Doğuma Hazırlık Şimdiden isim sorunu

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
Arapça olması değil ama kuranı kerimde geçmesi lazım canım tabıkı kendi isteğini koycaksin ama diğer tarafta sizden sorulacak. Belki size fikir verenler bunu düşünüyor olabilir. Bebeğiniz hayırlıca dünyaya gelsin ınslalah 👶❤️

Arapça olması değil ama kuranı kerimde geçmesi lazım canım tabıkı kendi isteğini koycaksin ama diğer tarafta sizden sorulacak. Belki size fikir verenler bunu düşünüyor olabilir. Bebeğiniz hayırlıca dünyaya gelsin ınslalah 👶❤️
Nerde yaziyo bu çocuğa arapça isim koyun diye yada isim kuranda geçsin diye o zaman hepimiz ayşe mehmet ömer zeynep halime mi olalım mesela

Siz simdiden bunlara kulak asar dert edinirseniz ohooo.
Zira doğum yaklasinca karnin inmisçiler !
Karnin yayvan kiz bilmem neciler ,bebegi oyle emzirmeciler ,lohusasin disari cikmacilar vs vs basiniza üşüşecek.
Kimseyi tınlamayın he diyin geçin :KK66:
Hayirli doğumlar bu arada.

Arapca olması gerekir diyen kimse kesinlikle kör cahildir
Kuran da gecen dese belki gene bi nebze derim
Anlamı güzel isim koyun derler
Size de tavsiyem kimseye fikir sormayın kimseyle isim konusunu konusmayın hayatınıza bu kadar müdahil olmalarına izin vermeyin
Adını ne koymak istiyorsunuz xxx se direk ismi xxx diyin gecsin
Veya belirlemediniz mi var aklımızda bikaç bişey bakalım diyin geciştirin

Nerde yaziyo bu çocuğa arapça isim koyun diye yada isim kuranda geçsin diye o zaman hepimiz ayşe mehmet ömer zeynep halime mi olalım mesela
Ben size olun demedim koymak zorundada değilsiniz dedim dikkatinizi cekmisse cevabim kuranı kerimde yazıyor canım araştırma bilirsin

Siz simdiden bunlara kulak asar dert edinirseniz ohooo.
Zira doğum yaklasinca karnin inmisçiler !
Karnin yayvan kiz bilmem neciler ,bebegi oyle emzirmeciler ,lohusasin disari cikmacilar vs vs basiniza üşüşecek.
Kimseyi tınlamayın he diyin geçin :KK66:
Hayirli doğumlar bu arada.
O konuda biraz sansliyim uzaktayim goremiyorlar :KK70:

Arapca olması gerekir diyen kimse kesinlikle kör cahildir
Kuran da gecen dese belki gene bi nebze derim
Anlamı güzel isim koyun derler
Size de tavsiyem kimseye fikir sormayın kimseyle isim konusunu konusmayın hayatınıza bu kadar müdahil olmalarına izin vermeyin
Adını ne koymak istiyorsunuz xxx se direk ismi xxx diyin gecsin
Veya belirlemediniz mi var aklımızda bikaç bişey bakalım diyin geciştirin
Arapça'dan kastim kuranda gecmesi

Ben size olun demedim koymak zorundada değilsiniz dedim dikkatinizi cekmisse cevabim kuranı kerimde yazıyor canım araştırma bilirsin
Ben arastırdım Kuran ı da Türkçe olarak okudum göremedim öyle bi ayet bana söylermisiniz hangi ayette Kuran dan isim koyun diye yazıyor ?
Evet öbür dünyada ismimizle cagırılıcaz ve güzel isim güzel anlamlı olmalı ancak illa Kuran da gecmeli kısmını ben okurken atlamısım sanırım bana hadis i söyleyinde yeniden bakayım

Evet isim düşünüyor musunuz soruları gelmeye başladı düşünüyoruz ama karar vermedik öz Türkçe bir isim koymayı düşünüyoruz diyorum. Gelen tepkiyse şöyle vov vov vovvv olmazzz arap kökenli olmalıymış çünkü diğer hayatında öyle seslenilecekmiş. Bende diyorum ki biz arap mıyız? Neden Arapça bir isim koyayım? Gidip İngilizce Fransızca Almanca bir isim koymak ne kadar yanlışsa Arapça koymakta öyle.
Düşündüğümüz isimler de öyle sacma isimler değil tanınmış tarihte ismi gecen Türk kadin ve erkeklerin isimleri. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Öbür tarafta sadece Arapça isimler mi varmış? Boşver canım yaa. Sağlıkla doğsun. Ne koyarsan koy. Kime ne? :nazar:

Bende diyorum ki görmedim hani biliyosanız söyleyin bakayım bende
peygamber efendimizin hadisi serileri var bu konuda araştırma bilirsiniz aralar koyuyor diye birsey yok yani sizin isteğiniz tabıkı koymak istediğiniz isim ama vefat ettiğinde eğer isminin bir anlamı yok ise anne ve babası cagrilacak ve hesap çekilecek bunlarda hadisi şerif ve kuranı kerimde belirtilmiştir canım

Ben arastırdım Kuran ı da Türkçe olarak okudum göremedim öyle bi ayet bana söylermisiniz hangi ayette Kuran dan isim koyun diye yazıyor ?
Evet öbür dünyada ismimizle cagırılıcaz ve güzel isim güzel anlamlı olmalı ancak illa Kuran da gecmeli kısmını ben okurken atlamısım sanırım bana hadis i söyleyinde yeniden bakayım
Tam biraz beklerseniz bulup atayım

O bilgi eksik mi desem yanlış mı siz değerlendirin. İslami inançta ismin arapça olması değil anlamının güzel olması önemlidir. Sırf arapça diye ya da kuran da geçiyor diye anlamını bilmedikleri kötü anlamlı isimler koyanlar var.
Önemli olan anlamı. Örneğin sude ismi ezilmiş sürülmüş demek farsça, tdkya göre sürülmüş boyalı demek, ama çok popüler bir isim.

X