Sizce ben analar ayrı olan kız kardeşe ne demeliyim?

Olay çocukların yediği yemeğe kadar geldiyse geçmiş olsun. Bence öz kardeşinizde de sorun var. İki çocuğuyla babasının evine döndüğüne göre ve evde de üvey anne olduğuna göre her hareketinin batacağını hesaplamalı. Çocuklardan yemek esirgeyecek kadar gözü dönmüş üvey kardeşle üvey anneye diyecek hiçbir şey bulamadım. Annesiyle anlaşamamak o çocukları aç bırakmayı gerektirmez. Çok iğrenç gerçekten. Ama kardeşinizin sadece çocuklarına yiyecek alıp eve katkıda bulunmaması da doğru değil.

Bir de baba bir anne ayrı veya anne bir baba ayrı kardeşler bilimsel olarak öz olabilirler ama gerçek şu ki, her iki ebeveyn ortak olan kardeşler kadar birbirlerini sevmezler. İstisnalar vardır ama kaideyi bozmaz. Zaten konu sahibi de anne ayrı kardeşini pek benimsemiyor anladığım kadarıyla. Benim annemin de baba bir anne ayrı kardeşleri var. Pek görüşmüyorlar. Ben de zerre kadar sevmem zaten. Dedem anneannemi aldatıp annemin üvey annesiyle evlenmiş çünkü. Ben de o üvey kardeşlere dayı veya teyze demiyorum. Bey ve hanım yeterli.

Neyse konu çok dağıldı. Özetle; kardeşiniz o evden bir şekilde kurtulup çocuklarıyla yeni bir hayat kurmalı. Ev ev üstüne olmaz. Fakat yeni bir eve taşınmadan önce yaşadığı evin ekonomisine katkı sağlamalı. Evde üvey anne var çünkü. İnsan öz annesiyle bile bazen sorunlar yaşarken o kadın sabretmek zorunda değil.
Asgari ücretli. Evden taşınamaz bu şartlarda. Ama göze batmamak için temizlik ve maddi katkıda bulunması gerekli. Sadece kendisi olsa o da o evin evladı. Ama iki çocuk olunca biraz özveri lazım
Teyzem de boşandıktan sonra çocuğuyla eve dönünce öz evlat olmasına rağmen anneannemden pek iyi muamele görmemişti. Fazlalık gibi hissettirildiler. Oluyor böyle

Çocuğa balık verilmemesi iğrenç. Böyle bir şey nasıl olur aklım almıyor. Bahçede mangal pisirsek ona buna ikram ediyoruz koku gitmiştir diye bu ne cigliktir?
Ama eğer yanlış değilsem evde küçük yaşta bir dayı olduğu halde abla da çocuklarına ayrı yiyecek pişiriyor. Aynı evde ayrı mutfak olmaz. Ev arkadaşları bile böyle yapmıyor. Maaşın 3 ve 4 bin lirasını eve verip kalanı harçlık yapabilir. Giysi dışarda yeme yol parası için vs gibi.

Full işe başlayıp sadece suyu seçmiş ucuz diye, sadece kendi çocuklarına almış yedirmiş, yani bu anlattıklarınıza da bakınca o balık meselesi belli ki büyük kardeşin cimriliğine misilleme yapılmış. Çünkü 2 yıldır o evde sonuçta büyük kardeş, kimse kovmamış sövmemiş. Küçük kardeşle üvey anne kötü olsa baştan kıyameti koparırlardı zaten ama babanızın da hatrıyla kabul etmişler düzenlerini bozmuşlar. Bir anda evin nüfusu 3 e çıkmış ama ablanız da elini cebine atmamak için her yolu seçmiş. Küçük kardeş az bile konuşmuş valla ben bile burdan çok uyuz oldum büyük ablaya
Böyle misilleme olmaz. Çocuklar üzerinden intikam alınmaz. Baba da ilk çocukların düzenini bozup üvey anneyi getirmis. Baştan kıyameti koparmadiklarini bilmiyoruz.
Ama ben de büyük kardeşin yeterli özveriyi göstermediğini düşünüyorum. Katki ve temizlik konusunda.

ev mi satin almak istiyor 😀
Kazik kadar Kadin, Hem kira ödeme, hem üvey anne yük ol 3 cocukla, yalnizca Su Faturasini öde ucuz diye
Kendi cocuklarina aldigi yemegi dahi paylasma hatta yangindan mal kacirir gibi disarda yedir..
ohhh ne ala ne memleket hayat ablaniza güzel vallah
ablaniz "hep bana hep bana" diye düsünen bi insan bence

Böyle misilleme olmaz. Çocuklar üzerinden intikam alınmaz. Baba da ilk çocukların düzenini bozup üvey anneyi getirmis. Baştan kıyameti koparmadiklarini bilmiyoruz.
Ama ben de büyük kardeşin yeterli özveriyi göstermediğini düşünüyorum. Katki ve temizlik konusunda.
Çocuklar üzerinden misilleme tabi ki doğru değil ama olmuş belli ki. İster istemez evde karşılıklı dışlama başlıyor böyle durumlarda. Boşanıp yeniden evlenmek de başka. Adam yeni düzen kurmuş, ev ev üstüne yapmamış. Büyük kardeş ise bedavaya bir düzenin üzerine oturmuş. Zaten sizin de dediğiniz gibi büyük kardeş yeterli özveriyi gösterse zaten bir sorun çıkmazdı. Başta kıyameti koparmadıklarını konu sahibinin konusundan çıkardım. Abla işe girince küçük kardeşin tavrı değişti diyor demek ki öncesinde böyle bir problem yokmuş en azından ben öylr anladım o kısımdan

Bence meseleyi babaniz cozsun hic yuz goz olmayin. Ama anne olmayinca baba eniste olur derler umarim tarafli yanli davranmaz.

Kavga ederek evi de temizleyeceksin, fatura da odeyeceksin demesi hos degil ama yarı kiz kardesiniz haksiz da degil. O evde iki cocuguyla gelip yerlestiyse tabi ki islerle de ilgilenecek, eve de katki yapacak. O ceyiz dizip borcu varken o kadar katki yapmak zorunda da degil hatta, cunku zaten evlenip gidecek yakinda ve borclari var. Öz ablanız 3 bogaz yiyor o evden, o daha çok katki uapmali tabi ki. Öz ablaniz hazır ayaklari ustunde durup guclu kadin olmusken kendisi bir eve ciksa daha iyi olur. 2 cocukla baba evine yerlesmesi kendisi icin de hos degil
Tek maaş ile iki çocuklu bir kadın nasıl ayrı eve çıksın bu devirde? Babaları da ilgisiz.

Neden boşanma durumunda kadınlar tüm çocukları alıp böyle sürünüyor anlamıyorum. Küçüğü babasına verseydi kreş derdi olmazdı, büyük ile ayrı eve çıkıp yaşamaya başlardı. Küçük çocuğun da kreş masrafını mecburen babasi karşılardı. Şimdi hepsi psikolojik baskı ile sürünüyor.

Neden boşanma durumunda kadınlar tüm çocukları alıp böyle sürünüyor anlamıyorum. Küçüğü babasına verseydi kreş derdi olmazdı, büyük ile ayrı eve çıkıp yaşamaya başlardı. Küçük çocuğun da kreş masrafını mecburen babasi karşılardı. Şimdi hepsi psikolojik baskı ile sürünüyor.
Medeni şekilde gerçekleşen saygının devam ettiği bir ayrılık için bunu söyleyebiliriz ama bu yorum biraz fazla bence. Anne çalışıp didinip eve destek olsa ortada zaten çözülmeyecek sorunlar yok.

Anne çalışıp didinip eve destek olsa ortada zaten çözülmeyecek sorunlar yok.
Katılıyorum. Zaten evden kovan yokmuş, belli ki yıllardır da bir çözüm aramadan oturuyor insanların evinde , madem artık lütfedip çalışmaya başladın vay ben para biriktirip ev alıcam hayaliyle çıkma karşilarina da biraz destek ol , sıkıntı kalmasın

Objektif bakamıyorsunuz bence de. Ben kendi öz annemin evine bile iki çocukla gitsem, mutlaka giderlere ortak olur, işlerin ucundan tutarım ki zaten rahat edemem başka türlü. Asgari ücretle ev alma fikri çok ütopik bir fikir açıkçası. Bir sürü kadın var ayrılıp öz ailesinin yanında sığmayan. Kardeşiniz bu şekilde davranıp, ütopik planlar yapabildiğine göre üvey anne çokta problem çıkaran bir tip değil gibi görünüyor. Babamın evi istediğimi yaparım tavrı yerine biraz daha makul bir tavırla yaklaşırsa aradaki soğuk rüzgar son bulur belki. Hem bu şekilde bir evin içinde yaşamakta insanı strese sokar.

X