Doğuma Hazırlık Şimdiden isim sorunu

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
Karşılaştığım birinin annesi ve babası kendi isimlerinin hecelerinden isim koymuşlar kıza 🤦🏻‍♀️
18 ini geçtiğinde değiştirmişti.
Senis
Senem ismail mi ne öyle bir şeydi anası babası.
Kökeninin önemi yok bence.
Uydurmasyon bir şey olmasın yeter.
Anlamı güzel olsun.
Arapça olsun diye aleyna gibi anlamsız ve bağlaç koyunca ne olacakmış?

Benim 3 çocuğum var, ahmet mehmet ayşe fatma gibi klasik isimler. Kökenleri arapca evet. Ama arapça olsun diye kasmadım ben.sadece klasik anlaşılır isimleri olsun diye düşündüm.
Bu yeni nesil orijinal isim bükücülere inat😅

Tek günahım bu değil, siz dert etmeyin desenize

Ayrıca diğer hayatta günah sevap bitiyor artık. Ne yaparsak bu tarafta :))

Bugün Charles ya da Mary müslümanlığı seçip cennete girse, ama ismini değiştirmese, öbür tarafta Mary diye seslenilince kime günah olacakmış?
Eger bu ateist denilen adamlarin kadinlarin hepsi cehennemdeyse beni o tarafa koysunlar :)

Karşılaştığım birinin annesi ve babası kendi isimlerinin hecelerinden isim koymuşlar kıza 🤦🏻‍♀️
18 ini geçtiğinde değiştirmişti.
Senis
Senem ismail mi ne öyle bir şeydi anası babası.
Kökeninin önemi yok bence.
Uydurmasyon bir şey olmasın yeter.
Anlamı güzel olsun.
Arapça olsun diye aleyna gibi anlamsız ve bağlaç koyunca ne olacakmış?

Benim 3 çocuğum var, ahmet mehmet ayşe fatma gibi klasik isimler. Kökenleri arapca evet. Ama arapça olsun diye kasmadım ben.sadece klasik anlaşılır isimleri olsun diye düşündüm.
Bu yeni nesil orijinal isim bükücülere inat😅
Isim gercekten cok onemli girilen ortamdaki sayginligi bile etkiliyor bence

Tek günahım bu değil, siz dert etmeyin desenize

Ayrıca diğer hayatta günah sevap bitiyor artık. Ne yaparsak bu tarafta :))

Bugün Charles ya da Mary müslümanlığı seçip cennete girse, ama ismini değiştirmese, öbür tarafta Mary diye seslenilince kime günah olacakmış?
Mesela İbrahim’le Abraham aynı isim ama biri İbranice diye annesi günahkar olacak. :110:

ya bi de bi sürü insan var ben bilmiyorum ki hangisi türkçe hangisi arapça karışmış hepsi birbirine zaten, kimsenin de çok bildiğini sanmıyorum. cumhurbaşkanının torununun ismi aybüke mesela... tamamen öztürkçe.
ama öztürkçe isim koyacağım asla arapça olmayacak diye söyleyince neredeyse yavrum günaha girecek tepkisi veriyor insanlar :KK70:
Biz okan koyucaz deseniz demezler ki yok bu Kuran'da geçmiyor diye.

ya bi de bi sürü insan var ben bilmiyorum ki hangisi türkçe hangisi arapça karışmış hepsi birbirine zaten, kimsenin de çok bildiğini sanmıyorum. cumhurbaşkanının torununun ismi aybüke mesela... tamamen öztürkçe.
ama öztürkçe isim koyacağım asla arapça olmayacak diye söyleyince neredeyse yavrum günaha girecek tepkisi veriyor insanlar :KK70:
Biz okan koyucaz deseniz demezler ki yok bu Kuran'da geçmiyor diye.
Diyorlar geciyor mu baktiniz mi diye :KK70:

İsmim arapça kökenli değil, gitti ahiretim, öbür tarafta adımı okuyamicaklar :halay:geberdim gülmekten yaa

Evet isim düşünüyor musunuz soruları gelmeye başladı düşünüyoruz ama karar vermedik öz Türkçe bir isim koymayı düşünüyoruz diyorum. Gelen tepkiyse şöyle vov vov vovvv olmazzz arap kökenli olmalıymış çünkü diğer hayatında öyle seslenilecekmiş. Bende diyorum ki biz arap mıyız? Neden Arapça bir isim koyayım? Gidip İngilizce Fransızca Almanca bir isim koymak ne kadar yanlışsa Arapça koymakta öyle.
Düşündüğümüz isimler de öyle sacma isimler değil tanınmış tarihte ismi gecen Türk kadin ve erkeklerin isimleri. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Merhaba, bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanızı dilerim öncelikle, hiç takılmayın bence kimsenin yorumuna da, anne-baba olarak nasıl uygun görürseniz öyle koyarsınız tabi, maalesef biz kendi doğrumuzu herkese dayatmaya biraz meraklı olduğumuzdan tam tersi düşüncede olsanız bu sefer de başkaları “Neden Arapça isim koydun, Türkçe isim mi kalmadı” derdi eminim ki.

Isim gercekten cok onemli girilen ortamdaki sayginligi bile etkiliyor bence
Ben de öyle düşünüyorum.
Isim modasına uymak anlamsız geliyor.
Mesela bir donem dogan butun erkek çocuklarının adi eymen.
Aynı dönemde ecrin patladı.
Oğlumun adı mustafa.
Bana göre zamansiz bir isim.
Yurtdışına çıksa, söylenmesi kolay ve bilindik.
Digeri Yusuf, o da öyle. Yabancı dilde karşılığı olan, anlaşılır isimler.
Öz türkçe isimler bana sert geliyor mesela.
Çok kişisel tercih bence bu isler.
Saçmalamadıkça herkes istediğini koysun :)

Ben de öyle düşünüyorum.
Isim modasına uymak anlamsız geliyor.
Mesela bir donem dogan butun erkek çocuklarının adi eymen.
Aynı dönemde ecrin patladı.
Oğlumun adı mustafa.
Bana göre zamansiz bir isim.
Yurtdışına çıksa, söylenmesi kolay ve bilindik.
Digeri Yusuf, o da öyle. Yabancı dilde karşılığı olan, anlaşılır isimler.
Öz türkçe isimler bana sert geliyor mesela.
Çok kişisel tercih bence bu isler.
Saçmalamadıkça herkes istediğini koysun :)
Mesela gokce ayca ayla teoman mete timur bunlarda ozturkce aslinda cevremizde cok var

Alp Er Tunga diye öğrencim vardı. O kadar tarihi olmasın lütfen 😅 anlamı güzel olsun da kökeni çok önemli değil bir de dalga gecilmeyecek bir isim olsun. Çok tipitip isimler dolaşıyor. Hakan, Mete, Gökhan vs iyidir bence.

Çevreniz çok enteresanmış...
Bizde düşünceler tam tersi. Hatta iki isim bile hoş karşılanmaz. Büyükbabam ne o öyle araplar gibi on beş satırlık isim mi olur, der :KK70:

Çevreniz çok enteresanmış...
Bizde düşünceler tam tersi. Hatta iki isim bile hoş karşılanmaz. Büyükbabam ne o öyle araplar gibi on beş satırlık isim mi olur, der :KK70:
Bence de ozellikle kizlarda iki isim sıkıntı bir de kizlik soyadini alirsa :KK70:

Mesela gokce ayca ayla teoman mete timur bunlarda ozturkce aslinda cevremizde cok var

Neden olmasın?
Aytuğ , göktuğ, göktürk, berkay gibi isimler hosuma gitmiyor mesela.
Oğuz ve mete guzel..
Ama bu benim beyazla maviyi sevmem gibi 😅
Şimdi kızımın adi kuzeni ile aynı olmasın diye koymadım ama kızıma da leyla istiyordum.
O da klasik ve başka dillerde de kullanılan bir isim :) kökeni konusunda fikrim yok ama arapça muhtemelen.
Ama arapça diye de vermem ellere :))

X