Mutfak Püf Noktaları Soğan doğrarken gözlerimin yanmasından 1-2 saat duramıyorum.

Ben ağzıma kestiğim limon diliminden alıyorum ve limon ağzımda iken doğruyorum deneyin bunu kızlar işinize yarayacağından eminim.
Bu sene soğanlar çok acı ben anlamadım ya da bana mı öyle geliyor.Mahfoluyorum soğan doğrarken.Ki mutfakta kim varsa o da aynı şekilde etkileniyor...
sempatiksalakcinni

lens birebir care. gozunu hic birsekilde yakmiyor. ben soganin aci oldugunu kokusundan anliyorum daha cok. gozume zarar vermiyor

Bugun tavuk sotenin icine dogradigim sogan cok aciymis ,boyle aglamakli gozumu acamiyom..en son gozum kapali el yordamiyla hallettim.. elimj kesmedim neyseki..

Canım işine yarar mı bilmiyorum ama ben camı iyice açıp bıçağı ıslatıyorum. Su yerine limonu suyu da kullanabilirsin

Söyleyen oldu mu bilmiyorum. Soğanın göz yakmasının sebebi çıkardığı gaz. Kesme tahtasını ocağa koy, davlumbazı çalıştır ve üzerine eğilme. Bende hiç doğrayamazdım soğan ,şimdi hep böyle doğruyorum yanmıyor gözüm. Yeşil soğanı ve acı biberi de aynı şekilde doğruyorum.

Kullanacağınız soğanı en az yarım saat buzdolabında bekletin, bu şekilde hiç yakmaz.

bulunduğun ortamın havasızlığından kaynaklanıyor olabilir. ya ortamını değiştir ya da çok iyi havalandır.

Arkadaşlar soğan doğrarken gözlerim anında başlıyo şapır şapır akmaya
ve kızarıyolar
öyle çok yanıyolarki
kaç defa yıkıyorum yüzümü
ama geçmek bilmiyo...
bi çözüm öneriniz varmı bunun için:uhm:
soğanı doğramadan önce ikiye bölüp,difirizde 2 -3 dakika kadar bekletip,doğrarsaniz asla gözlerinizi yakmaz ☺

bunları çok denedim olmuyor bir faydası hemen çeşmeler akıyor...
en sonunda çözümü deniz gözlükleri ile buldum soğan doğrarrken takıyorum işim hallettikten sonra çıkarıyom ohhh mis gibi...
hatta 1 tanesini kırdım bile kaydirigubbakcemile3
Haklısınız,ben de bunu yazacaktım tam,yorumunuzu gördüm.Evet deniz gözlüğü çok işe yarıyor.Komik bir görüntü oluyor ama 🙂 olsun varsın işimiz görülsün de.

X