Doğuma Hazırlık Şimdiden isim sorunu

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
2 çocuğum var,ilk çocuğuma hamileyken,eşimle kız olursa x erkek olursa y tarzında konuşmuştuk,kızın ismi benim ismime benziyor,oğlanın ismi de eşimin ismine.
Kızım oldu o ilk düşündüğümüz ismi koyduk,oğlum olunca da erkek için düşündüğümüzü.
Kimseye de sormadık,söyledik oldu bitti.
Bir ara eşim babamın ismini mi koysak dedi,hayır dedim,zaten eşimin yiğeninin ilk ismi babasının ilk ismi,benimde babam hayatta değil ikisinin ismi de olmasın,insan çocuğuna babasının ismiyle seslenmemeli diye düşünüyorum, bu sebeple bu ihtimali de ortadan kaldırdık. İlk düşündüğümüz isimlerin yanına uyan ikinci bir isimle kapadık isim konusunu.
Kimseye sormayin bence bu konuları.
Siz karar verin.
Sormuyoruz zaten ama insanlar elestiri yapmadan duramiyor

Öncelikle gidip İngilizce, Fransızca, Almanca bir isim koymanın yanlış olmadığını düşündüğüm gibi Arapça, Farsça bir isim koymanın da öyle olmadığını düşünüyorum. Yani canım ne isterse, ne hoşuma giderse onu koyarım kafasındaydım, eşim dışında kimsenin fikri önemli değildi. Kızlarıma da isimlerini öyle verdik. Anlamının güzel olmasını önemserim sadece. Diğer hayatında o isimle seslenecekler kısmını anlayamadım ama. =)) Seslenecek varlığın herhalde dili her isme dönüyordur.

Oz turkce isim koymak istiyorum diyen anneye yok efendim illa arapca koymalisin diye karisabilecek haddi nerden buluyor bu insanlar. Valla milletce herseyi biliyoruz ama bir tek haddimizi bilmiyoruz. 9 ay karninizda tasiyan siz, buyuten siz, pasa gonlunuz ne istiyorsa onu koyun gitsin. Herkes de herseye karismasin.
Diger hayatinda arapca olmayan bir isimle seslenilince bana gunah olacakmis :)

Beni neden terslediniz ki şimdi?
Bence eleştri yapanlara yöneltin bu öfkenizi ,bir daha yorum yapmazlar.
Sizde buralarda stres atmak zorunda kalmazsınız.
İyi forumlar.
Yanlis anlamissiniz sormayın dediniz ya o yuzden cevap olarak yazdim sormuyoruz ama elestiriyorlar yine de diye :) gercekten anladiginiz gibi bir niyetim yoktu

İster öz Türkçe koyarsınız ister Arapça ister Almanca ister İtalyanca bence hiçbiri abes değil çocuğun annesi babasının kararı. Bence önemli olan ismin anlamı veya fonetiğinin güzel olması. Sırf Arapça olsun diye ekleri çocuğuna isim koyanlar var veya sizi tenzih ederek söylüyorum öz Türkçe diye fonetiği çok kötü isimleri çocuğuna koyan ben ikisinden de şahsen hoşlanmıyorum

yani türkçe istediğinizi dillendirmeyebilirsiniz.
şimdi böyle deyince eski insanlar farklı düşünüyor.
hiçbir şey demeyin biz bu ismi beğendik diyin.

İster öz Türkçe koyarsınız ister Arapça ister Almanca ister İtalyanca bence hiçbiri abes değil çocuğun annesi babasının kararı. Bence önemli olan ismin anlamı veya fonetiğinin güzel olması. Sırf Arapça olsun diye ekleri çocuğuna isim koyanlar var veya sizi tenzih ederek söylüyorum öz Türkçe diye fonetiği çok kötü isimleri çocuğuna koyan ben ikisinden de şahsen hoşlanmıyorum
Evet şuanda cok sacma gelen oz Türkçe isimler var bizim dusunduklerimiz onlar değil

Evet isim düşünüyor musunuz soruları gelmeye başladı düşünüyoruz ama karar vermedik öz Türkçe bir isim koymayı düşünüyoruz diyorum. Gelen tepkiyse şöyle vov vov vovvv olmazzz arap kökenli olmalıymış çünkü diğer hayatında öyle seslenilecekmiş. Bende diyorum ki biz arap mıyız? Neden Arapça bir isim koyayım? Gidip İngilizce Fransızca Almanca bir isim koymak ne kadar yanlışsa Arapça koymakta öyle.
Düşündüğümüz isimler de öyle sacma isimler değil tanınmış tarihte ismi gecen Türk kadin ve erkeklerin isimleri. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Önce ne zaman evlenicen diye sorarlar evlenirsin cocuk yok mu diye sorarlar cocugu yaparsin ismi ne olacak diye sorarlar aldiklari cevabida begenmezler .. ya bi susun ya size ne ya anasi babasi onlar sanki ya .. sinirlendim :sinirli: :olamaz:

Gayet destekliyorum.
Turk ismi koyan bir tek Arap anne baba gormedim duymadim ama bizim milletimizdeki bu Arap ve Arapca sevdasi beni hayret ettiriyor. Ulkemize gelince Suriyelileri asagiliyoruz sonra da bebelere Arapca isimler koyuyoruz ya milletce kafalar guzelllllllllllllll
Kesinlikle katiliyorum ve sırf arapca diye sozcukleri birbirine baglayan ekleri ya da anlamsiz veya kötü anlamli isim koyan cok

Diger hayatinda arapca olmayan bir isimle seslenilince bana gunah olacakmis :)

Tek günahım bu değil, siz dert etmeyin desenize

Ayrıca diğer hayatta günah sevap bitiyor artık. Ne yaparsak bu tarafta :))

Bugün Charles ya da Mary müslümanlığı seçip cennete girse, ama ismini değiştirmese, öbür tarafta Mary diye seslenilince kime günah olacakmış?

X