulur öyle düşünen insanlar.

Evlilik iki kişi hazır olduğunda ve gerçekten istediğinde yaşanacak bir şey. Birlikte yaşama düşüncesi ikinizin onayıyla gerçekleştiyse evlilik de öyle olmalı. Kimse sizi garanti görmüyor ayrıca, siz bir eşya değilsiniz ki garantiniz olacak. Kimse sizin sahibiniz değil. Öncelikle bu düşünceden siz çıkın.

Hastane gibi durumları, düşüncenizi duygusal bir sebebe bağlamak ve kendinizi haklı hissetmek için düşünüyorsunuz. Ama bu derece ciddi bir olay sürekli çıkmaz insanın karşısına.

Yazdıklarınızı okuduğumda sadece kültürel yani toplumsal olarak evli olarak görülmek için evlendiğinizi algıladım. Bu elbette böyle olmasa bile yazdıklarınız bunu düşündürüyor. Erkek arkadaşınıza da eğer böyle söylerseniz siz istediğiniz için değil insanlar bir şey demesin diye evlenmek istediğinizi söyleyebilir. O yüzden söylüyorum bunu da.

Erkek arkadaşınızın kesin olarak evlilik düşünmüyorum diye bir düşüncesi yoksa bence yok yere bunları düşünüp kendinizi yıpratmayın. Başka arkadaşlarınızla ne kadar görüsüyorsunuz bilmiyorum. Kendinize ve arkadaşlarınıza vakit ayırın. Eger garanti olarak goruldugunuzu dusunuyorsanız, kendinize özel alanlar yaratın. Cunku bir insanın ne kadar kendine ait alani varsa karsısındaki insanın da bensiz de vakit gecirebiliyor algısı o kadar oluşmuş olur

Açıkçası bir konu geçti 2-3 ay önce birlikte yaşayan bir çift biri hastalanıyor hastaneye yatış yapılıyor ama erkek arkadaşı yanına gelemiyor aile dışı kabul edilmediği için bunu öğrenince ben biraz evham yaptım.
Beraber yiyor içiyoruz üzerimizde hiç bir hakkımız yok bilmiyorum neden böyle bir psikolojiye girdim inanın
Haklısınız birbirimizi seviyoruz bir imzamı sorun diyorum arada kendimi sakinleştirmek için ama o imza ile birbirimizde haklarımız oluyor ne yazık ki..

Bizde evlenmeden birlikte yaşadık, uzun bir süre bu durumdan hiç rahatsız olmadım ama bu hastane olayını bizde yaşadık, gündüz ziyaretime geliyordu, gece refakatçi almıyorlardı soyadlarımız tutmuyor diye. Resmi nikaha hiç niyetim yoktu, bak birimiz ölsek cenazelerimizi alamayacağız diyerek ikna etti beni:) İlişkiler bazen karmaşık oluyor, belki böyle bir bağa hazır değildir, belki yaşadığınız ortam onu rahat ettirmiştir. Ama bu konuda net olmakta fayda var, ima yoluyla değil açık açık anlatın derdinizi

Evlenmekten kaçan öteleyen erkek. Hiç tarzım değil. Benim için bir imzadan kaçıyorsa ben onla aynı evde kendimi ona hediye etmem. Net! Yeterince seven erkekler bu işten kaçmıyor.Peki bu sevdiğini iddia edenlere ne oluyor? Onlar önce ve daha çok kendilerini seviyor çünkü. Kusura kalmasın beyimiz totosunu kaçıracak yer arıyor

Sanırım ilişkinin başında evlenince şöyle yaparız böyle olur diye çok dillendirdi sevgiliniz ve o gazla beraber yaşama fikri çok sıcak geldi. Birlikte yaşamaya başlarız bir kaç aya da evlilik teklifi gelir ve evleniriz diye düşündünüz ama o teklif gelmedi ve hayal kırıklığı, acaba yeterince sevmiyor mu, oyalıyor mu düşünceleri bastırdı. Her ne kadar aileniz açık görüşlü olsa da yaşadığımız toplumun getirdiği düşünce kalıplarımız var. Adam seviyorsa nikahı basar, birlikte yaşarsan adam hevesini alır evlenmek istemez gibi gibi. Dışarda,sosyal hayatta, markette, pazarda vs eşiniz dediklerinde bile o rahatsızlığı hissediyorsunuz. Biz birlikte yaşıyoruz niye evli değiliz, kafanızda sürekli neden neden?

siz bizim ülkemizde bizim kalıplarımızla yetişmiş bir genç kadınsınız ve birlikte yaşama fikri size uygun değil. Bence bunu sevgilinizle konuşun, ben her şey çok güzel olur diye düşündüm ha evdeyken senle birlikte olmak çok güzel, eğlenceli evet ama ben üzerimde o baskıyı hissediyorum, bu beni rahatsız ediyor, birlikte yaşamak evlilik sonrası olmalı ayrı evlerimizde güzel ilişkinize devam edelim, bu şekilde devam edersek kendimi de seni de çok yıpratırım deyin. Açık olun. Bol şans

X