Sizce ne yapmalıyım

Daha kv ve kp evine girişimin ilk an 30 gün tatilim var 15 gün burda 15 gün de annemde kalacağım planı öyle yapık diyip ağzını bağlayacaksınız. Torunlarını isterlerse hergün göre bilirler bacakları da tutmuyor değil ya hem yürüyüş yaparlar hem torunlarını görmeye gelirler. Siz basım istiyorsanız öyle yapın kimseyi karıştırmayın. Kocanızın yanına gitmek istiyorsanız da gidin.

Benzer bir olay yaşadım ailem deprem bölgesinde Osmaniye de eşim izmirli. Askeri personel olduğu içim deprem bölgesine görevlendirme çıktı 1 ay. Bende dedim ki ailemin yanına gideyim hem eşime yakın olurum izin alabilirse yanımıza da gelir. Kv tutturdu buraya gel sen napacaksın orda biz torunu özleriz. Bende ailem orda onları göreceğim kocam orda yanında olurun. Torun sevecekseniz sizde gelin dedim. Biz hastayız nasıl gelelim. İstanbula gelirken hasta değilsiniz ama dedim direkt verdim cevabı ben ailemin yanına gideceğim konuyu uzatmayın dedim. Elimin görevlendirmesi bitince 5 gün izin aldı yanlarına gittik sadece 5 gün mü kalacaksınız dedi yok 3 günde otele gideceğiz kuşadasına burda 2 gün kalacağız dedim. Biz her iznimizde kv ve kp yanına gidiyoruz yani resmî tatilde eşim ayarlaya bilirse 2 günlüğüne 3 günlüğüne bazen haftasonu için izin alıyor o zamanlarda bile. Sanki beni. Ailemin canı yok sanki benim ailem torunlarını özlemiyor.
Eşim de aslnda 1 saatlik ilerde duruyor istese hafta sonu arabasıyla gidip gelir 1 saat bile sürmez yol ama gelmiyor ben köyde durmak istemiyorum diye kızımı özledim diyor sürekli evde sıkıldım diyor ama gelim de kızımı hafta sonu göreyim demiyor ben her gün görüntülü arıyorum çocuk unutmasın konuşsun diye anca öyle konuşuyor. Hatta dün arayayım çocuk görsün seni dedim de yemek yicem dedi yani ben anlamıyorum ya bu adamın çocuğuna karşı bile sevgisi yok bana zaten yok da

Eşim de aslnda 1 saatlik ilerde duruyor istese hafta sonu arabasıyla gidip gelir 1 saat bile sürmez yol ama gelmiyor ben köyde durmak istemiyorum diye kızımı özledim diyor sürekli evde sıkıldım diyor ama gelim de kızımı hafta sonu göreyim demiyor ben her gün görüntülü arıyorum çocuk unutmasın konuşsun diye anca öyle konuşuyor. Hatta dün arayayım çocuk görsün seni dedim de yemek yicem dedi yani ben anlamıyorum ya bu adamın çocuğuna karşı bile sevgisi yok bana zaten yok da
Öyle düşünme gerçekten köyü köy yaşamını aile ortamını sevmeyen insanlar var. Sizi de seviyordur sonuçta onun ilk ailesi sizsiniz ama geniş aile ortamını sevmiyordur. Bu konuya örnek benim babam. Kendisi hiç bir yere gitmez biz annemle gidince de istediğiniz kadar kalın bana karışmayın ben gelmem der gelmez de. Çocukluğumdan bu yaşıma kadar adam değişmedi memur oldum çalıştığım ile 1 sefer geldi 4 gün kaldı geri gitti. Evlendim nikahım şu an bulunduğum yerde oldu 3 gün kaldı 4. Gün bindi otobüse gitti. Bazen yapısaldır. Çocukluğumdan beri annemden duyduğum babama sürekli ben kocasız mıyım dul muyum da her yere çocuklarla gidiyorum sen yoksun der. annemin Yaşı 58 oldu hala aynı şeyi söyler. Millette sürekli babamı sorar ve annem hep işleri var yoğun çalışıyor der. Siz kendinizi üzmeyin içinizden geldiği gibi yapın. Size illa ki annemler git demiyorsa gitmek zorunda değilsinizdir gitmeyin. Kendi ailenize de zaten kocanızın durumunu anlatın bu konu da üzerime gelmeyin diyin. Eşiniz sizi de çocuğunuzu da seviyordur kendinizi kötü hissetmeyin lütfen

Benim ailem ve kv kp aynı mahallede oturuyor diyebilirim evleri çok yakın biz her geldigimizde kv nin evine geliriz orada kalırız senelerdir böyleydi yani annemlerde kalınca geçen sene kızım hatalandi yani ateşlendi eşim de bana kızdı çocuğun düzenini bozdun da hasta ettin diye bende bida annemlerde kalmaya cesaret edemedim. Ama bu yaz eşim ben köyde kalmak istemiyorum sen istersen kal dedi bende birkaç hafta kalırım o zman bütün yaz napcaz dedim benim eşim öyle tatile gidelim gezelim demez anca bi 5 gün tatil ayarladık agustosta para gidecek diye ödü kopar yani. Bende annemlerde kalayım 1 gün diye geldim zaten kalmasam bile hep burdayım gidip gelip durmayayim dedim. Kp de ben kapıdan çıkarken 3 4 gün kalacakmış flan dedi sanki gitmemizi ister gibi bende madem öyle gitmim dedim annem de gitme kal istediğin kadar dedi. Evler çok yakın ama 1 kere bile çocuğu görmeye gelmediler ama sorsan o kadar çok severler ki o kadar çok özlerler ki. Beni eşime şikayet etmiş hiç gelmiyor göremiyoz çocuğu diye ben eşime bsey desem bana kızar neden orda kalmıyon neden götürmüyon diye bende götürdüm biraz vakit geçirdiler geri geldik 3 gün oldu şimdi yine ne geldiler ne arayıp sordular

Öğretmen misiniz?

Merhaba hanımlar benim sizlere bir sorum var. Önceki konulardan bilenler vardır beni zaten ben ve eşim öğretmeniz malum yaz tatili geldi biz de tatile köye geldik. Ama il merkezinde yaşıyoruz. Eşim köye gelmek istemiyor sevmiyor köyü yaz gelmeden dedi zaten ben köye gelmem fazla da durmam diye. İkimizin ailesi de aynı köyde bu arada aynı mahalle sayılır hatta. Ben de ailemin yanına giderim dedim kardeşlerimi flan bi yaz tatilinde görebiliyorum uzunca. Eşim de yazın köyde kalmak istemediği için okullarda yaz kursu açtı bir hafta önce çalıştığımız yere gitti ben kızımla köyde kaldım orada ne yapcam ben şimdi diye çok fazla da çevrem yok çünkü. Ben kayinvalidemlerin evinde kalıyorum. 2 katlı evleri bir katı bizim bir katı onların ama yeme içme birlikte sadece uyumak için evimize çıkıyoruz biz. Eşim gidince 1 2 gün de annemlerde kalayım diye buraya geldim. Fakat sorum şu benim kv ve kp annemlerde kalmamı çok istemiyor ben annemlere gelirken burda da düzenin iyi neden gidiyorsun flan diye ağladı biraz. Torunlarını görmek sevmek istiyorlarmış. Annemgilin de evi 2 katlı birini şimdi bize verdiler siz rahatça kalın diye kız kardeşim kızım ben 3ümuz yukarıda kalıyoruz annemler alt katta ama yine yeme içme birlikte onlar bizim yanımıza geliyor. Annem istediğin kadar kal dedi. Hatta eşim bana sende köye gitme yaz kursu aç dedi annem napcan kursu zaten 10 ay çalışıyorsun yoruldun tatilde biraz dinlen dedi. Kocan yok istediğin kadar da burda kal dedi. O gitsin kalmak istemiyorsa sen dur biraz burda bi yaz tatilinde görüyoz dedi. Diğer tatillerde de gelip gideriz ama çok uzun olmuyor tabi 3 5 gün flan. Babam da Kocan yemek flan yapamaz tek başına nasıl idare edicek gel derse git yanına araya soğukluk girmesin diyor. Erkek kardeşim anneme siz kışkırtıyonuz bu kızı arasini bozcaniz gitsin kocasının yada kv kp yanına diyor yani surda zaten 1 ay tatil yapicam herkes ayrı bisey söylüyor. Allah aşkına siz olsanız ne yapardınız. Gidim mi kalım mi biraz daha neyin doğru neyin yanlış olduğunu ayırt edemiyorum. Bu arada eşim bisey demedi Tabi annemlerde kalmamı o da çok istemiyor onlar seni doldurur benim hakkımda konuşurlar flan diye 1 2 hafta dur sen de gel diyor.
Tüm konu kv sunu dedi,kp bunu dedi annem bunu dedi.

Siz ne istiyor nerede rahat ediyorsanız onunyapın. Ben olsam kv de kalmazdım.

Bir de esiniz istediğini yapıp sehre döbebiliyor ama siz köydeyken nerede kalacagınıza karar veremiyorsunyz. Bak bak. Aileniz sizi neye karsı doldururmuş onu anlamadım. Eşinizin cümlesi ne kadar çiğ ve çirkin.

Sorunları çözmek için adım atıyoruz zaten defalarca konuştuk dikkat edicem diyo eşim ama aynı. Çünkü kendini suçlu görmüyo. Konuları gördüyseniz sorunlar belli ama eşime göre sorun benim aileme yasadiklarimi anlatmam ve geçen sene evi terketmemmis orayi hala atlatamiyormus iyi de senin yaptıklarından dayanamadim geldim diyorum hatalarım olabilir ama evi birakicak bisey yapmadım diyor
Siz yatıp uyuyuyp bir dolanıp eve gelip gidip gece 10dan sonra okey oynaöaya gidip 2 de dönseniz kendi ne yapardı beyefendinin mesela? Ya da eşiniz köye gidince sizin ailenizde kalsın aman annenşer aklına girer seni doldurur diyebiliyor musunuz?

Tüm konu kv sunu dedi,kp bunu dedi annem bunu dedi.

Siz ne istiyor nerede rahat ediyorsanız onunyapın. Ben olsam kv de kalmazdım.

Bir de esiniz istediğini yapıp sehre döbebiliyor ama siz köydeyken nerede kalacagınıza karar veremiyorsunyz. Bak bak. Aileniz sizi neye karsı doldururmuş onu anlamadım. Eşinizin cümlesi ne kadar çiğ ve çirkin.
Kimseyi dinlemedim annemin yanında kalıyorum 1 2 hafta daha kalıp evime gidicem o ara ne yapicam bilememistim o yüzden burada yazmak istedim

Öğretmenim kendinizi niye bu kadar ezdiriyorsunuz ki. Eşiniz gelince kayinvalidenlerde kal. Eşiniz yokken annenlerde kal. Bir acayipsiniz. Adı üstünde tatilde insan nerede daha rahatsa orda kalmalı tabi ki ailesinin yanında olmalı

Öğretmenim kendinizi niye bu kadar ezdiriyorsunuz ki. Eşiniz gelince kayinvalidenlerde kal. Eşiniz yokken annenlerde kal. Bir acayipsiniz. Adı üstünde tatilde insan nerede daha rahatsa orda kalmalı tabi ki ailesinin yanında olmalı
Öyle yaptım zaten ama dedim ya burası köy herkes bizim gibi dusunemiyor malesef kv ve kp bu duruma çok bozuldu hiç arayıp sormadılar gelip gitmediler aynı mahalle aslnda ama trip yapıyorlar biraz onlar dururken annemde kalıyorum diye iste

X